38-422 Krościenko Wyżne,  ul. Szkolna 34,  tel./fax. 0134315019,  e-mail:

Dodaj do ulubionych  | Ustaw jako startowa• 2015 • 2014 • 2013 • 2012 •
• 2011 • 2010 • 2009 • 2008 •


Koncert Charytatywny "ZŁOTE SERCA" - 18 listopada 2018 r.

nagranie video: Wacław Żywiec


W KAŻDYM Z NAS TKWI MOC CZYNIENIA DOBRA!

Założeń ogólnopolskiej akcji "Szlachetna paczka" nie trzeba przybliżać uczniom naszej szkoły, ponieważ przez lata wpisała się w plan podejmowanych tu działań. Dlatego i w bieżącym roku szkolnym Samorząd Uczniowski wystąpił z inicjatywą niesienia pomocy potrzebującym. Wiele osób pytało przy tym, co decyduje o wyborze konkretnej rodziny i jak wygląda procedura działań.
Akcja rusza po połowie listopada. Na stronie internetowej wyszukuje się województwo i odpowiedni okręg. W naszym przypadku była to baza w Krośnie. Następnie należy dokładnie zapoznać się z opisami rodzin. Zostały one opracowane przez wolontariuszy, którzy odwiedzili te osoby, poznały ich sytuację i potrzeby. Przedstawione informacje były weryfikowane przez wyznaczone osoby, aż w końcu rodzina została zakwalifikowana do udziału w programie. Darczyńca musi zarejestrować się w bazie danych. W momencie wyboru rodziny zobowiązuje się do zaspokojenia jej najpilniejszych potrzeb. Pozostaje w kontakcie z wolontariuszem, który przekazuje mu szczegółowe informacje np. dotyczące zakupów. Darczyńca nie zna prawdziwych imion osób potrzebujących, nie spotyka się z nimi osobiście. Przekazuje paczki do bazy, skąd trafiają do rodziny. Na koniec otrzymuje raport z doręczenia prezentów.
W tym roku wybraliśmy czteroosobową rodzinę w składzie: mama - pani Pelagia (43 lata) i dzieci: Przemysław (18 lat), Marcin (15 lat) i Weronika (14 lat). Od dłuższego czasu zmagają się oni z wieloma problemami. Ich tato nie mieszka z nimi, nie interesuje się dziećmi, jest alkoholikiem. Największym jednak problemem jest sytuacja zdrowotna dziewczynki. Urodziła się ona z niepełnosprawnością intelektualną, różnymi zaburzeniami, a w ostatnim czasie zdiagnozowano u niej nowotwór złośliwy. Weronika przebywa w Prokocimiu, gdzie poddawana jest leczeniu. Mama ciągle jest przy niej, co powoduje naliczanie dodatkowych kosztów. Z naszych informacji wynika, że terapia ma potrwać do czerwca.
Samorząd Uczniowski przeprowadził zbiórkę pieniędzy na pomoc rodzinie. Zebraliśmy 1800, 81 zł. W działania czynnie włączyli się rodzice. Dostarczyli m.in. część środków czystości, chemię gospodarczą, komplety pościeli, poduszki, kołdry, odzież, słodycze i notatnik elektroniczny. Pomogli także w zakupie środków medycznych. Działający przy szkole zespół muzyczny przekazał Weronice tablet, który otrzymał w nagrodę za udany start w jednym z konkursów. Szkoła pozyskała także sponsora, który na zakup pralki i kuchenki przekazał 2400 zł. Nasze działania wsparła krośnieńska "Naftówka", przekazując zebrane tam 595 zł. Łącznie pozyskaliśmy 4795,81 zł. Dzięki tak znacznej kwocie mogliśmy zrealizować wszystkie potrzeby rodziny. Zakupiliśmy wymieniony sprzęt, pieluchy, żywność, ubrania i środki chemiczne. Mogliśmy także spełnić marzenia o kosmetykach czy nowych butach sportowych dla chłopców.
W piątek, 7 grudnia 2018 r. wszystkie rzeczy zostały zapakowane i zawiezione do Krosna. Dzień później przed południem trafiły w ręce rodziny. Niestety, mama i chora dziewczynka nie mogły być przy tym obecne ze względu na prowadzone leczenie. Jednak jeszcze w sobotę telefonicznie za pośrednictwem opiekuna rodziny pani Pelagia przekazała te słowa: "Bardzo dziękuję za tak wspaniałe prezenty. Jestem bardzo poruszona dobrocią ludzi. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam". Otrzymaliśmy od niej również upominek dla szkoły - ręcznie robioną ozdobę świąteczną i kartkę z życzeniami.
Niezwykłość "Szlachetnej paczki" polega na dobrowolnym niesieniu pomocy ludziom, których się nie zna. Jako koordynator akcji pragnę serdecznie podziękować za udział w niej wszystkim uczniom i pracownikom szkoły. Szczególne słowa wdzięczności i uznania kieruję do rodziców i sponsora. Dziękuję również młodzieży i Samorządowi Uczniowskiemu wraz opiekunem za sprawne przeprowadzenie zbiórki i przygotowanie paczek. Wspólnie dokonaliśmy wielkiej rzeczy.

tekst: Iwona Janocha
zdjęcia: Iwona Janocha, Radosław Lorens
Rok Niepodległości w naszej szkole

Rok Niepodległości rozpoczęliśmy w listopadzie 2017 r. programem poświęconym Tadeuszowi Kościuszce. Montaż słowno - muzyczny pt.: "Najczystszy syn wolności" kończący Rok Kościuszki i inaugurujący obchody Roku Stulecia Niepodległości przygotowali uczniowie kl. III c gimnazjum pod kierunkiem wychowawczyni. Pan Dyrektor Marek Aftanas ogłosił wówczas program działań do listopada 2018 opracowany przez p. Agnieszkę Filar - nauczycielkę historii i WOS-u oraz polonistkę - p. Alinę Kmonk. Społeczność szkolna została poinformowana, że jedenastego każdego miesiąca obchodzić będziemy szkolny Dzień Patrioty, polegający na zaakcentowaniu strojem polskich barw narodowych.

Przez cały rok uczniowie angażowali się w wiele inicjatyw o tematyce niepodległościowej i patriotycznej:

Akcja informacyjna

Poszczególne klasy szkoły podstawowej i gimnazjum wykonywały gazetki na temat: Ludzi Niepodległości (Józef Piłsudski i Ignacy Jan Paderewski) oraz powstań narodowych (listopadowego, styczniowego i kościuszkowskiego). Jury złożone z przedstawicieli samorządu szkolnego nagradzało wyróżnione klasy dyplomami i słodyczami ufundowanymi m. in. przez sklepik szkolny.

Konkurs "Polskie powstania narodowe"

W styczniu 2018 r. przeprowadziliśmy konkurs historyczny dotyczący powstań narodowych. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy.Oblicza patriotyzmu

Biblioteka szkolna zorganizowała konkurs plastyczny na plakat pod hasłem "Patriotyzm wczoraj i dziś", którego efektem jest wystawa nagrodzonych prac na tablicach na holu szkoły. Utalentowani plastycznie przedstawiciele klas 4-8 oraz gimnazjum udowodnili, że miłość do ojczyzny to wartość ponadczasowa, łącząca przeszłe pokolenia i współczesnych nastolatków.

Konkurs Polskiej Poezji Patriotycznej

Recytatorzy tradycyjnie wzięli udział w organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Krośnie już po raz 12. Konkursie Polskiej Poezji Patriotycznej, który w tym roku miał wyjątkową oprawę ze względu na rocznicę Odzyskania Niepodległości. Po eliminacjach szkolnych do Zespołu Szkół w Iwoniczu udało się 23 kwietnia 6 recytatorów pod opieką p. Agnieszki Filar. Wyróżnienie w etapie powiatowym spośród 53 uczestników otrzymała Michalina Kmonk, która recytowała wiersz M. Konopnickiej pt. "Ojczyzna".Szkolny Koncert Pieśni Patriotycznych

W maju odbył się w naszej szkole Koncert"Śpiewamy (nie)zakazane piosenki". Przygotowany i przeprowadzony przez uczniów klas III gimnazjum, w ramach projektu edukacyjnego, przybliżył młodzieży teksty i melodie pieśni patriotycznych. Poszczególne klasy zaprezentowały losowo wybrane, przygotowane przez siebie piosenki partyzanckie, legionowe i powstańcze znane starszemu pokoleniu, a dziś niestety trochę zapomniane. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Konkurs Krosno i powiat krośnieński - historia i współczesność w 100. rocznicę odzyskania Niepodległości   przez Polskę

5 czerwca w Muzeum Podkarpackim w Krośnie odbył się konkurs "Krosno i powiat krośnieński". W tym roku dotyczył działaczy niepodległościowych z regionu i wydarzeń związanych z przypadającą aktualnie rocznicą. Alicja Michna z IIIc gimnazjum zdobyła tytuł laureata.


Wyjazdy do kina i do Muzeum Podkarpackiego

We wrześniu uczniowie starszych klas obejrzeli w kinie film pt. "Dywizjon 303. Historia prawdziwa" i zwiedzili Prywatne Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie. Natomiast w ramach projektu "Razem dla Niepodległej", realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Krościenku Wyżnym, zwiedzili w Muzeum Podkarpackim wystawę "Powrót Niepodległej". Zaprezentowano na niej wiele ciekawych zabytków pokazujących kolejne etapy drogi do niepodległego państwa polskiego. Oprócz wątku ogólnopolskiego w szerokim aspekcie została zaprezentowana także historia Krosna i krośnian oraz mieszkańców powiatu krośnieńskiego, którzy działali i walczyli na rzecz niepodległej Polski.

Dyktando Niepodległościowe

Stulecie Niepodległej świętowaliśmy także 9 października o godz. 13.00, kiedy prawie 60 uczniów naszej szkoły wraz z 53 tysiącami swoich kolegów z całej Polski przystąpiło do pisania Dyktanda Niepodległościowego "Po polsku o historii". Braliśmy udział w próbie bicia Rekordu Guinnessa w równoczesnym pisaniu dyktanda. W pierwszej weryfikacji na poziomie szkolnym komisja w składzie: p. Justyna Bolek, p. Iwona Janocha, p. Maria Marszałek i p. Alina Kmonk wytypowała 5 uczniów, którzy zdobyli minimum 75 punktów. Byli to: Julia Kniaziewicz z 6a, Mikołaj Frydrych z kl. 4d, Weronika Pelczar z 6a i Kamila Boczar z 6c oraz Zuzanna Kalicińska z kl. 7a. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowały się osoby z największą liczbą punktów: Julia Kniaziewicz i Mikołaj Frydrych. To oni reprezentowali naszą szkołę 7 listopada w Centrum Kształcenia Praktycznego w Dobrzechowie, gdzie pojechali wraz z opiekunką - p. Marią Marszałek. W etapie wojewódzkim Julia Kniaziewicz i Mikołaj Frydrych zdobyli wyróżnienia.

Moja Niepodległa

W konkursie na prezentację multimedialną pt. "Moja Niepodległa" zorganizowanym przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Krośnie uczennica kl. III b gimnazjum Alicja Sajdak zdobyła I miejsce i otrzymała atrakcyjne nagrody, m. in. zegarek smartwatch. Uroczyste podsumowanie konkursu miało miejsce w siedzibie biblioteki 15 października 2018 r. Połączone było z otwarciem wystawy "Ta, co nie zginęła" prezentującej dzieje Polski, ze szczególnym uwzględnieniem roli ojców niepodległości. Okolicznościowy wykład na temat Romana Dmowskiego wygłosił dr hab. Krzysztof Kaczmarski z rzeszowskiego Oddziału IPN.Rekord dla Niepodległej

9 listopada o godz. 1111 hala sportowa zabrzmiała dźwiękami polskiego Hymnu Narodowego. Wszystkie klasy zaśpiewały cztery zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego". Dołączyliśmy w ten sposób wraz z ponad 5 milionami uczniów i nauczycieli do akcji bicia kolejnego ogólnopolskiego rekordu, którą ogłosiło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Uczniowie zaprezentowali program artystyczny pt. "100 lat Niepodległej Polski" pod kierunkiem p. Iwony Janochy i p. Aliny Kmonk. Przewodniczący klas posadzili drzewa Niepodległości. Opatrzone tabliczkami wzbogacą otoczenie szkoły. W oknach pojawiły się biało-czerwone serca, a sale lekcyjne oraz korytarze ozdobiły flagi i gazetki w narodowych barwach. Taka okazja zdarza się raz na sto lat, mamy wyjątkowy przywilej, że możemy tę okrągłą rocznicę wspólnie uczcić.

tekst i zdjęcia: Agnieszka Filar i Alina Kmonk
"Ta, co nie zginęła..."

Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości są okazją do zadumy nad narodową historią i rolą współczesnego pokolenia w jej tworzeniu. Ta szczególna rocznica skłania do rozmów o Polsce i o tych, którzy walczyli za jej wolność.
W naszej szkole przez cały rok podejmowano działania przygotowujące dzieci i młodzież do świadomego uczestniczenia w święcie państwowym. Zadbano o udekorowanie szkoły symbolami narodowymi, w oknach sal zawisły białe i czerwone serduszka. Podsumowanie obchodów rocznicowych miało miejsce w piątek, 9 listopada 2018 r. Tego dnia wszyscy uczniowie w odświętnych strojach uczestniczyli w uroczystej akademii. Odbyli swoistą podróż w przeszłość, przez momenty tragiczne i wzniosłe, powstania, bitwy i udręki, aż do wolnej Polski. Oddali przy tym hołd tym, którzy przyczynili się do powrotu Ojczyzny na mapę świata. Zrozumieli, że dzięki determinacji i bohaterstwu naszych przodków możemy żyć w wolnym kraju. Program artystyczny wywołał refleksje nad przeszłością, ale i zjednoczył w zadumie nad teraźniejszością, w której trzeba odpowiedzieć na pytanie: "Kto Ty jesteś?".
Następnie dyrekcja szkoły, nauczyciele i przedstawiciele wszystkich klas uczestniczyli w uroczystym zasadzeniu pięciu buków na Starym Kościelisku. Nawiązano w ten sposób do dawnego zwyczaju sadzenia drzew w ważnych, radosnych momentach życia rodzinnego. Drzewa Niepodległościowe symbolizują narodziny nowej Polski, a młode sadzonki buków czerwonych przy szkole poświęcono kapłanom, których działalność przyczyniła się do budzenia ducha narodowego. Upamiętniają one: ks. kardynała Adama Stefana Sapiehę, ks. abp Józefa Teodorowicza, św. bp Józefa Sebastiana Pelczara, ks. Wincentego Telegę oraz ks. Gerarda Szmyda. Symboliczne znaczenie ma również 100 drzewek, posadzonych przez harcerzy nad Wisłokiem.
Punktem kulminacyjnym szkolnych uroczystości było wspólne odśpiewanie na hali hymnu państwowego. Dokładnie o godzinie 11.11 zabrzmiały słowa "Mazurka Dąbrowskiego". W ten sposób społeczność szkolna włączyła się w akcję "Rekord dla Niepodległej". Ta chwila i ten szczególny dzień na długo pozostanie w pamięci. Wspólne śpiewanie pieśni, dekorowanie sal i świętowanie spowodowało, że Ojczyzna stała się nam bliższa.

tekst i zdjęcia: Iwona Janocha
Zbiórka na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia - 21.10.2018 r.

21 października, jak co roku z okazji XVIII Dnia Papieskiego uczniowie naszej szkoły przeprowadzili zbiórkę na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Zebrane pieniądze w łącznej kwocie 2197,30 zł zostały przekazane na stypendia dla uzdolnionej i potrzebującej młodzieży. W imieniu Samorządu Uczniowskiego składamy serdeczne podziękowania uczniom, którzy czynnie włączyli się w organizację zbiórki oraz wszystkim darczyńcom.


tekst: Radosław Lorens
XVIII Pielgrzymka Rodziny Szkół św. Jana Pawła II na Jasną Górę

Wczesnym rankiem w czwartek 11 października 2018 r. 23-osobowa grupa uczniów klas IV-VII wraz z opiekunami wyjechała do Częstochowy na spotkanie z koleżankami i kolegami ze szkół, które przyjęły za patrona św. Jana Pawła II. Już po raz osiemnasty uczestniczyliśmy w tym corocznym wydarzeniu. Cel? Chcieliśmy w ten sposób wyznać naszą wiarę, miłość do Matki Bożej i przypomnieć nauczanie Papieża-Polaka. Zaraz po przyjeździe udaliśmy się do kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie na kolanach dziękowaliśmy za wszystkie łaski i polecaliśmy Opiece Maryi całą szkołę, parafię i naszych bliskich. Po adoracji wyszliśmy na wieżę widokową, by z wysokości ponad stu metrów podziwiać piękną panoramę Częstochowy. Na dziedzińcu klasztoru trwały prace remontowe, więc przemieszczanie się było utrudnione, ale udało nam się zwiedzić w Arsenale wystawę "Tu zawsze byliśmy wolni. Jasnej Góry droga do Niepodległości 1882-1918". O godz. 11 wały klasztorne rozkwitły wielobarwnymi sztandarami ponad 300 szkół, a na Jasnogórskich Błoniach rozpoczęła się uroczysta msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem JE Ks. abp Mieczysława Mokrzyckiego Metropolity Lwowskiego oraz duszpasterza Szkół Rodziny św. Jana Pawła II - Ks. bp Henryka Tomasika. Na początku w niebo poszybowały białe baloniki z listami od uczestników zawierającymi przesłanie, jakim chcielibyśmy się podzielić z innymi. Wszyscy podpisaliśmy się pod słowami naszego Patrona, które pragniemy uczynić życiowym mottem:
Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować. Wreszcie, jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte. Utrzymać i obronić, w sobie i wokół siebie, obronić dla siebie i dla innych.
W homilii abp Mokrzycki nawiązał do tegorocznego hasła pielgrzymki "Promieniowanie Ojcostwa". Bezpośrednio po mszy odczytany został list młodych do papieża Franciszka i Akt Zawierzenia Matce Bożej.
Częstochowę pożegnaliśmy ok. 13 i pojechaliśmy do krakowskich Łagiewnik. Mieliśmy tam sporo czasu, by zwiedzić nowe Sanktuarium św. Jana Pawła. Tutaj również spojrzeliśmy na świat z góry, bo wjechaliśmy windą na wieżę widokową na wysokość 47 m. Widzieliśmy też bezcenne relikwie, np. sutannę poplamioną krwią Papieża. Grupowe zdjęcia, kupno pamiątek i wyruszyliśmy w drogę powrotną. Ok. 21 zajechaliśmy do Krościenka.
Pełni wrażeń i bogatsi duchowo będziemy mieć co wspominać.

tekst i zdjęcia: Alina Kmonk
Wybory do Samorządu Szkolnego - 27.09.2018 r.

27 września w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego. Wybrana komisja - przedstawiciele sześciu najstarszych klas, przygotowała lokal wyborczy, karty do głosowania oraz protokół. Podczas trzeciej i czwartej lekcji, wszyscy chętni uczniowie począwszy do klas IV, mogli oddać swoje głosy na wybranych kandydatów. Wyniki zostały opublikowane w kolejnym dniu. Gratulujemy osobom, które cieszyły się największym zaufaniem w szkole.
Skład Samorządu Szkolnego w bieżącym roku szkolnym:
   • przewodnicząca: Izabela Stereńczak
   • z-ca przewodniczącego: Mikołaj Gerlach
   • skarbnik: Radosław Bajgrowicz
   • sekretarz: Michał Smoleń
Prawidłowy przebieg wyborów ułatwiło zgłoszenie szkoły do akcji "Samorządy Mają Głos" organizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

tekst i zdjęcia: Radosław Lorens
Zgłoszenia na XVIII Ogólnopolski Konkurs "Arsenał Pamięci" w Łodzi do końca września /uczniowie klas ósmych szkoły podstawowej i trzecioklasiści z gimnazjum/

W ubiegłym roku szkolnym na "Arsenał Pamięci" wpłynęło 156 prac z całej Polski. Z naszej szkoły siedmioro uczniów z klas trzecich gimnazjum otrzymało tytuł Laureata tego ogólnopolskiego konkursu. Są to:
• Martyna Bajgrowicz za pracę o Księdzu Prałacie Krzysztofie Pastuszaku pt. "Kocham życie i cieszę się nim" (praca wzbogaciła zbiory szkolnej biblioteki);
• Paweł Biedka "Chciałbym ocalić od zapomnienia. - wspomnienia pani Janiny Pelczar";
• Natalia Fal "Wspomnienia mojej cioci - Janiny Sadowskiej";
• Karolina Jurczak "Połączyła ich wojna. - historia prababci Heleny Szmyd z d. Podkul i pradziadka Jana Szmyda";
• Angelika Korczak "Może nie ma ich z nami, ale w naszej pamięci pozostaną na zawsze- bohaterowie "Literackiego szlaku drzew" w Krościenku Wyżnym";
• Weronika Marszałek "Masz mało czasu, trzeba dać świadectwo - historia mojego dziadzia - Eugeniusza Dryki";
• Alicja Michna "Historia zapisana w pamięci - mój pradziadek Franciszek Żywiec i babcia Anzelma Filar".
W dniach 14, 15 i 16 czerwca wszyscy wyróżnieni pod opieką nauczycieli: p. Katarzyny Marszałek i p. Aliny Kmonk wyjechali do Łodzi wspólnie z kolegami z pięciu podkarpackich szkół, by uczestniczyć w uroczystym spotkaniu pokoleń w Sali Lustrzanej Muzeum Historycznego w Pałacu Poznańskich. W "Arsenale" bierzemy udział nieprzerwanie od 2008 r. Dla naszej szkoły było to już 11 podsumowanie. Co roku znajdują się osoby chętne do pochylenia się nad historią rodziny lub swojej małej ojczyzny, pragnące ocalić od zapomnienia okruchy wspomnień, stare zdjęcia, pamiątki z przeszłości.
Tym razem szczególne wyróżnienie spotkało dwie nasze uczennice: Martynę Bajgrowicz i Angelikę Korczak, które otrzymały za swoje "pisane sercem" prace tytuł "Primus inter pares" (pierwszy wśród równych), a wraz z nim dyplomy, elektroniczne gadżety i nagrody książkowe.
Zaraz po przyjeździe w gościnnych murach XXIX LO im. Janka Bytnara w Łodzi wszyscy nasi Laureaci otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody: powerbanki oraz książki Barbary Wachowicz pt. "Tadeusz Kościuszko w Ojczyźnie, Ameryce, Szwajcarii". Następnie pod kierunkiem pracowników oddziału łódzkiego Instytutu Pamięci Narodowej wzięli udział w grach edukacyjnych: "Znaj znak" oraz układanie na czas mapy Polski. Poprzez zabawę można było w szybki sposób przyswoić sobie mnóstwo ciekawych informacji.
W piątek 15 czerwca organizatorzy przygotowali rajd po Łodzi z historią w tle "Śladami bohaterów wojny 1920 roku- Jana Kowalewskiego i Stefana Pogonowskiego". Uczestnicy zaopatrzeni w instrukcje, mapy i identyfikatory w postaci pamiątkowych plakietek z napisem "#Moja Niepodległa" przemierzali ulice miasta, zdobywając punkty za stawienie się w wyznaczonych miejscach, gdzie przewodnicy opowiadali o ludziach i wydarzeniach z czasów I wojny światowej związanych z Janem Kowalewskim i Stefanem Pogonowskim- bohaterami Bitwy Warszawskiej z 1920 r.
Pokonanie 8-kilometrowej trasy z przystankami przy Grobie Nieznanego Żołnierza koło łódzkiej Katedry oraz przy pomnikach sławnych Polaków, np. Władysława Stanisława Reymonta przy ul. Piotrkowskiej czy Tadeusza Kościuszki na placu Wolności, było dla uczestników prawdziwą lekcją historii. Później w pięknej willi Richterów zwiedziliśmy Muzeum Harcerstwa, a w nim ciekawe archiwalne dokumenty Aleksandra Kamińskiego i Tadeusza Zawadzkiego "Zośki", mundury skautów z różnych stron świata, kroniki, sztandary, fotografie. Wysłuchaliśmy prezentacji przygotowanej przez IPN na temat funkcjonowania szpitali wojennych, tzw. lazaretów - ostatnia konkurencja polegała na opatrzeniu rannego w bitwie żołnierza. Nasi absolwenci świeżo po zawodach z pierwszej pomocy poradzili sobie z tym zadaniem znakomicie.
W sobotę 16 czerwca hm. Krzysztof Jakubiec podsumował dorobek tegorocznej edycji konkursu. Dzień wcześniej twórca "Arsenału" pożegnał na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie śp. Barbarę Wachowicz - dotychczasową recenzentkę arsenałowych prac. Odeszła ona na wieczną wartę 7 czerwca w 81 roku życia. Jeszcze zdążyła przeczytać wszystkie nadesłane na tegoroczny konkurs prace, tak jak to robiła przez ostatnie 17 lat. Symboliczną obecność w Sali Lustrzanej "ambasadorki polskości" akcentowała wystawa jej poświęcona, prezentująca wszystkie książki, których była autorką. Tegoroczny "Arsenał" był wyjątkowy także ze względu na drugiego z Wielkich Nieobecnych, bowiem tydzień po ubiegłorocznym podsumowaniu zmarł w Warszawie kapelan Szarych Szeregów, ogromny sojusznik konkursu - Ksiądz Prałat hm. Stefan Wysocki. Oboje z pewnością wciąż orędują za powodzeniem zainicjowanego przez Krzysztofa Jakubca przedsięwzięcia. Ksiądz Stefan jest bowiem pomysłodawcą utworzenia Fundacji "Arsenał Pamięci", a Barbara Wachowicz w swej ostatniej woli wyraziła prośbę, by zamiast kwiatów dokonywać wpłat na konto: Fundacja Arsenał Pamięci 41 1140 2004 0000 3402 7670 2793. Kwesta na ten cel była prowadzona przez harcerzy w czasie pogrzebu i w Sali Lustrzanej podczas podsumowującej gali.
Dzięki "Arsenałowi Pamięci" mieliśmy okazję poznać niezwykłych ludzi. Byliśmy uczestnikami wyjątkowych wydarzeń. Cztery lata temu gościliśmy u nas Panią Barbarę Wachowicz, która 14 maja 2014 r. odwiedziła naszą szkołę i w pięknej gawędzie o wielkich Polakach przybliżyła nam sylwetki sławnych rodaków, bohaterów "Kamieni na szaniec" oraz patronów ZHP Hufca Krosno - Jasia i Stasia Magurów. Delegacja z naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym była obecna 15 maja 2017 r. na pogrzebie Księdza Stefana Wysockiego w Parafii Opatrzności Bożej w Warszawie - Wesołej. Tam oddaliśmy hołd ostatniemu z uczestników tzw. "Małego Arsenału", w którym 8 marca 1945 r. harcerze z Szarych Szeregów odbili bez jednego wystrzału z komunistycznego więzienia w Łowiczu swego przyjaciela Zbyszka Fereta "Cyfrę" wraz z 80 żołnierzami AK.
Już tradycją stało się ostatnie zdanie hm. Krzysztofa Jakubca wypowiadane na zakończenie corocznych podsumowań: "XVIII Arsenał Pamięci uważam za otwarty!". Idea, którą realizuje ten konkurs, jest niezwykle ważna dla nas wszystkich, przetrwała i będzie trwać. Warto więc już zacząć szukać tematów na arsenałowe prace, które mogą pisać nie tylko gimnazjaliści, ale również uczniowie klas ósmych szkoły podstawowej. Skłania ku temu także szczególna rocznica, która przypada w tym roku - stulecie odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości.
Zgłoszenia do 30 września 2018 r. u nauczycieli historii i języka polskiego.

tekst i zdjęcia: Alina KmonkZakończenie roku szkolnego 2017/2018 - 22.06.2018 r.

zdjęcia: Marek OmachelApel podsumowujący rok szkolny 2017/2018 - 21.06.2018 r.

zdjęcia: Radosław Lorens
"Kulturoznawstwo Zjednoczonego Królestwa" - konkurs z języka angielskiego

W dniu 11 czerwca odbył się IV szkolny konkurs z języka angielskiego "Kulturoznawstwo Zjednoczonego Królestwa", którego celem było:
- zainteresowanie młodzieży różnymi aspektami życia Zjednoczonego Królestwa,
- uświadomienie roli znajomości języków obcych we wzajemnych kontaktach i poszanowaniu różnic kulturowych,
- sprawdzenie wiedzy uczniów o Zjednoczonym Królestwie.
Wyniki przedstawiają się następująco:
  I miejsce - Jakub Gołda kl. VII c
  II miejsce - Anna Aftanas kl. VII a
  III miejsce - Roksana Kielar kl. VII c

tekst i zdjęcie: Beata Delimat
Innowacja - cykl zajęć pozalekcyjnych "Angielska Naukowa Kawiarenka Internetowa"

W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas V i VI. Celem zajęć było wykorzystanie języka angielskiego jako narzędzia do odbierania i przekazywania różnych treści naukowych, zwiększenie motywacji uczniów do nauki języka angielskiego, a także monitorowanie bezpiecznego korzystania przez wychowanków z zasobów Internetu. Dzieci poznały różne strony i programy do nauki języka angielskiego, wykonały projekty w postaci przewodników turystycznych o wybranych krajach anglojęzycznych, a wyniki swojej pracy przedstawiły kolegom i koleżankom. Podczas zajęć uczestnicy innowacji mieli okazję nauczyć się odpowiedzialności za organizację czasu pracy oraz wypełnianie zadań zespołowych.

tekst i zdjęcia: Renata Kalicińska
Dzień Dziecka 2018

6 czerwca 2018 r. w naszej szkole zorganizowany został "Dzień Dziecka" na sportowo. Ten wyjątkowy dzień rozpoczął się od akademii, którą przygotowały klasy V a i V c. Następnie uczniowie udali się na boisko "Orlik". Odbył się tam turniej piłki nożnej pod nazwą "Mini Mundial" klas IV-VI. Wcześniej kapitanowie klas rozlosowali nazwy krajów, które uczniowie reprezentowali w turnieju. Dziewczynki natomiast rozegrały turniej "Dwa ognie" - kl. IV a i IV b oraz kl. V-VI. Walka i doping były od początku do samego końca.

Wyniki "Mini Mundialu" przedstawiają się następująco:
  I miejsce "Francja" - kl. IVa
  II miejsce "Anglia" - kl. IVb
  III miejsce "Chorwacja" - kl. Va
  IV miejsce "Rosja" - kl. VIa
  V miejsce "Niemcy" - kl. VIb
  VI miejsce "Polska" - kl. Vb
  VII "Brazylia" - kl. Vc

Wyniki turnieju "Dwa ognie":
klasy IVa i VIb
  I miejsce - kl. IVa
  II miejsce - kl. IVb

klasy V - VI
  I miejsce - kl. VIa
  II miejsce - kl. Vc
  III miejsce - kl. Vb

Mamy nadzieję, że czas spędzony na boisku dał wszystkim wiele radości i zadowolenia. Oby takich słonecznych dni, pełnych pogody ducha i roześmianych serc naszych dzieci było jak najwięcej. Wszystkim uczniom naszej szkoły życzymy, aby każdy dzień był dla nich Dniem Dziecka.

tekst: Joanna Czekańska, Tomasz Niżnik
zdjęcia: Joanna Czekańska, Katarzyna Inglot

Alicja Michna laureatką powiatowego konkursu "Krosno i powiat krośnieński"

5 czerwca 2018 r. w Muzeum Podkarpackim w Krośnie odbył się konkurs "Krosno i powiat krośnieński". Tegoroczna edycja obejmowała lata 1768 d0 1921. Była poświęcona walce o niepodległość Polski. Naszą szkołę reprezentowała Alicja Michna (klasa III c gimnazjum), która wygrała eliminacje szkolne. Uczennica została laureatką konkursu. Serdecznie gratulujemy sukcesu !!!

tekst i zdjęcie: Agnieszka Filar
Przedstawienie klasy 0b z okazji "Dnia Mamy i Taty"

Dnia 30 maja 2018r. na świetlicy szkolnej dzieci z oddziału zerowego wystąpiły dla swoich mamusiów i tatusiów. Najpierw przywitałam zgromadzonych rodziców i złożyłam życzenia z okazji "Dnia Mamy" i zbliżającego się "Dnia Ojca". Później głos zabrały dzieci, które w przedstawieniu dziękowały za wszystko co robią dla nich rodzice i wyrażali jak bardzo ich kochają. Śpiewały piosenki o mamie i tacie oraz zaprosiły do wspólnego tańca rodziców do piosenki pt. "Chocolate choco choco". Po przedstawieniu dzieci wręczyły rodzicom drobne upominki m.in. portrety, wazony dla mam i breloczki w kształcie samochodu dla tatusiów. Wszystkim bardzo się podobały prezenty i nie jeden rodzic widział w portrecie swoje podobieństwo. Było wesoło i miło. Na końcu dla wszystkich był pyszny poczęstunek.

tekst i zdjęcia: Kinga Pelczar
Konkurs wiedzy o Stanach Zjednoczonych

W dniu 24 maja br. grupa chętnych osób z drugich i trzecich klas gimnazjalnych wzięła udział w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Stanach Zjednoczonych. Jego celem była popularyzacja wiedzy o USA, zwiększenie motywacji do nauki języka angielskiego, podniesienie poziomu świadomości interkulturowej oraz zachęcanie do pozytywnej rywalizacji i rozwijania swoich zainteresowań. Uczniowie musieli się wykazać wiedzą z następujących dziedzin: geografia, historia, sławni ludzie, podział administracyjny, system polityczny, a także symbole narodowe. Było również pytanie sprawdzające znajomość popularnych skrótowców, np. FBI oraz KFC. Oprócz tego, uczniowie musieli rozpoznać sławne zabytki i dopasować podpisy do ilustracji.
Spośród osiemnastu uczestników konkursu wyłoniono cztery osoby z najwyższą ilością zdobytych punktów. Należą do nich:
  . Karol Brożek i Jakub Wójcik z klasy III b - I miejsce ex aequo,
  . Maciej Grzymała z klasy II c - II miejsce,
  . Karolina Jurczak z klasy III c - III miejsce.
Wymienione osoby otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

tekst i zdjęcie: Iwona Walczak
Wycieczka uczniów oddziału zerowego do wioski indiańskiej HOKKA HEY w Kunowej

Dnia 21 maja 2018r. klasa 0,,b" wraz z opiekunami i rodzicami udała się na wycieczkę do wioski indiańskiej "HOKKA HEY" w Kunowej. Na miejscu zostaliśmy powitani przez indianina i przygotowani do wspólnego spędzenia czasu. Na początku zobaczyliśmy mini ZOO, w którym były takie zwierzęta jak kangur, lama, kucyk i papugi, które najbardziej spodobały się uczniom. Pani kowboj (pomoc indianina) pomalowała nam twarze w barwy wojenne, a my sami wykonaliśmy opaski indiańskie. Później odbyły się różnego rodzaju zawody np. bieg slalomem lub skakanie w worku, wódz podzielił nas na drużyny (dziewczyny kontra chłopcy), a potem zaczęła się zabawa przy muzyce. Po zabawie był czas na posiłek, zjedliśmy przygotowaną dla nas kiełbaskę z grilla i ciepłą herbatą. Następną atrakcją była przejażdżka na kucyku i zjeżdżanie na dmuchanej zjeżdżalni. Na koniec mogliśmy skorzystać ze sklepiku z pamiątkami. Pogoda nam dopisała, a dzieci były szczęśliwe, uśmiechnięte i niechętnie chciały wracać. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do restauracji McDonald's w Krośnie.

tekst, nagranie video i zdjęcia: Kinga Pelczar


Klasy trzecie w Dębowcu i Dukli.

12 maja klasy trzecie wraz z księdzem proboszczem, księdzem katechetą oraz wychowawczyniami uczestniczyły w pielgrzymce dziękczynnej do Dębowca i Dukli. Najpierw udaliśmy się do Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu. Zwiedzanie rozpoczęło się od obejrzenia filmu, który przybliżał historię objawienia Matki Bożej w La Salette. Następnie dzieci udały się do kościoła i uczestniczyły w uroczystej mszy świętej w kaplicy z figurą Matki Bożej Płaczącej. Po mszy przewodnik zabrał uczestników na spacer po Kalwarii Saletyńskiej, gdzie znajdują się figury odtwarzające objawienia. Później udaliśmy się do Sanktuarium Świętego Jana z Dukli. Dzieci obejrzały sceny, przedstawiające życie świętego Jana z Dukli oraz otoczoną kultem srebrną trumnę z relikwiami. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie cmentarza wojskowego w Dukli. Uczniowie odmówili modlitwę za żołnierzy, którzy polegli na tych terenach. Pogoda i dobry humor dopisywały - wycieczka była więc bardzo udana! Tekst i zdjęcia Ilona Lorens, Magdalena Kołecka

tekst i zdjęcia: Ilona Lorens, Magdalena Kołecka
Apel z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

W dniu 27.04.2018 r. klasa VIb przedstawiła krótki program artystyczny z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

tekst i zdjęcia: Renata Kalicińska
Wycieczka klas VII do Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie

26 kwietnia 2018 roku uczniowie klasy VII a odbyli ciekawą wycieczkę do Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie. Obiekt jest położony niezwykle blisko, a zawiera wiele ciekawych historycznych eksponatów. Jednym z eksponatów jest znaleziony kilka lat temu na terenie Krościenka Wyżnego samolot z czasów II wojny światowej.

tekst i zdjęcia: Radosław Lorens
LEGENDY KRAKOWSKIE 2018

W dniu 24 kwietnia odbył się II szkolny konkurs z języka angielskiego "Legendy krakowskie", którego celem było:
   - zapoznanie uczniów z legendami krakowskimi,
   - doskonalenie znajomości czytania ze zrozumieniem w języku angielskim,
   - budzenie szacunku dla dziedzictwa kulturowego regionu,
  - doskonalenie tworzenia wypowiedzi ustnej w języku angielskim, stosując strategie komunikacyjne.
Wyniki przedstawiają się następująco:
   I miejsce - Karolina Miśkowiec
   II miejsce - Zuzanna Kalicińska
   III miejsce - Kacper Pelczar

tekst i zdjęcia: Beata Delimat
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - konkurs fotograficzny

23 kwietnia 2018 r. w Publicznej Bibliotece w Krośnie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego ogłoszonego z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich pt. "Zrób to z książką". Uczestnicy mieli za zadanie wykonać fotografie propagujące czytelnictwo, np. osobę z ulubioną książką w trakcie czytania lub w sytuacji powiązanej z tematyką książki, na tle krośnieńskich obiektów lub miejsc związanych z Krosnem lub powiatem krośnieńskim.
Konkurs adresowany był do uczniów klas VII, II i III gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych i cieszył się dużym zainteresowaniem, a zdjęcia, które napłynęły do organizatorów, są prezentowane w holu biblioteki. Jakież było nasze zaskoczenie, gdy okazało się, że laureatami konkursu zostali: Krzysztof Marszałek- uczeń klasy VII i Weronika Marszałek - uczennica klasy III gimnazjum Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Krościenku Wyżym. Weronika i Krzysiek zdobyli dwie równorzędne pierwsze nagrody. Dyplomy laureatom zostały wręczone podczas spotkania autorskiego z pisarzem i scenarzystą Jakubem Żulczykiem. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów nie tylko fotograficznych.
Poniżej prezentujemy konkursowe zdjęcia.

tekst i wybór zdjęć: Katarzyna Marszałek
Tradycje i zwyczaje wielkanocne

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające misterium paschalne Jezusa Chrystusa: Jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkiej Nocy 28 marca 2018r. uczniowie klasy 4a pod opieką wychowawczyni Małgorzaty Liput-Gibadło przygotowali i zaprezentowali społeczności szkolnej ciekawy program artystyczny opowiadający o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych. Są one bowiem bardzo ważne w życiu każdego narodu. Sprawiają ,że jesteśmy sobie bliżsi. Podkreślają głęboką pobożność ,naszą gościnność i serdeczność. Myślę ,że młodzi artyści występujący w przedstawieniu dostarczyli uczniom naszej szkoły wielu wrażeń i wprowadzili w miłą, świąteczną atmosferę. Program artystyczny zaprezentowano 3-krotnie dla klas: 0-3, 4-6, 7 oraz 2,3 gimnazjum. Zakończył się podziękowaniem dla aktorów oraz życzeniami świątecznymi od Dyrekcji.

tekst i zdjęcia: Małgorzata Liput-Gibadło
Konkurs na najładniejszą palmę wielkanocną 2018

Konkurs na najładniejszą palmę wielkanocną w klasach I-III rozstrzygnięty!
I miejsce - Nikodem Glazar klasa 3a
                Gabriel Czech klasa 2b
II miejsce - Amelia Terefenko klasa 3d
                Miłosz Pelczar klasa 2b
III miejsce - Maksymilian Olbrecht klasa 2b
                Eryk Pojnar klasa 2b
Wyróżnienia: Gabriel Szajna klasa 3a
                Bartosz Borkowski klasa 1a
                Maria Tomczak klasa 2a

tekst i zdjęcia: Irena Barańska
Konkurs Matematyczny - Dzień Matematyki - "Matematyka od kuchni"

21 marca z okazji Dnia Matematyki został przeprowadzony międzyklasowy konkurs matematyczny. Trzyosobowe zespoły z każdej klasy rywalizowały w trzech kategoriach wiekowych. Pierwszą grupę stanowili uczniowie klas 4 i 5, z których najlepsi okazali się uczestnicy z klas 4a, 5a i 5b. Również w drugiej grupie wiekowej (wśród klas 6 i 7) najlepsze były trzy zespoły: 6a, 7a i 7b. W klasach gimnazjalnych najwięcej punktów zgromadzili uczniowie z klasy IIIb.
Najmłodsi uczniowie szkoły także włączyli się w obchody Dnia Matematyki. Wykonali oni prace plastyczne na temat geometrii w naszym otoczeniu. Cieszymy się, że wszyscy zaangażowali się w rywalizację i zobaczyli zastosowanie matematyki w życiu codziennym z odrobiną humoru.

tekst: Radosław Lorens
zdjęcia: Monika Czarnowska
Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca 2018 roku w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa. Święto ustanowiono w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.
W ten wyjątkowy dzień członkowie Samorządu Uczniowskiego zachęcali do założenia skarpetek w różnych, wesołych kolorach oraz przygotowali krótkie słuchowisko związane z obchodami Światowego Dnia Zespołu Downa. Cieszymy się, że w akcję włączyła się bardzo duża grupa uczniów. Była to doskonała okazja, aby zadeklarować naszą otwartość, nie tylko na osoby z zespołem Downa, ale na wszystkich ludzi wokół nas.

tekst: Radosław Lorens
zdjęcia: Marek Aftanas, Katarzyna Inglot, Radosław Lorens
Konkurs czytania ze zrozumieniem w języku angielskim - 20. 03. 2018 r.

Celem konkursu było promowanie czytania w języku angielskim. Wzięło w nim udział 11 uczniów klas piątych. Uczestnicy mieli za zadanie przeczytać cztery teksty i na ich podstawie odpowiedzieć na 30 pytań. Oto wyniki konkursu:

I miejsce
  Konrad Koszada - klasa Vc
II miejsce
  Karol Szelc - klasa Vb
III miejsce
  Julia Kniaziewicz - klasa Va

tekst i zdjęcia: Renata Kalicińska
AKCJA POMOCY DLA KOCIARNI KROSNO

7 Drużyna Harcerska przy Publicznej Szkole Podstawowej przeprowadziła a miesiącu marcu 2018 roku akcję zbiórki karmy, żwirku oraz funduszy dla potrzebujących zwierząt z KOCIARNI KROSNO OTOZ ANIMALS.
Na terenie szkoły przez dwa tygodnie harcerze zebrali trzy pudła potrzebnych produktów oraz 456,78zł.
Biorąc pod uwagę potrzeby Kociarni za zebrane pieniądze zostały zakupione dwa mega duże DRAPAKI: czarny - 171cm i brązowy 132cm wysokości. Łączna kwota zakupu to 465,89zł.
Dnia 16 marca delegacja 11 osób odwiedziła kociaki z prezentami. Opiekunowie byli bardzo szczęśliwi faktem otrzymania potrzebnych drapaków, kociaki również okazały nam swoją wdzięczność. Drużyna i nasza społeczność szkolna otrzymała dyplom - podziękowanie za pomoc. Aktualnie do adopcji jest 25 kotków, w szczycie sezonu liczba dochodzi do 70. Rocznie przez Kociarnię przechodzi około 300 potrzebujących, porzuconych kotów, w zeszłym 2017 roku odbyło się ponad 240 adopcji!!!

https://pl-pl.facebook.com/KociarniaKrosno/

7 DH, drużynowa oraz Kociarnia Krosno OTOZ Animals bardzo serdecznie dziękują wszystkim, którzy włączyli się w akcję: DZIECIOM, RODZICOM i PRACOWNIKOM SZKOŁY!

tekst i zdjęcia: Joanna Czekańska
Rekolekcje wielkopostne

W dniach 6 - 8 marca uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w naukach rekolekcyjnych, które głosił ks. Wojciech Wiśniewski. Na zakończenie rekolekcji szkolne Koło Teatralne przygotowało i wystawiło spektakl w IV aktach. Przedstawiał on m. in. kuszenie Judasza; zaparcie się Piotra i scenkę pokazującą, co w tym czasie działo się na dworze Piłata oraz niewiasty przy grobie, które jako pierwsze były świadkami zmartwychwstania Jezusa. Każdy akt był poprzedzony odczytaniem fragmentu z Pisma św. lub piosenką w wykonaniu naszych uczennic. Spektakl został zaprezentowany aż 3 razy, by mogli obejrzeć go wszyscy uczniowie szkoły. Sztuka wzbudziła szczególne zainteresowanie wśród najmłodszych widzów, którzy z wielkim przejęciem śledzili to, co działo się na scenie.

Misterium Męki Pańskiej miały również okazję obejrzeć członkinie Klubu Seniora, które zaprosiły na swoje spotkanie młodych aktorów. Wielkie wzruszenie malujące się na twarzach Pań świadczyło o tym, że sztuka bardzo im się podobała. Na zakończenie serdecznie dziękowały młodzieży za to, że umożliwiła im przeżywanie na nowo wydarzeń związanych z męką i śmiercią Chrystusa.

Kolejne wystawienie sztuki miało miejsce 19 marca w kościele po mszy św. kończącej rekolekcje parafialne. Zdjęcia oraz nagranie przedstawienia zostało zamieszczone na stronie parafii.

http://parafiakroscienkowyzne.pl/2018/03/20/15748/

tekst i zdjęcia: Katarzyna Marszałek
Wojewódzki Konkurs Matematyczny 2018

Uczennica naszej szkoły - Zuzanna Kalicińska w dniu 3 marca 2018 roku wzięła udział w finałowym etapie konkursu matematycznego. Poprzednie etapy (rejonowy i szkolny) ukończyła z bardzo wysokimi wynikami. Cieszymy się, że Zuzanna znalazła się w gronie 125 najlepszych młodych matematyków z naszego województwa. Gratulujemy tak dużego sukcesu i życzymy dalszych.
Wyniki zostaną opublikowane pod koniec marca.

tekst i zdjęcia: Radosław Lorens
Z działalności szkolnego Koła Teatralnego

Pierwszy semestr już za nami i z dużym zaangażowaniem oraz w liczniejszym składzie rozpoczęliśmy pracę w drugim semestrze. Nadszedł jednak czas na podsumowanie.

Wizytacja Arcybiskupa w naszej szkole

Zaraz we wrześniu mieliśmy przed sobą nie lada wyzwanie, gdyż szkoła gościła na wizytacji abp. Adama Szala, który również udzielił sakramentu bierzmowania uczniom z oddziałów gimnazjalnych. Aby uroczyście przyjąć naszego gościa przygotowaliśmy z tej okazji montaż słowno-muzyczny pt.: "Wiecznie żywy w naszych sercach". Program przybliżał postać patrona szkoły i jego naukę, według której chcemy żyć i pracować.

Dzień Seniora

Występ tak spodobał się władzom naszej gminy, że zostaliśmy poproszeni o zaprezentowanie go podczas Dnia Seniora. Rozważania nad wartościami, które w swoim nauczaniu kierował do nas Jan Paweł II, wiersze i piękne piosenki w wykonaniu szkolnego zespołu SONG wycisnęły łzy z oczu niejednego dziadzia i wielu babć. Zostaliśmy nagrodzeni gromkimi brawami, za co serdecznie dziękujemy.

Święto Patrona

Program mogli również obejrzeć wszyscy mieszkańcy naszej gminy w kościele dnia 16 października. W ten właśnie sposób młodzież Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II chciała uczcić Dzień Papieski i święto swojego patrona. Galerię zdjęć z tego wydarzenia można zobaczyć na stronie naszej parafii.

MINI-ART w Miejscu Piastowym

W listopadzie członkowie Koła Teatralnego zaprezentowali się podczas Przeglądu Amatorskich Zespołów Artystycznych MINI-ART w Miejscu Piastowym. Kabaretowa scena zatytułowana "W redakcji czasopisma dla kobiet" wywołała uśmiech na twarzach organizatorów i widzów.

"Dziady" cz. II

Listopad jest miesiącem, kiedy wspominamy naszych bliskich, którzy już odeszli. Literackie wspomnienia, a zarazem powtórkę przed egzaminem gimnazjalnym, zafundowali uczniom młodzi aktorzy, przygotowując dla nich spektakl na podstawie dramatu Adama Mickiewicza. Mroczna sceneria i muzyka, ciekawa charakteryzacja, o którą zadbały uzdolnione plastycznie uczennice, na pewno pozwoliły widowni uczuć się w tajemniczy klimat obrzędu przedstawianego na szkolnej scenie.

W tajemniczym misterium mieli również okazję uczestniczyć mieszkańcy naszej gminy, gdy tak licznie zgromadzili się w sali Domu Ludowego na "Jesiennym wieczorze w blasku świec". Współpraca z Gminną Biblioteką Publiczną zaowocowała wspólnym przedsięwzięciem, które zostało przychylnie przyjęte i bardzo wysoko ocenione przez widownię. Relację z tego wydarzenia można obejrzeć na stronie Gminnej Biblioteki Publicznej, a nagranie spektaklu na stronie terazKrosno.pl.

http://www.biblioteka.kroscienkowyzne.eu/component/content/article/1-kategoria-1/338-jesienny-wieczor-w-blasku-wiec.html
https://www.youtube.com/watch?v=JWwamJcjh84

"Złote Gody"

16 grudnia w naszej gminie miała miejsce niezwykła uroczystość 50-lecia zawarcia związku małżeńskiego. Podczas tego wzruszającego spotkania członkowie Koła Teatralnego recytowali wiersze, by umilić czas solenizantom, a zespół SONG zachwycał pięknymi aranżacjami piosenek.

Jasełka

Kolejnym wyzwaniem dla szkolnego Koła Teatralnego było przygotowanie Jasełek, które miały uświetnić Wigilię integracyjną dla mieszkańców naszej gminy. Wydarzenie miało miejsce 19 grudnia w sali Domu Ludowego, a 22 grudnia przedstawienie bożonarodzeniowe zostało zaprezentowane dzieciom i młodzieży z naszej szkoły. W klimat świąt Bożego Narodzenia wprowadziły nas kolędy oraz scenki przypominające nam wydarzenia związane z narodzeniem Jezusa. Spektakl stał się okazją do refleksji nad kondycją człowieka we współczesnym świecie, jego potrzebami i oczekiwaniami.

11 stycznia występ naszych uczniów oglądali zgromadzeni w kościele mieszkańcy Krościenka Wyżnego. Galeria zdjęć oraz nagranie Jasełek zostało zamieszczone na stronie parafii.

http://parafiakroscienkowyzne.pl/galeria-wydarzenia/jaselka-2/
https://www.youtube.com/watch?v=n0iZoOeBTSk&feature=youtu.be

Orszak Trzech Króli

Aby tradycji stało się za dość członkowie Koła Teatralnego również w tym roku włączyli się w orszak Trzech Króli. W anielskich strojach w towarzystwie Świętej Rodziny prowadzili społeczność uczniów naszej szkoły na kościelne uroczystości.

Różnorodność przedstawień przygotowanych przez szkolne Koło Teatralne świadczy dużym talencie zaangażowanej w prace koła młodzieży oraz umiejętnościach aktorskich. Zabawa w teatr stała się świetną rozrywką, a czas spędzony podczas prób zaowocował licznymi przyjaźniami. Należy wspomnieć, iż zajęcia odbywają się w czasie wolnym od nauki lekcyjnej, ale liczne próby i ilość wystąpień nie przeraziła uczniów, bo prace w nowym semestrze szkolnym zaczynami w powiększonym składzie. Za zaangażowanie i poświęcenie swojego wolnego czasu na próby i naukę ról - serdecznie dziękuję.
Opiekunka Koła Teatralnego

tekst i zdjęcia: Katarzyna MarszałekWystęp szkolnego zespołu muzycznego "SONG" na XX Koncercie Kolęd Stowarzyszenia Kulturalnego "DĘBINA" - 21.01.2018 r.

nagranie wideo: Wacław Żywiec

"Ferie z ekonomią"

W drugim tygodniu ferii w naszej szkole odbyły się dodatkowe zajęcia z ekonomii, przedsiębiorczości oraz planowania własnych finansów osobistych.
W programie wzięli udział uczniowie klas trzecich gimnazjum. Zajęcia prowadziła Agnieszka Filar wraz ze studentem z Warszawy - Maciejem Czarzastym. Uczestnicy projektu brali udział w grach i zabawach edukacyjnych, odwiedzili Bank Pekao S.A. w Krośnie oraz lokalnego przedsiębiorcę - cukiernię W - Zetkę.
W ostatnim dniu zajęć uczniów odwiedził Wój Gminy Pan Jan Omachel, który podsumował I etap programu.

tekst i zdjęcia: Agnieszka FilarI miejsce klasy IIIa i IIIb na VIII Powiatowym Konkursie Małych Form Teatralnych "Jasełka 2018"

nagranie wideo: Wacław Żywiec

MEDITEST - OGÓLNOPOLSKI KONKURS WIEDZY NA TEMAT ZDROWIA I JEGO OCHRONY

Meditest -Ogólnopolski konkurs na temat zdrowia i jego ochrony został przeprowadzony 17 listopada 2017r. Celem konkursu było promowanie wśród uczniów zdrowego trybu życia, pogłębienie znajomości budowy i funkcjonowania własnego organizmu, zwiększenie ich świadomości zagrożeń dla zdrowia i życia ludzkiego oraz postępowania w nagłych wypadkach. Został przeprowadzony w formie testu jednokrotnego wyboru. Test składał się z 30 pytań. Do każdego pytania podane zostały 4 możliwe odpowiedzi , z których tylko jedna była poprawna. Każdy uczestnik mógł za udzielone odpowiedzi maksymalnie uzyskać 60 pkt. Uczniowie musieli się wykazać obszerną wiedzą. W styczniu 2018r. poznaliśmy wyniki konkursu, w którym uczestniczyło 21 osób z klas V-VI. Okazało się ,że w kategorii klas 4-5 wyróżniono 4 uczniów:
  • Mika Piotr-uczeń klasy Va uzyskał 52pkt (na 60 możliwych do zdobycia), zdobył 8 miejsce
  • Pelczar Aleksandra-uczennica klasy Va uzyskała 50 pkt, zdobyła 10 miejsce
  • Pelczar Weronika-uczennica klasy Va uzyskała 48 pkt, zdobyła 12 miejsce
  • Kniaziewicz Julia-uczennica klasy Va uzyskała 45 pkt,zdobyła15 miejsce

W kategorii klas VI wyróżniono 2 uczniów:
  • Kalicińska Zuzanna- uczennica klasy VIa uzyskała 50 pkt, zdobyła 11 miejsce
  • Pelczar Leon - uczeń klasy VIa uzyskał 47 pkt, zdobył 14 miejsce

Uczniowie otrzymali dyplomy wyróżnienia. Gratulujemy.

tekst i zdjęcia: Małgorzata Liput-GibadłoKonkurs plastyczny na kartkę i życzenia świąteczne w języku angielskim

W grudniu odbył się konkurs plastyczny na kartkę świąteczną z życzeniami w języku angielskim. Jury wyłoniło najlepsze prace:
  I miejsce - Filip Ciołkowski klasa IIId
  II miejsce - Miłosz Pelczar klasa IIb
  III miejsce - Aleksandra Haduch IIId
  III miejsce - Konrad Wnęk klasa IIIb
Wyróżnienie otrzymała Julia Smoleń klasa IIIa

tekst i zdjęcia: Beata DelimatZabawa mikołajkowo-świąteczna

Dnia 20 grudnia odbyła się w świetlicy szkolnej obiecana przez świętego Mikołaja zabawa. Dzieci uczestniczyły w grach i zabawach, konkurencjach sportowych oraz tańcach w rytm świątecznych piosenek. Dla wszystkich dzieci Mikołaj zostawił słodkie upominki. Mamy nadzieję, że będzie pamiętał o nas również za rok.

tekst i zdjęcia: Bożena FilarPierwsza pomoc przedmedyczna - 13.12.2017 r.

O przeżyciu osób poszkodowanych w wypadku często decydują pierwsze minuty. Często od osoby, która udzieli pierwszej pomocy zależy ludzkie życie. Dnia 13 grudnia w naszej szkole odbyły się zajęcia praktyczne z zakresu udzielania pierwszej pomocy, w których wzięli udział uczniowie klas 5.
Zajęcia prowadziła Grupa Społecznych Instruktorów Młodzieżowych Polskiego Czerwonego Krzyża (SIM PCK) pod kierunkiem p. Justyny. Celem warsztatów było nabycie wiedzy i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, czyli do momentu przyjazdu lekarza. Zajęcia prowadzone były w małych grupach, aby każdy z uczestników mógł jak najwięcej zobaczyć i zrozumieć.
Instruktorzy zaprezentowali w jaki sposób należy prawidłowo przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową oraz jak ułożyć osobę nieprzytomną, żeby zapewnić jej bezpieczeństwo. Pod nadzorem wolontariuszy uczniowie wykorzystując fantomy sami mogli wykonać sztuczne oddychanie, masaż serca oraz ułożyć "poszkodowanego" w bezpiecznej pozycji. Uczestnicy warsztatów nauczyli się również jak sprawdzić czy osoba poszkodowana jest przytomna.
Przeprowadzone warsztaty były bardzo interesujące. Wszyscy uczniowie aktywnie w nich uczestniczyli.
Bardzo dziękujemy Pani Justynie i wolontariuszom za przekazanie tak cennych informacji.

tekst: Katarzyna Inglot
zdjęcia: Joanna Czekańska, Katarzyna InglotSZLACHETNA PACZKA

W listopadzie kolejny raz przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji "Szlachetna Paczka", której celem jest niesienie pomocy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji. Zgodnie z regulaminem należy wybrać potrzebujących, zapoznać się z ich sytuacją i w miarę możliwości spełnić ich prośby. Najczęściej pomoc sprowadza się do zakupu potrzebnych rzeczy. Wybrana przez nas rodzina składa się z 4 osób. W wyniku choroby mama od kilku lat jest niewładna, leżąca, wymagająca stałej opieki. Zapewnia ją mąż, który jednak w ostatnim czasie podupadł na zdrowiu i zmaga się z nowotworem. Zdrowe na szczęście są ich dzieci, 15-letnia dziewczyna i o rok starszy chłopak. Rodzina znajduje się w trudnej sytuacji materialnej, dlatego potrzebuje żywości, środków czystości, odzieży oraz preparatów do pielęgnacji chorej mamy.
W efekcie przeprowadzonej w szkole akcji zebrano prawie 2000 złotych. Pieniądze te pozwoliły na zakup wszystkich potrzebnych rzeczy oraz spełnienie marzeń o kosmetykach czy książkach. Wiele osób, prócz pieniędzy, przynosiło żywność, odzież, pościel, środki czystości, obuwie czy kosmetyki. Szkoła pozyskała także sponsorów, którzy ułatwili nam zakup środków kosmetycznych i higienicznych oraz ofiarowali odzież dla rodzeństwa. Pozwoliło to zaoszczędzić sporą kwotę i przeznaczyć ją na inne potrzeby.
Fenomen tej akcji polega na dobrowolnym zaangażowaniu się w pomoc nieznanym ludziom. Cieszy więc fakt ogromnego zainteresowania i spontanicznego włączenia się do niej tak wielu uczniów, rodziców i nauczycieli z naszej szkoły. Wszystkim serdecznie za to dziękujemy.
Zbiórka została sprawnie przeprowadzona przez Samorząd Uczniowski, który uczestniczył też w zakupach i przekazaniu paczek do bazy w Krośnie. Już dzisiaj wiadomo, że za rok nie zabraknie nas w gronie darczyńców.

SZLACHETNA PACZKA 2017 (rozliczenie) - pobierz


tekst: Iwona Janocha
zdjecia: Iwona Janocha, Radosław LorensMIKOŁAJKOWY KONKURS MATEMATYCZNY

Tradycyjnie początkiem grudnia, uczniowie klas II gimnazjalnych mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę matematyczną. W dniu 11 grudnia odbył się konkurs, który miał na celu wyłonić największy talent wśród drugoklasistów. Zestaw zadań zamkniętych i otwartych był tak skonstruowany, by uczeń w ciągu 45 minut mógł wykazać swoje umiejętności stosowania zdobytej wiedzy w praktycznym działaniu. Do rywalizacji przystąpiło dziewięcioro uczniów, z których najwyższe noty otrzymały:
  • Patrycja Tomkowicz - I miejsce
  • Marcelina Gerlach - II miejsce
  • Julita Krzyżanowska i Weronika Pelczar - III miejsce
Dnia 13 grudnia podsumowano konkurs, uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zachęcamy do dalszej aktywności matematycznej.

tekst i zdjęcia: Jadwiga OmachelII SZKOLNY KONKURS GŁOSKOWANIA DLA KLAS IV

Konkurs odbył się w dniu 05 grudnia, którego celem było rozwijanie umiejętności literowania słówek w języku angielskim, propagowanie nauki języków obcych poprzez znajomość alfabetu angielskiego, utrwalenie słownictwa i znajomości alfabetu, a także praca nad poprawną wymową.
Uczestnicy konkursu losowali trzy karteczki, następnie po upływie pięciu minut odczytywali poszczególne głoski, a na koniec cały wyraz i podawali jego znaczenie.
Jury sprawdzało:
  - znajomość alfabetu;
  - poprawność artykulacji głosek;
  - akcent;

WYNIKI:
Do konkursu przystąpiło 2 uczniów.
I miejsca zajął uczeń z wynikiem 30 punktów:
  Tobiasz Walczak - klasa IV a
II miejsce zajął uczeń z wynikiem 24 punktów:
  Szymon Niemiec - klasa IV b

Uczestnicy otrzymają dyplomy i drobne nagrody. Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom i zachęcamy innych.

tekst i zdjęcia: Beata DelimatI SZKOLNY KONKURS CZYTANIA DLA KLAS III

Konkurs odbył się w dniu 29 listopada, którego celem było zachęcenie uczniów do poznawania prozy anglojęzycznej, doskonalenie znajomości języka angielskiego, rozwijanie zdolności czytelniczych, a także zachęcenie uczniów do poznania bogatszych środków językowych.
Każdy z uczestników przygotował fragment, wybranej przez siebie, uproszczonej wersji bajki do odczytania. Wszyscy uczestnicy wspaniale przygotowali się do konkursu.
Jury sprawdzało:
  - płynność czytania;
  - poprawność artykulacji głosek;
  - tempo czytania;
  - wymowę - akcent wyrazowy i intonację;
  - dykcję;

WYNIKI:
Do konkursu przystąpiło 10 uczniów.
I miejsca zajęli uczniowie z wynikiem 50 punktów:
  • Zuzanna Filar- klasa III a
  • Konrad Wnęk- klasa III b
  • Szymon Nowak - klasa III c
  • Blanka Słowik - klasa III d

II miejsce zajęli uczniowie z wynikiem 48 punktów:
  • Zuzanna Aftanas - klasa III a
  • Franciszek Bargiel- klasa III a
  • Rafał Przymusiński - klas III b

III miejsce zajęli uczniowie z wynikiem 46 punktów:
  • Julia Smoleń - klasa III a
  • Julia Karaś - klasa III b
  • Kinga Pelczar - klasa III c

Uczestnicy otrzymają dyplomy i drobne nagrody.
Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom i zachęcamy innych.

tekst i zdjęcia: Beata DelimatMISIE RATOWNISIE W NASZEJ SZKOLE

W listopadzie na terenie szkoły odbyła się zbiórka maskotek. W ten sposób włączyliśmy się do akcji "Misie Ratownisie", której celem jest zebranie zabawek na rzecz dzieci uczestniczących w wypadkach i pożarach. Wiadomo, że ciężkie chwile łatwiej jest przetrwać tuląc do siebie misia. Pluszak odwraca uwagę od zdarzenia, pomaga nawiązać kontakt z ratownikiem.
Nasza szkoła szybko została zgłoszona do organizatorów akcji. Ustalono, że potrwa ona tydzień i przyjmie charakter konkursu, a najlepsze klasy otrzymają pamiątkowe dyplomy. I tak ruszyła zbiórka maskotek. Miło było obserwować, jak pluszami goszczą w salach lekcyjnych. Najwięcej miśków zebrała klasa III b, za nimi uplasowała się IV b i VI b. W sumie zebraliśmy prawie tysiąc zabawek!
Finał akcji miał miejsce 28 listopada. Gościliśmy przedstawicieli jej organizatorów. Dzieci spotkały się z ratownikami medycznymi i strażakami, którzy opowiadali o swej pracy i uczyli zasad udzielania pierwszej pomocy. Spotkaniu towarzyszyły wspólne zdjęcia - oczywiście z misiami.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w akcji, a Samorządowi Uczniowskiemu za sprawne jej przeprowadzenie. Gratulujemy nie tylko klasom, które okazały się najlepsze w zbiórce, ale każdemu, kto się do niej włączył, by pomóc potrzebującym.

tekst: Iwona Janocha
zdjęcia: Piotr NóżkaOgólnopolski Dzień Praw Dziecka w naszej szkole

20 listopada obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Święto to zostało ustanowione - na wniosek Rzecznika Praw Dziecka - przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. Ukonstytuowanie tego dnia w 25. Rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka miało przypomnieć o szczególnej roli Polski - inicjatora uchwalenia Konwencji - w tworzeniu światowego systemu ochrony praw dziecka.
Uczniowie klasy VI a pod kierunkiem p. Agnieszki Filar przygotowali z tej okazji apel. Ponadto na lekcjach wychowania do życia w rodzinie przeprowadzono zajęcia poświęcone tematyce praw dziecka.

tekst i zdjęcia: Agnieszka FilarKONCERT "ZŁOTE SERCA"

19 listopada w sali Domu Ludowego w Krościenku Wyżnym odbył się V Koncert Charytatywny "Złote Serca", który na stałe już wpisał się w kalendarz jesiennych imprez naszej miejscowości. Organizatorami byli Komitet Organizacyjny, Publiczna Szkoła Podstawowa w Krościenku Wyżnym oraz Rada Rodziców działająca przy szkole. Wydarzenie to ma wymiar nie tylko artystyczny, ale także integracyjny, a jego niepowtarzalna atmosfera jednoczy lokalną społeczność, organizacje i instytucje. Celem nadrzędnym akcji jest uwrażliwienie na los drugiego człowieka, w myśl słów ks. Jana Twardowskiego: "gdyby każdy miał to samo, nikt nikomu nie byłby potrzebny". Wrażliwość na ludzkie problemy i wielka determinacja, aby im zaradzić, jest motorem napędowym tego działania.
W tym roku całkowity dochód z koncertu został przekazany pani Magdalenie Kociubie i jej synkowi Jakubowi, którzy potrzebują profesjonalnej rehabilitacji.
Akcja zakończyła się dużym sukcesem. Dzięki hojności ludzi dobrej woli udało się zebrać 10.389.22 zł, które pokryją m.in. turnus rehabilitacyjny dla Jakuba i jego mamy. Podczas koncertu udało się stworzyć wspaniałą atmosferę, a występy artystów na długo pozostaną w sercach uczestników. Jak co roku duże zainteresowanie wzbudziła ,,Loteria Fantowa", nasza kawiarenka, w której można było skosztować ciast upieczonych przez rodziców uczniów szkoły podstawowej i osoby chcące w ten sposób wesprzeć tę akcję oraz kącik z pracami rękodzielniczymi. Gorące napoje zasponsorowała firma A&M CATERING w Krośnie. Najmłodsze dzieci cieszyły się z umalowanych twarzy i uplecionych warkoczyków, o które zadbali niezawodni harcerze. To było prawdziwe święto muzyki. W koncercie wystąpili wspaniali artyści, którzy zaprezentowali bardzo wysoki poziom:
- Rafał Tomkiewicz - tenor
- Zespół - Ivo Stars Band działający przy GOK w Iwoniczu Zdroju w składzie: Iwona Rajchel - śpiew, keyboard; Marek Rajchel - gitara solowa, harmonijka ustna, wokal; Michał Golenia - piano; Wojciech Posadzki - saksofon; Jerzy Adamik - gitara basowa; Artur Rygiel - perkusja
- Dzieci z Samorządowego Przedszkola im. Wandy Chotomskiej w Krościenku Wyżnym
- Karolina Turek - uczennica Studia Wokalno-Instrumentalnego Krzysztofa Zajdla
- Dzieci z Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP pod wezwaniem "Ochronka św. Józefa" w Krościenku Wyżnym
- Weronika Filar i Milena Dziepak ze Szkoły Podstawowej w Krościenku Wyżnym
- Zespół ALTEREGO w składzie: Rafał Tomkiewicz - wokal; Łukasz Podkul - gitara solowa; Rafał Glazar - gitara basowa; Piotr Glazar - perkusja; Kacper Filar - puzon; Kamil Szajna - trąbka
- Zespól Muzyczny SONG z Publicznej Szkoły Podstawowej w Krościenku Wyżnym pod kierownictwem Pana Macieja Filara.
Koncert prowadzili: Katarzyna Marszałek i Radosław Lorens, a za nagłośnienie odpowiadał Robert Puchalski. Zdjęcia i nagranie wideo z tego wydarzenia będziemy mogli obejrzeć dzięki Anicie Fal i Wacławowi Żywcowi.
Jako koordynator całego przedsięwzięcia chciałbym bardzo serdecznie podziękować moim kolegom i koleżankom za pomoc w organizacji koncertu oraz wszystkim artystom za to, że zgodzili się wystąpić na naszej scenie.

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Koncertu "Złote Serca" Tomasz Niżnik

zdjęcia: Anita Fal
nagranie wideo: Wacław ŻywiecZbiórka maskotek na rzecz dzieci poszkodowanych w wypadkach

W dniach 15-22 listopada w naszej szkole Samorząd Uczniowski z pomocą pani Iwony Janochy zorganizował zbiórkę maskotek na rzecz dzieci poszkodowanych w wypadkach. Łącznie udało się zebrać niemal 1000 sztuk pluszaków.
Dziękujemy wszystkim za ofiarowanie swoich "misiów". Szczególne wyrazy uznania kierujemy dla klasy 3b szkoły podstawowej, której uczniowie przekazali na rzecz akcji 140 maskotek.

tekst i zdjęcia: Radosław LorensSukcesy na Międzyszkolnym Konkursie Pieśni i Poezji Patriotycznej

9 listopada 2017r. w Krośnie odbył się Międzyszkolny Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej. Zuzanna Kalicińska (uczennica klasy VI a) zdobyła II miejsce w konkursie recytatorskim. Natomiast zespół muzyczny zajął I miejsce. W kategorii solistów III miejsce wyśpiewała Weronika Filar (klasa VI a), zaś wyróżnienie- Michalina Kmonk (klasa VII b). Gratulujemy nagrodzonym!!!

tekst i zdjęcia: Agnieszka FilarWycieczka klas czwartych do Magurskiego Parku Narodowego

27 października uczniowie klas czwartych pod opieką nauczycieli odbyli wycieczkę do Ośrodka Edukacyjnego wraz z Muzeum Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej. Park leży w Beskidzie Niskim, a został utworzony w 1995r.Jego symbolem jest orlik krzykliwy. Ośrodek Edukacyjny im. Jana Szafrańskiego wraz z Muzeum Magurskiego PN został udostępniony do działalności edukacyjnej w 2004 r.Jego atrakcją jest sala ekspozycyjna ze spektaklem przyrodniczym obrazującym stan przyrody na tym terenie. Dzieci obejrzały również ciekawy film o MPN i wystawę poroży. Uczestniczyły w warsztatach podczas, których z dużym zaciekawieniem słuchały prezentacji pani przewodnik oraz wykonywały zadania. Wycieczka była udana i interesująca.

tekst i zdjęcia: Małgorzata Liput-GibadłoŚlubowanie klas pierwszych

16 października 2017 roku w dniu Patrona Szkoły po uroczystej Mszy Świętej w kościele odbyło się pasowanie na ucznia. 42 uczniów klas pierwszych złożyło uroczyste przyrzeczenie na sztandar Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II i zostało przyjętych przez pana dyrektora mgr Marka Aftanasa do braci uczniowskiej szkoły. Dzieci przedstawiły przygotowany program artystyczny o tematyce szkolnej. Swoim śpiewem, recytacją i odpowiedziami na pytania zadawane przez starszych kolegów utwierdziły wszystkich zebranych, że są gotowe do podjęcia uczniowskich obowiązków i nazwania ich prawdziwymi uczniami. Po ślubowaniu i pasowaniu uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i kuferki. Po zakończonym ślubowaniu rodzice robili wspólne zdjęcia i przygotowali poczęstunek dla swoich małych uczniów.

Klasa I a
- wychowawczyni Martyna Boczar

1. Franciszek Bajgrowicz
2. Lena Bargiel
3. Maja Borkowska
4. Bartosz Borkowski
5. Oliwia Caban
6. Michał Fiuk
7. Wiktoria Guzik
8. Kamil Lorens
9. Szymon Materniak
10. Oliwia Moskal
11. Kinga Nowak
12. Weronika Olbrecht
13. Paulina Pniak
14. Szymon Podkul
15. Przemysław Prach
16. Martyna Sajdak
17. Franciszek Szafran
18. Mateusz Terefenko
19. Julia Trznadel
20. Karolina Żywiec


Klasa I b
- wychowawczyni Bożena Miezin

1. Damian Albrycht
2. Krzysztof Bargieł
3. Julia Gargasz
4. Oliwia Inglot
5. Kacper Janowski
6. Marika Jurczak
7. Kamil Lorens
8. Dawid Marszałek
9. Wiktoria Materniak
10. Julia Michna
11. Daria Parysz
12. Milena Pelczar
13. Jakub Podkul
14. Krystian Rymar
15. Szymon Staroń
16. Szymon Stereńczak
17. Małgorzata Surmacz
18. Alicja Szajna
19. Jakub Szul
20. Laura Szul
21. Krystian Szwechłowicz
22. Adam Węgrzyn

tekst i zdjęcia: Martyna BoczarW Izbie Muzealnej

11 października uczniowie klasy IVa wspólnie z wychowawczynią p. Małgorzatą LIput-Gibadło wybrali się do Izby Muzealnej w Krościenku Wyżnym. Wiele ciekawostek na jej temat przekazała zwiedzającym pani Zofia Przybyła. Dzieci mogły obejrzeć między innymi następujące eksponaty: warsztat tkacki i szewski, narzędzia do obróbki lnu, przędzenia, prania i prasowania, sprzęt kuchenny , obrazy i figurki oraz makiety strojów ludowych. Ponadto dokumenty i sprzęt szkolny, a także czasopisma i stare zdjęcia.

tekst i zdjęcia: Małgorzata Liput-Gibadło"Z wizytą w Przemyślu"

W niedzielę, 8 października 2017 r., odbyła się Pielgrzymka Młodzieży do Bazyliki Archikatedralnej w Przemyślu, inaugurująca nowy rok pracy formacyjnej oraz z okazji Dnia Papieskiego i otwarcia duchowej drogi w kierunku Światowych Dni Młodzieży w Panamie (22-27 stycznia 2019).
W Pielgrzymce wzięły udział reprezentacje szkół Archidiecezji Przemyskiej, które noszą imię Jana Pawła II. Naszą szkołę reprezentowali : Roksana Kielar, Wiktoria Wójcik, Michał Omachel, Jakub Gołda i nauczyciel Tomasz Niżnik.
PROGRAM obejmował:
   - Zawiązanie wspólnoty wspólnot - godzina świadectwa (aula WSD)
   - Procesja z Krzyżem Spotkań Młodych AP do Archikatedry
   - EUCHARYSTIA z obrzędem przyjęcia Światła, której przewodniczył Ks. Bp S. Jamrozek
Po zakończonej Eucharystii nastąpiło uroczyste przejście na Plac Niepodległości. Tam odbyła się audiencja u Jana Pawła II z przesłaniem Dnia Papieskiego: "Idźmy naprzód z nadzieją". Młodzież zawierzyła swoje życie opiece Świętego Papieża, odśpiewała Barkę i dzieliła się radością ze spotkania podczas agapy. Następnie wszyscy zostali zaproszeni na ciepłą, pyszną wojskową zupę oraz smaczne ciasta i lody. Ok. godziny 16.00 byliśmy już w domu.

tekst: Roksana Kielar, Wiktoria Wójcik
zdjęcia: Tomasz NiżnikZbiórka na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia - 8.10.2017 r.

8 października, jak co roku z okazji XVII Dnia Papieskiego uczniowie naszej szkoły przeprowadzili zbiórkę na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Zebrane pieniądze w łącznej kwocie 2812,96 zł zostały przekazane na stypendia dla uzdolnionej i potrzebującej młodzieży. W imieniu Samorządu Uczniowskiego składamy serdeczne podziękowania uczniom, którzy czynnie włączyli się w organizację zbiórki oraz wszystkim darczyńcom.

tekst i zdjęcia: Radosław LorensPielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II do Częstochowy - 4.10.2017 r.

4 października 2017 roku chętni uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w XVII Pielgrzymce Rodziny Szkół im. Jana Pawła II do Częstochowy. Wzięli tam udział w uroczystej mszy świętej, na którą przybyło około piętnaście tysięcy przedstawicieli szkół noszących imię naszego Papieża z całej Polski. W drodze powrotnej uczniowie zwiedzili Centrum św. Jana Pawła II oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach

tekst i zdjęcia: Radosław LorensOLIMPIADA MATEMATYCZNA JUNIORÓW

W dniu 28 września 2017r. odbyły się w naszej szkole zawody pierwszego stopnia XIII Olimpiady Matematycznej Juniorów. Konkurs był skierowany do klas gimnazjalnych i trwał 75 minut. Po zakończeniu pracy z arkuszem dane każdego z 20 uczestników oraz jego odpowiedzi zostały wpisane do formularza on-line. W ten sposób za poprawne rozwiązania zadań punkty były przyznawane błyskawicznie. Na szczególne wyróżnienie wśród naszych gimnazjalistów zasługują:
  • Patrycja Tomkowicz, kl. IIb
  • Karolina Jurczak, kl. IIIc
  • Marcelina Gerlach, kl. IIc
Na wyniki w skali kraju musimy jeszcze trochę poczekać. Wszystkim uczniom dziękujemy za udział i zachęcamy do dalszej aktywności matematycznej.

tekst i zdjęcia: Jadwiga OmachelWizytacja pasterska abpa Adama Szala - 27.09.2017 r.

zdjęcia: Radosław LorensWybory do Samorządu Szkolnego - 26.09.2017 r.

26 września w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego. Wybrana komisja - przedstawiciele wszystkich kandydujących uczniów przygotowała lokal wyborczy, karty do głosowania oraz protokół. Podczas czwartej i piątej lekcji, wszyscy chętni uczniowie począwszy do klas IV, mogli oddać swoje głosy na wybranych kandydatów. Wyniki zostały opublikowane w kolejnym dniu. Gratulujemy osobom, które cieszyły się największym zaufaniem w szkole.
Skład Samorządu Szkolnego w bieżącym roku szkolnym:
   przewodniczący: Paweł Biedka
   z-ca przewodniczącego: Radosław Bajgrowicz
   skarbnik: Izabela Stereńczak
   sekretarz: Dawid Pelczar.
Prawidłowy przebieg wyborów ułatwiło zgłoszenie szkoły do akcji "Samorządy Mają Głos" organizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

tekst i zdjęcia: Radosław LorensZakończenie roku szkolnego 2016/2017 - 23.06.2017 r..

zdjęcia: Radosław Lorens, Tomasz Niżnik, Wacław ŻywiecApel podsumowujący rok szkolny 2016/2017 - 22.06.2017 r.

zdjęcia: Bożena Miezin, Radosław LorensBEZPIECZNE WAKACJE - SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM WODNYM

Bezpieczeństwo uczniów podczas zajęć lekcyjnych oraz wakacyjnych wyjazdów jest kwestią najważniejszą, dlatego rozmów na ten temat nigdy nie może zabraknąć.
19 czerwca 2017 r. naszą szkołę odwiedził pan Michał - ratownik wodny, który wyjaśnił uczniom zasady bezpiecznego korzystania z wakacyjnych przyjemności, jakimi są kąpiele wodne. Ratownik zaapelował, aby nie wchodzić do wody bezpośrednio po jedzeniu oraz po długim pobycie na słońcu, a przebywając nad zbiornikami wodnymi należy zachować szczególną ostrożność. Ratownik omawiał podstawowe metody udzielania oraz wzywania pomocy. Uczniowie chętnie odpowiadali na pytania i aktywnie włączyli się w prezentowane przez pana ratownika scenki. Dzieci dowiedziały się, że zabawy nad wodą mogą odbywać się tylko w miejscach strzeżonych, a kąpiel jest dozwolona, gdy wywieszona jest biała flaga.

tekst i zdjęcia: Katarzyna InglotII PIESZY RAJD SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

8 czerwca 2017 roku odbył się już drugi pieszy rajd zorganizowany przez Samorząd Uczniowski naszej szkoły. W rajdzie po Bieszczadzkim Parku Narodowym wzięli udział chętni uczniowie wszystkich klas IV-VI. Trasa wędrówki rozpoczęła się w miejscowości Brzegi Górne i przebiegała czerwonym szlakiem na Połoninę Wetlińską. Po krótkim odpoczynku i uwiecznieniu pięknych widoków na zdjęciach ruszyliśmy żółtym szlakiem w drogę powrotną do Przełęczy Wyżniej. Choć podejścia miejscami były strome i śliskie wszyscy szczęśliwi i uśmiechnięci dotarliśmy do celu. W drodze powrotnej udało się nadrobić spalone kalorie podczas wizyty w cukierni. Celem imprezy było kształtowanie postawy aktywnego spędzenia czasu wolnego, a także integracja młodzieży wszystkich klas naszej szkoły.

tekst i zdjęcia: Radosław LorensSpotkanie leśnikiem

W środę 7 czerwca 2017 roku na spotkanie Ligi Ochrony Przyrody zaproszony został leśnik, Pan Adam Zygarowicz, z Nadleśnictwa Kołaczyce, aby opowiedzieć nam o jego pracy. Rozmawialiśmy również o szeroko pojętej przyrodzie. Zainteresowało nas bardzo ciekawe opowiadanie o najstarszych drzewach w okolicy, zwierzętach i szkodnikach polskich lasów takich jak np. kornik drukarz. Uczniowie kierowali swoje pytania do leśnika na interesujący ich temat np. co Pan robi gdy zobaczy sidła?, jak wygląda normalny dzień w Pana pracy? itp. Czas bardzo szybko minął. Pod koniec spotkania zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Po wszystkim rozeszliśmy się do domów z dodatkową porcją wiedzy.

tekst: Krzysztof Marszałek, Szymon Tylka
zdjęcia: Krysztof MarszałekUroczysta "GALA MATEMATYKI"

6 czerwca 2017 r. w Miejskim Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Krośnie odbyła się uroczysta "GALA MATEMATYKI" połączona z podsumowaniem wyników X Krośnieńskiego Konkursu Matematycznego. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów miasta Krosna oraz powiatu krośnieńskiego. W etapie finałowym uczestniczyło 122 uczniów szkół podstawowych. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się umiejętnościami rozwiązywania trudnych zadań i problemów matematycznych. Naszą szkołę reprezentowało 7 uczniów: Piotr Mika, Karol Szelc, Zuzanna Kalicińska, Natalia Trybus, Anna Aftanas, Michał Omachel. Uczennica klasy Va Zuzanna Kalicińska zdobyła I miejsce w swojej kategorii wiekowej (uczniów klas piątych). Ogromnie cieszymy się z sukcesu Zuzi, gratulujemy jej i życzymy dalszych sukcesów. Również wysokie lokaty zajęli pozostali uczniowie naszej szkoły - czwarte miejsce, zajął Piotr Mika, a szóste Michał Omachel.

tekst: Radosław Lorens
zdjęcia: Renata KalicińskaII Zjazd Szkół im. Jana Pawła II - Rzszów 2.06.2017 r.

zdjęcia: ks. Paweł MendykDzień Dziecka - 1.06.2017 r.

zdjęcia: Radosław LorensPiknik świetlicowy - Dzień Dziecka

Tegoroczne świętowanie jakże ważnego dla wszystkich dzieci dnia, podzielone było na 2 części (30 maja oraz 1 czerwca). W programie były między innymi gry i zabawy ruchowe, zajęcia plastyczne czy loteria fantowa. Nie mogło się także obyć bez balonów, słodkich upominków oraz nagród. Ogromną atrakcją okazały się występy taneczne uczennic klas 5, 6 i dziewczynki z klasy 1, przygotowanych przez panią Joannę Czekańską. Dziewczynom oraz pani Czekańskiej dziękujemy serdecznie za pokaz i naukę przedstawianego układu, a także za moc pozytywnej energii.

tekst i zdjęcia: Bożena FilarWycieczka klas 0 do Krempnej

Dnia 29.05.2017r dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz z wychowawcami wyruszyły na wycieczkę do Krempnej. Na początku zwiedziliśmy Muzeum Magurskiego Parku Narodowego, po czym udaliśmy się na ścieżkę przyrodniczą, po której oprowadzała nas pani przewodnik. Na zakończenie wycieczki dzieci miały możliwość przejażdżki konnej w pobliskiej stadninie. Wycieczka była bardzo udana. Dzieci były uśmiechnięte i zadowolone.

tekst i zdjęcia: Agnieszka Rysz"Dzień Mamy i Taty"

Dnia 25.05.2017 roku w naszej szkole odbyła się wielka uroczystość "Dzień Mamy i Taty". Dzieci z oddziału przedszkolnego przygotowały występ artystyczny dla swoich kochanych rodziców. Swoim występem, wierszami i piosenkami chciały przekazać to, jak bardzo kochają swoją mamę i swojego tatę. Na samym początku wychowawczyni powitała zgromadzonych gości i złożyła krótkie życzenia z okazji ich święta. Następnie dzieci mówiły wierszyki, śpiewały piosenki i tańczyły Krakowiaka. Rodzicom zostały wręczone drobne upominki w postaci portretów, serduszkowych tulipanów oraz dyplomów: dla mamy pt. "Najlepsza Mama na całym świecie", dla taty " Kocham Cię tato". Dzieci musiały wykazać się znajomością swoich rodziców, tego co lubią robić, jeść, jaki jest ich ulubiony kolor itd. Wszystkie te informacje zostały zapisane na dyplomach. Niejednokrotnie rodzice byli bardzo zaskoczeni tym, co uważają o nich ich pociechy. Wszyscy byli bardzo zadowoleni. Na zakończenie występu dzieci wraz z rodzicami udali się na słodki poczęstunek.

tekst, zdjęcia, nagranie wideo: Agnieszka RyszKonkurs czytania ze zrozumieniem w języku angielskim - 11. 05. 2017 r.

Szkolny konkurs czytania ze zrozumieniem odbył się w dniu 11 maja 2017 r. Wzięli w nim udział uczniowie klas piątych. Uczestnicy musieli wykazać się umiejętnością czytania tekstów w języku angielskim i ich rozumienia. Należało odpowiedzieć na 30 pytań na podstawie czterech tekstów. Oto wyniki:

I miejsce:
  Zuzanna Kalicińska z klasy V a
II miejsce:
  Szymon Jurczak z klasy V b
  Natalia Trybus z klasy V b
III miejsce:
  Karolina Miśkowiec z klasy V a.

tekst i zdjęcie: Renata KalicińskaWycieczka klas szóstych do Krakowa

11 maja 2017 roku uczniowie klas szóstych udali się na wycieczkę do Krakowa. Zgodnie z planem udało się zobaczyć najatrakcyjniejsze miejsca i zabytki takie jak Zamek Królewski na Wawelu, czy Kościół Mariacki. W drodze powrotnej zwiedziliśmy Miejski Park i Ogród Zoologiczny. Wyjazd można zaliczyć do bardzo interesujących i udanych, między innymi dzięki bardzo sprzyjającej pogodzie.

tekst i zdjęcia: Radosław Lorens"Wiersze znane i nieznane" - konkurs recytatorski

Dnia 5 maja 2017 r. odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski pt. "Wiersze znane i nieznane". Udział w nim wzięły dzieci z oddziałów zerowych oraz klas pierwszych. Zmagania uczestników oceniało jury w składzie: P. dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Maria Marszałek, P. Iwona Janocha oraz P. Paulina Pelczar, a zwycięscy uczniowie to:
  1 miejsce - Julia Półchłopek, Patrycja Mateja
  2 miejsce - Emilia Olszewska, Jan Szmyd
  3 miejsce - Hanna Przymusińska, Julia Pelczarska, Maja Czekańska
Serdecznie gratulujemy wszystkim młodym recytatorom.

tekst: Bożena Filar
zdjęcia: Paulina PelczarIntronizacja Relikwii św. Jana Pawła II - Krościenko Wyżne 4.05.2017 r.

nagranie wideo: Anita Fal, Wacław Żywiec

22 kwietnia - Dzień Ziemi

24 kwietnia 2017 r. w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Ziemi pod hasłem "W kierunku natury". bchody Światowego Dnia Ziemi 2017 poświęcono tematom związanym z różnorodnością biologiczną. Co to jest?
"Bioróżnorodność jest zmiennością żywych organizmów wszystkich środowisk występujących na Ziemi, włączając w to siedliska lądowe, morskie, inne ekosystemy wodne oraz ekologiczne kompleksy złożone z tych siedlisk; obejmuje ona zróżnicowanie wewnątrzgatunkowe, między gatunkami i zróżnicowanie ekosystemów. Bioróżnorodność tworzy podstawę szerokiego wachlarza świadczeń ekosystemów, który w istotny sposób kształtuje dobrobyt człowieka."
Uczniowie klasy VI c pod opieką wychowawczyni Małgorzaty Liput-Gibadło przygotowali program artystyczny. Zaprezentowali go klasom II-VI.
Obchodom towarzyszyły dwa konkursy przyrodnicze:
• Konkurs na prezentację multimedialną "Różnorodność biologiczna - zagrożenia i ochrona"
I miejsce zajęła uczennica klasy Va- Zuzia Kalicińska. Dziewczynka ta pokazała swoją prezentację podczas apelu z okazji Światowego Dnia Ziemi 2017.
II miejsce zajęła uczennica klasy IV a -Weronika Pelczar
III miejsce zajęli uczniowie klasy IVb- Kamila Boczar i Jakub Jurczyk
Wyróżnienie : Natalia Trybus, Szymon Jurczak, Jakub Jurczak i Emilia Borkowska-uczniowie z klasy Vb.
• Konkurs plastyczny" W kierunku natury"
Spośród plakatów, które wykonały dzieci I miejsce zajęła uczennica klasy Vb-Natalia Trybus II miejsce zajęła uczennica klasy IVa-Julia Kniaziewicz III miejsce uczniowie klasy Vb-Szymon i Jakub Jurczak Wyróżnienie: Emilia Borkowska-uczennica klasy Vb W tym dniu przeprowadzono również konkurs wiedzy na temat Ekologii i Ochrony Środowiska-EKOTEST organizowany jest przez Ogólnopolskie Centrum Edukacji. Celem konkursu było promowanie postaw ekologicznych wśród uczniów oraz zwiększenie ich świadomości wobec współczesnych zagrożeń środowiska. Brało w nim udział 42 uczniów z podziałem na 2 kategorie wiekowe. Test składał się z 30 pytań.

tekst: Małgorzata Liput-Gibadło
zdjęcia: Iwona Janocha, Roksana Kielar, Sebastian FrydrychWielkanoc - moc wiary i tradycji

Wielkanoc to najważniejsze święto w naszej chrześcijańskiej tradycji. W dzisiejszych czasach warto zwrócić uwagę na to co najistotniejsze i zachęcić do refleksji nad męką, śmiercią Chrystusa, i nad triumfem zmartwychwstania.
W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi uczniowie klas pierwszych pod opieką wychowawczyń przygotowali ciekawą i poruszającą inscenizację o tematyce świątecznej na podstawie Ewangelii opisującej wydarzenia o poranku wielkanocnym, w stosownej do treści przedstawienia, kolorowej, wiosennej scenografii. Mali aktorzy dostarczyli całej społeczności szkolnej, przybyłym rodzicom głębokich, przejmujących wrażeń, wielu wzruszeń z powodu naturalnej gry oraz przekazywanych ze sceny aktualnych zagadnień. Wykonawców nagrodzono brawami.
Ponadto uczniowie zaprezentowali podczas szkolnej uroczystości tradycyjne, regionalne potrawy goszczące w ich domach na wielkanocnych stołach. Należy przyznać, iż młodzi aktorzy potrafili godnie przygotować się i zebraną publiczność do najbardziej refleksyjnych i najgłębszych świąt jakimi jest Wielkanoc.
Po występie uczniów głos zabrała pani dyrektor Marta Such, która podziękowała małym artystom i ich opiekunom za piękne, sugestywne przedstawienie wprowadzające widzów w klimat Świąt Paschalnych. Następnie złożyła uczniom, gronu pedagogicznemu i wszystkim zgromadzonym życzenia świąteczne: miłości, zdrowia, pomyślności i nieustającego przemieniania duchowego przez Zmartwychwstałego Jezusa.

tekst: Jadwiga Paradysz, Ewa Kubit
zdjęcia: Joanna CzekańskaMiędzynarodowy Konkurs Matematyczny "PANGEA"

W dniu 10 kwietnia 2017 roku w warszawskiej siedzibie uczelni Vistula University odbył się finałowy etap Międzynarodowego Konkursu Matematycznego "PANGEA". Z naszej szkoły uczestniczyło w nim troje uczniów: Piotr Mika, Zuzanna Kalicińska i Natalia Trybus, którzy z sukcesem ukończyli szkolny etap konkursu, uzyskując maksymalną liczbę punktów możliwych do zdobycia.
Finałowy test składał się z 30 pytań, na które należało udzielić odpowiedzi w ciągu 60 minut. Biorąc pod uwagę małą ilość czasu było to niezwykle trudne zadanie. Trzymamy mocno kciuki za naszych finalistów i z niecierpliwością oczekujemy na końcowe wyniki.
Warto jednak wspomnieć, że już sam udział w finale tak prestiżowego konkursu jest dla nas powodem do zadowolenia (w ubiegłym roku szkolnym wzięło w nim udział ponad 120 000 uczestników z niemal 5000 szkół w Polsce).
Serdecznie gratulujemy finalistom i życzymy kolejnych sukcesów matematycznych.

tekst i zdjęcia: Radosław LorensI Krośnieński Konkurs Recytatorski

W czwartek, 2 marca 2017 r. odbyły się eliminacje do I Krośnieńskiego Konkursu Recytatorskiego, organizowanego przez RCKP. Zgodnie z regulaminem uczniowie mieli przedstawić wiersze współczesne, a czas wystąpienia nie mógł przekroczyć 7 minut. Konkurs cieszył się tak dużym zainteresowaniem, że występy rozłożono na dwa dni. W kategorii uczniów klas IV - VI zgłoszonych zostało ponad sześćdziesiąt osób! Naszą szkołę reprezentowało troje szóstoklasistów, którzy zaprezentowali następujące utwory:
   1. Michalina Kmonk - "Kot w pustym mieszkaniu" W. Szymborskiej,
   2. Wiktoria Wójcik - "Pan Słowik" M. Załuckiego,
   3. Michał Smoleń - "Garden party" S. Barańczaka.
Uczniowie świetnie zaprezentowali wiersze, a Wiktoria awansowała do finału konkursu, który odbył się 9 marca i godnie reprezentowała w nim naszą szkołę. Całej trójce gratulujemy udanych występów!

tekst:Iwona Janocha, Maria Marszałek
zdjęcia: Iwona JanochaLEKCJA BYŁA BOSKA!

W ostatnim czasie uczniowie klasy 5 b poznawali mity greckie. Postanowili wczuć się w antyczna atmosferę i wystąpić w roli znanych bogów. Odgadnijcie, jakie postacie zaprezentowali. Za zaangażowanie i pomysłowość piątoklasiści zasłużyli na wielkie brawa!


tekst i zdjęcia: Iwona Janocha"Znajdź właściwe rozwiązanie" - prelekcja dla klas IV-VI

W dniu 17 marca odbyła się w naszej szkole prelekcja dotycząca szkodliwości palenia, w ramach programu "Znajdź właściwe rozwiązanie" dla klas IV-VI. Prelekcję poprowadziła pielęgniarka szkolna, p. Joanna Koszela, która w ciekawy sposób przedstawiła negatywne skutki sięgania po papierosa przez młodzież. Przedstawiła także wpływ biernego palenia na młody organizm oraz omówiła konsekwencje z niego wynikające, dotyczące naszego zdrowia. Wszyscy uważnie słuchali oraz śledzili przygotowana prezentację.


tekst i zdjęcia: Katarzyna Inglot, Justyna Węgrzyńska"Nie pal przy mnie, proszę"

W naszej szkole realizowany jest program antytytoniowy "Nie pal przy mnie, proszę".
Celem programu jest:
  - uporządkowanie i poszerzenie informacji na temat zdrowia,
  - kształtowanie u dzieci postaw odpowiedzialności za własne zdrowie,
  - uświadomienie dzieciom, że palenie jest szkodliwe dla zdrowia,
  - uwrażliwienie dzieci na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związane z biernym paleniem,
  - wykształcenie u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni ludzie przy nich palą.
W ramach programu w klasach I-III odbyły się zajęcia, na których dzieci dowiedziały się co to jest zdrowie, od czego zależy, co szkodzi naszemu zdrowiu, co robić gdy zdrowie jest zagrożone.
Zajęcia miały na celu poprawić żywieniowe przyzwyczajenia dzieci oraz zwiększać ich świadomość na temat zdrowego odżywiania oraz propagowanie wśród uczniów spożywanie owoców i warzyw. Dzieci podczas zajęć uświadomiły sobie jak niezdrowe są słodkie desery, chipsy i coca-cola. Uczniowie dowiedzieli się również jak bardzo szkodliwe jest wdychanie dymu papierosowego.
Na zajęciach dzieci poznały główną bohaterkę programu "Nie pal przy mnie proszę" wiewiórkę Wiki, która towarzyszyła im w zajęciach. Uczniowie chętnie wysłuchali wierszyka o bohaterce zajęć. Podczas zajęć dzieci miały na zadanie wypisać co zdaniem wiewiórki jest potrzebne, aby być zdrowym. Następnie w ramach protestu antynikotynowego dzieci wykonały odznaki "Nie pal przy mnie" i przypięły je na koszulki.
Zajęcia w ramach opisywanego programu cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dzieci chętnie wykonywały polecenia a podczas zabawy ruchowej "Sałatka owocowa" śmiechu i dobrej zabawy nie było końca.
Zajęcia zostały podsumowane pytaniami: Od czego zależy nasze zdrowie?, Co jest szkodliwe dla zdrowia?, Co możemy sami zrobić, aby uniknąć, wypadku lub choroby?, Co możemy zrobić, gdy osoba dorosła pali przy nas papierosy?
Dzieci doskonale znały odpowiedź na każde pytanie. Prawidłowe odpowiedzi były oznaką tego, że uczniowie naszej szkoły znają zasady zdrowej diety, oraz szeroko rozumiany zdrowy styl życia.


tekst: Katarzyna Inglot
zdjęcia: Ewa Kubit, Katarzyna InglotPowitanie wiosny w klasach pierwszych

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny dzieci z klas pierwszych rozpoczęły inaczej niż zwykle. Na zajęcia został zaproszony gość- jeden z tatusiów, który w ciekawy sposób opowiadał dzieciom o swojej podróży do Chin. Dzieci dowiedziały się wiele informacji i ciekawostek o kraju i życiu Chińczyków. Obejrzały monety i banknoty przywiezione z Chin oraz mnóstwo zdjęć m.in. zabytków, lotniska, stadionu olimpijskiego, krajobrazów, pól ryżowych, różnych środków lokomocji, zajęć ludności, zwierząt i wiele innych. Z zainteresowaniem wszyscy słuchali i brali udział w rozmowie o tym odległym kraju. Były też niespodzianki, bo każdy uczeń dostał pałeczki oraz swoje imię napisane znakami chińskimi . Wiele radości przysporzyła dzieciom nauka posługiwania się pałeczkami, którymi zajadały smaczne żelki.
Bardzo dziękujemy panu Łukaszowi Szmydowi za przybycie i przeprowadzone spotkanie.
Na ostatniej lekcji pierwszaki na spacerze pożegnały na dobre zimę i przywitały wiosnę. Witaj wiosno! To był udany i ciekawy dzień.

tekst i zdjęcia: Ewa KubitWIZYTA STRAŻAKA

Nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważne jest przekazywanie wiedzy na temat bezpiecznych zachowań oraz zapobieganie sytuacjom zagrażającym życiu na każdym etapie edukacji dzieci. Dnia 24 lutego 2017 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie ze strażakiem. Przybył do nas strażak pan Dariusz Gruszka. W spotkaniu uczestniczyły dzieci kl. I-III szkoły podstawowej. Pan strażak omawiał z dziećmi tematy zagrożenia pożarami i innymi niebezpiecznymi zdarzeniami. Zaprezentował również poszczególne elementy stroju i ekwipunku strażaka. Dzieci dowiedziały się, na czym polega praca strażaka. Podczas spotkania uczniowie uświadomili sobie, że strażacy pomagają ludziom nie tylko w czasie pożarów.
Dziękujemy Panu Dariuszowi za interesujące spotkanie.

tekst: Katarzyna InglotWalentynki

Dnia 14tego lutego obchodzone jest święto walentynek - dzień zakochanych. Nazwa ta pochodzi od patrona zakochanych i chorych - Świętego Walentego, który właśnie 14 lutego napisał anonimowy list do przyjaciół i podpisał go "od Twojego Walentego". Jest także legenda, która głosi, że właśnie tego dnia ptaki dobierają się w pary. W naszych czasach obchodzimy walentynki wysyłając anonimowe kartki lub wręczając drobne upominki tym, których kochamy. W naszej szkole również ten dzień został uczczony. Jest to święto, w którym nie tylko okazujemy sobie miłość i przyjaźń lecz jest to także dzień dobrych uczynków wobec innych osób. Ogłosiliśmy ten dzień KOLOREM CZERWONYM, gdyż to właśnie ten kolor symbolizuje miłość. Na dzieci czekało mnóstwo niespodzianek i zabaw. Na samym początku poznaliśmy historię walentynek oraz wysłuchaliśmy wierszyka o małej walentynce. Za pomocą pogadanki dzieci odpowiadały na pytania: "Kogo kochamy?", "Jak okazujemy komuś miłość?", "Jak kochają swoich rodziców", "Jak okazujemy komuś to, że go lubimy?". Następnie rozwiązywaliśmy zagadki o tematyce miłosnej "Kto kogo kocha?". Dzieci dmuchały kolorowe balony, a także balony w kształcie serduszek, które według własnej wyobraźni ozdabiały za pomocą markerów. Balonami udekorowaliśmy naszą klasę. Kolejną pracą, którą dzieci wykonywały była walentynka dla rodziców - serduszko powstałe z kuleczek bibuły. Była to niespodzianka dla rodziców i sposób w jaki dzieci chciały okazać swoim najbliższym osobom miłość. Ten dzień był pełen różnego rodzaju zabaw, tańców i śpiewu. Na zakończenie na twarzach dzieci zostały namalowane czerwone serduszka, które miały przypominać dzieciom o najważniejszym w życiu uczuciu - MIŁOŚCI! :)

tekst i zdjęcia: Agnieszka Rysz"Dzień Babci i Dziadka klasa 0a"

Dnia 7 lutego 2017 roku w naszej szkole odbyła się wielka uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dla każdego człowieka osoby te są bardzo ważne, zarówno dla dzieci jak i osób dorosłych. Będąc dziećmi, nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, ale gdy dorastamy, staje się to dla nas coraz bardziej oczywiste. Wspomnienia szczęśliwych i beztroskich chwil spędzonych z dziadkami powodują, że dzieciństwo postrzegamy jako wyjątkowy czas. Jesteśmy im wdzięczni za wszystkie ciepłe słowa i z przyjemnością ich odwiedzamy w dorosłym życiu. Klasa 0a przygotowała uroczystość dla swoich dziadków w podziękowaniu za ich miłość i troskę, którą otaczają swoje wnuki. Dzieci mówiły piękne wierszyki, śpiewały piosenki i tańczyły specjalnie dla swoich ukochanych babć i dziadziusiów. Dzieci występujące na scenie zostały nagrodzone gromkimi brawami za swój występ, którym widownia była zachwycona. Po wspaniałym występnie dzieciaki wręczyły dyplomy "Super Babciom" i "Super Dziadkom". Po zakończonym występie dziadkowie wraz z wnukami zostali zaproszeni na poczęstunek. Wszyscy bawili się świetnie, a dzieci były z siebie bardzo dumne!

tekst, zdjęcia, nagranie wideo: Agnieszka Rysz

Zabawa choinkowa dla dzieci klas 1-3

Dnia 31 stycznia 2017 roku w świetlicy szkolnej odbyła się zabawa choinkowa dla dzieci klas 1-3. Uczniowie przygotowali ciekawe kostiumy karnawałowe, które zaprezentowali podczas zabawy. Wśród rozbieganych dzieci można było zobaczyć motylki, wróżki, księżniczki. Nie zabrakło batmanów, spidermenów, policjantów, strażaków itp. Wielką atrakcją okazały się zabawy i konkursy prowadzone przez Animatorów z Centrum Opieki i Rozrywki Dziecięcej. Wszystkie zabawy cieszyły się dużym zainteresowaniem. Do udziału w karnawałowych potyczkach zgłosiło się wielu chętnych. Konkursy sprawiły dzieciom wiele radości i urozmaiciły całą zabawę choinkową. Wśród zwycięzców rozlosowano nagrody, a najbardziej atrakcyjną nagrodą dla dzieci okazało się malowanie twarzy. Kulminacyjnym momentem był wybór Króla i Królowej Balu, którymi zostali: Konrad Wnęk i Zuzanna Filar. Podczas zabawy uczniowie otrzymali także słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców.
Zabawa choinkowa udała się doskonale, a uczniowie zmęczeni, ale pełni wrażeń rozeszli się do domów.

tekst: Paulina Pelczar
zdjęcia: Zofia KohutWystęp szkolnego zespołu muzycznego na XIX Koncercie Kolęd Stowarzyszenia Kulturalnego "DĘBINA" - 22.01.2017 r.

nagranie wideo: Wacław Żywiec

Apel podsumowujący I semestr - 13.01.2017 r.

zdjęcia: Iwona Janocha, Jadwiga SzajnaAWANS DO PÓŁFINAŁU WOJEWÓDZKIEGO W PIŁCE RĘCZNEJ CHŁOPCÓW

W dniu 9 stycznia 2017 roku w Sieniawie odbyły się powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w piłce ręcznej chłopców. Do zawodów zgłosiło się pięć drużyn z terenu całego powiatu, wyłonionych z eliminacji poszczególnych gmin: SP Krościenko Wyżne, SP Lubatowa, SP Jedlicze, SP Rogi, SP Rymanów. Drużyny rywalizowały systemem każdy z każdym. Nasi chłopcy pewnie wygrali wszystkie mecze i zajęli pierwsze miejsce w turnieju. Tym samym awansowali do zawodów rejonowych.
Zawody rejonowe odbyły się w dniu 9 lutego 2017r. na hali przy Szkole Podstawowej Nr7 w Krośnie. W turnieju wzięli udział mistrzowie powiatów: jasielskiego - SP Nr2 Jasło, strzyżowskiego - SP Wiśniowa, krośnieńskiego - SP Krościenko Wyżne i miasta Krosna - SP7 Krosno. Zawody stały na bardzo wysokim i wyrównanym poziomie. Nasi chłopcy stanęli na wysokości zadania i po ambitnej walce uzyskali awans do półfinału wojewódzkiego. Pokonali drużynę z Jasła 6:3, następnie zremisowali z SPNr7 Krosno 6:6 i przegrali z SP Wiśniowa 8:7. Ostatecznie zajęli drugie miejsce co dało upragniony awans.
Drużyna wystąpiła w składzie: Piotr Kmonk, Jakub Prajzner, Miłosz Trybus, Mikołaj Ziajka, Jakub Jurczak, Szymon Szul, Mateusz Niżnik, Kamil Czekański, Bartosz Marszałek, Dawid Urban, Jakub Gołda, Radosław Bajgrowicz - trener Tomasz Niżnik.
GRATULACJE!!!

tekst i zdjęcia: Tomasz NiżnikI miejsce klasy IVb na VII Powiatowym Konkursie Małych Form Teatralnych "Jasełka 2017"

nagranie wideo: Wacław Żywiec

JASEŁKA 2016

W czwartek, 22 grudnia 2016 r. uczniowie klasy 4 b wystawili jasełka, czym wprowadzili nas w świąteczny nastrój. W pierwszej części przedstawienia dzieci przypomniały historię narodzin Pana Jezusa. Druga część widowiska odnosiła się do współczesnych problemów wielu osób, takich jak samotność, brak miłości i zabieganie w codziennym życiu. Czwartoklasiści mocno zaakcentowali potrzebę przemiany naszego postępowania tak, byśmy przez cały rok byli blisko Betlejem.

   "Do Betlejem nie jest tak daleko.
   Ono jest na odległość ludzkiego serca,
   Na odległość otwartych szeroko ramion,
   Na odległość dłoni otwartej.
   Betlejem jest blisko.
   Każdego dnia możesz tu dojść."


Przedstawienie podobało się widowni, a aktorzy zostali nagrodzeni gorącymi brawami.

tekst i zdjęcia: Iwona JanochaPomysł na lekturę

Uczniowie klas szóstych w ciekawy sposób podsumowali omawianie lektury "Ania z Zielonego Wzgórza". Klasa 6 a odegrała krótkie scenki na podstawie własnych scenariuszy, ale ściśle związane z treścią książki. Na pochwałę zasługuje pomysłowość aktorów i ich charakteryzacja. Z kolei 6 b przygotowała makiety Zielonego Wzgórza. Cechowała je staranność wykonania i dbałość o szczegóły. Natomiast 6 c zachwyciła nas wykonanymi przez siebie figurkami, przedstawiającymi głównych bohaterów lektury. Prace szóstoklasistów ozdobiły szkolny korytarz.

tekst i zdjęcia: Iwona JanochaSZLACHETNA PACZKA 2016

SZLACHETNA PACZKA to ogólnopolski projekt pomagania rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Realizowany jest przez Stowarzyszenie WIOSNA z siedzibą w Krakowie. W 2000 roku grupa studentów duszpasterstwa akademickiego, prowadzonego przez księdza Jacka Stryczka obdarowała 30 ubogich rodzin. Pomysł na takie działanie spodobał się innym i z każdym rokiem zataczał szersze kręgi. Obecnie ksiądz jest prezesem stowarzyszenia, a arcybiskup Stanisław Dziwisz mianował go Duszpasterzem Wolontariatu w Małopolsce. Szlachetna Paczka łączy wolontariuszy, darczyńców i osoby potrzebujące. Na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia rodziny otrzymują paczki odpowiadające ich potrzebom, realizujące marzenia. Prócz rzeczy materialnych dostają sygnał, że nie są same.
Darczyńcą w projekcie może zostać każda chętna do pomocy osoba. W akcji biorą udział sportowcy, aktorzy, głowy państw, firmy i instytucje, ale też zwykli ludzie. W listopadzie otwierana jest baza potrzebujących, z których wybiera się jedną rodzinę. Informacja jest anonimowa, nie podaje się nazwisk i miejscowości. Należy zarejestrować się w systemie, wybrać magazyn, do którego dostarczone zostaną prezenty i zapoznać z listą potrzeb wybranych osób. Przedstawione są w ustalonej kolejności, od tych najważniejszych do wymarzonych upominków świątecznych. Następnie z darczyńcą kontaktuje się wolontariusz, który opiekuje się rodziną. Opowiada o niej, przedstawia szczegółowo potrzeby, wspiera przygotowanie paczki. Ważne jest to, że wybranej rodzinie nie pomoże już nikt inny. Dlatego nie można pominąć potrzeb wskazanych jako najważniejsze. Kolejny etap to przygotowanie paczki, ładne jej zapakowanie, a później dostarczenie do magazynu. Tam paczka jest odbierana przez wolontariuszy, by trafić do rodziny. Darczyńca powinien po kilku dniach otrzymać informację o dostarczeniu prezentów.
Nasza szkoła przystąpiła do projektu dość późno, bo 9 grudnia. W bazie krośnieńskiej pozostało tylko 13 rodzin, a ich potrzeby przerastały możliwości zbiórki pieniędzy od dzieci (np. lodówka, węgiel, ciepła odzież). Okazało się jednak, że znalazł się sponsor, który zgłosił chęć obdarowania jednej rodziny drogim programem komputerowym do rozwoju dziecka chorego, ale nie może im zakupić niczego więcej. Dlatego nasz wybór padł na nich. Najważniejszą potrzebą była tablica korkowa, pampersy i żywność dla siedmioletniego chłopca, chorego na dziecięce porażenie mózgowe. Z rozmowy z wolontariuszką wynikało, że chłopiec nie mówi, sam nie chodzi, ale reaguje na obecność innych, kierowane do niego komunikaty i wykazuje wrażliwość na dźwięki. Jest poddawany rehabilitacji, uczestniczy w zajęciach w specjalnym ośrodku. Dla rodziców najważniejsze było zaspokojenie jego potrzeb. Niżej na liście znalazło się żelazko, sztaluga, filiżanki i męska torba na ramię. Kwota, jaką zebraliśmy, pozwoliła na zakup wszystkich potrzebnych rzeczy. W sobotę, 11 grudnia, zostały one dostarczone do rodziny. Zaskoczyliśmy ich liczbą pudeł i ilością prezentów. Pani Dominika, opiekun rodziny stwierdziła, że emocji towarzyszących otwieraniu paczek nie da się opisać. Mama chłopca czuła się zobowiązana nam podziękować i za pośrednictwem wolontariuszki przekazała karteczkę z życzeniami oraz świąteczną bombkę. Ten miły gest jest dowodem na to, że sprawiliśmy jej radość.
Pragnę serdecznie podziękować wszystkim dzieciom i ich rodzicom za włączenie się w zbiórkę pieniędzy na SZLACHETNĄ PACZKĘ. Wasza pomoc jest tym bardziej wartościowa, że skierowana do chorego chłopca, którego nawet nie znacie. Zebrana kwota świadczy o hojności mieszkańców Krościenka. Podziękowania kieruję do Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem za zaangażowanie i pomoc w przygotowanie i dostarczenie paczek do magazynu. Dzięki nam ktoś uwierzył w lepsze jutro i będzie miał udane święta.

Iwona Janocha

SZLACHETNA PACZKA:
Kwota: 1253,40 zł
Przygotowano: 9 pudeł z potrzebnymi rzeczami, tablica i sztaluga zostały zapakowane osobno
Zużyto: 16 rolek ozdobnego papieru pakunkowego
Czas zbiórki pieniędzy: 3 dni
Czas realizacji pomysłu: 7 dni
Uczestnicy akcji: uczniowie wszystkich klas, ich rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły
Realizacja: Samorząd Uczniowski pod opieką pana Radosława Lorensa
Pomysłodawca przystąpienia szkoły do akcji: pani Iwona Janocha

tekst i zdjęcia: Iwona Janocha"Sześćdziesiątka na harcerskim szlaku"

W ramach projektu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ASOS 2014-2020 - edycja 2016 - "Sześćdziesiątka na harcerskim szlaku" zuchy i harcerze z naszej szkoły uczestniczyły w niecodziennym spotkaniu. Odbyło się ono w Publicznym Gimnazjum w Krościenku Wyżnym i miało na celu zintegrować ze sobą dzieci, młodzież, dorosłych oraz seniorów związanych z działalnością harcerską. Ponieważ spotkanie odbyło się w okresie przedświątecznym nasze zuchy uczestniczyły w zajęciach plastyczno-technicznych przygotowując różne ozdoby świąteczne. Harcerze natomiast przygotowywali plansze informacyjne prezentujące poszczególne etapy projektu, który trwał wiele miesięcy, a z którego korzystali głownie harcerze - seniorzy.

tekst i zdjęcia: Jadwiga SzajnaWizyta Świętego Mikołaja w świetlicy szkolnej

Dnia 6 grudnia 2016 roku naszą świetlicę odwiedził Mikołaj. Przybył na zaproszenie dzieci, które przygotowały dla Niego piękne prace. Świetliki zaprosiły swojego gościa do koła na dywanie. Mikołaj rozdawał prezenty wszystkim grzecznym dzieciom. Na świetlicy nie ma przecież innych, stąd wyszło z worka ok. 40 sztuk niespodzianek ;)
Mikołaj był wymagający, dzieci musiały powiedzieć wiersz lub zaśpiewać piosenkę. Wszystkim poszło wyśmienicie. A gdy pożegnano Mikołaja, który ruszył w dalszą drogę, rozpoczęły się tańce i zabawy przy mikołajkowej muzyce. Mikołaj obiecał, że za rok na pewno do nas powróci.

tekst: Paulina Pelczar
zdjęcia: Bożena FilarKoncert Charytatywny "Złote Serca"

W dniu 20 XI 2016 r. w sali Domu Ludowego w Krościenku Wyżnym odbył się koncert "Złote Serca", przygotowany przez: Komitet Organizacyjny Koncertu Charytatywnego "Złote Serca", Publiczną Szkołę Podstawową i Publiczne Gimnazjum w Krościenku Wyżnym oraz Radę Rodziców działającą przy Publicznej Szkole Podstawowej.
W organizację tej imprezy zaangażowało się wiele osób, organizacji i instytucji z terenu całej gminy. Nadrzędnym celem akcji było rozwijanie w NAS WSZYSTKICH wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, danie możliwości zaprezentowania się uzdolnionej młodzieży, a także możliwość miłego spędzenia wolnego czasu w niedzielne popołudnie. Zaproszenie do udziału w naszym koncercie przyjęli młodzi wokaliści ze Studia Piosenki Swing z Krosna, przygotowani przez panią Lucynę Durał, zespół muzyczny Zygi Jazz Band, którego menadżerem jest pan Sebastian Michalski oraz tancerki z grupy Cantabile prowadzone przez panią Agnieszkę Wójcik - Gdulę z Brzozowskiego Domu Kultury. Podobnie jak w latach ubiegłych nie zawiedli lokalni artyści. Podczas koncertu zaprezentowały się szkolne zespoły muzyczne, chór parafialny i przedszkolaki. Dziękujemy wszystkim wykonawcom oraz ich opiekunom za udział i pięknie przygotowane występy. Zostały one życzliwie przyjęte przez liczną widownię o czym świadczyły gromkie brawa. W trakcie uroczystości można było napić się kawy czy herbaty, kupić ozdoby świąteczne, prace plastyczne oraz ciasta. Dla najmłodszych harcerze przygotowali niespodziankę w postaci malowania twarzy i plecenia warkoczyków.
Podczas tego wydarzenia przeprowadzona została loteria fantowa i zbiórka do puszek na rzecz 7-letniej Nadii i jej mamy Moniki, które w wyniku wybuchu gazu w mieszkaniu uległy ciężkim poparzeniom. Obecnie poddawane są skomplikowanemu leczeniu oraz kosztownej rehabilitacji. Na ten cel zebrano łącznie 13 600zł, w tym 3 000zł z loterii fantowej.
Szczególne podziękowania należą się Rodzicom uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej, którzy włączyli się w przygotowanie imprezy, upiekli ciasta oraz przeprowadzili loterię fantową. Dziękujemy tym wszystkim, którzy przekazali fanty, słodkości, datki finansowe, przepiękne ozdoby i prace rękodzielnicze.
W imieniu organizatorów dziękuję wszystkim za obecność, życzliwość i udzielone wsparcie.

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego
Tomasz Niżnik


W KONCERCIE "ZŁOTE SERCA 2016" WYSTĄPILI:

- Chór Parafialny z Krościenka Wyżnego przygotowany przez s. Martę Lewandowską oraz Monikę Glazar
- Julia Smoleń, Oliwia Brodzicka, Natalia Brys, Aleksandra Wilusz z Brzozowskiego Domu Kultury - taniec - przygotowani przez Agnieszkę Wójcik - Gdulę
- Marcin Dudycz z Brzozowskiego Domu Kultury - taniec
- Wokaliści ze Studia Piosenki Swing działającym przy RCKP Krosno - przygotowani przez Lucynę Durał
- Dzieci z Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP w Krościenku Wyżnym - przygotowane przez pracowników przedszkola
- Dzieci z Samorządowego Przedszkola im. Wandy Chotomskiej w Krościenku Wyżnym - przygotowane przez Magdalenę Rozenbeiger
- Zespół Muzyczny Zygi Jazz Band działający przy Brzozowskim Domu Kultury, którego menadżerem jest pan Sebastian Michalski
- Zespół Muzyczny z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Krościenku Wyżnym pod kierunkiem Macieja Filara
- Zespół Muzyczny ,,Song" z Publicznego Gimnazjum im. Pokolenia Kolumbów w Krościenku Wyżnym pod kierunkiem Macieja Filara
- Mateusz Niżnik - trąbka

Prowadzenie koncertu: Katarzyna Marszałek i Radosław Lorens
Nagłośnienie: Robert Puchalski

tekst: Tomasz Niżnik
zdjęcia: Anita Fal
nagranie wideo: Wacław ŻywiecSzkolny konkurs "MAM TALENT" - 17.11.2016 r.

nagranie wideo: Wacław Żywiec
Wycieczka klasy Vb do Muzeum Podkarpackiego w Krośnie - 23.11.2016 r.

W dniu 23 listopada 2016 r. uczniowie klasy VB mieli okazję poznać wiele ciekawych informacji dotyczących miasta Krosna - jego historii, tradycji i zabytków. Zwiedzili wystawy stałe Muzeum Podkarpackiego, Kościół Farny i Wieżę Farną.

tekst i zdjęcia: Renata KalicińskaDzień dyni 2016

Dnia 28 października 2016 roku w świetlicy szkolnej odbył się "Dzień dyni". W zabawach, oprócz dzieci uczęszczających na zajęcia świetlicowe, brała również udział klasa 0a wraz z wychowawczynią. Z okazji tego święta dzieci ubrały się w kolorze żółto pomarańczowym. Podczas zajęć dzieci samodzielnie wykonywały dynie kuleczkami bibuły. Przygotowano różnego rodzaju konkursy i zabawy związane z dynią, które sprawiły uczestnikom wielką radość. Dzieci bawiły się między innymi chustą animacyjną, tunelem, dyniami, śpiewały różne piosenki, tańczyły w rytm muzyki, uczyły się wierszyka o dyni oraz wykonywały zadania, które wcześniej wylosowały z dyniowego koszyczka. Nie zabrakło również słodkich niespodzianek dla wszystkich. Dodatkową atrakcją było malowanie na twarzach dzieci wesołej dyni. Poprzez zabawę uczestnicy integrowali się ze sobą i wzajemnie poznawali. Dzięki takim zabawom dzieci mogą zrozumieć ze szkoła nie tylko uczy i kształci, ale można w niej także miło i przyjemnie spędzić czas.

tekst: Agnieszka Rysz
zdjęcia: Bożena Filar, Agnieszka RyszŚlubowanie klas pierwszych

Już tradycyjnie w dniu Patrona Szkoły odbyło się pasowanie na ucznia. W rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża cała społeczność naszej szkoły obchodzi swoje święto. W tym roku 18 października , 27 uczniów klas pierwszych złożyło uroczyste przyrzeczenie na sztandar Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II i zostało przyjętych przez panią dyrektor Martę Such do braci uczniowskiej szkoły. Dzieci zaprezentowały przygotowany program artystyczny o tematyce szkolnej i patriotycznej. Śpiewem i recytacją udowodniły pani dyrektor, zebranym rodzicom i swoim starszym kolegom, że są gotowe do podjęcia uczniowskich obowiązków i nazwania ich prawdziwymi uczniami. Po ślubowaniu i pasowaniu uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i książeczki. Nie zabrakło też "rogów obfitości" pełnych łakoci, które były symbolem obfitych życzeń, jakie pierwszoklasiści przyjmowali na progu swojej drogi edukacji. Był też czas na wspólne zdjęcie i poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Klasa I a
- wychowawczyni Zygarowicz- Kubit

1. Konrad Chłap
2. Klaudia Dębiec
3. Krystian Frydrych
4. Bartłomiej Gołda
5. Michał Kilar
6. Kacper Marszałek
7. Patrycja Mateja
8. Julia Pelczarska
9. Jakub Przybyła
10. Jan Szmyd
11. Maja Szmyd
12. Maria Tomczak
13. Jan Zywar
14. Maja Żywiec
Klasa I b
- wychowawczyni Jadwiga Paradysz

1. Bolek Kamil
2. Czech Gabriel
3. Czekańska Maja
4. Guzik Bartosz
5. Kandefer Bartłomiej
6. Lorens Martyna
7. Olbrecht Maksymilian
8. Olszewska Emilia
9. Pelczar Miłosz
10. Rajchel Amelia
11. Rypyść Jakub
12. Turek Paweł
13. Urban Jakub

tekst i zdjęcia: Ewa KubitDzień Patrona Szkoły - 18. 10. 2016 r.

Dzień Patrona to święto całej społeczności Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Krościenku Wyżnym. W bieżącym roku szkolnym święto było obchodzone w dniu 18 października. Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą, której oprawę liturgiczną przygotowała klasa IV b. Po mszy zgromadzeni udali się pod pomnik świętego Jana Pawła II, gdzie została odmówiona litania. Po zakończonych modlitwach uczniowie, nauczyciele i rodzice przeszli do szkoły, by uczestniczyć w kolejnych zajęciach. Dla pierwszoklasistów odbyło się pasowanie na ucznia, zaś pozostałe klasy pracowały pod okiem wychowawców nad przybliżeniem wartości, którymi chcemy kierować się w życiu. Wartości te to: bezpieczeństwo, przyjaźń, uczciwość, odpowiedzialność i dyscyplina. Wyniki uczniowskich działań zostały zaprezentowane w formie plastycznej i słownej podczas spotkania w sali teatralnej. Tam też na zakończenie świętowania odbył się apel w wykonaniu klasy V b, poświęcony życiu i nauce Patrona Szkoły.

tekst: Renata Kalicińska
zdjęcia: Renata Kalicińska, Wacław ŻywiecWycieczka klas drugich do Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie

W październiku uczniowie klas 2 mieli możliwość przyjrzeć się z bliska pracy strażaka. Dzięki uprzejmości Pana Krzysztofa Marszałka dzieci zwiedziły budynek Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie, obejrzały sprzęt, którym strażacy posługują się w sytuacjach różnego zagrożenia oraz wysłuchały w jaki sposób należy zachować się podczas pożaru czy wypadku.

tekst i zdjęcia: Jadwiga SzajnaXVI Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę

13 października 2016 roku uczniowie klas szóstych pod opieką księży i nauczycieli uczestniczyli w XVI Pielgrzymce Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Pomimo niesprzyjającej pogody i niskiej temperatury dzieci wzięły udział w uroczystej mszy świętej, na którą przybyło około dwadzieścia tysięcy przedstawicieli szkół noszących imię naszego Papieża z całej Polski. W drodze powrotnej uczniowie zwiedzili Centrum św. Jana Pawła II oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

tekst i zdjęcia: Radosław LorensZbiórka na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia

W dniu 9 października, jak co roku z okazji XVI Dnia Papieskiego uczniowie naszej szkoły przeprowadzili zbiórkę na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Zebrane pieniądze w łącznej kwocie 3108,40 zł zostały przekazane na stypendia dla uzdolnionej i potrzebującej młodzieży.
W imieniu Samorządu Uczniowskiego składamy serdeczne podziękowania uczniom, którzy czynnie włączyli się w organizację zbiórki.

tekst i zdjęcia: Radosław LorensWybory do Samorządu Szkolnego

22 września w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego. Wybrana komisja - przedstawiciele najstarszych klas w szkole przygotowała lokal wyborczy, karty do głosowania oraz protokół. Podczas pierwszej lekcji, wszyscy chętni uczniowie z klas IV-VI mogli oddać swoje głosy na wybranych kandydatów. Wyniki zostały opublikowane w ten sam dzień. Gratulujemy osobom, które cieszyły się największym zaufaniem w szkole.
Skład Samorządu Szkolnego w bieżącym roku szkolnym:
  przewodnicząca: Izabela Stereńczak
  z-ca przewodniczącego: Dawid Gomółka
  skarbnik: Mateusz Niżnik
  sekretarz: Michał Smoleń.
Prawidłowy przebieg wyborów ułatwiło zgłoszenie szkoły do akcji "Samorządy Mają Głos" organizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

tekst i zdjęcia: Radosław LorensSprzątanie świata - Polska 2016 r.

Krajowym partnerem i koordynatorem akcji w Polsce jest fundacja Nasza Ziemia. To jest już 23 "sprzątanie świata".
"Podaj dalej. drugie życie odpadów" to to hasło tegorocznej akcji "Sprzątanie świata - Polska". Głównym jej celem jest:
  - promowanie poszanowania zasobów i efektywnej segregacji
  - unikanie odpadów - szacunek do przedmiotu
  - uświadamianie Polaków o ich wpływie na środowiska i ilość wytwarzanych odpadów podczas codziennych czynności.
Daj drugie życie przedmiotom, nie wrzucaj ich pochopnie do kosza!
W tę akcję włączyli się również uczniowie naszej szkoły, którzy dn. 16.09.2016 r. zaopatrzenie w worki na śmieci i rękawiczki wraz z opiekunami wyruszyli sprzątać otoczenie naszej szkoły. "Sprzątanie świata" stało się dla dzieci wieloletnią tradycją. Działania podjęte przez uczniów przyczyniły się w znacznym stopniu do wzrostu ich świadomości ekologicznej.

Małgorzata Liput-Gibadło

statystyka Nasz kanał na YouTube Nasz profil na Facebooku
©PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA w Krościenku Wyżnym.  Wszelkie prawa zastrzeżone.                          admin Administrator strony