38-422 Krościenko Wyżne,  ul. Szkolna 34,  tel./fax. 0134315019,  e-mail:

Dodaj do ulubionych  | Ustaw jako startowa• 2019 • 2018 • 2017 • 2016 •
• 2015 • 2014 • 2013 • 2012 •
• 2011 • 2010 • 2009 • 2008 •"Innowatorzy szukają wiosny"

Uczniowie klasy 5 d chcieli pokazać, że wiosna już na dobre zawitała. Oto zdjęcia, które sami wykonali.

tekst: Magdalena Mroczka
zdjęcia: Filip Ciołkowski, Aleksandra Haduch, Oliwia Gardziel


Innowacja "Młody Turysta - on-line"

Już od 12 marca zmuszeni jesteśmy do kontynuacji naszej nauki w domu poprzez dzienniki elektroniczne, platformy edukacyjne, czy też media społecznościowe. Winny temu jest koronawirus, który ogarnął swym zasięgiem już cały świat. Również konkursu wiedzy o naszej stolicy, czy plastycznego nie udało nam się doprowadzić do finału. Rozdanie nagród i dyplomów miało odbyć się w trakcie przedstawienia z naszym udziałem. Ale nie martwcie się, nic straconego! Jeżeli nie uda nam się wrócić do szkoły w czerwcu - rozdamy nagrody i dyplomy.
I tak kończymy temat stolicy Polski, przechodząc do kolejnego, równie ciekawego temat, jakim są góry. Podczas spotkań on-line każdy z nas miał przygotować i przedstawić informacje na temat wybranych gór, występujących w Polsce i na świecie.
Wirtualnie prezentowaliśmy zrobiliśmy: plakaty, prezentacje i referaty.
Zachęcamy do czytania i oglądania naszych prac, bo naprawdę warto!

Młodzi turyści z 5d.

     Karpaty - referat - zobacz!
     Sudety - referat - zobacz!

tekst: Aleksandra Haduch


Ogólnopolski program profilaktyki czerniaka. "Znamię! Znam je?"

Nasza szkoła przystąpiła do programu promującego zdrowie, mającego na celu poznanie przyczyn, objawów i sposobów zapobiegania czerniakowi skóry. Program skierowany był do uczniów klas 7. i 8.
Miło mi poinformować, że w programie wzięło udział 100% uczniów tych klas. To pokazuje, że młodzi ludzie są zainteresowani problemami dotyczącymi zdrowia i troską o nie.
Serdecznie dziękuję za wykonanie prezentacji uczniom-koordynatorom tego projektu:
Natalii Florek, Szymonowi Jurczakowi, Agacie Kowalskiej, Karolinie Miśkowiec, Julii Terefenko i Natalii Trybus.
W ich imieniu zapraszam uczniów, rodziców i wszystkich gości tej strony do zapoznania się z treścią prezentacji.

     Ogólnopolski program profilaktyki czerniaka. 'Znamię! Znam je?' - zobacz!

tekst: Katarzyna Gałązka
Projekt z języka angielskiego

Uczniowie klas 1 a i 1 b wykonali w ramach projektu z języka angielskiego wesołe stworki z materiałów, które na co dzień wyrzucamy. Dzieci wykorzystały m.in.: słoiki, butelki plastikowe, kubki po jogurtach, nakrętki oraz słomki. Wszystkie prace są bardzo pomysłowe i doskonale łączą się z tematyką obchodzonego 22 kwietnia Dnia Ziemi. Z niepotrzebnych materiałów powstały wesołe zabawki, które mogą być wspaniałą ozdobą dziecięcych pokojów.

tekst: Iwona Walczak
DZIEŃ ZIEMI - 22.04.2020 r.

Młodzież naszej szkoły przygotowała optymistyczne prezentacje dotyczące wiosny w swojej najbliższej okolicy:

     Dzień Ziemi 2020 - Natalia Florek - zobacz!
     Dzień Ziemi 2020 - Kinga Herbut - zobacz!
     Dzień Ziemi 2020 - Szymon Jurczak - zobacz!
     Dzień Ziemi 2020 - Gabriela Liput - zobacz!
     Dzień Ziemi 2020 - Natalia Mercik - zobacz!
     Dzień Ziemi 2020 - Aleksandra Piwińska - zobacz!
     Dzień Ziemi 2020 - Lena Suti - zobacz!
     Dzień Ziemi 2020 - Tobiasz Walczak - zobacz!

tekst: Katarzyna Gałązka
Światowy Dzień Autyzmu

Światowy Dzień Autyzmu przypada na 2 kwietnia. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Trudno jest nam nawet wyobrazić sobie, że sól jest kwaśna, śnieg parzy, a delikatne głaskanie powoduje silny ból. Ale tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie. Nie wynaleziono leku, który zastopowałby działanie symptomów autyzmu. Autyzm trwa całe życie.
Kolor niebieski szczególnie 2 kwietnia symbolizuje nadzieję na lepsze życie - życie osób z autyzmem i ich rodzin. Kolor niebieski ma nam przypominać, że autyzm jest blisko nas.
W obecnej sytuacji wiele ważnych budynków nie było oświetlonych na niebiesko. Nie odbyły się również marsze, które jak co roku miały na celu uwrażliwić społeczeństwo na problemy osób z autyzmem. Uczniowie naszej szkoły nie zapomnieli, że autyzm istnieje. Wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji i nadesłali zdjęcia bardzo dziękujemy.
Pamiętajmy: Inny, nie znaczy gorszy!

tekst: Renata Słowik, Katarzyna Inglot
zdjęcia: uczniowie PSP w Krościenku Wyżnym
Światowy Dzień Zespołu Downa

Jesteśmy w domu ale "Wiemy, rozumiemy i akceptujemy".
21 marca obchodzony był Światowy Dzień Zespołu Downa. Samorząd Uczniowski miał wiele planów. W związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem udało nam się wykonać jedynie gazetkę na szkolnym korytarzu. Mimo wszystko przyłączyliśmy się do świętowania - zrobiliśmy to zdalnie. Wszystkim uczniom dziękuję za włączenie się w akcję i nadesłane zdjęcia.


tekst: Katarzyna Inglot
zdjęcia: uczniowie PSP w Krościenku Wyżnym
Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu "Słynni skoczkowie narciarscy krajów niemieckojęzycznych oraz Polski"

W dniu 06.03.2020 r. w naszej szkole odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego konkursu wiedzy: "Słynni skoczkowie narciarscy krajów niemieckojęzycznych oraz Polski". Po raz kolejny nasi uczniowie pokazali, że warto podejmować wyzwania, żeby rozwijać swoje zainteresowania. Inicjatorem konkursu byli uczniowie z koła języka niemieckiego. Wykonali oni piękne plakaty opisujące życiorysy znanych skoczków narciarskich. Następnie zrobili gazetkę na jednej z tablic informacyjnych na holu szkoły.
Głównym celem konkursu było rozwijanie uzdolnień i zainteresowań sportami zimowymi oraz motywowanie uczniów do pogłębienia wiedzy na temat kultury i zwyczajów niemieckojęzycznych.
Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów, którzy świetnie znają życiorysy skoczków narciarskich. Uczestnicy musieli zmierzyć się z testem wiedzy i jak się okazało poziom wiedzy był bardzo wyrównany.
Zwycięzcami zmagań okazali się:
   I miejsce- Szymon Jurczak kl. VIII b
   I miejsce -Jakub Jurczak kl. VIII b
   II miejsce- Weronika Pelczar kl. VII a
   II miejsce- Gabriela Bosek kl. VII a
   III miejsce - Gabriela Gerlach kl. VII a
   III miejsce- Patryk Hejnar kl. VIII a
Zwycięzcy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe.
Serdecznie dziękujemy za udział i zapraszamy do udziału w następnych konkursach.

tekst i zdjęcia: Magdalena Mroczka
Zapusty z klasą IV b

"Powiedział Bartek, że jutro tłusty czwartek, a mamusia uwierzyła, dobrych smakołyków naważyła." W ostatnim tygodniu karnawału uczniowie klasy IV b zorganizowali kiermasz słodkości. Wraz z rodzicami przygotowali różnego rodzaju ciasta, ciasteczka i galaretki z owocami. Podczas długiej przerwy międzylekcyjnej uczniowie rozprowadzali smakołyki a zebrane pieniądze będą zagospodarowane przez Klasową Radę Rodziców. Wszystkim uczniom szkoły, którzy wspomogli nasze przedsięwzięcie serdecznie dziękujemy!

tekst i zdjęcia: Jadwiga Omachel
"Dzień Świętego Walentego To dzień dobry dla każdego!
W tym dniu wszyscy to wyznają, że chcą kochać i kochają!
"


W dniu 14 lutego 2020 roku w naszej szkole odbyły się WALENTYNKI. Dzień ten dla najmłodszych dzieci stanowi symbol przyjaźni, relacji międzyludzkich i radości wspólnego przebywania. Dzieci kultywowały tradycje walentynkowe, były zachęcane do okazywania uczuć innym osobom, czerpały radość ze wspólnej zabawy i pobytu w szkole, poznały tradycje walentynkowe jak również budowały atmosferę przyjaźni i współdziałały w grupie, podczas licznych konkursów i zabaw. Tego dnia odwiedziła nas poczta walentynkowa przez którą niektóre dzieci otrzymały walentynki, złożone wcześniej w skrzynce - poczcie walentynkowej. Odbyły się zabawy przy piosenkach "Mam serduszko"- na melodię Mam chusteczkę, "Nie chcę Cię znać", zabawa w krzesełka, dopasowywanie do siebie brakujących połówek serc, zagadki, quiz walentynkowy. Na koniec dzieci wykonywały kartki walentynkowe dla swoich rodziców, które wręczyli po powrocie do domu.

tekst i zdjęcia: Agnieszka Rysz
Walentynki

14 lutego w naszej szkole obchodziliśmy Walentynki. Był to doskonały czas, aby okazać swoje uczucia osobom, które lubimy i szanujemy. Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową. Na korytarzu została ustawiona skrzynia, do której uczniowie wrzucali kartki i serduszka dla swoich sympatii, koleżanek, kolegów oraz nauczycieli. Następnie przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego odpowiednio posegregowali pocztę, aby rozdać adresatom. Walentynowy dzień z pewnością można zaliczyć do udanego. Był to dzień miłych wrażeń.

tekst i zdjęcia: Katarzyna Inglot
Spotkanie z przewodnikiem turystcznym Mateuszem Podkulem

12 lutego 2020 r. gościliśmy w naszej szkole Pana Mateusza Podkula - przewodnika turystycznego pracującego w PTTK w Brzozowie. Pan Mateusz wygłosił dwugodzinną prelekcję na temat: "Sytuacje trudne i nietypowe z pracy pilota i przewodnika turystycznego". Młodzież miała możliwość uczestniczenia w interesującej lekcji geografii oraz uzyskania wiadomości z tak zwanej "pierwszej ręki". W czasie prelekcji gość podzieli się swoimi wrażeniami , jakie towarzyszą mu podczas wyprawy w Bieszczady. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się autentyczne opowiadania o wyjątkowych i ciekawych zdarzeniach nierzadko wywołujących uśmiech lub dreszczyk emocji. Spotkania z profesjonalistami i ludźmi z pasją to zajęcia, które w wyjątkowy sposób potrafią wzbogacić naszą wiedzę, rozbudzić ciekawość świata oraz zapaść na długo w pamięci.

tekst i zdjęcia: Magdalena Mroczka
Wycieczkę do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

11. 02.2020r. klasa V d odbyła wycieczkę do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Najważniejszymi atrakcjami CDS były pokazy produkcji i zdobienia szkła oraz warsztaty. Zwiedzanie rozpoczęliśmy w budynku głównym, gdzie przewodnik odkrywał przed nami tajniki produkcji szkła. Po zejściu na najniższe piętro muzeum znaleźliśmy się przy piecu hutniczym. Tutaj z bliska mogliśmy obserwować z czego i jak powstaje szkło.
Następnie wszyscy uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, gdzie każdy miał okazję malować na szkle. W czasie zajęć chłopcy i dziewczęta rozwijali swoją kreatywność oraz pomysłowość. Na zakończenie wycieczki, każdy uczestnik otrzymał swoje dzieło na własność. Ciekawa dla uczniów była także możliwość wybicia szklanego medalu oraz uczestniczenia w samej produkcji szkła. Uczniowie bacznie przyglądali się pracy hutników, zdobników szlifierzy oraz malarzy.
Później odwiedziliśmy warsztaty obróbki i zdobienia szkła: grawerowania, malowania na szkle, produkcji witraży i szklanych figurek. Dodatkowo mieli okazję zobaczyć film prezentujący historię powstania huty szkła w Krośnie i innych podobnych obiektów w okolicy.
Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy były piwnice położone w zachodniej części krośnieńskiego rynku, gdzie dokładnie przyjrzeliśmy się na czym polega kunszt nowoczesnych artystów szkła. W tym miejscu uczniowie zwiedzali interaktywne sale, poznawali różnorodne właściwości i zastosowania szkła, uczestniczyć w eksperymentach i zabawach m.in. "zobaczyć rozgwieżdżone niebo" przez szkło powiększające i okulary 3D.
Na zakończenie wycieczki uczniowie mieli możliwość dokonać zakupu szklanych pamiątek.


tekst i zdjęcia: Magdalena Mroczka
Zabawa choinkowa

Zabawa choinkowa wpisała się na stałe w kalendarz imprez organizowanych w naszej szkole. Jest jednym z najbardziej oczekiwanych i przyjemnych wydarzeń dla dzieci i młodzieży. W tym roku zabawa choinkowa odbyła się 30 stycznia. Dzieci z oddziałów zerowych i klas I - III bawiły się od godz. 16.30 do 18.30, natomiast uczniowie klas IV - VIII "szaleli na parkiecie" od godz.17.30 do 19.30. Jak co roku, najmłodsi uczniowie przebrani byli w przeróżne stroje karnawałowe. Było zabawnie, wesoło i kolorowo. Impreza została zorganizowana we współpracy nauczycieli, Rady Rodziców, oraz Samorządu Uczniowskiego. Wszystkim bardzo dziękujemy za zaangażowanie.

tekst i zdjęcia: Katarzyna Inglot
Dzień Babci i Dziadka 2020

"Z grzeczniutkim ukłonem, z uśmiechem radości, witamy wszystkich zebranych gości..."- takimi słowami dzieci przywitały swoich Dziadków podczas uroczystości z okazji ich święta. Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka. Kojarzą nam się z ciepłem, miłością i wszystkim co dobre. Z okazji Ich święta, dzieci z zerówki wraz z wychowawczynią przygotowały ciekawy występ. Już od samego rana dzieci z niecierpliwością wyczekiwały zaproszonych gości. Licznie przybyli dziadkowie zasiedli na przygotowanych dla nich miejscach i z dumą oglądali występy swoich wnucząt. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki i zachęcały dziadków do wspólnej zabawy. Dziadkowie nagradzali swoich wnuków gromkimi brawami. Po występie dzieci wręczyły dziadkom własnoręczne wykonane laurki oraz zaprosiły swoich dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami. Wszystkim przybyłym gościom raz jeszcze dziękujemy!

tekst i zdjęcia: Agnieszka RyszZespół "SONG" na XXII Koncercie Kolęd Stowarzyszenia Kulturalnego Dębina - 19.01.2020 r.

nagranie video: Wacław Żywiec


SZKOLNY KONCERT KOLĘD I PASTORAŁEK

Wspólne kolędowanie w naszej szkole stało się już tradycją. 9 stycznia odbył się koncert kolęd i pastorałek. Uroczysty koncert rozpoczął się programem w wykonaniu uczniów klasy 5B. Kolejną atrakcję stanowił występ szkolnego zespołu muzycznego SONG. Jak zawsze było uroczyście i odświętnie. Każda klasa przygotowała swoją aranżację znanej powszechnie kolędy lub pastorałki. Można było usłyszeć talenty wokalne jak również podziwiać świąteczne kostiumy naszych uczniów. W repertuarze znalazły się znane i popularne kolędy oraz piosenki świąteczne, które zostały przygotowane przy udziale nauczycieli wychowawców. Dziękuję wszystkim uczniom i ich wychowawcom za zaangażowanie i trud włożony w przygotowanie się do koncertu oraz za to, że to dzięki Wam można było w tym dniu cieszyć się miłą atmosferą.

tekst: Katarzyna Inglot
zdjęcia: Katarzyna Inglot, Kinga Pelczar
Misie Ratownisie

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Krościenku Wyżnym przyłączyli się do akcji "Misie-Ratownisie". Przez ponad miesiąc dzieci przynosiły maskotki, które mogą przydać się dzieciom poszkodowanym w pożarach lub innych wypadkach losowych. Zebraliśmy 215 pluszaków. Maskotki zostaną przekazane Fundacji Wsparcie 112, której celem jest zebranie oraz przekazanie pluszaków do jednostek Straży Pożarnych oraz zespołów Ratownictwa Medycznego. Wszystkim dzieciom bardzo dziękujemy!!!

tekst i zdjęcia: Katarzyna Inglot
Tradycje Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia to czas refleksji nad cudem narodzin Chrystusa; to również okres składania sobie życzeń i śpiewania kolęd. W te pełne magii święta uczniów naszej szkoły wprowadziło koło teatralne, które opracowało i wystawiło jasełka. Narratorzy przypomnieli najważniejsze tradycje związane z Bożym Narodzeniem, a aktorzy odegrali scenki przedstawiające chodzenie po kolędzie. Galimatias, związany z przygotowaniami do wieczerzy wigilijnej oraz przyjęciem grupy kolędników, wśród których oprócz Maryi i Józefa znalazło się miejsce dla pasterzy, królów, a nawet Heroda, wywołał uśmiech na twarzach widowni. W naszym przedstawieniu nie zabrakło też diabła i śmierci, a aniołowie pięknie wyśpiewywali na chwałę małego Pana. Po obejrzeniu programu uczniowie poszczególnych roczników udawali się ze swoimi wychowawcami na klasowe Wigilie.

tekst i zdjęcia: Katarzyna Marszałek
Mikołajkowy Konkurs Matematyczny

6 grudnia odbył się szkolny konkurs matematyczny dla klas czwartych. Wzięło w nim udział 8 uczniów, którzy tak jak Święty Mikołaj musieli wykazać się sprytem i umiejętnościami. W ciągu 45 minut uczniowie zmagali się z testem, który zawierał zadania różnego typu. Celem konkursu jest:
  • rozwijanie zainteresowań i uzdolnień matematycznych uczniów,
  • wskazywanie praktycznych zastosowań matematyki w życiu codziennym,
  • wdrażanie uczniów  do samodzielnej  pracy  nad  pogłębianiem i rozszerzaniem wiadomości  zdobytych  na
     lekcjach,
  • doskonalenie umiejętności logicznego i twórczego myślenia,
  • umożliwienie uczniom osiągnięcia satysfakcji z własnej pracy.
Wszystkim czwartoklasistom, którzy wzięli udział w konkursie gratulujemy! Rozstrzygnięcie odbędzie się na apelu podsumowującym pracę szkoły w I semestrze.

tekst i zdjęcia: Jadwiga Omachel
Paczka dla Szkolnego Dziadka!

Kolejny raz nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji " Szlachetna paczka". Jej celem jest niesienie pomocy potrzebującym, zakup najpotrzebniejszych rzeczy oraz uświadomienie im, że nie są sami w nieszczęściu. Darczyńcą może zostać każdy. Z bazy wybiera jedną rodzinę, zapoznaje się z jej sytuacją i zobowiązuje do zaspokojenia najpilniejszych potrzeb. Następnie współpracuje z opiekunem rodziny, czyli wolontariuszem, który zna jej sytuację. Niezwykłość akcji polega z jednej strony na wspieraniu osób, których się nie zna, a z drugiej na możliwości podejmowania decyzji odnośnie stopnia udzielania pomocy i możliwości wydania każdej złotówki bezpośrednio na wybrane osoby.
W tym roku wybór osoby potrzebującej nie był łatwy. W końcu wspólnie z uczniami klas ósmych zdecydowaliśmy, że wesprzemy pana Jana. Poruszyła nas jego historia. Okazało się, że ma 69 lat, nigdy nie założył rodziny, a od śmierci taty mieszka sam w bardzo starym i zniszczonym domu. W budynku nie ma kanalizacji, bieżącej wody, toalety, tylko jedno pomieszczenie nadaje się do użytku. Wszystkie meble i sprzęty są wysłużone. Mimo trudnych warunków pan Jan radzi sobie, jak może i nie narzeka. Niestety, dwa lata temu miał udar mózgu, a później zdiagnozowano u niego nowotwór. Przeszedł operację i wymaga stałej kontroli medycznej. Leczy się też na nadciśnienie i serce. Dodatkowy problem sprawia mu prawa ręka dotknięta niedowładem. Pan Jan utrzymuje się ze świadczenia w wysokości 640 zł. Po odliczeniu opłat i wydatków na leczenie pozostaje mu miesięcznie 294 zł na życie. Za te pieniądze nie jest w stanie wyremontować mieszkania i wymienić starego wyposażenia na lepsze. Z rozmowy z wolontariuszem wynikało, że pan jest osobą bardzo skromną, nie stawia wymagań, a nawet twierdzi, że niewiele mu potrzeba. Cieszy się dobrą opinia w sąsiedztwie, lubi czytać i opiekuje się gromadką kotów. Ujęła nas jego postawa i postanowiliśmy mu pomóc.
Od 22 listopada do 2 grudnia prowadziliśmy na terenie szkoły zbiórkę do puszek. Pozyskaliśmy w ten sposób prawie 1500 zł. Dzięki temu mogliśmy zakupić najpotrzebniejsze rzeczy, w tym kuchnię elektryczną z piekarnikiem. Naszą akcję wsparła mama jednego ucznia i jej znajomi, którzy przekazali odzież, obuwie, pościel, część naczyń i inne potrzebne produkty. Uczniowie mieli też możliwość przyniesienia paczkowanej żywności. Resztę potrzebnych rzeczy zakupił Samorząd Uczniowski i koordynatorzy akcji. W piątek 6 grudnia 2019 r. odbył się finał akcji i wielkie pakowanie paczek, które po lekcji zostały przewiezione do bazy "Szlachetnej paczki" w Krośnie.
Pan Jan otrzymał prezenty w sobotę. Z relacji wolontariusza wynika, że był bardzo zaskoczony i wzruszony. Pudełka zajęły większość wolnego miejsca na podłodze w jego pokoju. Nie liczył na taką pomoc i chyba nie wierzył, że ktoś przejmie się jego losem. Dopytywał, kto jest jego darczyńcą. Pani powiedziała mu, że paczki przygotowały dzieci z Krościenka Wyżnego. Nie było to tajemnicą, ponieważ załączyliśmy kartkę z życzeniami świątecznymi od wszystkich. Na te słowa pan jeszcze raz zapytał: "Z tego Krościenka, z naszego?". Pani wyjaśniła mu, że nazwaliśmy go Szkolnym Dziadkiem, z czego bardzo się ucieszył. Dzień później zapragnął osobiście nam podziękować i poprosił o zorganizowanie rozmowy telefonicznej. Miała ona miejsce we wtorek, 10 grudnia. Pan serdecznie dziękował za wszystko uczniom, nauczycielom i rodzicom. Złożył również życzenia świąteczne i noworoczne, które zakończył słowami: "Życzy Wasz Dziadek".
Jako koordynator akcji pragnę pogratulować każdemu, kto się w nią włączył. Dzięki nam starsza, chora osoba będzie miała udane święta. Dziękuję uczniom klas ósmych za sprawne prowadzenie zbiórki i pomoc przy pakowaniu prezentów. Podziękowanie kieruję do Samorządu Uczniowskiego i pani Katarzyny Inglot oraz pana Piotra Nóżki za zaangażowanie i współpracę. Wspólnie dokonaliśmy wielkiej rzeczy.

Lista produktów "SZLACHETNA PACZKA 2019" - zobacz

tekst i zdjęcia: Iwona Janocha
Mikołajki

Jak co roku 6 grudnia w naszej szkole pojawił się św. Mikołaj. Zawitał w szkolne progi już około godziny 8.00. Jaka była radość, kiedy zobaczyły go dzieci. Przybył on w towarzystwie reniferów. Od rana zrobiło się bardzo wesoło i wszyscy czekali na św. Mikołaja. Z każdej strony biegali po korytarzach uczniowie w pięknych mikołajkowych czapkach. Święty Mikołaj przyniósł przeróżne prezenty. Zanim jednak uczniowie oraz nauczyciele otrzymali upominki, musieli wykonać zadanie jakie zlecił Mikołaj. Każdy tego dnia był uśmiechnięty i miał dobry humor. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku św. Mikołaj również nas odwiedzi.

tekst i zdjęcia: Katarzyna Inglot
Zabawa mikołajkowa w świetlicy szkolnej

W dniu 5 grudnia 2019 r. w świetlicy szkolnej odbyła się zabawa mikołajkowa. Tego dnia dzieci wspólnie bawiły się i uczestniczyły w konkursach tj.: wyścigi rzędów, przeciąganie liny, zabawa z krzesełkami, taniec na gazecie, zabawy z chustą animacyjną. Na koniec wszystkie dzieci zostały nagrodzone słodkościami.

tekst i zdjęcia: Katarzyna Glazar, Katarzyna Frydrych
Andrzejki w swietlicy

28.11.2019 r. w świetlicy szkolnej odbyły się "andrzejki". Zabawa przebiegła w atmosferze wróżb i magii. Uczniowie, kultywując tradycję związaną z tym dniem, losowali wróżby oraz uczestniczyli w zabawach przy muzyce. Wszyscy zadowoleni wrócili do domów pełni wiary, że spełni się to, co wywróżyli sobie podczas andrzejek.

tekst i zdjęcia:Liliana Ziajka, Katarzyna Frydrych


Andrzejki klas czwartych

27 listopada na lekcji wychowawczej uczniowie 4a i 4b połączyli siły i razem świętowali Andrzejki, bawili się oraz integrowali zespoły klasowe. Nie zabrakło tradycyjnych losów z przyszłym zawodem, rzutów kostkami do gry, co ukryło się pod kubeczkiem czy serca z imionami. Najgłośniejsza zabawa to przekłucie balonu i ułożenie słowa z rozsypanych liter (zawód przyszłości). Wspólnie spędzony czas zakończył poczęstunek, przygotowany przez rodziców. Była ciepła pizza, szarlotka i ciasteczka z wróżbami. Andrzejki to doskonały czas do wspólnych spotkań i dobrej zabawy!

tekst i zdjęcia: Jadwiga Omachel
Góra Grosza

W tym roku po raz kolejny jako społeczność szkoły dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji "Góra Grosza". W dniach od 6 do 20 listopada na terenie szkoły Samorząd Uczniowski oraz Szkolne Koło Wolontariatu przeprowadzili zbiórkę monet. Celem kampanii, organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom, jest dobroczynna zbiórka funduszy na pomoc dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnej rodzinie. Łącząc wspólnie siły pokazaliśmy, że ta pomoc jest realna i możliwa. Trwa liczenie zebranych monet.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by innym mogło być lepiej, ponieważ "jeden grosz znaczy niewiele, ale GÓRA GROSZA jest największa na świecie".

tekst i zdjęcia: Katarzyna Inglot
Szkolne życie muzyczne w listopadzie

Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej w Krośnie

8 listopada bieżącego roku w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w ramach obchodów 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości już po raz 16 odbył się Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej, którego organizatorem był MZS nr w Krośnie, a patronat objął tradycyjnie Prezydenta Miasta Krosna. Jego uczestnicy rywalizowali ze sobą w trzech kategoriach: recytacja, solista, zespół muzyczny. Miło nam poinformować, że już trzeci rok z rzędu szkolny zespół muzyczny SONG został zwycięzcą swojej kategorii!!! Wykonując pieśń Modlitwa obozowa młodzi muzycy zostawili w pokonanym polu wiele krośnieńskich zespołów szkolnych. Na sukces zapracowali: Weronika Filar, Amelia Filar - wokal oraz Karolina i Martyna Miśkowiec, Agata Kowalska, Julia Pelczar, Monika Perłowska, Dominika Starzak, Jakub Sajdak, Szymon Zabojak, Jakub Zygarowicz.
To pierwszy sukces "nowego składu" zespołu! :-)

Koncert Pieśni Patriotycznej

W sobotę 9 listopada w sali Domu Ludowego w Krościenku Wyżnym odbył się Koncert Pieśni Patriotycznej. Całość rozpoczęła inscenizacja przygotowana przez uczniów klas siódmych, przypominająca ważne wydarzenia historyczne dotyczące okresu walki o niepodległość. Do koncertu przyłączyli się harcerze z 8 DH "Ventus" im. Szarych Szeregów, 7 DH im. Janusza Korczaka, 4 DH "Z Nienacka" im. Szarych Szeregów. Tradycyjnie także koncertował zespół muzyczny "Song" działający w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Krościenku Wyżnym, który wraz z absolwentami szkoły przypomniał znane pieśni patriotyczne.

Koncert Charytatywny "Złote Serca" w Krościenku Wyżnym.

Po raz siódmy w Krościenku Wyżnym zorganizowany został Koncert Charytatywny "Złote Serca". W tym roku dochód z niego zostanie przeznaczony na rehabilitację i leczenie Oli Czajki. Oprócz przedszkolaków i wielu uznanych gwiazd na scenie zagościł szkolny zespół SONG z w absolwentami w składzie.

XII Powiatowy Konkurs Piosenki Obcojęzycznej

W dniu 22 listopada w sali kinowo - teatralnej Ośrodka Kultury w Dukli odbył się XII Powiatowy Konkurs Piosenki Obcojęzycznej, w którym jak co roku z sukcesami udział wzięli młodzi, szkolni muzycy. Decyzją jurorów w kategorii wiekowej klas VII-VIII pierwsze miejsce zajęła Weronika Filar, natomiast zespół SONG wykonując przebój "It Takes Two" uzyskał wyróżnienie. W składzie zespołu znaleźli się: Weronika Filar, Amelia Filar - wokal oraz Karolina i Martyna Miśkowiec, Agata Kowalska, Julia Pelczar, Monika Perłowska, Dominika Starzak, Jakub Sajdak, Szymon Zabojak, Jakub Zygarowicz.
Cieszy, że ciężka i systematyczna praca zespołu została dostrzeżona i nagrodzona.

tekst i zdjęcia: Maciej FilarKoncert Charytatywny "ZŁOTE SERCA" - 17 listopada 2019 r.

nagranie video: Wacław Żywiec


II edycja Akcji Charytatywnej "Łańcuch dobra"

W październiku b.r. nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji charytatywnej "Łańcuch dobra". Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie "Pro Salute" z siedzibą w Białymstoku, opiekujące się dziećmi chorymi na dystrofię mięśniową. Akcja jest prowadzona w powiązaniu z biciem rekordu długości łańcucha choinkowego z papieru, osiągniętego podczas I edycji akcji. Według organizatorów, celem akcji jest "pokazanie dzieciom chorym na dystrofię mięśniową, że nie są samotne w swojej chorobie, że jest ogrom ludzi o wielkich sercach, którzy są z nimi, którzy wierzą w nich, są dla nich wsparciem i którzy też podejmują trud walki, może nie z nieuleczalną chorobą, ale z dużym wyzwaniem, jakim jest stworzenie możliwie jak najdłuższego łańcucha - w ten sposób chcemy dać im sygnał, że jak nam uda się zmobilizować dużo osób do zrobienia długiego łańcucha, to oni dadzą radę walczyć z chorobą".
W naszej szkole w akcji wzięły udział wszystkie klasy. Szkolny łańcuch osiągnął długość 1 935,5 m. Najdłuższe łańcuchy wykonały następujące klasy:
  Klasa 4 a: 226 m - pierwsze miejsce
  Klasa 6 a: 199 m - drugie miejsce
  Klasa 5 d: 166,7 m - trzecie miejsce.
Klasy, które wykonały najdłuższe łańcuchy zostały wyróżnione podczas uroczystości 20-lecia nadania szkole imienia Jana Pawła II, a łańcuch został zaprezentowany w sali gimnastycznej.
Łańcuch wykonany przez uczniów naszej szkoły nabyli sponsorzy, wśród których znaleźli się:
  FIRMA "KROS" z Miejsca Piastowego,
  SALON FRYZJERSKI "SYLWIA" z Krosna,
  DELIKATESY "CENTRUM" z Pustyn.
Pieniądze ze sprzedaży łańcucha w kwocie 530 zł zostały przekazane na konto dzieci z dystrofią mięśniową, podopiecznych Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej UMB i Stowarzyszenia "Pro Salute", na ich terapię i rehabilitację oraz na doposażenie sal szpitalnych i sal ćwiczeniowych dzieci w Klinice. Podsumowanie ogólnopolskiego wymiaru łańcucha odbędzie się w dniu 6. 12. 2019 r.
Szkolny koordynator akcji oraz opiekun Samorządu Uczniowskiego bardzo dziękują wszystkim uczniom i nauczycielom za zaangażowanie i wkład pracy, a sponsorom za wsparcie finansowe akcji.

tekst i zdjęcia: Renata Zroska-Kalicińska (szkolny koordynator akcji)
Konkursy recytatorskie

23 października 4 uczennice naszej szkoły wzięły udział w 5. edycji przeglądu recytatorskiego, którego celem jest propagowanie twórczości Jana Zycha - wybitnego poety i tłumacza pochodzącego z Korczyny. Inicjator konkursu pan dr Tadeusz Łopatkiewicz to również współautor książki "Jan Zych (1931 - 1995). Przywracanie pamięci", który przypomina współczesnym wielką wartość twórczości literackiej, pełnej lirycznych odniesień do małej ojczyzny, naszego rodaka. Miłośników poezji gościł, tak jak co roku, Dwór Szeptyckich w Korczynie, gdzie odbyły się przesłuchania. Komisja konkursowa w składzie: dr Mariusz Kalandyk, pani Anna Pelc i pan Jan Kanty Lusznia doceniła recytatorki z naszej szkoły, przyznając wyróżnienia: Karolinie MiśkowiecAgacie Kowalskiej.
Przewodniczący Jury podkreślił wysoki poziom prezentacji i fakt, iż twórczość Jana Zycha okazała się kapitalnym tworzywem dla młodych recytatorów, ponieważ pomimo upływu lat każdy mógł odnaleźć w niej cząstkę siebie, o czym świadczą emocje wkładane w poszczególne prezentacje indywidualne. Organizatorzy całego przedsięwzięcia: Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej, Wójt Gminy Korczyna, Gminna Biblioteka Publiczną oraz Gminny Ośrodek Kultury w Korczynie cieszą się wysoką frekwencją konkursu, co świadczy tylko o tym, że liryki poety poruszają problemy uniwersalne, nadal aktualne i bliskie współczesnej młodzieży.


Kilka dni później, tj. 28 października recytatorki: Zuzanna Kalicińska, Julia Terefenko oraz Joanna Omachel reprezentowały naszą szkołę podczas 25. edycji Konkursu Recytatorskiego Poezji Współczesnej Autorstwa Bronisławy Betlej. Było to jubileuszowe spotkanie, po raz trzeci bez obecności autorki, jednak niezmiennie emanujące życzliwą i przyjazną dla uczestników atmosferą. Grupa przeszło czterdziestu młodych recytatorów i recytatorek wzruszyła własną interpretacją pełnych mądrości, a zarazem tak bardzo niejednoznacznych strof poezji jedlickiej poetki. Podczas, gdy recytatorzy odpoczywali w salach niedawno wyremontowanej, starej szkoły w Źarnowcu, Jury udało się na długą i gorączkową naradę. Komisja, w składzie której znajdowali się m.in. córka zmarłej poetki - p. Elżbieta Betlej oraz prezes rzeszowskiego Związku Literatów Polskich uhonorowali występ naszej uczennicy Zuzanny Kalicińskiej, która prezentacją wiersza "Symbioza" wyrecytowała III miejsce.


Uroczyste wręczenie nagród laureatom 25. - jubileuszowej edycji konkursu miało miejsce 15 listopada br. w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Jedliczu, gdzie została zaproszona również Zuzia. To wydarzenie stało się hołdem dla zmarłej poetki, a piękne wspomnienie o niej wygłosiła córka - Elżbieta Betlej.


Wszystkim młodym recytatorom gratulujemy talentu, odwagi oraz wrażliwości i życzymy dalszych sukcesów w reprezentowaniu naszej szkoły.

tekst i zdjęcia: Katarzya Marszałek, Renata Słowik
AKCJA "SZKOŁA DO HYMNU"

W dniu 8 listopada 2019r. nasza szkoła włączyła się w akcję "Szkoła do hymnu", której celem było odśpiewanie 4-zwrotkowego hymnu narodowego o symbolicznej godz. 11:11. Przedsięwzięcie to jest kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy "Rekord dla Niepodległej", w której uczestniczyli uczniowie oraz nauczyciele z blisko 24 tys. placówek w kraju i za granicą. 11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Wyrażamy radość z tego, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju.

tekst i zdjęcia: Sebastian Frydrych
"Kiermasz słodkości"

W dniu 07 listopada został zorganizowany w naszej szkole kiermasz słodkości. Pomysł od początku do końca zrealizowany został przez uczniów i rodziców klasy V d.
Inicjatywa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród całej społeczności szkolnej. Ciasta i ciasteczka własnej produkcji ,,rozeszły się'' w ciągu przerwy międzylekcyjnej.
Zebrane w ten sposób pieniądze uczniowie przeznaczą na wycieczkę klasową.
Dziękujemy za wsparcie naszej inicjatywy!

tekst i zdjęcia: Magdalena Mroczka
"Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne - pełne zadumy i smutku. I taki jest dzień 1 listopada, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wspominamy i tęsknimy."

W dniu 6 listopada uczniowie klasy V d wybrali się na cmentarz w Krościenku Wyżnym, biorąc udział w akcji "Szkoła pamięta".
Listopad to miesiąc zadumy i wspomnienia o tych, którzy odeszli od nas. Wyjście poprzedziła rozmowa dotycząca odpowiedniego zachowania się na cmentarzu oraz zasad bezpiecznego poruszania się na ulicy.
Uczniowie w ciszy i skupieniu zapalali znicze na grobach swoich bliskich, znajomych , sąsiadów. Pogoda była słoneczna , dlatego obeszliśmy cmentarz dookoła, oglądaliśmy groby świątecznie ustrojone kwiatami i zniczami. Nie zapomnieliśmy także o zapaleniu zniczy na grobie ks. Jana Szpunara, wieloletniego proboszcza w parafii Krościenko Wyżne oraz nauczycieli pracujących w naszej szkole.
Celem spaceru był także oddanie hołdu żołnierzowi, który spoczywa na tutejszym cmentarzu.

tekst i zdjęcia: Magdalena Mroczka
Innowacja przyrodnicza "Młody Turysta"

Podczas realizacji innowacji przyrodniczej ,,Młody Turysta'' uczniowie naszej szkoły wybrali się na pierwsze zajęcia terenowe. Trasę rozpoczęli od szkoły doliną Wisłoka w kierunku ul. Północnej, a później dotarli do Krzyża Zwycięstwa na szczycie Góry Marynkowskiej. Wyjście terenowe umożliwiło uczniom zapoznanie się z walorami przyrodniczymi i elementami krajobrazu okolicy.
W trakcie zajęć terenowych uczestnicy kształcili umiejętności obserwowania, spostrzegania oraz dostrzegania współzależności organizmów i zjawisk. Październikowe zajęcia w terenie sprawiły, że uczniowie nauczyli się obserwować przyrodę, która otacza ich w życiu codziennym. Dzięki wyprawie terenowej uświadomili sobie świadomość przynależności do natury, mieli również możliwość integracji w grupie. Podczas wyjścia przestrzegali zasad właściwego zachowania oraz wspólnie dzielili się wrażeniami z wycieczki.

tekst i zdjęcia: Magdalena Mroczka
"Szkoła pamięta" - akcja Ministarstwa Edukacji Narodowej

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Krościenku Wyżnym włączyła się w akcję MEN "Szkoła pamięta". Celem tej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia w związku ze zbliżającymi się dniami, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. W ramach akcji podjęto w szkole szereg działań. Jednym z nich było posprzątanie przez uczniów naszej szkoły opuszczonych grobów na cmentarzu parafialnym w Krościenku Wyżnym. Uczniowie odwiedzili również groby osób zasłużonych w naszej miejscowości, zapalili znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami naszej małej ojczyzny, odwiedzili lokalne miejsca pamięci, jak również wzięli udział w spotkaniu z hm. Krzysztofem Jakubcem, pomysłodawcą i organizatorem "Arsenału Pamięci".


tekst i zdjęcia: Sebastian Frydrych
Zajęcia innowacyjne "Młody Turysta"

Od października klasa V d uczestniczy w zajęciach innowacyjnych ,,Młody Turysta'' pod kierunkiem pani Magdaleny Mroczki. Na pierwszych zajęciach uczniowie wraz z nauczycielem opracowali wspólny plan zajęć innowacyjnych oraz Kodeks Przyrodnika.
Podczas kolejnych zajęć uczniowie stworzyli kącik ,,Młodego Turysty''. Uczniowie wspólnymi siłami stworzyli gazetkę na temat przyrody i zabytków gminy Krościenko Wyżne.
Kolejnym wyzwaniem dla uczestników było stworzenie map przedstawiających własną drogę do szkoły. Podczas opracowania map uczniowie wykorzystali praktyczną wiedzę zdobytą na lekcjach geografii.

tekst i zdjęcia: Magdalena Mroczka
V Zjazd Rodzin Szkół im. Jana Pawła II Archidiecezji Przemyskiej

We wtorek 22 października 2019 r. poczet sztandarowy naszej szkoły uczestniczył w V Zjeździe Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Archidiecezji Przemyskiej, który odbył się w Jasienicy Rosielnej. Na terenie Archidiecezji Przemyskiej jest obecnie 50 placówek oświatowych noszących imię tego wielkiego Polaka. Zjazd rozpoczął się Mszą Świętą w kościele parafialnym, której przewodniczył Jego Ekscelencja Metropolita Przemyski Ksiądz Arcybiskup Adam Szal. Po mszy świętej nastąpił przemarsz do sali kina w Urzędzie Gminy w Jasienicy Rosielnej. Podczas przemarszu zebranym towarzyszyła Orkiestra Dęta z Brzozowa oraz poczty sztandarowe ze szkół: z Jasienicy Rosielnej, Wary, Krościenka Wyżnego i z Progimnazjum im. Jana Pawła II z Wilna. Uroczystość w sali kina rozpoczęto od wspólnego odśpiewania Hymnu Ogólnopolskiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Następnie miała miejsce część artystyczna poświęcona sylwetce Patrona Rodziny Szkół.

tekst i zdjęcia: Marek Aftanas
Z wizytą u Koziołka Matołka.

Dnia 22 października uczniowie klas czwartych wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. Jest to bajkowa kraina, która łączy ze sobą edukację kulturalną z zabawą i rozrywką. Przez prawie trzy godziny uczniowie przebywali w towarzystwie Królewny Śnieżki , Czerwonego Kapturka lub Dzwoneczka, którzy jako przewodnicy zabrali wszystkich z rzeczywistości do świata bajki. Zaczarowany pociąg porwał pasażerów w świat wyobraźni, a każdy uczeń przeprowadzał różne postaci z baśni do swojej krainy geograficznej w Europie. Oczywiście główną atrakcją było pojawienie się Koziołka Matołka i pamiątkowe zdjęcia. W oczekiwaniu na wszystkie grupy uczniów wędrujących ścieżkami fantazji był też czas na spacer po jesiennym ogrodzie i zakup pamiątek. Późnym popołudniem pełni niezapomnianych wrażeń, szczęśliwie wróciliśmy do Krościenka.

tekst i zdjęcia: Jadwiga Omachel
Święto Patrona Szkoły

16 października był dla dzieci i młodzieży naszej szkoły dniem wyjątkowym, ponieważ obchodziliśmy święto Patrona - Jana Pawła II. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. oraz modlitwą pod pomnikiem naszego wielkiego Rodaka. Następnie uczniowie wraz z wychowawcami przeszli do szkoły, gdzie mieli okazję uczestniczyć w akademii poświęconej Papieżowi - Polakowi przygotowanej przez Koło Teatralne. Informacje o życiu Jana Pawła II i jego drodze do świętości zostały wzbogacone o wiersze i piosenki wprowadzające słuchaczy w liryczny nastrój. Każdy uczeń, zarówno starszy jak i młodszy, miał możliwość przypomnienia sobie wartości, według których ma postępować w życiu, biorąc za wzór Patrona naszej szkoły.
Program artystyczny został zaprezentowany również mieszkańcom Krościenka Wyżnego dnia 26 października podczas Dnia Seniora.

tekst: Katarzyna Marszałek
zdjęcia: Renata Zroska-Kalicińska, Anita Fal
Kwesta na rzecz fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" z okazji XIX Dnia Papieskiego

"Wstańcie, chodźmy!" - to hasło XIX Dnia Papieskiego, który obchodzony był w niedzielę 13 października w całej Polsce. Uczniowie naszej szkoły przeprowadzili zbiórkę na "żywy pomnik" Papieża - Polaka czyli stypendia dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin. Zebrane pieniądze w łącznej kwocie 3876,12 zł zostały przekazane Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".
Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, oraz uczniom, którzy czynnie włączyli się w organizację zbiórki.

tekst: Katarzyna Inglot
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Krościenku Wyżnym laureatem Konkursu "#OSE Wyzwanie"

2 października 2019 r dyrektor naszej szkoły Marek Aftanas odebrał w Rzeszowie certyfikat potwierdzający uzyskanie tytułu laureata Konkursu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej "#OSE Wyzwanie". Nagrodą jest pracownia mobilna, składająca się z 16 laptopów z punktem dostępu do Internetu, które mają służyć do podnoszenia poziomu kompetencji cyfrowych uczniów.
Organizatorem konkursu był NASK Państwowy Instytut Badawczy - operator projektu OSE, który powstał dzięki staraniom Ministerstwa Cyfryzacji.
W uroczystości wręczenia certyfikatów wzięli udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś oraz dyrektor Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej Łukasz Kardas.

tekst i zdjęcia: Marek Aftanas
Obchody Dnia Chłopaka

Dzień Chłopaka to wyjątkowe święto. Z tej okazji 30 września przedstawicielki samorządu uczniowskiego złożyły wszystkim chłopakom życzenia . Mamy nadzieję, że tym drobnym gestem sprawiłyśmy radość naszym chłopcom i z przyjemnością będziemy wspominać ten dzień.

tekst i zdjęcia: Katarzyna Inglot
Kurs pierwszej pomocy

W dniu 27 września 2019 roku w naszej szkole odbył się kurs pierwszej pomocy, w którym uczestniczyli uczniowie klasy VII. Trwający kilka godzin kurs przeprowadziła Pani Instruktor Pierwszej Pomocy Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża wraz z wolontariuszami. Uczestnicy kursu poznali zasady udzielania pierwszej pomocy, zaczynając od prawidłowego wezwania pomocy przez telefon po czynności ratujące zdrowie i życie osoby poszkodowanej. Zainteresowanie było ogromne, nikt się nie nudził. Uczniowie ćwiczyli na fantomach. Zajęcia prowadzone były profesjonalnie, a odpowiednie pomoce pozwoliły skutecznie przyswoić wiedzę. Po kilku godzinach pracy wszyscy uczniowie otrzymali zaświadczenie o ukończeniu kursu pierwszej pomocy.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy a prowadzącym bardzo dziękujemy za przygotowanie i przeprowadzenie kursu.

tekst i zdjęcia: Katarzyna Inglot
Wybory do władz samorządu uczniowskiego

Dnia 27.09.2019 r. w naszej szkole odbyły się wybory do władz samorządu uczniowskiego. Były one poprzedzone kampanią wyborczą. Kandydaci do samorządu przygotowali bardzo ciekawe i oryginalne plakaty przedstawiające najważniejsze punkty swojego programu.
Głosowanie było tajne, każdy uczeń mógł oddać jeden głos na specjalnie wydrukowanych kartach. Po przeliczeniu wszystkich oddanych głosów reprezentantami uczniów naszej szkoły zostali:

  przewodniczący: Julia Terefenko
  zastępca przewodniczącego: Radosław Bajgrowicz
  skarbnik: Weronika Filar
  sekretarz: Paweł Szałankiewicz

Wszystkim kandydatom dziękujemy za udział a zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy.

tekst i zdjęcia: Katarzyna Inglot
Europejski Dzień Języków Obcych

Europejski Dzień Języków Obcych to międzynarodowe święto ustanowione z inicjatywy Rady Europy w 2001 r. Obchodzony jest 26 września i ma na celu zachęcanie do poznawania mowy innych narodów oraz propagowanie różnorodności językowej i kulturowej.
Nasza szkoła włączyła się w te obchody. Koło języka niemieckiego przygotowało szereg aktywności dla miłośników języków obcych. Zadbało też o odświętną dekorację holu.
Już 24.09.2019 r. zorganizowany został indywidualny konkurs wiedzy o językach obcych w Europie. Cieszył się on dużym zainteresowaniem uczniów klas starszych, a osiągnięte wyniki świadczą o dobrym przygotowaniu się młodzieży.
Wyniki zmagań indywidualnych przedstawiają się następująco:
  - I miejsce- Zuzanna Kalicińska
  -II miejsce- Leon Pelczar
  - III miejsce- Weronika Pelczar oraz Jakub Jurczak.
Zadaniem uczniów klas I - IV było wykonanie klasowej gazetki tematycznej, związanej z jednym krajem europejskim. Dzięki temu dzieci młodsze mogły włączyć się w obchody święta. Efektem podjętej rywalizacji były piękne gazetki, spośród których jury wybrało najciekawsze:
  - I miejsce - klasa II c
  - II miejsce - klasa III a
  - III miejsce - klasa IV b.
Z największym zainteresowaniem spotkał się turniej klas VII i VIII,w którym reprezentacje poszczególnych klas wykazywały się wiedzą o zabytkach, muzyce i językach obcych. Ich zadaniem było rozpoznawanie i tłumaczenie słówek, a nawet wypowiedzenie trudnych zwrotów - "łamańców językowych". W przerwach między konkurencjamiprzedstawiane były skecze językowe i scenki teatralne w wykonaniu uczniów zaangażowanych w pracę koła języka niemieckiego. Turniej zakończył się ogłoszeniem wyników i wręczeniem dyplomów dla klas. Na zakończenie uczennice z koła języka niemieckiego podsumowały wszystkich działaniazwiązane z obchodami Dnia Języków Obcych w naszej szkole.
Wszystkim uczniom dziękujemy za zaangażowanie, a zwycięzcom gratulujemy wiedzy i umiejętności językowych.

tekst i zdjęcia: Magdalena Mroczka
Zakończenie roku szkolnego 2018/2019 - 19.06.2019 r.

zdjęcia: Marek Omachel
Apel podsumowujący rok szkolny 2018/2019

W dniu 18 czerwca 2019 r., oddzielnie dla dwóch grup wiekowych (klasy I - III oraz klasy IV - VIII i III gimnazjum), odbyły się apele podsumowujące pracę w drugim semestrze roku szkolnego 2018/2019. Podsumowano wyniki w nauce, zachowanie oraz frekwencję poszczególnych klas. Ponadto nagrodzono uczniów odnoszących sukcesy w konkursach szkolnych i pozaszkolnych oraz pracujących w Samorządzie Uczniowskim, kołach zainteresowań i organizacjach szkolnych. Na zakończenie przedstawiciele klas siódmych w krótkim programie artystycznym pożegnali starszych kolegów i koleżanki z klas VIII i III gimnazjum kończących edukację w naszej szkole.

tekst i zdjęcia: Renata Kalicińska
Wziąć byka za rogi
Tytuł "Krośnieńskiego Mistrza Ortografii 2019" powędrował do Zuzanny Kalicińskiej - uczennicy klasy VII Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Krościenku Wyżnym.


6 czerwca w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej odbyła się 8 edycja Konkursu Ortograficznego o tytuł "Krośnieńskiego Mistrza Ortografii 2019". W ortograficznych zmaganiach mogli wziąć udział uczniowie szkół powiatu krośnieńskiego oraz dorośli mieszkańcy Krosna i okolic. W tym roku konkurs cieszył się szczególnym zainteresowaniem zarówno młodzieży, jak i osób starszych.
Również reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w ortograficznych zmaganiach i ku wielkiej radości wszystkich to właśnie nasza uczennica - Zuzanna Kalicińska - zdobyła ten zaszczytny tytuł. Tekst dyktanda, jak co roku, ułożony został przez Jana Tulika - krośnieńskiego poetę i prozaika. Związany był z historią, zabytkami i przyrodą Krosna i okolic, naszpikowany ortograficznymi trudnościami i wyjątkami, z którymi Zuzia poradziła sobie wzorowo. W tym miejscu warto przypomnieć, iż Zuzanna w duecie z Karoliną Miśkowiec wywalczyła również I m. podczas ortograficznych zmagań w naszej miejscowości.
Zuzi serdecznie gratulujemy i cieszymy się, że godnie zaprezentowała naszą szkołę.

tekst: Katarzyna Marszałek
zdjęcia: Renata Kalicińska
"Szkoła z klasą"

Jesienią nasza szkoła już po raz drugi przystąpiła do ogólnopolskiego projektu "Szkoła z klasą 2.0", organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Poprzednio w roku szkolnym 2012/13 zajmowaliśmy się cyfryzacją szkoły i wdrażaniem technologii informacyjnych. Uzyskaliśmy wtedy certyfikat i wyróżniający placówkę tytuł.
Każda edycja ukierunkowana jest na inny problem. Hasło obecnej to: "Weź szkołę w swoje ręce!" Intencją pomysłodawców jest aktywizacja całej społeczności szkolnej i wprowadzanie korzystnych dla wszystkich zmian.
Praca nad projektem podzielona została na cztery etapy. Początkowo należało wybrać zespół odpowiedzialny za realizację zadań. W jego skład wszedł dyrektor i kilku nauczycieli, z których jeden pełni funkcję koordynatora. To on kontaktuje się z moderatorem na platformie i opisuje poszczególne działania, od czego zależy zaliczenie poszczególnych etapów i całego projektu. W prace zespołu zaangażowała się grupa uczniów oraz innych nauczycieli i pracowników szkoły. Pierwszym zadaniem był wybór jednego spośród dziesięciu obszarów działań. Postawiliśmy na "Bezpieczeństwo i zaufanie" i tym tematem zajęliśmy się bliżej. Przy pomocy uczniów i nauczycieli dokonaliśmy analizy zasobów placówki, czyli określiliśmy nasze mocne i słabe strony. Dzięki temu lepiej poznaliśmy szkołę i jej potrzeby.
Dalsza praca polegała na sprecyzowaniu problemów. Na holu pojawiła się "Gadająca ściana", czyli miejsce na zgłoszenie problemu, wyrażenie swojej opinii i pomysłu na poprawę sytuacji. Prócz tego uczniowie, nauczyciele, rodzice i pracownicy obsługi byli proszeni o ocenę stanu bezpieczeństwa w szkole za pomocą specjalnych kwestionariuszy. Wszyscy badani podkreślili starania szkoły w zakresie zapewnienia dzieciom odpowiednich warunków. Uczniowie znają zasady zachowania, choć nie wszyscy się do nich stosują. Ankietowani wskazali miejsca, w których należy wzmocnić kontrolę. Zaznaczyli też, że nie godzą się na łamanie zasad przez niektóre osoby, przeszkadza im ich negatywna postawa.
Na podstawie przeprowadzonego badania zespół sformułował następujący cel do realizacji: "Nasza szkoła uczy odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo, podejmowania właściwych decyzji w trosce o dobro własne i innych, organizując spotkania oraz akcje dotyczące różnych aspektów związanych ze zdrowiem i bezpieczeństwem". Trzeba przyznać, że prowadzenie tych badań wymagał sporego wysiłku, który jednak się opłacił. Za opis etapu drugiego moderatorzy przyznali nam odznakę "Dobra praktyka", czyli uznali, że inne szkoły mogą się na nas wzorować.
Praca w trzecim etapie polegała na szczegółowym zaplanowaniu konkretnych działań. To właśnie wtedy, w konsultacji z uczniami i nauczycielami, ustalone zostały tematy godzin wychowawczych, spotkania i konkursy. Stwierdziliśmy, że najważniejszym elementem projektu będzie zorganizowanie Szkolnego Dnia Zdrowia i Bezpieczeństwa.
I tak 28 i 29 maja 2019 r. kończyliśmy pracę. Najpierw klasy młodsze, a dzień później starsze tworzyły klasowe kodeksy, spotkały się z pielęgniarką lub policjantem, rozmawiały o bezpieczeństwie. Dzięki temu powstał "SZKOLNY KODEKS ABC BEZPIECZEŃSTWA". Uczniowie wystartowali w e-konkursie wiedzy, a wielu wykonało prace plastyczne na temat bezpieczeństwa w szkole. Na koniec zespół "Szkoły z klasą" zebrał opinie na temat projektu i podsumował działania. Wnioski i rekomendacje zostaną uwzględnione przy planowaniu pracy wychowawczej w przyszłym roku szkolnym. Wszystko zostało starannie opisane i umieszczone na platformie. Pozostaje nam czekać na akceptację wpisu i zaliczenie projektu, co ma nastąpić w połowie lipca. Jeśli to się uda, to w sierpniu otrzymamy certyfikat.
Na koniec warto zastanowić się nad tym, jakie są korzyści z realizacji takiego projektu. Niewątpliwie istnieje ciągła potrzeba przypominania zasad właściwego zachowania się w szkole, poszanowania drugiej osoby, dbałości o zdrowie. Nowatorstwo działań polegało na włączeniu w nie wszystkich uczniów, zainteresowanych rodziców i pracowników szkoły. To przede wszystkim dzieci wyrażały swoje opinie i dzięki temu sterowały pracą. Zastosowane zostały też inne niż zawsze metody badawcze i ewaluacyjne, co uatrakcyjniło podejmowany trud. Za zaangażowanie, poświęcony czas, dekorację szkolnych korytarzy pięknymi pracami plastycznymi i współpracę serdecznie dziękuję zespołowi, uczniom i nauczycielom.
  Koordynator projektu
  Iwona Janocha


tekst i zdjęcia: Iwona Janocha
Krótka prezentacja działań koła teatralnego

Przez cały rok szkolny uczniowie naszej szkoły mieli możliwość rozwijania swoich talentów aktorskich na zajęciach koła teatralnego. Pomysły na kolejne przedstawienia rodziły się bardzo szybko i często musieliśmy się dzielić na dwie grupy, aby nikt nie został pominięty podczas rozdzielania ról.
Już we wrześniu zostaliśmy poproszeni o przygotowanie montażu słowno-muzycznego, by uświetnić Dzień Seniora w Pustynach. Refleksje dotyczące sensu życia i kondycji człowieka w świecie, pięknie wyrecytowane wiersze ubarwione oryginalnymi aranżacjami piosenek zyskały aplauz publiczności, a spod niejednej powieki wypłynęła łza wzruszenia.

Październik to oczywiście program artystyczny z okazji Święta Edukacji Narodowej. Ze względu na fakt, że na spotkania koła przyszło wielu chętnych, pokusiliśmy się o przygotowanie dwóch inscenizacji. Pierwsza miła być utrzymana w poważnym tonie, niestety ze względów niezależnych od nas przerodziła się w kabaret; natomiast drugi występ z założenia miał być wesoły. Prezentując szkołę w różnych epokach - od kamienia łupanego do współczesności - udało nam się rozbawić publiczność, którą stanowili uczniowie.
Dzień Patrona to najważniejsze święto w każdej szkole. Po uroczystej mszy św. uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie wartości płynące z nauczania świętego Jana Pawła II, które wybrzmiały w inscenizacji poświęconej naszemu wielkiemu Rodakowi.
W grudniu czekało nas kolejne wyzwanie jakim było uświetnienie gminnej Wigilii dla samotnych. Spektakl bożonarodzeniowy zatytułowany "Gwiazda" spotkał się z ciepłym przyjęciem, a dla młodych aktorów płynęły słowa uznania od uczestników i zaproszonych gości, którym program bardzo się spodobał. Przedstawienie zaprezentowaliśmy również dla społeczności szkolnej oraz rodziców.

Styczeń to udział w Powiatowym Konkursie Małych Form Teatralnych oraz w orszaku z okazji Święta Objawienia Pańskiego.

Już w luty, pomimo tego że wszyscy czekaliśmy na zasłużone ferie, rozpoczęliśmy próby do programu z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W przygotowanie tego wydarzenia włączyli się również harcerze starsi z 8DH działającej przy naszej szkole oraz uczniowie, którzy na zajęcia koła nie uczęszczają. Ta wspólna inicjatywa zaowocowała piękną i wzruszającą inscenizacją przygotowaną wspólnie przez opiekunkę koła teatralnego i panią Alinę Kmonk, której serdecznie dziękujemy.

W marcu pracowaliśmy nad inscenizowaną Drogą Krzyżową zaprezentowaną w kościele podczas rekolekcji szkolnych. Nasz pomysł towarzyszenia Jezusowi niosącemu krzyż w jego drodze cierpienia spodobał się wszystkim, dlatego zostaliśmy poproszeni o powtórne wykonanie, które miało miejsce na rozpoczęcie rekolekcji parafialnych.

Ostatnim już w tym roku szkolnym zamierzeniem było przygotowanie i przeprowadzenie pasowania na przyjaciela książki, które odbyło się Gminnej Bibliotece Publicznej, a uczestniczyły w nim przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola im. W. Chotomskiej. Scenariusz wykorzystaliśmy również do pasowania na czytelnika naszej szkolnej biblioteki, w którym wzięli udział uczniowie klas I.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że członkowie koła teatralnego uczęszczają też na inne zajęcia dodatkowe oraz biorą udział w różnych konkursach organizowanych w szkole i poza nią, niejednokrotnie zajmując wysokie pozycje w rywalizacji. Jako opiekunka koła podziwiam ich zaangażowanie i to, z jaką pasją tworzą kolejne kreacje artystyczne. Może zabrzmi to górnolotnie, ale myślę, że mogą być wzorem dla innych uczniów naszej szkoły.

tekst: Katarzyna Marszałek
Dzień Dziecka w świetlicy

Dzień Dziecka - jakże ważne święto... My, na świetlicy szkolnej, w poniedziałek (3.06) uczciliśmy je wśród zabaw i śmiechów. Były niezwykłe wyścigi rzędów, zabawy przy muzyce i oczywiście balony. Nie obyło się też bez drobnego słodkiego poczęstunku. Wspólnie spędzony czas zakończyliśmy zabawami w jednej dużej grupie. Oby zawsze można było być dzieckiem...

tekst i zdjęcia: Bożena Filar, Liliana Ziajka
Konkurs powiatowy "Krosno i powiat krośnieński"

W środę 29 maja 2019 r. w Muzeum Podkarpackim w Krośnie przeprowadzono finał kolejnej edycji konkursu "Krosno i powiat krośnieński - historia i współczesność". Konkurs jest skierowany do uczniów gimnazjów z Krosna i powiatu krośnieńskiego. W tym roku jego tematyka dotyczyła dziejów podkarpackiej "Solidarności". Patrycja Tomkowicz (klasa III b) zdobyła IV miejsce w konkursie.
Serdecznie gratulujemy!!!

tekst i zdjęcia: Agnieszka Filar
"Dziel się uśmiechem"

Przyglądając się społeczeństwu można zauważyć, że nasze odżywianie i styl życia pozostawia wiele do życzenia. Niewłaściwa higiena jamy ustnej ma wpływ na stan naszego uzębienia. Dzieci bardzo często sięgają po słodycze. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że o zęby należy dbać już od momentu gdy tylko się pojawią. Aby zmienić ten stan rzeczy wśród klas pierwszych są prowadzone zajęcia, na których dzieci dowiedzą się jak należy prawidłowo dbać o zęby. W ramach akcji uczestnicy otrzymali pasty, szczoteczki do zębów, bezcukrowe gumy do żucia oraz książkę z której korzystamy na zajęciach. Projekt pt. "dziel się uśmiechem" jest prowadzony we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem, firmą Mars Polska a także Polskim Towarzystwem Stomatologicznym oraz Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej

tekst i zdjęcia: Magdalena Omachel, Liliana Ziajka
"Pocztówkowa mapa Polski"

Od 1 marca 2019 klasa 1 c bierze udział w tworzeniu "Pocztówkowej mapy Polski". Z roku na rok daje się zauważyć coraz to mniejsze zaangażowanie we wzajemne wysyłanie do siebie wiadomości za pośrednictwem poczty. Coraz bardziej popularniejsze staje się pisanie sms-ów, e-maili czy po prostu dzwonienie żeby tylko złożyć życzenia. Powodem ku temu na pewno staje się łatwość z jaką można to zrobić. Natomiast nikt nie zwraca uwagi, że pisanie listów czy choćby pozdrowień pocztowych także przynosi wiele radości i satysfakcji dla piszących a już na pewno dla odbiorców takiej wiadomości.
Jako nauczyciele, którzy chcą rozwijać w dziecku kreatywność, chcemy pokazać że pisanie kartek pocztowych ma dużą moc. A jednocześnie chcemy aby tradycja pisania tego typu wiadomości nie zanikła. Dzięki wysyłaniu pozdrowień z dołączoną krótką informacją o naszej miejscowości i najbliższych nam okolicach, zaznaczymy naszą obecność na pocztówkowych mapach tworzonych w innych placówkach. A otrzymując wiele pozdrowień od innych, dzieci będą mogły dowiedzieć się o istnieniu innych ciekawych miejscowościach w naszym kraju.
Finałem naszej akcji (w czerwcu) będzie stworzenie na szkolnym korytarzu pocztówkowej mapy Polski, gdzie będą zaznaczone miejscowości z których nadeszły pozdrowienia.

PS. Nasi uczniowie otrzymali już kilka pozdrowień.

tekst i zdjęcia: Magdalena Omachel, Liliana Ziajka
Podglądając i podsłuchując przyrodę

30 maja 2019 roku odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem "Posłuchaj, jak bije olbrzymie, zielone serce przyrody". Wzięło w nim udział 28 młodych ludzi z klas od IV do III gimnazjum. Pod opieką swoich polonistek przygotowali interpretację jednego tekstu pokazującego uroki ojczystej przyrody. Rozpiętość autorów była równie wielka jak wieku uczestników; recytowano Kochanowskiego, Mickiewicza, Słowackiego, Lenartowicza, ale także Tuwima, Gałczyńskiego, Tetmajera, Staffa, Broniewskiego, Miłosza. Nie zabrakło również poetów młodszego pokolenia - Twardowskiego, Harasymowicza, Ziemianina. Każdy wybierał według swoich upodobań i zainteresowań.
Recytację oceniało niezależne jury w osobach: Anity Fal - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej, Wacława Turka - krośnieńskiego poety, fotografika, animatora kultury, a przy okazji Honorowego Siekiernika oraz Edwarda Marszałka - prezesa Stowarzyszenia Kulturalnego "Dębina" i rzecznika prasowego RDLP w Krośnie. Na widowni - oprócz samych recytatorów - zasiadło duże grono rodziców najmłodszych uczestników imprezy, nauczyciele, dyrekcja szkoły.
Zgromadzonych powitał i imprezę rozpoczął dyrektor Marek Aftanas. Potem przystąpiono do przesłuchań konkursowych. Wiersze pięknie zabrzmiały w odświętnie zaaranżowanej na tę okoliczność Sali 21. Gdy jury udało się na naradę, wyłoniono laureata publiczności; została nim Wiktoria Wójcik, która recytowała "Sitowie" Juliana Tuwima. W przerwie był też czas na słodycze i wesołą zabawę związaną z losowaniem drobnych upominków.
Jury przyjęło następujące rozstrzygnięcie:

  I miejsce: Alicja Sajdak z klasy IIIb gimnazjum
  II miejsce: Wiktoria Wójcik i Krzysztof Marszałek - oboje z klasy VIIIc
  III miejsce: Izabela Borek z klasy IIIb gimnazjum i Zuzanna Kalicińska z klasy VIIa

Wyróżnienia: Martyna Fejkiel z klasy VIb, Michał Smoleń z klasy VIIIa, Filip Wojtuń z klasy IVb, Kinga Herbut z klasy Vb, Blanka Słowik z klasy IVd.

Imprezę zakończyło wspólne zdjęcie pamiątkowe.
Współorganizatorami konkursu były: Stowarzyszenie Kulturalne "Dębina" oraz RDLP w Krośnie, które ufundowały nagrody książkowe dla laureatów i upominki dla uczestników poetyckiego spotkania.

tekst i zdjęcia: Maryla Marszałek
"Młodzi głosują"

Nasza szkoła przystąpiła do programu "Młodzi Głosują" organizowanego prze Centrum Edukacji Obywatelskiej. Celem akcji jest zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach. W ramach projektu uczniowie klas VIII przeprowadzili w klasach VI i VII ciekawe lekcje o parlamencie europejskim połączone z quizem o Unii Europejskiej.
24 maja odbyły się szkolne wybory. Uczniowie mogli oddawać głosy na komitety wyborcze wystawiające kandydatów do parlamentu. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem i była lekcją demokracji w naszej szkole.

tekst i zdjęcia: Agnieszka Filar
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

3 kwietnia 2019 r. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Krościenku Wyżnym mieniła się wieloma odcieniami błękitu... Wszystko za sprawą obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, w które z wielkim zaangażowaniem włączyła się społeczność szkolna.
Całą inicjatywę wsparł swoją obecnością Wójt Gminy p. Mateusz Liput, który aktywnie uczestniczył w każdym etapie imprezy.
Uroczystości rozpoczął spacer najmłodszych uczniów szkoły, którzy przemaszerowali po okolicy, trzymając w ręku niebieskie baloniki - symbol solidaryzowania się z osobami dotkniętymi autyzem. Ponadto młodzież obejrzała część artystyczną w wykonaniu uczennic naszej szkoły pod tytułem "Niebieski ptak", który w minimalistycznej formie przekazał maksimum treści - w poruszających obrazach ukazał problemy, z jakimi na co dzień borykają się osoby dotknięte autyzmem. Z prelekcją wystąpiła także p. Izabela Pesz - Prezes Stowarzyszenia "Klub Rodziców Autyzm Krosno" - w bardzo ciekawy a jednocześnie pełen osobistych dygresji sposób wyjaśniła młodzieży szkolnej zagadnienia związane z szeroko pojętym spektrum autyzmu. Na koniec spotkania wręczono nagrody uczniom, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym "Autyzm - wiem, rozumiem, pomagam". Ten niezwykle emocjonujący dzień zakończył kiermasz niebieskich słodkości, z którego dochód przeznaczony zostanie na zakup pomocy terapeutycznych dla dzieci ze zdiagnozowanym spektrum autyzmu, uczących się w naszej szkole.
Cieszy fakt, że nasza lokalna społeczność, począwszy od uczniów, poprzez rodziców, nauczycieli i władze gminy, tak żywo interesuje się ważnym społecznie tematem, nie pozostając obojętnym na takie inicjatywy. Pamiętajmy: Inny, nie znaczy gorszy!

tekst: Renata Słowik
zdjęcia: Magdalena Omachel, Katarzyna Inglot
Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa 2019

21.03 w szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Z tej okazji samorząd uczniowski przygotował słuchowisko na temat tego zaburzenia. Na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa wszyscy założyliśmy dwie kolorowe skarpetki- nie do pary. Przygotowując się do tego dnia, dzieci z młodszych klas kolorowały szablony skarpet w różnych kolorach. Na korytarzu została przygotowana gazetka tematyczna, na której zawisły prace dzieci.

tekst i zdjęcia: Małgorzata Pitera, Martyna Boczar, Katarzyna FrydrychWystępy uczniów naszej szkoły na XXI Koncercie Kolęd Stowarzyszenia Kulturalnego "DĘBINA" - 20 stycznia 2019 r.

nagranie video: Wacław Żywiec


Bezpieczeństwo pożarowe - spotkanie ze strażakiem

18 stycznia 2019 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie klas drugich ze strażakiem. Zajęcia przeprowadził przedstawiciel Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie kpt. Marcin Lorens. Podczas prelekcji strażak przedstawił informacje na temat bezpieczeństwa pożarowego, w tym zagrożeń jakie niesie za sobą sezon grzewczy. Poruszone zostały informacje o numerach alarmowych oraz w jakich sytuacjach takich numerów należy używać. Podczas prezentacji strażak przybliżył dzieciom charakter pracy strażaka oraz zaprezentował ubiór strażaka oraz ekwipunek osobisty używany podczas akcji ratowniczo-gaśniczych. W trakcie prelekcji dzieciom przedstawiono szeroki zakres działalności Państwowej Straży Pożarnej. Udzielono również kilku rad na temat bezpieczeństwa podczas ferii zimowych. Na koniec spotkania dzieci otrzymały pamiątkowe upominki - kolorowe plany lekcji.
Serdecznie dziękujemy Panu Marcinowi Lorensowi za poświęcony nam czas i przekazanie ciekawych informacji.

tekst i zdjęcia: Ilona Lorens, Irena BarańskaNOWOROCZNY KONKURS MATEMATYCZNY

17 stycznia 2019 roku odbył się szkolny konkurs, w którym wzięło udział 9 uczniów klas III gimnazjum. Zmagania z zadaniami trwały jedną godzinę lekcyjną. Arkusz zawierał różnego typu zadania, o podwyższonym stopniu trudności. Jak co roku głównymi celami były:
  • popularyzacja wiedzy i umiejętności matematycznych wśród uczniów,
  • motywowanie uzdolnionych matematycznie uczniów do nauki,
  • wprowadzenie uczniów w atmosferę przyszłych egzaminów,
  • diagnozowanie umiejętności uczniów pod kątem odkrycia talentów matematycznych.
Po sprawdzeniu prac ustalono listę zwycięzców. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, zaś uczniów z trzema najwyższymi wynikami wyróżniono na apelu podsumowującym pracę szkoły, w I semestrze.
  1 miejsce: Patrycja Tomkowicz
  2 miejsce: Szymon Pelczar
  3 miejsce: Izabela Borek

tekst i zdjęcia: Jadwiga OmachelMikołajki w świetlicy

7 grudnia 2018 roku w świetlicy szkolnej odbyła się zabawa mikołajkowa. Dzieci mogły brać udział w różnych konkurencjach oraz zabawach przy muzyce. Na koniec, wszystkich uczestników obdarowano słodkościami.

tekst: Katarzyna Frydrych, Liliana Ziajka
zdjęcia: Bożena FilarKoncert Charytatywny "ZŁOTE SERCA" - 18 listopada 2018 r.

nagranie video: Wacław Żywiec


W KAŻDYM Z NAS TKWI MOC CZYNIENIA DOBRA!

Założeń ogólnopolskiej akcji "Szlachetna paczka" nie trzeba przybliżać uczniom naszej szkoły, ponieważ przez lata wpisała się w plan podejmowanych tu działań. Dlatego i w bieżącym roku szkolnym Samorząd Uczniowski wystąpił z inicjatywą niesienia pomocy potrzebującym. Wiele osób pytało przy tym, co decyduje o wyborze konkretnej rodziny i jak wygląda procedura działań.
Akcja rusza po połowie listopada. Na stronie internetowej wyszukuje się województwo i odpowiedni okręg. W naszym przypadku była to baza w Krośnie. Następnie należy dokładnie zapoznać się z opisami rodzin. Zostały one opracowane przez wolontariuszy, którzy odwiedzili te osoby, poznały ich sytuację i potrzeby. Przedstawione informacje były weryfikowane przez wyznaczone osoby, aż w końcu rodzina została zakwalifikowana do udziału w programie. Darczyńca musi zarejestrować się w bazie danych. W momencie wyboru rodziny zobowiązuje się do zaspokojenia jej najpilniejszych potrzeb. Pozostaje w kontakcie z wolontariuszem, który przekazuje mu szczegółowe informacje np. dotyczące zakupów. Darczyńca nie zna prawdziwych imion osób potrzebujących, nie spotyka się z nimi osobiście. Przekazuje paczki do bazy, skąd trafiają do rodziny. Na koniec otrzymuje raport z doręczenia prezentów.
W tym roku wybraliśmy czteroosobową rodzinę w składzie: mama - pani Pelagia (43 lata) i dzieci: Przemysław (18 lat), Marcin (15 lat) i Weronika (14 lat). Od dłuższego czasu zmagają się oni z wieloma problemami. Ich tato nie mieszka z nimi, nie interesuje się dziećmi, jest alkoholikiem. Największym jednak problemem jest sytuacja zdrowotna dziewczynki. Urodziła się ona z niepełnosprawnością intelektualną, różnymi zaburzeniami, a w ostatnim czasie zdiagnozowano u niej nowotwór złośliwy. Weronika przebywa w Prokocimiu, gdzie poddawana jest leczeniu. Mama ciągle jest przy niej, co powoduje naliczanie dodatkowych kosztów. Z naszych informacji wynika, że terapia ma potrwać do czerwca.
Samorząd Uczniowski przeprowadził zbiórkę pieniędzy na pomoc rodzinie. Zebraliśmy 1800, 81 zł. W działania czynnie włączyli się rodzice. Dostarczyli m.in. część środków czystości, chemię gospodarczą, komplety pościeli, poduszki, kołdry, odzież, słodycze i notatnik elektroniczny. Pomogli także w zakupie środków medycznych. Działający przy szkole zespół muzyczny przekazał Weronice tablet, który otrzymał w nagrodę za udany start w jednym z konkursów. Szkoła pozyskała także sponsora, który na zakup pralki i kuchenki przekazał 2400 zł. Nasze działania wsparła krośnieńska "Naftówka", przekazując zebrane tam 595 zł. Łącznie pozyskaliśmy 4795,81 zł. Dzięki tak znacznej kwocie mogliśmy zrealizować wszystkie potrzeby rodziny. Zakupiliśmy wymieniony sprzęt, pieluchy, żywność, ubrania i środki chemiczne. Mogliśmy także spełnić marzenia o kosmetykach czy nowych butach sportowych dla chłopców.
W piątek, 7 grudnia 2018 r. wszystkie rzeczy zostały zapakowane i zawiezione do Krosna. Dzień później przed południem trafiły w ręce rodziny. Niestety, mama i chora dziewczynka nie mogły być przy tym obecne ze względu na prowadzone leczenie. Jednak jeszcze w sobotę telefonicznie za pośrednictwem opiekuna rodziny pani Pelagia przekazała te słowa: "Bardzo dziękuję za tak wspaniałe prezenty. Jestem bardzo poruszona dobrocią ludzi. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam". Otrzymaliśmy od niej również upominek dla szkoły - ręcznie robioną ozdobę świąteczną i kartkę z życzeniami.
Niezwykłość "Szlachetnej paczki" polega na dobrowolnym niesieniu pomocy ludziom, których się nie zna. Jako koordynator akcji pragnę serdecznie podziękować za udział w niej wszystkim uczniom i pracownikom szkoły. Szczególne słowa wdzięczności i uznania kieruję do rodziców i sponsora. Dziękuję również młodzieży i Samorządowi Uczniowskiemu wraz opiekunem za sprawne przeprowadzenie zbiórki i przygotowanie paczek. Wspólnie dokonaliśmy wielkiej rzeczy.

tekst: Iwona Janocha
zdjęcia: Iwona Janocha, Radosław Lorens
Rok Niepodległości w naszej szkole

Rok Niepodległości rozpoczęliśmy w listopadzie 2017 r. programem poświęconym Tadeuszowi Kościuszce. Montaż słowno - muzyczny pt.: "Najczystszy syn wolności" kończący Rok Kościuszki i inaugurujący obchody Roku Stulecia Niepodległości przygotowali uczniowie kl. III c gimnazjum pod kierunkiem wychowawczyni. Pan Dyrektor Marek Aftanas ogłosił wówczas program działań do listopada 2018 opracowany przez p. Agnieszkę Filar - nauczycielkę historii i WOS-u oraz polonistkę - p. Alinę Kmonk. Społeczność szkolna została poinformowana, że jedenastego każdego miesiąca obchodzić będziemy szkolny Dzień Patrioty, polegający na zaakcentowaniu strojem polskich barw narodowych.

Przez cały rok uczniowie angażowali się w wiele inicjatyw o tematyce niepodległościowej i patriotycznej:

Akcja informacyjna

Poszczególne klasy szkoły podstawowej i gimnazjum wykonywały gazetki na temat: Ludzi Niepodległości (Józef Piłsudski i Ignacy Jan Paderewski) oraz powstań narodowych (listopadowego, styczniowego i kościuszkowskiego). Jury złożone z przedstawicieli samorządu szkolnego nagradzało wyróżnione klasy dyplomami i słodyczami ufundowanymi m. in. przez sklepik szkolny.

Konkurs "Polskie powstania narodowe"

W styczniu 2018 r. przeprowadziliśmy konkurs historyczny dotyczący powstań narodowych. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy.Oblicza patriotyzmu

Biblioteka szkolna zorganizowała konkurs plastyczny na plakat pod hasłem "Patriotyzm wczoraj i dziś", którego efektem jest wystawa nagrodzonych prac na tablicach na holu szkoły. Utalentowani plastycznie przedstawiciele klas 4-8 oraz gimnazjum udowodnili, że miłość do ojczyzny to wartość ponadczasowa, łącząca przeszłe pokolenia i współczesnych nastolatków.

Konkurs Polskiej Poezji Patriotycznej

Recytatorzy tradycyjnie wzięli udział w organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Krośnie już po raz 12. Konkursie Polskiej Poezji Patriotycznej, który w tym roku miał wyjątkową oprawę ze względu na rocznicę Odzyskania Niepodległości. Po eliminacjach szkolnych do Zespołu Szkół w Iwoniczu udało się 23 kwietnia 6 recytatorów pod opieką p. Agnieszki Filar. Wyróżnienie w etapie powiatowym spośród 53 uczestników otrzymała Michalina Kmonk, która recytowała wiersz M. Konopnickiej pt. "Ojczyzna".Szkolny Koncert Pieśni Patriotycznych

W maju odbył się w naszej szkole Koncert"Śpiewamy (nie)zakazane piosenki". Przygotowany i przeprowadzony przez uczniów klas III gimnazjum, w ramach projektu edukacyjnego, przybliżył młodzieży teksty i melodie pieśni patriotycznych. Poszczególne klasy zaprezentowały losowo wybrane, przygotowane przez siebie piosenki partyzanckie, legionowe i powstańcze znane starszemu pokoleniu, a dziś niestety trochę zapomniane. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Konkurs Krosno i powiat krośnieński - historia i współczesność w 100. rocznicę odzyskania Niepodległości   przez Polskę

5 czerwca w Muzeum Podkarpackim w Krośnie odbył się konkurs "Krosno i powiat krośnieński". W tym roku dotyczył działaczy niepodległościowych z regionu i wydarzeń związanych z przypadającą aktualnie rocznicą. Alicja Michna z IIIc gimnazjum zdobyła tytuł laureata.


Wyjazdy do kina i do Muzeum Podkarpackiego

We wrześniu uczniowie starszych klas obejrzeli w kinie film pt. "Dywizjon 303. Historia prawdziwa" i zwiedzili Prywatne Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie. Natomiast w ramach projektu "Razem dla Niepodległej", realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Krościenku Wyżnym, zwiedzili w Muzeum Podkarpackim wystawę "Powrót Niepodległej". Zaprezentowano na niej wiele ciekawych zabytków pokazujących kolejne etapy drogi do niepodległego państwa polskiego. Oprócz wątku ogólnopolskiego w szerokim aspekcie została zaprezentowana także historia Krosna i krośnian oraz mieszkańców powiatu krośnieńskiego, którzy działali i walczyli na rzecz niepodległej Polski.

Dyktando Niepodległościowe

Stulecie Niepodległej świętowaliśmy także 9 października o godz. 13.00, kiedy prawie 60 uczniów naszej szkoły wraz z 53 tysiącami swoich kolegów z całej Polski przystąpiło do pisania Dyktanda Niepodległościowego "Po polsku o historii". Braliśmy udział w próbie bicia Rekordu Guinnessa w równoczesnym pisaniu dyktanda. W pierwszej weryfikacji na poziomie szkolnym komisja w składzie: p. Justyna Bolek, p. Iwona Janocha, p. Maria Marszałek i p. Alina Kmonk wytypowała 5 uczniów, którzy zdobyli minimum 75 punktów. Byli to: Julia Kniaziewicz z 6a, Mikołaj Frydrych z kl. 4d, Weronika Pelczar z 6a i Kamila Boczar z 6c oraz Zuzanna Kalicińska z kl. 7a. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowały się osoby z największą liczbą punktów: Julia Kniaziewicz i Mikołaj Frydrych. To oni reprezentowali naszą szkołę 7 listopada w Centrum Kształcenia Praktycznego w Dobrzechowie, gdzie pojechali wraz z opiekunką - p. Marią Marszałek. W etapie wojewódzkim Julia Kniaziewicz i Mikołaj Frydrych zdobyli wyróżnienia.

Moja Niepodległa

W konkursie na prezentację multimedialną pt. "Moja Niepodległa" zorganizowanym przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Krośnie uczennica kl. III b gimnazjum Alicja Sajdak zdobyła I miejsce i otrzymała atrakcyjne nagrody, m. in. zegarek smartwatch. Uroczyste podsumowanie konkursu miało miejsce w siedzibie biblioteki 15 października 2018 r. Połączone było z otwarciem wystawy "Ta, co nie zginęła" prezentującej dzieje Polski, ze szczególnym uwzględnieniem roli ojców niepodległości. Okolicznościowy wykład na temat Romana Dmowskiego wygłosił dr hab. Krzysztof Kaczmarski z rzeszowskiego Oddziału IPN.Rekord dla Niepodległej

9 listopada o godz. 1111 hala sportowa zabrzmiała dźwiękami polskiego Hymnu Narodowego. Wszystkie klasy zaśpiewały cztery zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego". Dołączyliśmy w ten sposób wraz z ponad 5 milionami uczniów i nauczycieli do akcji bicia kolejnego ogólnopolskiego rekordu, którą ogłosiło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Uczniowie zaprezentowali program artystyczny pt. "100 lat Niepodległej Polski" pod kierunkiem p. Iwony Janochy i p. Aliny Kmonk. Przewodniczący klas posadzili drzewa Niepodległości. Opatrzone tabliczkami wzbogacą otoczenie szkoły. W oknach pojawiły się biało-czerwone serca, a sale lekcyjne oraz korytarze ozdobiły flagi i gazetki w narodowych barwach. Taka okazja zdarza się raz na sto lat, mamy wyjątkowy przywilej, że możemy tę okrągłą rocznicę wspólnie uczcić.

tekst i zdjęcia: Agnieszka Filar i Alina Kmonk
"Ta, co nie zginęła..."

Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości są okazją do zadumy nad narodową historią i rolą współczesnego pokolenia w jej tworzeniu. Ta szczególna rocznica skłania do rozmów o Polsce i o tych, którzy walczyli za jej wolność.
W naszej szkole przez cały rok podejmowano działania przygotowujące dzieci i młodzież do świadomego uczestniczenia w święcie państwowym. Zadbano o udekorowanie szkoły symbolami narodowymi, w oknach sal zawisły białe i czerwone serduszka. Podsumowanie obchodów rocznicowych miało miejsce w piątek, 9 listopada 2018 r. Tego dnia wszyscy uczniowie w odświętnych strojach uczestniczyli w uroczystej akademii. Odbyli swoistą podróż w przeszłość, przez momenty tragiczne i wzniosłe, powstania, bitwy i udręki, aż do wolnej Polski. Oddali przy tym hołd tym, którzy przyczynili się do powrotu Ojczyzny na mapę świata. Zrozumieli, że dzięki determinacji i bohaterstwu naszych przodków możemy żyć w wolnym kraju. Program artystyczny wywołał refleksje nad przeszłością, ale i zjednoczył w zadumie nad teraźniejszością, w której trzeba odpowiedzieć na pytanie: "Kto Ty jesteś?".
Następnie dyrekcja szkoły, nauczyciele i przedstawiciele wszystkich klas uczestniczyli w uroczystym zasadzeniu pięciu buków na Starym Kościelisku. Nawiązano w ten sposób do dawnego zwyczaju sadzenia drzew w ważnych, radosnych momentach życia rodzinnego. Drzewa Niepodległościowe symbolizują narodziny nowej Polski, a młode sadzonki buków czerwonych przy szkole poświęcono kapłanom, których działalność przyczyniła się do budzenia ducha narodowego. Upamiętniają one: ks. kardynała Adama Stefana Sapiehę, ks. abp Józefa Teodorowicza, św. bp Józefa Sebastiana Pelczara, ks. Wincentego Telegę oraz ks. Gerarda Szmyda. Symboliczne znaczenie ma również 100 drzewek, posadzonych przez harcerzy nad Wisłokiem.
Punktem kulminacyjnym szkolnych uroczystości było wspólne odśpiewanie na hali hymnu państwowego. Dokładnie o godzinie 11.11 zabrzmiały słowa "Mazurka Dąbrowskiego". W ten sposób społeczność szkolna włączyła się w akcję "Rekord dla Niepodległej". Ta chwila i ten szczególny dzień na długo pozostanie w pamięci. Wspólne śpiewanie pieśni, dekorowanie sal i świętowanie spowodowało, że Ojczyzna stała się nam bliższa.

tekst i zdjęcia: Iwona Janocha
W gronie miłośników poezji

30 października w Żarnowcu odbył się XXIV Konkurs Recytatorski Poezji Współczesnej Autorstwa Bronisławy Betlej. Z naszej szkoły wzięło w nim udział sześć osób:
  - Julia Terefenko
  - Zuzanna Kalicińska
  - Natalia Mercik
  - Michalina Kmonk
  - Izabela Borek
  - Alicja Sajdak
O 8.20 uczestniczki razem z p. Renatą Słowik pojechały busem do Żarnowca. Konkurs odbył się w starej szkole. Zostawiłyśmy kurtki w szatni i po chwili zaproszono nas do dawnej, muzealnej klasy. Po krótkim wstępie rozpoczęto prezentacje wierszy pani Bronisławy Betlej. Na konkursie panowała luźna atmosfera i nawet można było wziąć na scenę kartkę z tekstem utworu. Recytowało ponad 50 osób, więc odbywały się krótkie przerwy. W końcu ogłoszono wyniki. Okazało się, że aż cztery osoby z naszej szkoły zostały nagrodzone: Izabela Borek zdobyła II miejsce, Alicja Sajdak, Michalina Kmonk i Zuzanna Kalicińska zdobyły wyróżnienia. Osoby wyróżnione dostały tomiki poezji p. Betlej oraz grę planszową "Z Tołhajem w Beskid", a laureaci miejsc dodatkowo piękne wazony. Na konkursie panowała miła i przyjazna atmosfera - tak jak wtedy, gdy bywała tam p. Bronisława Betlej - teraz już niestety nieżyjąca. Za rok pewnie też z chęcią spróbujemy swoich sił w tym konkursie.

tekst: Zuzanna Kalicińska
Zbiórka na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia - 21.10.2018 r.

21 października, jak co roku z okazji XVIII Dnia Papieskiego uczniowie naszej szkoły przeprowadzili zbiórkę na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Zebrane pieniądze w łącznej kwocie 2197,30 zł zostały przekazane na stypendia dla uzdolnionej i potrzebującej młodzieży. W imieniu Samorządu Uczniowskiego składamy serdeczne podziękowania uczniom, którzy czynnie włączyli się w organizację zbiórki oraz wszystkim darczyńcom.


tekst: Radosław Lorens
XVIII Pielgrzymka Rodziny Szkół św. Jana Pawła II na Jasną Górę

Wczesnym rankiem w czwartek 11 października 2018 r. 23-osobowa grupa uczniów klas IV-VII wraz z opiekunami wyjechała do Częstochowy na spotkanie z koleżankami i kolegami ze szkół, które przyjęły za patrona św. Jana Pawła II. Już po raz osiemnasty uczestniczyliśmy w tym corocznym wydarzeniu. Cel? Chcieliśmy w ten sposób wyznać naszą wiarę, miłość do Matki Bożej i przypomnieć nauczanie Papieża-Polaka. Zaraz po przyjeździe udaliśmy się do kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie na kolanach dziękowaliśmy za wszystkie łaski i polecaliśmy Opiece Maryi całą szkołę, parafię i naszych bliskich. Po adoracji wyszliśmy na wieżę widokową, by z wysokości ponad stu metrów podziwiać piękną panoramę Częstochowy. Na dziedzińcu klasztoru trwały prace remontowe, więc przemieszczanie się było utrudnione, ale udało nam się zwiedzić w Arsenale wystawę "Tu zawsze byliśmy wolni. Jasnej Góry droga do Niepodległości 1882-1918". O godz. 11 wały klasztorne rozkwitły wielobarwnymi sztandarami ponad 300 szkół, a na Jasnogórskich Błoniach rozpoczęła się uroczysta msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem JE Ks. abp Mieczysława Mokrzyckiego Metropolity Lwowskiego oraz duszpasterza Szkół Rodziny św. Jana Pawła II - Ks. bp Henryka Tomasika. Na początku w niebo poszybowały białe baloniki z listami od uczestników zawierającymi przesłanie, jakim chcielibyśmy się podzielić z innymi. Wszyscy podpisaliśmy się pod słowami naszego Patrona, które pragniemy uczynić życiowym mottem:
Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować. Wreszcie, jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte. Utrzymać i obronić, w sobie i wokół siebie, obronić dla siebie i dla innych.
W homilii abp Mokrzycki nawiązał do tegorocznego hasła pielgrzymki "Promieniowanie Ojcostwa". Bezpośrednio po mszy odczytany został list młodych do papieża Franciszka i Akt Zawierzenia Matce Bożej.
Częstochowę pożegnaliśmy ok. 13 i pojechaliśmy do krakowskich Łagiewnik. Mieliśmy tam sporo czasu, by zwiedzić nowe Sanktuarium św. Jana Pawła. Tutaj również spojrzeliśmy na świat z góry, bo wjechaliśmy windą na wieżę widokową na wysokość 47 m. Widzieliśmy też bezcenne relikwie, np. sutannę poplamioną krwią Papieża. Grupowe zdjęcia, kupno pamiątek i wyruszyliśmy w drogę powrotną. Ok. 21 zajechaliśmy do Krościenka.
Pełni wrażeń i bogatsi duchowo będziemy mieć co wspominać.

tekst i zdjęcia: Alina Kmonk
Wybory do Samorządu Szkolnego - 27.09.2018 r.

27 września w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego. Wybrana komisja - przedstawiciele sześciu najstarszych klas, przygotowała lokal wyborczy, karty do głosowania oraz protokół. Podczas trzeciej i czwartej lekcji, wszyscy chętni uczniowie począwszy do klas IV, mogli oddać swoje głosy na wybranych kandydatów. Wyniki zostały opublikowane w kolejnym dniu. Gratulujemy osobom, które cieszyły się największym zaufaniem w szkole.
Skład Samorządu Szkolnego w bieżącym roku szkolnym:
   • przewodnicząca: Izabela Stereńczak
   • z-ca przewodniczącego: Mikołaj Gerlach
   • skarbnik: Radosław Bajgrowicz
   • sekretarz: Michał Smoleń
Prawidłowy przebieg wyborów ułatwiło zgłoszenie szkoły do akcji "Samorządy Mają Głos" organizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

tekst i zdjęcia: Radosław Lorens
Zgłoszenia na XVIII Ogólnopolski Konkurs "Arsenał Pamięci" w Łodzi do końca września /uczniowie klas ósmych szkoły podstawowej i trzecioklasiści z gimnazjum/

W ubiegłym roku szkolnym na "Arsenał Pamięci" wpłynęło 156 prac z całej Polski. Z naszej szkoły siedmioro uczniów z klas trzecich gimnazjum otrzymało tytuł Laureata tego ogólnopolskiego konkursu. Są to:
• Martyna Bajgrowicz za pracę o Księdzu Prałacie Krzysztofie Pastuszaku pt. "Kocham życie i cieszę się nim" (praca wzbogaciła zbiory szkolnej biblioteki);
• Paweł Biedka "Chciałbym ocalić od zapomnienia. - wspomnienia pani Janiny Pelczar";
• Natalia Fal "Wspomnienia mojej cioci - Janiny Sadowskiej";
• Karolina Jurczak "Połączyła ich wojna. - historia prababci Heleny Szmyd z d. Podkul i pradziadka Jana Szmyda";
• Angelika Korczak "Może nie ma ich z nami, ale w naszej pamięci pozostaną na zawsze- bohaterowie "Literackiego szlaku drzew" w Krościenku Wyżnym";
• Weronika Marszałek "Masz mało czasu, trzeba dać świadectwo - historia mojego dziadzia - Eugeniusza Dryki";
• Alicja Michna "Historia zapisana w pamięci - mój pradziadek Franciszek Żywiec i babcia Anzelma Filar".
W dniach 14, 15 i 16 czerwca wszyscy wyróżnieni pod opieką nauczycieli: p. Katarzyny Marszałek i p. Aliny Kmonk wyjechali do Łodzi wspólnie z kolegami z pięciu podkarpackich szkół, by uczestniczyć w uroczystym spotkaniu pokoleń w Sali Lustrzanej Muzeum Historycznego w Pałacu Poznańskich. W "Arsenale" bierzemy udział nieprzerwanie od 2008 r. Dla naszej szkoły było to już 11 podsumowanie. Co roku znajdują się osoby chętne do pochylenia się nad historią rodziny lub swojej małej ojczyzny, pragnące ocalić od zapomnienia okruchy wspomnień, stare zdjęcia, pamiątki z przeszłości.
Tym razem szczególne wyróżnienie spotkało dwie nasze uczennice: Martynę Bajgrowicz i Angelikę Korczak, które otrzymały za swoje "pisane sercem" prace tytuł "Primus inter pares" (pierwszy wśród równych), a wraz z nim dyplomy, elektroniczne gadżety i nagrody książkowe.
Zaraz po przyjeździe w gościnnych murach XXIX LO im. Janka Bytnara w Łodzi wszyscy nasi Laureaci otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody: powerbanki oraz książki Barbary Wachowicz pt. "Tadeusz Kościuszko w Ojczyźnie, Ameryce, Szwajcarii". Następnie pod kierunkiem pracowników oddziału łódzkiego Instytutu Pamięci Narodowej wzięli udział w grach edukacyjnych: "Znaj znak" oraz układanie na czas mapy Polski. Poprzez zabawę można było w szybki sposób przyswoić sobie mnóstwo ciekawych informacji.
W piątek 15 czerwca organizatorzy przygotowali rajd po Łodzi z historią w tle "Śladami bohaterów wojny 1920 roku- Jana Kowalewskiego i Stefana Pogonowskiego". Uczestnicy zaopatrzeni w instrukcje, mapy i identyfikatory w postaci pamiątkowych plakietek z napisem "#Moja Niepodległa" przemierzali ulice miasta, zdobywając punkty za stawienie się w wyznaczonych miejscach, gdzie przewodnicy opowiadali o ludziach i wydarzeniach z czasów I wojny światowej związanych z Janem Kowalewskim i Stefanem Pogonowskim- bohaterami Bitwy Warszawskiej z 1920 r.
Pokonanie 8-kilometrowej trasy z przystankami przy Grobie Nieznanego Żołnierza koło łódzkiej Katedry oraz przy pomnikach sławnych Polaków, np. Władysława Stanisława Reymonta przy ul. Piotrkowskiej czy Tadeusza Kościuszki na placu Wolności, było dla uczestników prawdziwą lekcją historii. Później w pięknej willi Richterów zwiedziliśmy Muzeum Harcerstwa, a w nim ciekawe archiwalne dokumenty Aleksandra Kamińskiego i Tadeusza Zawadzkiego "Zośki", mundury skautów z różnych stron świata, kroniki, sztandary, fotografie. Wysłuchaliśmy prezentacji przygotowanej przez IPN na temat funkcjonowania szpitali wojennych, tzw. lazaretów - ostatnia konkurencja polegała na opatrzeniu rannego w bitwie żołnierza. Nasi absolwenci świeżo po zawodach z pierwszej pomocy poradzili sobie z tym zadaniem znakomicie.
W sobotę 16 czerwca hm. Krzysztof Jakubiec podsumował dorobek tegorocznej edycji konkursu. Dzień wcześniej twórca "Arsenału" pożegnał na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie śp. Barbarę Wachowicz - dotychczasową recenzentkę arsenałowych prac. Odeszła ona na wieczną wartę 7 czerwca w 81 roku życia. Jeszcze zdążyła przeczytać wszystkie nadesłane na tegoroczny konkurs prace, tak jak to robiła przez ostatnie 17 lat. Symboliczną obecność w Sali Lustrzanej "ambasadorki polskości" akcentowała wystawa jej poświęcona, prezentująca wszystkie książki, których była autorką. Tegoroczny "Arsenał" był wyjątkowy także ze względu na drugiego z Wielkich Nieobecnych, bowiem tydzień po ubiegłorocznym podsumowaniu zmarł w Warszawie kapelan Szarych Szeregów, ogromny sojusznik konkursu - Ksiądz Prałat hm. Stefan Wysocki. Oboje z pewnością wciąż orędują za powodzeniem zainicjowanego przez Krzysztofa Jakubca przedsięwzięcia. Ksiądz Stefan jest bowiem pomysłodawcą utworzenia Fundacji "Arsenał Pamięci", a Barbara Wachowicz w swej ostatniej woli wyraziła prośbę, by zamiast kwiatów dokonywać wpłat na konto: Fundacja Arsenał Pamięci 41 1140 2004 0000 3402 7670 2793. Kwesta na ten cel była prowadzona przez harcerzy w czasie pogrzebu i w Sali Lustrzanej podczas podsumowującej gali.
Dzięki "Arsenałowi Pamięci" mieliśmy okazję poznać niezwykłych ludzi. Byliśmy uczestnikami wyjątkowych wydarzeń. Cztery lata temu gościliśmy u nas Panią Barbarę Wachowicz, która 14 maja 2014 r. odwiedziła naszą szkołę i w pięknej gawędzie o wielkich Polakach przybliżyła nam sylwetki sławnych rodaków, bohaterów "Kamieni na szaniec" oraz patronów ZHP Hufca Krosno - Jasia i Stasia Magurów. Delegacja z naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym była obecna 15 maja 2017 r. na pogrzebie Księdza Stefana Wysockiego w Parafii Opatrzności Bożej w Warszawie - Wesołej. Tam oddaliśmy hołd ostatniemu z uczestników tzw. "Małego Arsenału", w którym 8 marca 1945 r. harcerze z Szarych Szeregów odbili bez jednego wystrzału z komunistycznego więzienia w Łowiczu swego przyjaciela Zbyszka Fereta "Cyfrę" wraz z 80 żołnierzami AK.
Już tradycją stało się ostatnie zdanie hm. Krzysztofa Jakubca wypowiadane na zakończenie corocznych podsumowań: "XVIII Arsenał Pamięci uważam za otwarty!". Idea, którą realizuje ten konkurs, jest niezwykle ważna dla nas wszystkich, przetrwała i będzie trwać. Warto więc już zacząć szukać tematów na arsenałowe prace, które mogą pisać nie tylko gimnazjaliści, ale również uczniowie klas ósmych szkoły podstawowej. Skłania ku temu także szczególna rocznica, która przypada w tym roku - stulecie odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości.
Zgłoszenia do 30 września 2018 r. u nauczycieli historii i języka polskiego.

tekst i zdjęcia: Alina Kmonk

statystyka Nasz kanał na YouTube Nasz profil na Facebooku
©PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA w Krościenku Wyżnym.  Wszelkie prawa zastrzeżone.                          admin Administrator strony