38-422 Krościenko Wyżne,  ul. Szkolna 34,  tel./fax. 0134315019,  e-mail:

Dodaj do ulubionych  | Ustaw jako startowa


Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016 - 24.06.2016 r.

zdjęcia: Wacław Żywiec
Apel podsumowujący rok szkolny 2015/2016 (23.06.2016 r.)

zdjęcia: Maciej Filar, Radosław Lorens
"Ja wśród innych - zapobieganie negatywnym zachowaniom w grupie rówieśniczej" - innowacja pedagogiczna

W minionym roku szkolnym w naszej szkole realizowana była innowacja pedagogiczna "Ja wśród innych - zapobieganie negatywnym zachowaniom w grupie rówieśniczej". W ramach podjętych działań uczniowie mogli nauczyć się między innymi rozwiązywania konfliktów, skutecznego radzenia sobie z emocjami oraz dbania o prawidłowe relacje ze swoimi rówieśnikami. Dzieci poruszały także zagadnienia związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem, problemem używek i miejscami, gdzie mogą szukać pomocy, w razie napotkanych problemów. Tematyka innowacyjna poruszana była na zajęciach z wychowawcą oraz podczas spotkań z zaproszonymi specjalistami: psychologiem, policjantem i pracownikiem SANEPID-u. Mamy gorącą nadzieję, że zrealizowane zadania pomogą naszym uczniom prawidłowo rozwijać relacje rówieśnicze.

tekst i zdjęcia: Radosław LorensPieszy rajd po Czarnorzecko-Strzyżowskim Parku Krajobrazowym

16 czerwca 2016 r. przy pięknej, słonecznej pogodzie odbył się pieszy rajd zorganizowany przez Samorząd Uczniowski naszej szkoły. W rajdzie po Czarnorzekach i Odrzykoniu udział wzięli chętni uczniowie wszystkich klas (najmłodszy z klasy pierwszej, a najstarszy z szóstej). Trasa wędrówki rozpoczęła się od stacji nadawczej na Suchej Górze i przebiegała czarnym szlakiem przez Prządki na Zamek Kamieniec.
Celem imprezy było kształtowanie postawy aktywnego spędzenia czasu wolnego, a także integracja młodzieży wszystkich klas naszej szkoły. Gorące podziękowania składamy panu Mateuszowi Podkulowi - naszemu przewodnikowi, za poświęcenie czasu i oprowadzenie naszej grupy po Czarnorzecko-Strzyżowskim Parku Krajobrazowym.

tekst i zdjęcia: Radosław Lorens"Dzień głośnego czytania"

14 czerwca biblioteka szkolna zorganizowała "Dzień głośnego czytania". Zaproszeni goście czytali fragmenty książki P. Wakuły "Dębowa kołyska". Czytanego tekstu słuchały klasy IIa, b i c. Do czytania zaproszono : P. Alinę Kmonk - nauczycielkę z Publicznego Gimnazjum w Krościenku Wyżnym, P. Edwarda Marszałka - rzecznika prasowego Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, "Mistrza Mowy Polskiej" oraz P. Marka Aftanasa - dyrektora Publicznego Gimnazjum w Krościenku Wyżnym. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali czytanego tekstu. Dziękujemy gościom za przybycie do naszej biblioteki szkolnej!

tekst i zdjęcia: Teresa MigutKonkurs głośnego czytania

W dniu 13 czerwca 2016 r. w bibliotece szkolnej obył się konkurs głośnego czytania.
Czytano fragmenty książki Beaty Ostrowickiej "Niezwykłe wakacje". W konkursie wzięło udział 24 uczniów z klas IV-VI. Komisja w składzie - P. dyrektor GBP -Anita Fal, P. dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej- Maria Marszałek i bibliotekarka szkolna - Teresa Migut, oceniały poprawność czytania, płynność i intonację czytanego tekstu. Zwycięscy uczniowie to:
  I miejsce - Zuzanna Kalicińska , Wiktoria Wójcik
  II miejsce - Zuzanna Prajzner, Jagoda Przymusińska
  III miejsce - Natan Michna, Dawid Prach
Wyróżnienia: Szymon Jurczak, Anna Aftanas, Aleksandra Lorens, Michał Omachel, Milena Dziepak i Weronika Pelczar.

tekst i zdjęcia: Teresa MigutTrójbój lekkoatletyczny

W dniu 8 czerwca 2016r na stadionie przy Zespole Szkół w Iwoniczu odbyły się zawody powiatowe w trójboju lekkoatletycznym dziewcząt i chłopców. Naszą szkołę reprezentowali: drużyna chłopców: Kamil Czekański, Radosław Bajgrowicz, Szymon Wójcik, Kacper Sznajder i Szymon Pudłowski, drużyna dziewcząt: Weronika Filar, Karolina Miśkowiec, Aleksandra Marszałek, Julia Terefenko i Dominika Hawrot. W zawodach wzięło udział 6 drużyn chłopców i 4 dziewcząt.
Nasi uczniowie tym razem musieli uznać wyższość drużyn z SP Posady Górnej, SP Lubatowej i SP Rymanowa. Dziewczynki wywalczyły drugie a chłopcy trzecie miejsce.
Gratulujemy młodym lekkoatletom!.

tekst i zdjęcia: Tomasz NiżnikI miejsce z wyróżnieniem dla 20 Gromady Zuchowej "Leśne Skrzaty" z Krościenka Wyżnego w konkursie na najaktywniejszą gromadę Hufca Krosno - 8 czerwca 2016 r.

Zuchy z naszej szkoły zajęły I miejsce z wyróżnieniem za udział w imprezach i konkursach organizowanych dla zuchów Hufca Krosno przez Namiestnictwo Zuchowe. Dyplom został przekazany opiekunce gromady podczas spotkania drużynowych, które odbyło się w siedzibie hufca w dniu 8. 06. 2016 r.

Renata KalicińskaZ wizytą w Minirezerwacie "Jaś"

7.06.2016r członkowie koła LOP wraz z opiekunką p. Małgorzatą Liput -Gibadło odbyli wycieczkę do prywatnego rezerwatu "Jaś" ,gdzie od kilkunastu lat żyją zwierzęta objęte ochroną gatunkową. Rezerwat udostępniony jest dla zwiedzających. Jego właścicielem jest pan Jan Luśnia, prawdziwy przyjaciel i miłośnik przyrody. Uczniowie oprócz stawów mieli okazję obejrzeć między innymi paśnik dla sarenek ,budki dla ptaków ,mostek oraz piękną kapliczkę z figurką Jezusa znalezioną nad Wisłokiem. Wśród płazów ogoniastych można tam było spotkać traszkę zwyczajną i grzebieniastą, natomiast z płazów bezogonowych ropuchę szarą, żabę trawną ,rzekotkę drzewną , żabę wodną i kumaka .Wszyscy uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowiadania pana Jana. Wpisaliśmy się również do księgi pamiątkowej, zaś pan Jan poczęstował nas słodkościami. Ta lekcja przyrody długo pozostanie nam w pamięci. Uważamy, że każdy z nas powinien chronić przyrodę.

tekst i zdjęcia: Małgorzata Liput-GibadłoGALA MATEMATYKI 2016

2 czerwca 2016 r. w Miejskim Zespole Szkół Nr 1 w Krośnie odbyła się uroczysta "GALA MATEMATYKI" połączona z podsumowaniem wyników IX Krośnieńskiego Konkursu Matematycznego. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów miasta Krosna oraz powiatu krośnieńskiego. W etapie finałowym uczestniczyło 118 uczniów szkół podstawowych. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się umiejętnościami rozwiązywania trudnych zadań i problemów matematycznych. Naszą szkołę reprezentowało 7 uczniów: Zuzanna Kalicińska, Natalia Trybus, Anna Aftanas, Alicja Wąsowska, Michał Omachel, Emil Pelczar oraz Miłosz Gradek. Uczennica Anna Aftanas znalazła się w gronie wyróżnionych zajmując III miejsce. Również wysokie lokaty zajęli pozostali uczniowie naszej szkoły - czwarte miejsce, zajął Michał Omachel, Natalia Trybus oraz Zuzanna Kalicińska.
Gratulujemy wyniku oraz życzymy dalszych sukcesów!

tekst i zdjęcia: Radosław LorensW Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krośnie

Dnia 2.06.2016 r. miała miejsce wycieczka kółka LOP do stacji meteorologicznej w Krośnie zarządzanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).
Najpierw Ci z nas, którzy mieli lekcje zostali z nich zwolnieni. Udaliśmy się do szatni, gdzie ubraliśmy się. Poszliśmy do busa. Po 15 minutowej jeździe dotarliśmy na miejsce. Gdy wyszkiśmy z mikrobusa powitał nas pan meteorolog Krzysztof Jurczak. Potem poszliśmy do ogródka meteorologicznego gdzie zobaczyliśmy takie przyrządy jak między innymi: widzialnościomierz, wiatromierz, deszczomierz, heliograf i klatkę meteorologiczną, w której znajdowały się różne termometry. Widzieliśmy również poletko pomiarowe. Następnie udaliśmy się do budynku zarządzania stacją, gdzie zobaczyliśmy komputery oraz wyniki pomiarów meteorologicznych. Później poszliśmy do Sali edukacyjnej, gdzie rozmawialiśmy o dawnych sposobach pomiarów pogody, oraz dostaliśmy pamiątkowe książki. Dalej wykonaliśmy proste doświadczenie dotyczące pomiarów opadów za pomocą starego deszczomierza. Na koniec poszliśmy do garaży, gdzie porozmawialiśmy o sposobach pomiarów wody w rzece i obejrzeliśmy sprzęt. Podziękowaliśmy i ruszyliśmy w drogę powrotną, wstępując do McDonalda. O godzinie 15.00 byliśmy w domu.
Ta wyprawa bardzo nam się podobała i wiele się nauczyliśmy oraz poznaliśmy pracę meteorologów.

tekst: Szymon Tylka, Maciej Grzymała
zdjecia: Emilia BorkowskaDzień Dziecka na sportowo

Mistrzostwa Europy 2016r rozpoczynają się 10 czerwca, ale w naszej szkole mieliśmy przedsmak tego prestiżowego turnieju. W dniu 1 czerwca z okazji ,,Dnia Dziecka" zorganizowane zostały turnieje piłki nożnej pod nazwą ,,Mini Euro", oraz koszykówki. Wzięły w nich udział dziewczynki i chłopcy z klas IV-VI.
Mecze rozgrywane były na boisku ,,Orlik". Reprezentacje klas wystąpiły w barwach krajów, które wcześniej wylosowały. Było to wielkie piłkarskie święto i wielka radość grania. Nie brakowało pięknych akcji, soczystych strzałów i goli. Umalowani i przystrojeni kibice gorąco dopingowali swoje drużyny.
Nasze Euro zwyciężyła reprezentacja Anglii, którą reprezentowała klasa 6a. Drugie miejsce zajęła reprezentacja Portugalii - klasa 5b, trzecie Polska - klasa 5c. Kolejne miejsca zajęli Hiszpanie - 6b, Francja - 5a i Włochy - 4ab.
Nie mielibyśmy nic przeciwko temu, aby Polska reprezentacja zajęła w prawdziwym Euro 2016 trzecie miejsce.

tekst i zdjęcia: Tomasz NiżnikŚwietlicowy Dzień Dziecka

1 czerwca - czyli Dzień Dziecka - jest jednym z ulubionych dni chyba wszystkich dzieci i zawsze wyczekiwany jest z niecierpliwością. W świetlicy również uczciliśmy ten wyjątkowy dzień. Były gry i zabawy przy muzyce, prace plastyczne, dużo balonów i nie mniej cukierków. Ogólnie, było kolorowo i wesoło, a tańcom nie było końca :-)

tekst i zdjęcia: Bożena FilarZDROWO JEMY, DOBRZE SIĘ CZUJEMY - XVI SEJMIK EKOLOGICZNY

Dnia 31.05.2016 r. trzy uczennice z klasy 5c: Roksana Kielar, Wiktoria Wójcik oraz Zuzanna Prajzner, wraz z opiekunką panią Małgorzatą Liput-Gibadło, pojechały do szkoły w Węglówce na Sejmik Ekologiczny. Na początku było krótkie przedstawienie o zdrowym żywieniu. Następnie XVI Sejmik Ekologiczny został otwarty przez Wójta Gminy Korczyna pana Jana Zycha. Potem był czas na zrobienie kanapek. Miały one być zdrowe, kolorowe i oczywiście smaczne. W ciągu 30 minut należało zrobić 3 kanapki. Po upływie tego czasu, każda grupa zeszła na salę i prezentowała swoje kanapki. Później była degustacja miodu oraz ogłoszenie wyników. Nasza szkoła zajęła 3 miejsce! Na koniec był poczęstunek. Po upływie kilku minut ruszyłyśmy w drogę powrotną. Około godz. 13 zadowolone i wesołe wróciłyśmy do domu.

tekst: Wiktoria Wójcik, Zuzanna Prajzner
zdjęcia: Małgorzata Liput-Gibadło, Roksana Kielar"Baw się z nami"

W dniu 31 maja 2016 roku nasza szkoła była organizatorem Powiatowego Konkursu Sportowego "Baw się z nami". Zawody rozegrano na boisku "Orlik". W turnieju uczestniczyły 3 najlepsze drużyny - zwycięzcy eliminacji gminnych SP Posada Górna, SP Jelicze i gospodarz SP Krościenko Wyżne. Zespoły walczyły ze sobą w 7 konkurencjach: sztafeta, dodawanie skoków, zmiana piłek, bieg w workach, rzuty do żywego kosza, bieg z szarfami oraz strzały na bramkę. Nasza drużyna wystąpiła w następującym składzie: Julia Prajzner, Katarzyna Pelczar, Joanna Omachel, Zuzanna Findysz, Agata Lorens, Bartłomiej Marszałek, Miłosz Grygolec, Kamil Janowski, Jakub Wieszczak, Antoni Gaj, Szymon Zabojak. Pomimo ambitnej walki, wielkiego zaangażowania i wysokiej sprawności fizycznej nasza drużyna zajęła drugie miejsce. Zwyciężyła drużyna z Posady Górnej a trzecie miejsce zajęła drużyna z Jedlicza.
Gratulujemy naszym trzecioklasistom!

tekst: Tomasz NiżnikV GMINNY KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO - Czarnorzeki, dn. 20. 05. 2016 r.


Konkurs był adresowany do uczniów klas drugich i trzecich. Uczennica naszej szkoły, Lena Suti z klasy IIc zajęła w konkursie III miejsce.

tekst i zdjęcie: Renata Kalicińska


Wycieczka klas piątych do Ojcowa

19 maja 2016 roku uczniowie klas piątych zwiedzali Ojcowski Park Narodowy. Wyjazd można zaliczyć do bardzo udanych i interesujących. Dzięki sprzyjającej pogodzie udało się zwiedzić ciekawe miejsca m.in. Grotę Łokietka oraz Jaskinię Ciemną.

tekst i zdjęcia: Radosław LorensZajęcia na terenie ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej "Brzozów-Zdrój"

17 maja 2016 roku korzystając z uprzejmości Nadleśnictwa Brzozów, klasy piąte naszej szkoły gościły na terenie ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej "Brzozów-Zdrój". Zajęcia prowadzone przez pracownika Lasów Państwowych przybliżyły uczniom najpopularniejsze gatunki roślin i zwierząt występujących w naszych lasach. Lekcja przeprowadzona na świeżym powietrzu była ciekawą alternatywą dla zajęć w klasopracowni. Pomimo zmiennej pogody ponad godzinną wędrówkę udało się zakończyć konkursem z nagrodami oraz wspólnym spotkaniem przy ognisku.

tekst i zdjęcia: Radosław LorensŚwięto Polskiej Niezapominajki

W dniu 13 maja 2016 r. przeprowadzony został konkurs na "Niezapominajkowy plakat", w którym udział wzięli uczniowie klas IV-VI. Celem konkursu było własnoręczne wykonanie plakatu prezentującego lokalne osobowości i miejsca związane z historią Krościenka Wyżnego. Wszystkie klasy bardzo starannie przygotowały swoje plakaty, zgodnie z wytycznymi zawartymi w regulaminie konkursu.
Decyzją jury przyznano następujące miejsca:

   I miejsce - V c
   II miejsce - V a
   III miejsce - V b
   IV miejsce - VI a
   V miejsce - VI b
   VI miejsce - IV b
   VII miejsce - IV a
Gratulujemy!

tekst i zdjęcie: Beata DelimatŚpiewamy po angielsku

W czwartek, 06 maja 2016r. w naszej szkole odbył się konkurs "Piosenki angielskiej", w którym wzięły udział uczennice klasy II. Przy ocenie jury brało pod uwagę walory głosowe, muzykalność, poprawność językową, interpretację prezentowanych utworów oraz ogólny wyraz artystyczny.
Pierwsze miejsca otrzymały Angelika Gonet i Lena Suti.
Gratulujemy!

tekst: Beata Delimat
zdjęcia: Teresa MigutKONKURS INFORMATYCZNY 2016

4 maja 2016 roku w Zespole Szkół im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Połomi odbył się finałowy etap konkursu informatycznego. Dwoje uczniów - Anna Aftanas i Jakub Pelczar reprezentowało naszą szkołę. Problemy jakie mieli do rozwiązania uczestnicy konkursu były niezwykle pracochłonne oraz wymagały szerokiej wiedzy informatycznej. Do zmagań przystąpiło 111 osób z różnych szkół województwa podkarpackiego.
Nagrody przygotowane dla uczniów były dla nas miłym zaskoczeniem, oprócz dyplomów były to m.in. tablet, drukarka, przenośny dysk twardy, zestawy głośników. W czasie oczekiwania na wyniki, udało nam się zwiedzić lokalną stadninę koni.
Najwyżej sklasyfikowanym uczniem naszej szkoły został Jakub Pelczar, który zajął 10 miejsce. Serdecznie gratulujemy!

tekst i zdjęcia: Radosław LorensZuchowo - harcerskim biwaku w Szkole Podstawowej w Krościenku Wyżnym

W ostatnim tygodniu kwietnia w dniach 29-30.04.2016 zuchy z klas II i III ze swoimi drużynowymi oraz harcerze z 7 DH uczestniczyli w dwudniowym zuchowo - harcerskim biwaku w Szkole Podstawowej w Krościenku Wyżnym. Spotkanie rozpoczęło się uroczystą zbiórką po której zuchy i harcerze zaprezentowali swoje ulubione piosenki. Śpiew przeplatany był zabawami integracyjnymi i pląsami. Po wspólnej kolacji Zuchy uczestniczyły w grach planszowych. Dodatkową frajdą dla dzieci było spanie w śpiworach. Drugi dzień rozpoczął się wspólnym śniadaniem, po którym czas upływał na zabawach i zawodach sportowych przygotowanych przez harcerzy i harcerki z 7 DH. Na zakończenie wspólnego biwakowania odbyła się gra terenowa i apel podsumowujący. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do domu w sobotnie popołudnie. Wszyscy biwakowicze bawili się wspaniałe i dzielnie się spisali. Duże uznanie dla zastępu gospodarczego, który świetnie nas karmił. Każdy zuch otrzymała pamiątkowy dyplom.

tekst i zdjęcia: Elżbieta Pelczar225. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Dnia 28 kwietnia odbył się uroczysty apel z okazji 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie klasy Va przygotowali dla społeczności szkolnej część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie. Apel zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu państwowego.

tekst i zdjęcia: Radosław LorensPowiatowe potyczki recytatorów

21 kwietnia 2016 roku w Zespole Szkół w Iwoniczu odbył się finał X Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Patriotycznej. Wzięło w nim udział ponad 70 recytatorów ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu krośnieńskiego. Wśród nich były trzy reprezentantki naszej szkoły: Jagoda Przymusińska, Ala Sajdak i Emilka Kwolek. Występy wszystkich uczestników oceniało jury w składzie: przewodnicząca Wanda Belcik, Jolanta Bajgier, Ewa Bukowiecka. Ocenie podlegała interpretacja, dykcja, zrozumienie tekstu i ogólne wrażenie artystyczne.
Po wysłuchaniu wszystkich uczestników wyłoniono zwycięzców w każdej kategorii.
Wśród recytatorów ze szkól podstawowych Jagoda Przymusińska wywalczyła II miejsce. Gratulujemy!

tekst: Maryla Marszałek
zdjęcia: Iwona Janocha22 kwietnia - Światowy Dzień Ziemi

21 kwietnia 2016 r. uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Ziemi. Tegoroczne hasło to: "Palący temat - niska emisja".
Niska emisja jest przyczyna pojawiania się w powietrzu wielu szkodliwych substancji np.: dwutlenku węgla, pyłów, dwutlenku siarki, tlenków azotu, ozonu, metali ciężkich i innych. Zanieczyszczenia te mają bezpośredni wpływ na zdrowie ludzkie, żywotność całych ekosystemów oraz poszczególnych roślin i zwierząt.
Uczniowie klasy Vc pod opieką wychowawczyni, Małgorzaty Liput-Gibadło przygotowali program artystyczny.
Obchodom towarzyszyły konkursy przyrodnicze, takie jak:

a) Potyczki ekologiczne klas V i VI. Laureatami tego konkursu zostali:
Kl. V:
   I miejsce: Bartosz Filar (kl. Vb), Wiktoria Wójcik (kl. Vc)
   II miejsce: Michał Omachel (kl. Va), Szymon Tylka (kl. Vc)
   III miejsce: Bartek Zygarowicz (kl. Va), Zuzanna Prejzner (kl. Vc)
Kl. VI:
   I miejsce: Maciej Grzymała (kl. VIb)
   II miejsce: Emilia Kwolek (kl. Via), Weronika Pelczar (kl. VIa)
   III miejsce: Jagoda Przymusińska (kl. VIa)

b) Konkurs plastyczny "Palący temat - niska emisja". Dzieci wykonały wiele pomysłowych plakatów.
   I miejsce: Patrycja Tomkowicz (kl. VIb)
   II miejsce: jagoda Józefczyk i Szymon Pelczar (kl. VIb)
   III miejsce: Emilia Borkowska (kl. IVb)

Wyróżnienia dla: Zuzanny Kalicińskiej (kl. IVa), Dawida Gomółki i Dominika Lorenca (kl. Vb) oraz Jakuba Jurczaka, Macieja Grzymały, Jakuba Tomkowicza (LOP).

c) Konkurs na prezentacją multimedialną "Niska emisja zanieczyszczeń powietrza".
   I miejsce zajęła uczennica Natalia Florek (kl. IVa). Dziewczynka ta pokazała prezentację podczas apelu z okazji Dnia Ziemi.
   II miejsce: Jakub Jurczak (kl. IVb)

tekst: Małgorzata Liput-Gibadło
zdjęcia: Sebastian Frydrych, Wacław ŻywiecKonkurs na najlepszą klasę "Eko biżuteria" - 2016

W dniu 20 kwietnia 2016 r. przeprowadzony został konkurs na najlepsza klasę "Eko biżuteria" dla klas IV-VI. Celem konkursu było wykorzystanie odpadów jako materiału do celów artystycznych, rozwijanie kreatywności i umiejętności plastycznych, zagospodarowanie odpadów przydatnych do ponownego wykorzystania, zainteresowanie ekologią i popularyzacja wiedzy o recyklingu. Prace zgromadzone zostały w sali teatralnej, co pomogło komisji konkursowej przyjrzeć się dokładnie każdej pracy i porównać jej. Jury kierując się kryteriami zawartymi w regulaminie konkursu wytypowało zwycięską klasę i ustaliło następujące miejsca:
  •  I miejsce - kl. VIb
  •  II miejsce - kl. IVa
  •  III miejsce - kl. Vb
  •  IV miejsce - kl. Va
  •  V miejsce - kl. VIa
  •  VI miejsce - kl. IVb
  •  VII miejsce - kl. Vc
Gratulujemy!

tekst: Beata Delimat
zdjęcia: Wacław ŻywiecW patriotycznym nastroju

13 kwietnia 2016 roku w naszej szkole zostały przeprowadzone eliminacje gminne X Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Patriotycznej. Wzięło w nich udział 14 recytatorów z klas IV - VI, którzy pod opieką swoich polonistek przygotowali interpretację głosową wybranego wiersza o tematyce patriotycznej. Ich popisy oceniało jury w składzie: Anita Fal, Teresa Migut, Maria Marszałek. Spotkanie odbyło się w pięknie zaaranżowanej na tę okoliczność Sali 21. Ze sceny płynęły wygłaszane z przejęciem strofy Norwida, Tuwima, Mickiewicza, Broniewskiego, Baczyńskiego, ale i poetów współczesnych, jak choćby Jana Pietrzaka czy Bronisławy Betlej.

Decyzją jury laureatami konkursu zostali:
I miejsce: Jagoda Przymusińska, klasa VIa
II miejsce: Alicja Sajdak, klasa VIb
III miejsce: Emilia Kwolek, klasa VIa

Wyróżnienie przyznano Zuzannie Kalicińskiej z klasy IVa.
Te recytatorki zostały nagrodzone książkami, zaś wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Zdobywczynie trzech pierwszych miejsc będą reprezentować szkołę na etapie powiatowym konkursu, który odbędzie się 21 kwietnia w Iwoniczu.

tekst: Maryla Marszałek
zdjęcia: Iwona JanochaKonkurs na najlepszą klasę "Orszak Pani Wiosny" - 2016

W dniu 31 marca 2016 r. w sali teatralnej, odbył się konkurs na najlepszą klasę "Orszak Pani Wiosny" dla klas IV-VI. Konkurs polegał na prezentacji orszaku składającego się z 5 uczniów danej klasy. Każda klasa przygotowała piosenki i wierszyki związane z tematem nadchodzącej wiosny, wszyscy uczestnicy wspaniale się zaprezentowali. Komisja konkursowa przyznała największą ilość punktów klasie VIb, która zajęła I miejsce, II miejsce przypadło klasie VIa, III miejsce otrzymała klasa Vc.
Gratulujemy!

tekst: Beata Delimat
nagranie wideo: Wacław Żywiec
Nasze wędrowanie... (5 marca 2016 r.)

Spotkanie harcerskich pokoleń z okazji:
  • 70-lecia powstania pierwszej Drużyny Harcerskiej w Krościenku Wyżnym
  • 50-lecia służby instruktorskiej hm. Jana Omachla
  • 35-lecia nadania imienia Stanisława Filara dla Szczepu i wręczenia sztandaru

nagranie wideo: Wacław Żywiec

Wycieczka uczniów klas piątych do Krempnej

3.03.2016 r. uczniowie klas piątych pod opieką nauczycieli odbyli wycieczkę do Ośrodka Edukacyjnego wraz z Muzeum Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej. Park ten został utworzony w 1995 r. Leży na granicy województwa małopolskiego i podkarpackiego w Beskidzie Niskim. Chroni przede wszystkim unikalny w skali Karpat obszar przejściowy między Karpatami Zachodnimi a Karpatami Wschodnimi. Ponad 90% powierzchni parku zajmują lasy. Ośrodek Edukacyjny im. Jana Szafrańskiego wraz z Muzeum MPN został udostępniony do działalności edukacyjnej w 2004 r. Jego główną atrakcją jest sala ekspozycyjna ze spektaklem przyrodniczym obrazującym proces kształtowania się obecnego stanu przyrody tego terenu. Wszystko to pokazane jest przy dźwiękach połączonych z oświetleniem, co daje piękny efekt. Przed spektaklem pokazano też dzieciom film o Magurskim Parku Narodowym. W Ośrodku Edukacyjnym można również było obejrzeć wystawę zdjęć roślinności i zwierząt Podkarpacia oraz wystawę poroży.
W dalszej części w Sali przyrodniczej odbyły się warsztaty na temat "Orlik symbol Magurskiego Parku Narodowego".
Dzieci z zaciekawieniem słuchały prezentacji pani przewodnik oraz w grupach uzupełniały karty pracy.
Wycieczka była udana i bardzo interesująca. Dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek o Magurskim Parku Narodowym.

tekst: Małgorzata Liput-Gibadło
zdjęcia: Joanna CzekańskaApel podsumowujący I semestr - 29.01.2016 r.

zdjęcia: Bożena Miezin, Wacław ŻywiecJasełka - 22.12.2015 r.

zdjęcia: Iwona Janocha"Zdrowe-nietrudne" - program edukacyjny

"Szkolne Koło PCK - Klub Wiewiórka" w roku szkolnym 2015/16 został zakwalifikowany do programu edukacyjnego " Zdrowe- nietrudne". Jego celem jest propagowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród uczniów klas I-III. Akcja "Zdrowe -nietrudne" przygotowana została tak, by włączyć się w nią mogły nie tylko dzieci, ale i ich rodzice. Dzięki starannie opracowanemu programowi edukacyjnemu, a także darmowym materiałom dydaktycznym i gadżetom, wspólne poznawanie tajników zdrowego odżywiania może stać się ciekawym doświadczeniem dla dzieci i dla dorosłych. Pierwsze z cyklu spotkań odbyło się 3 grudnia. Uczestnicy otrzymali karty pracy i atrakcyjne upominki od sponsora.
Więcej informacji na: www.zdrowenietrudne.pl

tekst: Teresa MigutWizyta pierwszych klas w Gminnej Bibliotece Publicznej w Krościenku Wyżnym

W dniu 7 grudnia 2015 r. uczniowie klas pierwszych z wychowawcami i bibliotekarką szkolną uczestniczyli w spektaklu teatralnym pt. "Skrzat i magia świąt", przygotowanym przez Teatr "Maska" w Krakowie. Wizytę w bibliotece uświetnił swoją obecnością Święty Mikołaj, który rozdał dzieciom cukierki. Nie obyło się bez wspólnej zabawy i pamiątkowego zdjęcia.

tekst i zdjęcia: Teresa MigutMikołajki w świetlicy szkolnej

Jak co roku w świetlicy szkolnej zorganizowano mikołajkowe szaleństwo. Tym razem wypadło ono w piątek 4 grudnia. Dzieci między innymi zapoznały się z krótkim życiorysem świętego Mikołaja, stworzyły własną, zimową opowieść oraz uczestniczyły w grach i zabawach w rytm mikołajkowych piosenek. Dla wszystkich dzieci Mikołaj zostawił słodkie upominki, dzieci zaś w podzięce wykonały piękne portrety świętego.

tekst i zdjęcia: Bożena FilarWYRÓŻNIENIE dla Emilii Borkowskiej z klasy IVb w XV MIĘDZYWOJEWÓDZKIM PRZEGLĄDZIE TWÓRCZOŚCI DZIECI I MŁODZIEŻY Szkół Noszących Imię Jana Pawła II

"Matka Ziemia" w kategorii plastyka - Pysznica, 26 listopada 2015 r.

tekst: Renata KalicińskaWyjazd uczniów klas piątych do Sanoka

12 listopada 2015 roku uczniowie klas piątych wraz z wychowawcami wzięli udział w wycieczce do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Wyjazd był okazją do przeżycia niezwykłej lekcji historii i zapoznania się z warunkami życia naszych przodków.

tekst i zdjęcia: Radosław LorensŚwięto Niepodległości

10 listopada z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości dzieci ze świetlicy szkolnej przygotowały przedstawienie pt. "Dzień Niepodległości - czyli rzecz o generale Kwiatkowskim". Wystąpienie z pozytywnym przesłaniem, publiczności - czyli klasom młodszym - bardzo się podobało. Małym aktorom dziękujemy i gratulujemy odwagi. Podziękowania składamy również Ochotniczej Straży Pożarnej w Krościenku Wyżnym oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Pustynach za użyczenie mundurów strażackich, a także panu Wacławowi Żywcowi, który owe przedstawienie sfilmował. Zapraszamy zatem do jego obejrzenia :-)

tekst: Bożena Filar
nagranie wideo: Wacław Żywiec"Nie rzucim ziemi..."

Słowami "Roty" uczniowie klasy VI b rozpoczęli akademię upamiętniającą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzieci przypomniały najważniejsze fakty dotyczące historii naszego kraju. Wierszem i piosenką uczcili pamięć tych, którzy walczyli za Ojczyznę.

tekst i zdjęcia: Iwona Janocha"Do krainy wiedzy drzwi Wam otwieramy"

W dniu 22.10.2015 r w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia szkoły podstawowej. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św., ponieważ w tym dniu obchodzony jest również Dzień Patrona Jana Pawła II. Następnie podczas akademii uczniowie w obecności swoich dyrekcji, nauczycieli i rodziców powitani przez swoich starszych kolegów zaprezentowali wiedzę i umiejętności, które zdobyli w pierwszych tygodniach nauki w szkole podstawowej. Pierwszoklasiści z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Po części artystycznej Dyrektor szkoły pani Marta Such pasowała uczniów, którzy ślubowali "(...) być dobrym Polakiem, dobrym uczniem i dobrym kolegą, dbać o dobre imię klasy i szkoły (...)". Wychowawczynie wręczyły pierwszakom dyplomy pasowania na ucznia a Klasowa Rada Rodziców pamiątkowe książeczki.
Życzymy powodzenia i samych sukcesów!

tekst: Jadwiga Szajna
zdjęcia: Alicja Fejkiel-Guzik, Agnieszka Prugar-NowakMEGA MISJA w Świetlicy Szkolnej!

Nasza świetlica wzięła udział w konkursie "Mega Misja". Wysłaliśmy filmik prezentujący naszą świetlicę. Udało się! Dziękujemy za pomoc w zrealizowaniu filmiku panu mgr Wacławowi Żywcowi.
Informacje o programie ze strony "Fundacji Orange". Partnerzy medialni: Świetlica w szkole, Junior media, Głos nauczycielski.

"Mega Misja rusza w 50 świetlicach szkolnych. Do edycji pilotażowej programu Mega Misja zakwalifikowało się 50 szkół podstawowych z całej Polski. Zostały wybrane spośród 436 zgłoszeń i jeszcze w tym roku szkolnym rozpoczną zajęcia, które przygotują dzieci do odpowiedzialnego korzystania z nowych mediów. Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia, a zwycięskim świetlicom gratulujemy!
Mega Misja rusza w 25 szkołach już w listopadzie, kolejna grupa 25 szkół dołączy do projektu w styczniu 2016 roku. Wybrane świetlice przez 10 miesięcy będą realizować program opracowany przez ekspertów naszej Fundacji i organizacji partnerskich. Na najmłodszych czekają ekscytujące przygody w Cyfrowym Laboratorium. To w nim toczy się fabularna gra z udziałem animowanych bohaterów, będąca osią Mega Misji. Bawiąc się i wykonując kolejne zadania, dzieci na świetlicach zdobędą nowe umiejętności, dzięki którym odkryją pożyteczne i edukacyjne aspekty internetu i nowych technologii. Najmłodsi przyswoją np. zagadnienia związane z bezpieczeństwem i etyką w mediach, zasadami komunikowania się, kreatywnym korzystaniem z narzędzi internetowych i aplikacji.
Świetlice, które w tym roku szkolnym nie skorzystają z naszego wsparcia, zachęcamy do złożenia wniosku w przyszłorocznej edycji, do której zaprosimy kilkaset szkół z całej Polski.
W edycji pilotażowej wychowawcy świetlic mają szansę współtworzyć pierwszy w Polsce program zaangażowanej edukacji cyfrowej, realizowanej w świetlicach szkolnych. Z ich udziałem chcemy rozwijać program tak, aby jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby wychowawców i oczekiwania dzieci. Chcemy, by udział w Mega Misji był dla uczniów szkoły niezapomnianym doświadczeniem i przygodą, a dla nauczycieli - powodem do dumy.
Wychowawcy świetlic nie muszą posiadać specjalistycznej wiedzy informatycznej, ani być cyfrowymi ekspertami. Powinni mieć jednak zapał do uczenia się, podejmowania nowych zagadnień i otwartość na współpracę z Fundacją Orange i jej partnerami. Udział w programie MegaMisja to:
  - dostęp do filmów instruktażowych dla wychowawców świetlic,
  - dostęp do sfabularyzowanych scenariuszy zadań edukacyjnych,
  - dostęp do aktualizowanej wiedzy na temat edukacji cyfrowej,
  - współtworzenie społeczności wychowawców świetlic w całej Polsce,
  - certyfikat uczestnictwa,
  - dostęp do nagród (analogowych pomocy edukacyjnych oraz multimediów) na rzecz szkoły,
  - dobra i mądra zabawa i nauka wykorzystująca nowe technologie.
Zaangażowanie wychowawcy: ok. 2-3 h/tyg./ ok. 10 miesięcy."


W Mega Misji wygrywa każda świetlica - nagrody zdobywa się za zaangażowanie, a nie rywalizację.
Nasza przygoda rozpoczyna się już od 1 listopada 2015r.
Więcej informacji:
https://megamisja.pl/o-programie/

Monika WęgrzynWyjazdowe lekcje w terenie dla klas czwartych - 21. 10. 2015 r.

Lekcja historii z elementami języka angielskiego w Skansenie Archeologicznym "Karpacka Troja" w Trzcinicy i lekcja biblioteczna w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej

tekst i zdjęcia: Renata KalicińskaNauczycielom...

Z okazji Święta Edukacji Narodowej uczniowie klasy V b przygotowali uroczystą akademię. Wierszem i piosenką wyrazili nauczycielom wdzięczność za ich trud oraz złożyli okolicznościowe życzenia.

tekst i zdjęcia: Iwona JanochaU STÓP JASNOGÓRSKIEJ PANI

8 października br. uczniowie klas szóstych pod opieką nauczycieli i rodziców uczestniczyli w XV Pielgrzymce Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Dla większości z nich była to pierwsza wizyta w Częstochowie. Po nocnej podróży pielgrzymi wczesnym rankiem udali się przed cudowny obraz Matki Bożej, a następnie uczestniczyli w drodze krzyżowej. Później podziwiali panoramę miasta z wieży i zwiedzili skarbiec. O godz. 11.00 uczestniczyli w uroczystej mszy świętej, na którą przybyło dwadzieścia tysięcy przedstawicieli szkół z całej Polski, a nawet Litwy, noszących imię naszego Papieża. Pielgrzymka dostarczyła szóstoklasistom niezapomnianych wrażeń.

tekst i zdjęcia: Iwona JanochaPAŹDZIERNIK - MIESIĄC DOBROCI DLA ZWIERZĄT

Październik jest miesiącem, w którym szczególnie staramy się pamiętać o zwierzętach.
4 października przypadają imieniny Św. Franciszka z Asyżu, który jako pierwszy przypominał o należnym dla zwierząt szacunku. Otaczał je opieką i nazywał braćmi i siostrami. 29 listopada 1979 r. został ogłoszony przez papieża Jana Pawła II patronem ekologów w specjalnym liście apostolskim "Inter Sanctos".
W dzień wspomnienia Św. Franciszka z Asyżu obchodzimy też światowy Dzień Zwierząt. Został on ustanowiony w 1931 r. na konwencji ekologicznej we Francji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt. Obchody te mają na celu zmianę zachowania ludzi i uświadomienia im , że zwierzę to istota żywa, która ma swoje prawa.
Październik to także Miesiąc Dobroci dla Zwierząt. Z tego powodu rozpoczynamy zbiórkę karmy dla podopiecznych schroniska w Krośnie.
Wszystkich uczniów zachęcamy do aktywnego udziału w tej akcji. Pamiętajmy, że każdy z nas może przyczynić się do poprawienia losu skrzywdzonych i bezdomnych zwierząt.

Szkolne Koło LOPSPRZĄTANIE ŚWIATA - POLSKA 2015

Międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym zbieraniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw. Akcja "sprzątanie świata" wywodzi się z Australii. Po raz pierwszy odbyła się w 1989 r., kiedy 40 tyś mieszkańców Sydney wzięło udział w akcji sprzątania terenów portu. Rok później akcja objęła swoim zasięgiem całą Australię, liczba jej uczestników co roku rośnie. W Australii akcja odbywa się w marcu. Koordynatorem jest organizacja społeczna Clean up Australia.
W Polsce akcję sprzątania świata zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz. Akcja odbywa się co roku, począwszy od 1994. Krajowym partnerem i koordynatorem akcji w Polsce jest fundacja Nasza Ziemia. Uczestniczy w niej młodzież szkolna, harcerze, członkowie organizacji ekologicznych, ochotnicy. To już 22 "Sprzątanie świata". "Wyprawa-poprawa" to hasło tegorocznej akcji Sprzątania świata - Polska. Celem tegorocznej edycji jest ukazanie, jaką rolę może odegrać w tworzeniu i funkcjonowaniu systemów gospodarowania odpadami w gminie każdy z nas.
Już co roku uczniowie naszej szkoły włączyli się do akcji "Sprzątania Świata". W dniu 18.09.2015 r. dzieci z klas I-III i klas IV-VI wraz z opiekunami wyruszyli na "wielkie sprzątanie". Uczestnicy akcji otrzymali plastikowe worki na śmieci i ochronne rękawice. Najmłodsi uczniowie sprzątali najbliższe otoczenie szkoły, natomiast starsi zbierali śmieci z przyległych ulic i placów zabaw. W ramach edukacji ekologicznej członkowie Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody przygotowali prace plastyczne i plakaty oraz zrobili gazetkę.
Wszyscy uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w tej akcji. Dzieci uważają, że tego typu inicjatywa jest potrzebna, ponieważ nasze otoczenie staje się wtedy czyste i przyjemniejsze dla oka.

tekst: Małgorzata Liput-Gibadło
zdjęcia: Natan Michna

statystyka Nasz kanał na YouTube Nasz profil na Facebooku
©PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA w Krościenku Wyżnym.  Wszelkie prawa zastrzeżone.