38-422 Krościenko Wyżne,  ul. Szkolna 34,  tel./fax. 0134315019,  e-mail:

Dodaj do ulubionych  | Ustaw jako startowaZakończenie roku zuchowego 2017/2018 - II miejsce dla 20 Gromady "Leśne Skrzaty"

W dniu 13 czerwca 2018 r. w siedzibie Hufca Krosno wręczono dyplomy za udział w imprezach i konkursach organizowanych dla zuchów. Podsumowano także pracę poszczególnych gromad. Zuchy z naszej szkoły zajęły II miejsce w konkursie "Najaktywniejsza gromada Hufca Krosno". Dla "Leśnych Skrzatów" był to dziesiąty rok działalności.

tekst: Renata Kalicińska

Obietnica i nadanie Gwiazdek Zuchowych - 5. 06. 2018 r.

Po zaliczeniu znajomości Prawa Zucha i symboliki Zuchowego Znaczka, a także po odbyciu prób na dzielność, odwagę i umiejętność dochowania tajemnicy, siedmioro zuchów z gromady złożyło Obietnicę Zuchową. Pozostałe zuchy otrzymały stopnie, czyli gwiazdki zuchowe, na które dzielnie pracowały cały rok. Uroczysty charakter spotkania podkreśliły dyplomy dla dzieci oraz poczęstunek. W ten oto sposób "Leśne Skrzaty" zakończyły dziesiąty rok pracy.

tekst i zdjęcia: Renata Kalicińska
ZUCHOWY ZŁAZ "Wyprawa do Krainy Motyli" - 21 kwietnia 2018 r.

Zuchy z 20 Gromady "Leśne Skrzaty" wzięły udział w Zuchowym Złazie, który odbył się w sobotę 21 kwietnia 2018 r. w Krośnie. Podczas spotkania uczestniczyły w grach i zabawach o tematyce poświęconej motylom, do czego nawiązywało hasło przewodnie złazu, czyli "Wyprawa do Krainy Motyli". Dzieci uczyły się piosenek i pląsów oraz wykonały majsterkę związaną z motylami. W realizacji zadań zuchom pomagała harcerka z 7 Drużyny Harcerskiej.

tekst i zdjęcia: Renata KalicińskaZUCHOWE KONKURSY WIELKANOCNE - Krosno'2018

Zuchy z 20 Gromady Zuchowej wzięły udział w konkursach plastycznych zorganizowanych przez Namiestnictwo Zuchowe Hufca Krosno z okazji Świąt Wielkanocnych. Były to dwa konkursy: na kartkę świąteczną i na pisankę. Zuchy z naszej gromady zajęły w tych konkursach pierwsze i drugie miejsca. Oto laureaci:

Konkurs na najpiękniejszą kartkę świąteczną:
  Jan Nóżka - I miejsce
  Kinga Pelczar - II miejsce
  Joanna Ekiert - II miejsce

Konkurs na najpiękniejszą pisankę:
  Julia Bogacz - I miejsce

tekst i zdjęcia: Renata Kalicińska
AKCJA POMOCY DLA KOCIARNI KROSNO

7 Drużyna Harcerska przy Publicznej Szkole Podstawowej przeprowadziła a miesiącu marcu 2018 roku akcję zbiórki karmy, żwirku oraz funduszy dla potrzebujących zwierząt z KOCIARNI KROSNO OTOZ ANIMALS.
Na terenie szkoły przez dwa tygodnie harcerze zebrali trzy pudła potrzebnych produktów oraz 456,78zł.
Biorąc pod uwagę potrzeby Kociarni za zebrane pieniądze zostały zakupione dwa mega duże DRAPAKI: czarny - 171cm i brązowy 132cm wysokości. Łączna kwota zakupu to 465,89zł.
Dnia 16 marca delegacja 11 osób odwiedziła kociaki z prezentami. Opiekunowie byli bardzo szczęśliwi faktem otrzymania potrzebnych drapaków, kociaki również okazały nam swoją wdzięczność. Drużyna i nasza społeczność szkolna otrzymała dyplom - podziękowanie za pomoc. Aktualnie do adopcji jest 25 kotków, w szczycie sezonu liczba dochodzi do 70. Rocznie przez Kociarnię przechodzi około 300 potrzebujących, porzuconych kotów, w zeszłym 2017 roku odbyło się ponad 240 adopcji!!!

https://pl-pl.facebook.com/KociarniaKrosno/

7 DH, drużynowa oraz Kociarnia Krosno OTOZ Animals bardzo serdecznie dziękują wszystkim, którzy włączyli się w akcję: DZIECIOM, RODZICOM i PRACOWNIKOM SZKOŁY!

tekst i zdjęcia: Joanna CzekańskaFestiwal Piosenki Zuchowej - marzec 2018

W sobotę 17 marca 2018 r. w Krośnie odbył się Festiwal Piosenki Zuchowej zorganizowany dla zuchów Hufca Krosno. Gościnnie wzięła w nim udział również gromada z Brzozowa. Nasze zuchy zaprezentowały piosenkę patriotyczną, piosenkę zuchową oraz pląs. Za swój występ otrzymały wyróżnienie.

tekst i zdjęcia: Renata KalicińskaDzień Myśli Braterskiej - 22 lutego 2018 r.

Zuchy z 20 Gromady Zuchowej "Leśne Skrzaty" wzięły udział w hufcowym konkursie zorganizowanym z okazji Dnia Myśli Braterskiej. W tym celu własnoręcznie wykonały kartki z pozdrowieniami, którymi obdarowały zaprzyjaźnione osoby, gromady zuchowe i drużyny harcerskie. Nasze zuchy zajęły III miejsce w tym konkursie.

tekst: Renata Kalicińska
Zuchowe Konkursy Świąteczne - grudzień 2017

Zuchy z 20 Gromady Zuchowej wzięły udział w hufcowych konkursach plastycznych zorganizowanych z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Były to trzy konkursy:
  - na kartkę świąteczną,
  - na ozdobę choinkową,
  - na stroik świąteczny.
Nasza gromada zdobyła II miejsce w konkursie na najpiękniejszy stroik świąteczny, zaś poszczególne zuchy zajęły pierwsze i drugie miejsca w pozostałych konkursach.

tekst i zdjęcia: Renata KalicińskaZuchowe Mikołajki - Krosno, 9. 12. 2017 r.

"Leśne Skrzaty" z Krościenka Wyżnego, wraz z innymi gromadami należącymi do Hufca Krosno, uczestniczyły w spotkaniu mikołajkowym, które odbyło się w sobotę, 9 grudnia 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 14 w Krośnie. Zuchy wzięły udział w Mikołajkowym Turnieju Gier, w Konkursie Piosenki o Świętym Mikołaju oraz w konkursie Mikołajkowej Majsterki, w którym zajęły II miejsce.

tekst i zdjęcia: Renata KalicińskaZuchowe Spotkania Jesienne - Krosno, 21.10.2017 r.

20 Gromada Zuchowa "Leśne Skrzaty" z Krościenka Wyżnego wzięła udział w Zuchowych Spotkaniach Jesiennych, które miały miejsce w Krośnie w dniu 21. 10. 2017 r. Tegoroczne Spotkania przebiegały pod hasłem "Grzybobranie". Zuchy dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy o grzybach, rozwiązywały rebusy i zagadki, nauczyły się piosenki i pląsu, a nawet zbierały papierowe grzyby do koszyków. Uczestniczyły również w Turnieju Gier Jesiennych. Z okazji Spotkań odbył się Konkurs Piosenki Jesiennej, w którym "Leśne Skrzaty" zajęły II miejsce. Ponadto nasze zuchy zajęły III miejsce w konkursie "Najpiękniejsza Jesień".

tekst i zdjęcia: Renata KalicińskaZuchowa Obietnica i Dzień Mamy - 31. 05. 2017 r.

W dniu 31 maja 2017 r. zuchy obchodziły podwójną uroczystość. W pierwszej części spotkania 12 zuchów złożyło Obietnicę. Starszym zuchom przyznano gwiazdki zuchowe. Pożegnano zuchy z III klasy, które zakończyły zabawę w "zuchowanie". W drugiej części spotkania dzieci uczciły Dzień Mamy, recytując wierszyki i śpiewając piosenki dla mam. W uroczystości wzięły udział zuchy, ich rodzice a także namiestniczka zuchowa Hufca Krosno dh Kamila Frydrych oraz komendantka szczepu dh Jadwiga Solecka.

tekst i zdjęcia: Renata KalicińskaBiwak Hufca Krosno w Lubatowej - Dzień Myśli Braterskiej

Joanna CzekańskaZbiórka z byłą przyboczną 7-ki - dh Klaudią Mercik

Joanna Czekańska

CHRZEST BISZKOPTÓW w "Siódemce" - 04.02.2017

drużynowa Joanna CzekańskaŁyżwowanie w Arena Sanok

Podczas ferii 2017 wyjechaliśmy wspólnie z Dziećmi Bożymi, KSMem i Ministrantami do Arena Sanok na łyżwy. Było wiele świetnej zabawy, śmiechu i zawiazywania znajomości. Wyjazd bardzo nam się podobał.

Joanna CzekańskaPo BETLEJEMSKIE ŚWIATEŁKO POKOJU do Krakowa

W grudniu harcmistrz Jan Omachel zorganizował dla nas wycieczke do Krakowa, a jej punktem kulminacyjnym było uroczyste odebranie Światełka Pokoju na Wawelu. Zwiedzaliśmy krakowską Starówkę, muzeum w podziemiach rynku i Zamek na Wawelu. Był to wyjazd jednodniowy, ale bardzo ciekawy.

Joanna CzekańskaMikołajkowe prezenty "hand made" 2016

Joanna Czekańska

Występ zuchów na Koncercie Pieśni Patriotycznej

Zuchy z 20 Gromady Zuchowej wystąpiły podczas Koncertu Pieśni Patriotycznej, który odbył się w dniu 10 listopada 2016 r. w Domu Ludowym w Krościenku Wyżnym z okazji Narodowego Święta Niepodległości. "Leśne Skrzaty" zaprezentowały piosenkę "Kochamy Polskę".

Renata KalicińskaZuch to Ruch II - 7DH w działaniu

Po raz drugi harcerze 7 Drużyny Harcerskiej zorganizowali sportowe zabawy dla zuchów z 20 Gromady Zuchowej "Leśne Skrzaty". Spotkanie odbyło się 21 października, na hali sportowej w Krościenku Wyżnym. Poprzednia edycja spotkała się z dużym zainteresowaniem, lecz w tym roku chętnych było więcej. Uczestniczyć w rywalizacjach przygotowanych przez starsze nasze harcerki mogli również nowi adepci, którzy podjęli próbę harcerską. W sumie ćwiczących było 21 osób. Część harcerzy przygotowała na korytarzu poczęstunek oraz napoje dla zmęczonych dzieci. Każdy miał swoje zadanie. Zastępowi Nikola i Krzysiek otrzymali od drużynowej wytyczne dla zastępów i porozdzielali zadania, które zostały wykonane i zaliczone jako zadanie zespołowe.
Każdy zuch otrzymał ręcznie robiony kotylion oraz dyplom. Jak widać było dzieci potrafią się zorganizować a wspólne działania nas łączą.
HARCERZE - B R A W O !!!

drużynowa Joanna CzekańskaSTART HARCERZY HUFCA KROSNO W DUKLI

Tego roku Hufiec im. Jana i Stanisława Magurów rozpoczął oficjalnie pracę harcerską w Dukli, dnia 9 października 2016. Gościła nas 6DH ISKRA wraz ze swoją drużynową, przewodnik Justyną Zimny - Frużyńską. Mszy świętej przewodniczył kapelan hufca - ks. Patryk. Następnie w szyku ze sztandarami przeszliśmy na piękny rynek dukielski, na uroczysty apel. Kolejno otrzymaliśmy wytyczne i ruszyliśmy na grę terenową "Poznając nieznane", by odkrywać najważniejsze zakątki miasta. Impreza przygotowana była znakomicie.

drużynowa Joanna CzekańskaStart Szczepu Krościenko Wyżne w Woli Michowej 09'2016

Joanna CzekańskaI miejsce z wyróżnieniem dla 20 Gromady Zuchowej "Leśne Skrzaty" z Krościenka Wyżnego w konkursie na najaktywniejszą gromadę Hufca Krosno - 8 czerwca 2016 r.

Zuchy z naszej szkoły zajęły I miejsce z wyróżnieniem za udział w imprezach i konkursach organizowanych dla zuchów Hufca Krosno przez Namiestnictwo Zuchowe. Dyplom został przekazany opiekunce gromady podczas spotkania drużynowych, które odbyło się w siedzibie hufca w dniu 8. 06. 2016 r.

Renata KalicińskaZłaz Zuchowy "Wyprawa do Krainy Kwiatów" - Krosno, dn. 4. 06. 2016 r.

  Kwiaty na polu,
  Kwiaty na łące,
  Kwiaty są piękne i pachnąceSłowa powyższego okrzyku towarzyszyły zuchom podczas zabaw i pląsów przeprowadzonych w ramach Wiosennego Złazu Zuchowego, który odbył się w sobotę 4 czerwca 2016 r. w Szkole Podstawowej nr 10 w Krośnie. "Leśne Skrzaty" z Krościenka Wyżnego również wzięły udział w spotkaniu. Piękna słoneczna pogoda pozwoliła, by zajęcia odbyły się na świeżym powietrzu. Zuchy poznawały nazwy kwiatów, rozwiązywały zagadki i rebusy o tematyce kwiatowej, a także nauczyły się piosenki "Kwiatowa polka". Po zabawach ruchowych miał miejsce poczęstunek, a na zakończenie każda gromada otrzymała pamiątkowy dyplom.

tekst i zdjęcia: Renata KalicińskaZuchowo - harcerski biwak w Szkole Podstawowej w Krościenku Wyżnym

W ostatnim tygodniu kwietnia w dniach 29-30.04.2016 zuchy z klas II i III ze swoimi drużynowymi oraz harcerze z 7 DH uczestniczyli w dwudniowym zuchowo - harcerskim biwaku w Szkole Podstawowej w Krościenku Wyżnym. Spotkanie rozpoczęło się uroczystą zbiórką po której zuchy i harcerze zaprezentowali swoje ulubione piosenki. Śpiew przeplatany był zabawami integracyjnymi i pląsami. Po wspólnej kolacji Zuchy uczestniczyły w grach planszowych. Dodatkową frajdą dla dzieci było spanie w śpiworach. Drugi dzień rozpoczął się wspólnym śniadaniem, po którym czas upływał na zabawach i zawodach sportowych przygotowanych przez harcerzy i harcerki z 7 DH. Na zakończenie wspólnego biwakowania odbyła się gra terenowa i apel podsumowujący. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do domu w sobotnie popołudnie. Wszyscy biwakowicze bawili się wspaniałe i dzielnie się spisali. Duże uznanie dla zastępu gospodarczego, który świetnie nas karmił. Każdy zuch otrzymała pamiątkowy dyplom.

tekst i zdjęcia: Elżbieta PelczarFESTIWAL PIOSENKI ZUCHOWEJ - Krosno, 23. 04. 2016 r.

W sobotę, 23 kwietnia, w Szkole Podstawowej nr 14 w Krośnie odbył się Hufcowy Festiwal Piosenki Zuchowej. "Leśne Skrzaty" zdobyły w nim wyróżnienie.

tekst i zdjęcia: Renata KalicińskaTOPIENIE MARZANNY 2016

Za czasów dzieciństwa naszych drużynowych był to fajny zwyczaj - topienie Marzanny, który niestety z czasem zanikł. Postanowiliśmy go wskrzesić w formie ekologicznej. Trzy zastępy wykonały kukły z patyków, bibuły, słomy i gazet dekorując kredkami. Była to świetna, kreatywna zabawa oraz praca w zespołach na której opiera się harcerstwo. Po apelu drużyny przeszliśmy śpiewając i prezentując nasze "wyroby" aż na nowy most w okolicy szkoły. Tam zastępy podpaliły swoje Marzanny i utopiły w Wisłoku. W ten sposób pożegnaliśmy zimę a zaprosiliśmy nieśmiałą Panią Wiosnę.

tekst i zdjęcia: Joanna CzekańskaCO WYDARZYŁO SIĘ W PIERWSZYM SEMESTRZE ROKU HARCERSKIEGO 2015/2016

Na zdjęciach:
• 10.09 - rozpoczęcie roku harcerskiego ogniskiem na plebani;
• 19.12 - Wigilia w Szczepie Drużyn Krościenka Wyżnego przygotowana przez 8DH;
• 4.12 - chrzest Biszkoptów zorganizowany przez naszych harcerzy jako zadanie zespołowe;
• 11.03 - apel; przyznanie stopni i sprawności oraz wyróżnień za kurs zastępowych; nauka wiązania węzłów ratowniczych;

tekst i zdjęcia: Joanna CzekańskaIMIENINY ZUCHA - Jedlicze, 29. 02. 2016 r.

  "Raz na cztery lata
   mamy imieniny,
   a więc z tej okazji
   wspólnie się bawimy!"


Powyższe słowa zuchowego okrzyku wyjaśniają, dlaczego Imieniny Zucha są tak ważne - ponieważ każdy zuch obchodzi je tylko raz w swoim życiu. Po prostu dlatego, że przypadają raz na cztery lata, gdy w kalendarzu pojawia się rok przestępny. Kiedy nadejdzie kolejny przestępny rok, zuchy zakończą już swoją zabawę w "zuchowanie" i, jak powiedział druh komendant hufca, obecny na spotkaniu w Jedliczu, mogą zostać harcerzami.
We wspólnej zabawie, która miała miejsce w Zespole Szkół Publicznych w Jedliczu uczestniczyło 11 gromad z hufca Krosno, a wśród nich znalazła się również 20 Gromada Zuchowa "Leśne Skrzaty" z Krościenka Wyżnego.


tekst i zdjęcia: Renata KalicińskaZUCHOWE "ZAPUSTY"

W dniu 8 lutego 2016 roku 20 Gromada Zuchowa "Leśne Skrzaty" zorganizowała uroczystą zbiórkę z udziałem zaproszonych gości. Zuchy przedstawiły krótką inscenizację w której przypomniały czym są "zapusty" - czyli polska nazwa karnawału rzadko stosowana w naszym języku i mało znana młodszym pokoleniom. Zuchy chciały przypomnieć ten dawny zwyczaj ludowy przebierania się w zapusty i chodzenia po domach z kolędą. Cała gromada składa podziękowania dla rodziców za pomoc w zorganizowaniu tej zapustnej uroczystości oraz wszystkim przybyłym gościom za bardzo miły odbiór.

tekst i nagranie wideo: Elżbieta PelczarBETLEJEMSKIE ŚWIATEŁKO POKOJU 2015

Po Betlejemskie Światełko Pokoju wyjechaliśmy w dniach 12-13.12.2015 roku. Wyjazd zorganizował opiekun szczepu hm. Jan Omachel. Na miejscu czekał na nas nasz przewodnik, rodak Władysław Filar, który oprowadził nas po cmentarzu zasłużonych na Pęksowym Brzysku, potem zwiedziliśmy Muzeum Harcerstwa Polskiego, nawiedziliśmy grób Olgi i Andrzeja Małkowskich, wyjechaliśmy na Gubałówkę. Wyjechaliśmy autokarem w kierunku na Morskie Oko i na trasie wyruszyliśmy pieszo szlakiem pod górę na Wiktorówkę. Ruszyliśmy z 985m.n.p.m na wysokość 1189. W planie mieliśmy podejście wyżej ale podczas pobytu w kościele i gawędzie tamtejszego Ojca zdążyło się ściemnić.
Nie mogło zabraknąć zwiedzania Krupówek oraz zakupu pamiątek. Potem kwaterunek.
Następnego dnia po śniadaniu zwiedzaliśmy ogród Sanktuarium na Krzeptówkach, uczestniczyliśmy we Mszy Św na której były również władze naczelne ZHP. Po przekazaniu płomienia przez słowackich skautów nasza delegacja odpaliła ogień i wyruszyliśmy w kierunku Krościenka. Po drodze wstąpiliśmy na zaporę z Czorsztynie z której rozciągają się piękne widoki na zamki.
W wycieczce uczestniczyli: Karol Mercik, Patrycja Tomkowicz, Emil Pelczar, Iza Stereńczak, Ania Szelc, Szymek Tylka, Nikola Krzywda, Karolina Miśkowiec, Julia Terefenko, Ania Aftanas, Zuzia Kalicińska, Kuba Tomkowicz, Marcelina Pelczar, Krzysiek Marszałek, Sandra Rymar, Dominika Hawrot oraz drużynowa Joanna Czekańska.

tekst i zdjęcia: Joanna Czekańska
ZUCHOWE MIKOŁAJKI - Iwonicz, 5 grudnia 2015 r.

Tradycyjnie, jak co roku, w sobotnie grudniowe przedpołudnie zuchy hufca Krosno spotkały się, by uczcić Świętego Mikołaja. W tym roku spotkanie odbyło się w przeddzień Jego święta, czyli 5 grudnia w Szkole Podstawowej im. ks. A. Podgórskiego w Iwoniczu. "Leśne Skrzaty" z Krościenka Wyżnego również wzięły udział w spotkaniu. Impreza była okazją do wspólnych zabaw, pląsów, prezentacji piosenek i wierszy poświęconych Świętemu, a także majsterkowania. Jak przystało na spotkanie mikołajkowe, zuchy zostały obdarowane drobnymi upominkami: słodyczami dla każdego zucha i grami planszowymi dla gromad.

tekst i zdjęcia: Renata KalicińskaEWIDENCJA 7 DRUŻYNY HARCERSKIEJ IM. J. KORCZAKA
SZCZEP DRUŻYN HARCERSKICH KROŚCIENKO WYŻNE
HUFIEC KROSNO, CHORĄGIEW PODKARPACKA


Publiczna Szkoła Podstawowa w Krościenku Wyżnym 11.11.2015r.

DRUŻYNOWA : dh Joanna Czekańska
PRZYBOCZNY: młodzik Karol Mercik

ZASTĘPOWA zastępu dziewcząt: dh Patrycja Tomkowicz
- dh Jagoda Józefczyk
- dh Marcelina Pelczar (Biszkopt)
- dh Anna Aftanas (Biszkopt)
- dh Izabela Stereńczak (Biszkopt)
- dh Anna Szelc (Biszkopt)
- dh Karolina Miśkowiec (Biszkopt)
- dh Nikola Krzywda (Biszkopt)
- dh Julia Terefenko (Biszkopt)
- dh Zuzanna Kalicińska (Biszkopt)

ZASTĘPOWY zastępu chłopców: dh Krzysztof Marszałek
- dh Emil Pelczar
- dh Filip Szmyd
- dh Kamil Fejkiel
- dh Michał Smoleń (Biszkopt)
- dh Szymon Tylka (Biszkopt)
- dh Jakub Tomkowicz (Biszkopt)
- dh Maciej Grzymała (Biszkopt)

RAZEM: 20 osób
Z PRZYRZECZENIEM HARCERSKIM: 8 osóbKONCERT PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ W Krościenku Wyżnym 10.11.2015

Harcerze z 7 drużyny harcerskiej wystąpili z koncercie poświęconym pamięci tych, którzy polegli w walkach o niepodległość naszej Ojczyzny. Organizatorami byli: 8 DH wraz z komendantką Szczepu Drużyn Krościenka oraz Publiczne Gimnazjum im. Pokolenia Kolumbów w Krościenku Wyżnym.
Młodzi harcerze zaprezentowali się w następującym repertuarze: "Dziewczyna z granatem" oraz "Serce w plecaku". Na gitarze zagrał drużynowy 8DH Michał Józefczyk, na bębenkach Weronika Marszałek również z "ósemki". Występ należy zaliczyć do udanych.
Zaliczam kolejne zadanie zespołowe!

Drużynowa Joanna Czekańska

zdjęcia: Joanna CzekańskaWystęp zuchów na Koncercie Pieśni Patriotycznej - 10. 11. 2015 r.

zdjęcia: Renata KalicińskaZuchowe Spotkania Jesienne - Krosno, 7 listopada 2015 r.

"Leśne Skrzaty" przeważnie działają na swoim terenie, czyli w szkole podstawowej i na obszarze Krościenka Wyżnego. Jednak kilka razy w roku zuchy wybierają się na spotkania z kolegami i koleżankami z innych gromad należących do hufca Krosno. Ostatnią taką okazją były "Zuchowe Spotkania Jesienne", które odbyły się 7 listopada 2015r. w Szkole Podstawowej nr 14 w Krośnie. We wspólnej zabawie wzięło udział ponad 170 zuchów zrzeszonych w 10 gromadach. Dzieci prezentowały piosenki i pląsy o tematyce jesiennej, majsterkowały i przedstawiały stroje Pani Jesieni. W nagrodę za zaangażowanie w wykonanie poszczególnych zadań każda gromada dostała zestaw przyborów papierniczych do wykorzystania na zbiórkach w swoich szkołach. Podczas spotkania naszym zuchom pomagały harcerki z 7 Drużyny Harcerskiej, które gościnnie uczestniczyły w spotkaniu, a występom "Leśnych Skrzatów" przyglądali się rodzice przybyli na spotkanie.
Dobrze pracować u siebie, ale warto zobaczyć, jak działają inni, gdyż doświadczenia zdobyte podczas "Zuchowych Spotkań Jesiennych" na pewno przydadzą się zuchom w dalszej pracy.

tekst i zdjęcia: Renata Kalicińska"ZUCH to RUCH" - HARCERZE PROMUJĄ ZDROWIE WŚRÓD MŁODSZYCH

Z inicjatywy drużynowej harcerze naszej szkoły przygotowali w ramach pracy w zastępach zabawy sportowe dla kolegów i koleżanek z "Leśnej Gromady" zuchowej. Sportową część zaplanował zastęp chłopców, a poczęstunek w formie własnoręcznych wypieków, soki oraz dyplomy przygotowały dziewczęta.
Na zaproszenie do zabawy "ZUCH to RUCH" odpowiedziało 14 zuchów wraz z opiekunką. Odbyły się liczne formy rywalizacji sportowej "dziewczęta vs chłopcy". Imprezę przeprowadziły harcerki, ponieważ chłopcy wyjechali na biwak do Iwli. Świetnie sobie poradziły, zatem dziękuję za pracę i ogromne zaangażowanie wszystkim chętnym !!!
Zaliczam zadanie zespołowe!

Drużynowa Joanna CzekańskaWSPOMNIENIA Z HARCERSKIEJ AKCJI LETNIEJ - OBÓZ NAD BAŁTYKIEM W KARWIEŃSKICH BŁOTACH 07.2015

Joanna CzekańskaOBIETNICA i zakończenie roku zuchowego - 12 czerwca 2015 r.

Zuchy z pierwszej klasy, pięknie przygotowane przez swoją opiekunkę, panią Elżbietę Pelczar, bardzo dobrze wykonały wszystkie wymagane próby i złożyły Obietnicę Zuchową w obecności zaproszonego gościa, druhny namiestniczki Kamili Frydrych. Podczas uroczystości również miało miejsce przyznanie gwiazdek zuchowych starszym zuchom i pożegnanie zuchów trzecioklasistów, kończących pracę w gromadzie "Leśne Skrzaty".

Renata KalicińskaUdział 20 Gromady Zuchowej "Leśne Skrzaty" z Krościenka Wyżnego w akcji VII Krośnieńskie Pola Nadziei - 29 marca 2015 r.

Renata KalicińskaZuchowe konkursy z okazji DNIA MYŚLI BRATERSKIEJ - luty 2015 r.

Renata Kalicińska


I miejsce dla "Leśnych Skrzatów" w hufcowym konkursie na stroik wielkanocny - kwiecień 2015 r.

Renata Kalicińska
KONKURSY ŚWIĄTECZNE - grudzień 2014

"Leśne Skrzaty" wzięły udział w konkursach plastycznych zorganizowanych przez hufiec Krosno. W ramach konkursów wykonały kartki świąteczne, ozdoby choinkowe i stroiki.

tekst: Renata Kalicińska
zdjęcie: Elżbieta Pelczar

ZUCHOWE SPOTKANIA MIKOŁAJKOWE - Krosno, 13. 12. 2014 r.

Gdy Święty Mikołaj roznosi prezenty, zuchy hufca Krosno już tradycyjnie spotykają się na wspólnych zabawach i turniejach. Tegoroczne, XI Zuchowe Mikołajki, odbyły się w sobotę, 13 grudnia 2014 r. w Szkole Podstawowej nr 10 w Krośnie. Wzięło w nich udział 10 gromad zuchowych. Wśród nich znalazły się również "Leśne Skrzaty" z Krościenka Wyżnego wraz ze swoimi opiekunkami, panią Elżbietą Pelczar oraz autorką tekstu. "Leśne Skrzaty" zajęły I miejsce w Konkursie Mikołajkowego Majsterkowania i III miejsce w XI Konkursie Piosenki Mikołajkowej.

Renata Zroska-KalicińskaDyplom
ODZNAKA CHORĄGWIANA dla 20 Gromady Zuchowej "Leśne Skrzaty"

W dniu 10 grudnia 2014 r. podczas spotkania drużynowych zuchowych w siedzibie hufca Krosno, na ręce opiekunki gromady został przekazany dyplom potwierdzający przyznanie 20 Gromadzie Zuchowej Odznaki Chorągwianej za rok harcerski 2013/2014. Odznakę przyznał Komendant Chorągwi Podkarpackiej ZHP w Rzeszowie.

Renata Kalicińska

Uroczyste zakończenie roku zuchowego 2013/2014 - 26 czerwca 2014 r.

W dniu 26.06.2014 r. odbyła się uroczysta zbiórka kończąca pracę gromady zuchowej w roku szkolnym 2013/2014. Honorowym gościem na zbiórce była druhna namiestniczka zuchowa hufca Krosno. Podczas zbiórki siedmioro zuchów złożyło Obietnicę Zuchową, zaś pozostałe zuchy otrzymały gwiazdki. Pożegnano również zuchy z trzeciej klasy, kończące zabawę w "zuchowanie". Na zbiórce były obecne harcerki, które pomagały w przeprowadzeniu prób i zadań dla zuchów.

Renata KalicińskaDyplom20 Gromada Zuchowa "Leśne Skrzaty" z Krościenka Wyżnego zajęła II miejsce w konkursie na najaktywniejszą gromadę Hufca ZHP Krosno - czerwiec'2014

Renata Kalicińska


Wizyta zuchów w Urzędzie Gminy - 23.05.2014 r.

Zuchy z naszej szkoły zdobywają Odznakę Chorągwianą dla Gromad Zuchowych. Jednym z zadań jest zrealizowanie sprawności zespołowej Młody Obywatel. W ramach realizacji tej sprawności najstarsze "Leśne Skrzaty", czyli trzecioklasiści, wybrały się na zwiad do Urzędu Gminy w Krościenku Wyżnym, by poznać pracę tej instytucji. Zuchy zostały przyjęte przez samego pana wójta, który zaprosił je do swojego gabinetu. Podczas spotkania dzieci zadawały pytania dotyczące historii i funkcjonowania naszej gminy, na które gospodarz cierpliwie i wyczerpująco odpowiadał. Wizyta w Gminie była dla zuchów pouczającym wydarzeniem.

Renata KalicińskaDyplom
Trzecie miejsce dla "Leśnych Skrzatów" w hufcowym konkursie na stroik wielkanocny - 2014

Renata Kalicińska

KONKURSY WIELKANOCNE dla zuchów - Wielkanoc 2014

  - konkurs na pisankę,
  - konkurs na kartkę świąteczną,
  - konkurs na stroik świąteczny

Renata KalicińskaDyplom
UDZIAŁ ZUCHÓW w VI KROŚNIEŃSKICH POLACH NADZIEI - kwiecień 2014 r.

Renata Kalicińska


Dyplom
HUFCOWY KONKURS DLA GROMAD ZUCHOWYCH z okazji DNIA MYŚLI BRATERSKIEJ - 22.02.2014 r. - II miejsce dla "Leśnych Skrzatów"

Renata Kalicińska

Zuchowa zbiórka kończąca zdobywanie sprawności Aktor - zajęcia otwarte dla rodziców (16. 01. 2014 r.)

Przez kilka ostatnich tygodni "Leśne Skrzaty" zdobywały sprawność zespołową "Aktor". W ramach cyklu sprawnościowego zuchy przygotowały przedstawienie "Kłóciły się drzewa". Nauczyły się ról, wykonały rekwizyty, dekoracje i stroje. Dzieci, odgrywające role drzew, przypomniały, że każdy z nas jest ważny i potrzebny. Na zbiórkę kończącą cykl zuchy zaprosiły rodziców i dziadków oraz panią dyrektor szkoły. Wśród gości znaleźli się również dh komendant szczepu oraz dh namiestniczka zuchowa hufca Krosno, która dokonała podsumowania świątecznych konkursów plastycznych i wręczyła zuchom dyplomy za wyróżnione prace.

Renata KalicińskaZUCHOWE MIKOŁAJKI - Krosno, 7.12.2013 r.

Grudniowe sobotnie przedpołudnie upłynęło zuchom z gromady "Leśne Skrzaty" na zabawach, pląsach i konkursach w ramach następujących konkurencji:
   - Mikołajkowy Turniej Gier,
   - Konkurs Piosenki Mikołajkowej,
   - Konkurs Mikołajkowego Majsterkowania.
Za majsterkowanie nasze zuchy zajęły II miejsce, zaś za śpiewanie III miejsce.

Renata KalicińskaBIWAK Z OKAZJI ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Po raz drugi komendant Szczepu Krościenko Wyżne, pan Jan Omachel zorganizował biwak w Szkole Podstawowej i Gimnazjum. Do biwakowania w dniach 8-10 listopada 2013 roku przyłączyły się: 7 i 8DH z Krościenka Wyżnego, 18DH z Łężan, 2DH z Krosno, 20DH z Korczyny, 14DH z Równego oraz drużyna z Rymanowa.
Po zakwaterowaniu się i apelu drużyny spotkały się na Wieczorze Biało-Czerwonym na świetlicy, gdzie odbyła się prezentacja drużyn, zabawy oraz quiz wiedzy harcersko-przyrodniczej. W sobotę rano na hali sportowej drużynowa J. Czekańska przeprowadziła dla wszystkich drużyn ciekawą rywalizację sportową, w której wygrał gospodarz - 8DH, kolejno Rymanów, zaś na trzecim miejscu podopieczni z 7DH im. Janusza Korczaka. Był to świetny wynik, ze względu na udział straszej młodzieży z innych drużyn. Po obiedzie wszystkie drużyny wyruszyły w patrolach na bieg harcerski po centrum Krościenka, zdobywając punkty wyznaczone na mapie i odpowiadając na pytania. W tej konkurencji także wygrał gospodarz, czyli 8DH, a nasza 7DH była na 3 miejscu. Po południu odbył się Koncert Pieśni Patriotycznej w Domu Ludowym, na którym śpiewająco przedstawiła się mieszkańcom drużyna z Łężan oraz nasz Szczep z Krościenka Wyżnego. W niedzielę rano wszyscy biwakowicze w liczbie około 80 osób wzięli udział we Mszy Świętej w kościele. Po niej nastąpiło podsumowanie trzydniowej imprezy oraz to co najmniej ciekawe dla wszystich niewyspanych - sprzątanie obiektu :)) :))
Uczestnicy 7DH: Gabrysia Podkul, Michał Kołodziej, Weronika Marszałek, Kornelia Marszałek, Sara Szarek, Emilka Jurczyk, Emilka Szmyd, Natalka Fal, Asia Mercik, Dawid Pelczarski, Wiktor Pyzia oraz nowi: Zuzia Nóżka, Filip Szmyd, Emil Pelczar.
CZUWAJ!

Joanna CzekańskaWYPRAWA DO KRAINY KSIĄŻEK, czyli jak "mole książkowe" z 20 Gromady Zuchowej Leśne Skrzaty odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Krościenku Wyżnym

W ramach cyklu tematycznego Wyprawy z molami książkowymi zuchy odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Krościenku Wyżnym. Wyprawa ta zainaugurowała cykl zbiórek poświęconych czytelnictwu, ulubionym książkom, ich bohaterom a także funkcjonowaniu biblioteki. Podczas zbiórki dzieci dowiedziały się wielu ważnych informacji o książkach, które prawdziwy mól książkowy powinien znać, a na zakończenie spotkania rozwiązały krzyżówkę, pozwalającą skontrolować nabytą wiedzę. Na pamiątkę wyprawy zuchy otrzymały zakładki do książek i kalendarzyki.

Renata KalicińskaX edycja "Zuchowej Jesieni" - Krosno 2013

Gdy przyroda przybiera jesienne barwy, zuchy hufca Krosno tradycyjnie już spotykają się na wspólnych zabawach i pląsach w jednej z krośnieńskich szkół. W tym roku zuchowa uroczystość odbyła się 26 października 2013 r. w Szkole Podstawowej nr 10. Osiem gromad zuchowych spędziło to jesienne sobotnie przedpołudnie uczestnicząc w konkursach, turniejach i zuchowej majsterce. X Konkurs Piosenki Jesiennej stanowił główną część spotkania. Ponadto zuchy wystąpiły w konkursie "Najpiękniejsza Jesień" oraz w Jesiennym Turnieju Gier. W ramach majsterki dzieci przedstawiły swoje gromady w formie drzew owocowych wykonanych z papieru i kolorowej bibuły. Każdy uczestnik "Zuchowych Spotkań Jesiennych" otrzymał pamiątkowy znaczek, zaś każda gromada została obdarowana grą planszową do wykorzystania na zbiórkach w swoich szkołach.
"Leśne Skrzaty" z Krościenka Wyżnego zajęły III miejsce za zaśpiewanie piosenki "Chodźmy do parku".

Zobacz album ze zdjęciami >>>

tekst: Renata Kalicińska
zdjęcia: Renata Kalicińska i Elżbieta PelczarZUCHOWE OGNISKO - UROCZYSTE PRZYJĘCIE NOWYCH ZUCHÓW DO GROMADY - 3.10.2013 r.

zdj. Renata KalicińskaZUCHOWA OBIETNICA - czerwiec 2013 r.

W dniu 24.06.2013r. miało miejsce ważne wydarzenie w życiu gromady zuchowej "Leśne Skrzaty". Trzynaścioro zuchów złożyło Obietnicę Zuchową w obecności honorowego gościa, którym była namiestnicza zuchowa hufca Krosno, dh Kamila Frydrych. Pozostałe zuchy otrzymały gwiazdki zuchowe w nagrodę za bardzo dobre wywiązywanie się ze swoich zuchowych obowiązków w czasie całorocznej pracy w gromadzie.

Renata KalicińskaI miejsce dla 20 Gromady Zuchowej "Leśne Skrzaty" z Krościenka Wyżnego w konkursie Najaktywniejsza Gromada Zuchowa Hufca ZHP Krosno - czerwiec 2013

Dyplom
Również w bieżącym roku szkolnym zuchy z naszej szkoły zdobyły I miejsce w hufcowym konkursie na najaktywniej działającą gromadę. Dyplom został wręczony opiekunce gromady podczas czerwcowego spotkania drużynowych zuchowych, które odbyło się 12.06.2013r. w siedzibie hufca. Otrzymany dyplom stanowi uwieńczenie 5-letniego okresu istnienia Leśnych Skrzatów w naszej szkole.

Renata KalicińskaWIOSENNY ZŁAZ ZUCHOWY im. JASIA i STASIA MAGURÓW - Piękna nasza Polska cała

Tegoroczny złaz zuchowy miał miejsce w dniu 8 czerwca 2013r. w Szkole Podstawowej nr 14 w Krośnie. Przybyłe gromady zuchowe odbyły niezwykłą podróż po Polsce, której celem było odwiedzenie najpiękniejszych miejsc w naszym kraju oraz przypomnienie najważniejszych faktów z jego historii i tradycji. Pociąg z zuchami wyruszył w podróż w Krośnie, a następnie udał się do Rzeszowa, Krakowa, Opola, Poznania, Gniezna, Warszawy, Płocka, Torunia i Trójmiasta. Dzieci zakończyły swoją wyprawę w Szczecinie. Podczas każdego postoju dowiadywały się czegoś ciekawego o odwiedzanym mieście, rozwiązywały zagadki i rebusy dotyczące jego zabytków i tradycji. Cała podróż przetykana była wesołymi piosenkami i pląsami oraz zabawami zręcznościowymi. Za dzielne uczestnictwo w wyprawie po Polsce każdy jej uczestnik został uhonorowany medalem z napisem PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA.

Zobacz album ze zdjęciami >>>

Renata KalicińskaZUCHOWE KONKURSY HUFCOWE - WIELKANOC 2013

KONKURS PLASTYCZNY NA KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ:
I miejsce
   Zuzanna Kalicińska
   Natalia Trybus
   Maria Szmyd

II miejsce
   Tomasz Kubit
   Wiktoria Wójcik
   Karol Mercik

III miejsce
   Jakub Jurczak
   Kamila Czuba
   Adam Hofman

Wyróżnienie
   Szymon Jurczak
   Szymon Wójcik

KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ PISANKĘ:
I miejsce
   Tomasz Kubit
   Maria Szmyd
   Ksenia Kulczewska

II miejsce
   Kamila Czuba
   Adam Hofman
   Szymon Wójcik

III miejsce
   Zuzanna Kalicińska
   Natalia Trybus
   Wiktoria Wójcik
   Karol Mercik

Wyróżnienie
   Kamil Czekański
   Szymon Jurczak
   Jakub Jurczak

KONKURS NA STROIK ŚWIĄTECZNY:
III miejsce
   Wiktoria Wójcik

Renata KalicińskaZUCHOWE KONKURSY ŚWIĄTECZNE – grudzień 2012

W dniu 9 stycznia 2013r. zostały rozstrzygnięte konkursy świąteczne zorganizowane przez hufiec Krosno, w których zuchy licznie wzięły udział.
Konkurs na kartkę świąteczną
•  I miejsce: Wiktoria Machowska,Izabela Stereńczak
•  II miejsce: Zuzanna Kalicińska, Wiktoria Wójcik, Maria Szmyd
•  III miejsce: Natalia Trybus, Jakub Jurczak
Konkurs na ozdobę choinkową
•  I miejsce: Wiktoria Machowska, Jakub Jurczak
•  II miejsce: Maria Szmyd
•  III miejsce: Wiktoria Wójcik
Renata KalicińskaII miejsce dla zuchów z Krościenka Wyżnego w Mikołajkowym Konkursie Zuchowej Majsterki

Podczas spotkania zorganizowanego w dniu 8 grudnia 2012r. dla zuchów hufca Krosno z okazji mikołajek odbyły się następujące konkursy i turnieje:
- Mikołajkowy Konkurs Zuchowej Majsterki,
- IX Konkurs Piosenki Mikołajkowej,
- Mikołajkowy Turniej Gier.
„Leśne Skrzaty” zajęły II miejsce w Mikołajkowym Konkursie Zuchowej Majsterki za wykonany przez zuchy portret Świętego Mikołaja, a także zdobyły wyróżnienie w Konkursie Piosenki Mikołajkowej za zaśpiewanie piosenki „Siedem reniferów”.
Renata KalicińskaCHRZEST BISZKOPTÓW 7 DH

Pod koniec listopada 2012 roku drużynowa Joanna Czekańska oraz Rada Drużyny w składzie: ochotniczka Klaudia Mercik, Michał Kołodziej oraz Jakub Pelczar zorganizowali i przeprowadzili tzw: Chrzest Biszkoptów. Jest to zbiorowa uroczystość polegająca na przejściu harcerzy na próbie przez wielorakie testy, takie jak: bieg z podstawowej wiedzy harcerskiej, wykazanie się sprawnością fizyczną oraz przejście trudnej próby z małosmacznymi „przekąskami’. Byli również narażeni na różne wpadki, przy czym musieli okazać się twardością i odpornością na stres. Na końcu każdy przeszedł prawdziwe pasowanie.
Wszyscy dobrze się spisali i zdali testy. Po bitwie na ptysie przebrano się w mundury i przystąpiono do uroczystego ślubowania i nagradzania. Każdy Biszkopt otrzymał pamiątkowe dyplomy z tekstem ślubowania oraz kotyliony. Zrobiono też pamiątkowe zdjęcia.
Dziękuję przybocznej Klaudii za pokierowanie przygotowaniami oraz pozostałym za wykonanie zadania zespołowego.
Osoby które przystąpiły do ślubowania:
   • Gabrysia Podkul Va
   • Dawid Pelczarski Va
   • Wiktor Pyzia Va
   • Weronika Marszałek IVb
   • Sara Szarek IVb
   • Asia Mercik IVb
   • Emilka Jurczyk IVb
   • Natalia Fal IVb
   • Iza Trybus IVb
   • Matryna Bajgrowicz IVa

ŚLUBOWANIE NA BISZKOPTA:

My Biszkopty 7DH ślubujemy:
1. Być posłusznym Prawu Harcerskiemu – ślubujemy!
2. Stale pogłębiać wiedzę harcerską – ślubujemy!
3. Być posłusznym swoim przełożonym i rodzicom – ślubujemy!
4. Wypełniać warunki potrzebne do Przyrzeczenia Harcerskiego – ślubujemy
5. Dbać o rozwój naszej rodziny – 7 Drużyny Harcerskiej im. Janusza Korczaka – ślubujemy!
Podpisano……………………….

Kto nie wypełni owych postanowień, nie może przystapić do Przyrzeczenia Harcerskiego i nie stanie się prawdziwym Harcerzem.
dh Joanna CzekańskaBIWAK NIEPODLEGŁOŚCIOWY

W popołudniowy piątek 9 listopada do Publicznego gimnazjum naszej miejscowości zjechały się drużyny z: 6DH,7DH, 8DH z Krościenka, z Lubatowej, Równego, Korczyny, Łężan. Organizatorem biwaku w dniach 9-11 była druhna Katarzyna Kołodziej i hm Jan Omachel. Piątek był wieczorem pod znakiem flagi biało-czerwonej, więc na rozpoczęciu 81 osób przywdziało na siebie te dwa kolory. Po sobotnim śniadaniu druhna Kasia przeprowadziła na hali sportowy turniej reprezentacji wszystkich drużyn. Było ciekawie i wesoło, niekiedy niełatwo. Następnie czas wolny na hali. Po obiedzie ćwik Michał Józefczyk z kolegami zorganizował harcerską grę terenową ulicami miejscowości. Ustawione było kilka punktów, które trzeba było zaliczyć. Między innymi trzeba było umieć meldować się, wykazać się umiejętnością prawidłowego zachowania się w przypadku nagłego wypadku na ulicy, (nawiasem nasza 6DH wypadła w tym najlepiej), odczytywać mapę, wykazać się wiedzą o Krościenku, dotrzeć pod pomnik Grunwaldu w Dębinie. Mieszkańcy spotykali na ulicy maszerujące i śpiewające zastępy, które dopytywały się o fakty z historii Krościenka.
Następnie wszyscy udali się w umundurowaniu do Domu Ludowego na otwarty koncert Pieśni Patriotycznej.
Po kolacji nastąpił czas wolny na zabawy taneczno-integracyjne na hali. Najmłodszy uczestnik tańców to Maja mająca 3,5 roku, córka drużynowej Czekańskiej. Przy okazji harcerki wykazały się umiejętnością piastowania dziecka., pracując na sprawność.
Rankiem 11 listopada dwójkami wyruszono do kościoła na uroczystą, patriotyczną Mszę Świętą za wolność Ojczyzny. 80 osób weszło do kościoła wraz z reprezentacją Orkiestry Dętej i ustawiło się w lewej nawie kościoła. Całość robiła wrażenie. Po Mszy wszyscy udali się na uroczystości pod pomnikiem. Głos zabrali przedstawiciele władz gminy i instytucji, którzy złożyli wiązanki kwiatów. Na tym zakończono biwak.
Joanna CzekańskaHARCERZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NA POŁONINIE

Na zakończenie akcji letniej harcerze 7 DH m. Janusza Korczaka przy Szkole Podstawowej wybrali się podziwiać jesienne barwy lasów w Bieszczadach. Cel, jaki sobie wyznaczyli to dotarcie do Chatki Puchatka na Połoninie Wetlińskiej. Dnia 20 października, o 7:00 zebrano się i busem wraz z drużynową J. Czekańską i opiekunem panem W. Czekańskim wyruszono w kilkugodzinną trasę - około 125km. Droga minęła wesoło i śpiewająco – po harcersku. Z parkingu strzeżonego wyruszyliśmy w górę i zakupiliśmy bilety wstępu do Parku Narodowego.
Lepszej pogody nie dało się wymarzyć! Po prostu upał. Po kilkunastu metrach rozebrano się z mundurów do krótkich rękawków. Szliśmy lasem pod górę, niekiedy ciężko i ospale, prosząc o postój. Mimo wszystko dzieci były dzielne, otoczenie lasu piękne i ciekawe, a ruch na szlaku ogromny. Po wyjściu poza granice lasu zniknęły trudy ostrego podejścia i na twarzach wszystkich ukazał się zachwyt…Piękne, ostre, południowe słońce oblewało promieniami przeogromne zbocza gór. Dotarliśmy do Połoniny i w tym momencie nikt już nie żałował i nie pamiętał jak ciężko było do tej pory. Jeszcze kawałek połoniną i za zakrętem obiecywana Chatka Puchatka. Rozgościliśmy się na jej południowej stronie, zachwycając się ujmującym widokiem Połoniny Caryńskiej, Tarnicy i Trzech Koron. Byliśmy nagle tacy mali w tym niekończącym się krajobrazie lasów. Posilono się, zrobiono pamiątkowe zdjęcia, poopalano i wybawiono na łonie natury. Nikt nie chciał wracać. Przeszliśmy na północną stronę, część wyruszyła w 45minutową wyprawę Szerokim Wierchem, wspinając się wyżej, pozostali wdychali górskie powietrze pełną piersią. Tak szybko uleciały 4 godziny wśród pięknych widoków! „Już do odwrotu…” rozkazała drużynowa i z sercami pełnymi nadziei udano się szlakiem w dół. W pamięci pozostaną przeżycia i widoki oraz papierowe fotografie…
Joanna CzekańskaIX KONKURS PIOSENKI JESIENNEJ – III miejsce dla zuchów z Krościenka Wyżnego

W ramach tegorocznych Zuchowych Spotkań Jesiennych, które odbyły się w dniu 27.10.2012r. w Krośnie, zuchy z 20 Gromady zuchowej „Leśne Skrzaty” wzięły udział w wielu ciekawych konkurencjach i zabawach, takich jak: Konkurs Piosenki Jesiennej, konkurs „Najpiękniejsza Jesień” oraz Zuchowy Jesienny Turniej Gier. W Konkursie Piosenki Jesiennej, a była to już jego IX edycja, „Leśne Skrzaty” zajęły III miejsce. Uroczystość była okazją do wspólnej zabawy i spotkania z innymi gromadami działającymi na terenie hufca Krosno.
Renata KalicińskaZUCHOWE ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

W dniu 18.10.2012r. odbyło się zuchowe ognisko, podczas którego zuchy obchodziły jesienne Święto Pieczonego Ziemniaka. W zbiórce udział wzięły zuchy, ich rodzice a także zaproszeni harcerze z zaprzyjaźnionej drużyny harcerskiej wraz ze swoją drużynową, panią Joanną Czekańską. Swoją obecnością gromadę zuchową zaszczycili również ksiądz proboszcz i ksiądz wikary, dzięki których gościnności terenowa zbiórka mogła odbyć się w ogrodzie przy plebani. Zabawy podczas tej zbiórki w terenie prowadziła opiekunka gromady zuchowej, pani Elżbieta Pelczar, której dzielnie pomagali harcerze. Przedstawicielką Krainy Ziemniaków była Królewna Kartoflanka, a jej obecność dodała splendoru całej uroczystości.
Renata KalicińskaBiwak w WOLI MICHOWEJ

Biwak – to jest właśnie jedna z tych imprez, którą każdy harcerz powinien przeżyć przynajmniej raz. Nasi harcerze kolejny raz mieli możliwość biwakowania dzięki komendantowi Szczepu harcmistrzowi Janowi Omachlowi. W dniach 21-23 września opiekę nad harcerzami w Woli Michowej sprawowali: hm Jan Omachel, drużynowa 7DH Joanna Czekańska, drużynowa z Równego Katarzyna Kołodziej, drużynowa z Łężan dh Dorota i jej podopieczne dh Asia i Ola.
W piątek mając do dyspozycji autokar zajechaliśmy pod starą cerkiew, kolejno zwiedziliśmy klasztor. Kiedy dojechaliśmy do Stanicy ZHP Krosno w Woli Michowej odbyło się zakwaterowanie w domkach. Jasne było, że noc będzie jedną z najzimniejszych, więc najmłodsi zostali „upchnięci” w Komendzie obozowej, ponieważ tam była możliwość rozpalenia kominka wewnątrz. Potem dh Michał Józefczyk i Patryk Pelczar przygotowali drewno na obrzędowe ognisko, troche pośpiewaliśmy w Komendzie i o 22 zapadła cisza nocna. W domkach było 5 stopni ciepła, każdy spał w czym tylko mógł, więc niewielu - na szczęście – były nocne harce w głowie.
Zaś ci, którzy spacerowali nocą zostali na sobotnim, porannym apelu wyczytani do karnego zastępu. Po czym dh Michał przeprowadził musztrę. Potem nastał czas wolny, po niej pierwsza gra harcerska sprawnościowa. Następnie zjedliśmy smaczny bigos i odbyła się druga gra sprawdzająca wiedzę harcerską.
Na kolację rozpalono ognisko i upiekliśmy kiełbaski. Potem dr Czekańska zabrała chętnych na „małą” przebieżkę po okolicy, a na koniec zagrali w nogę i rugby (po ciemku).
Dzień zakończyliśmy długim, ekspresyjnym i radosnym śpiewaniem przy kominku w Komendzie i przy dźwiękach gitary dh Asi z Łężan. Druga noc okazała się cieplejsza. W świetle gwiazd przy ognisku i ryku jeleni, wtajemniczeni spotkali się, by wręczyć dh Oli z Łężan naramiennik Wędrowniczy. Rano z ekwipunkiem wyjechaliśmy autokarem w poszukiwaniu Mszy Św. Następnie zwiedziliśmy Muzeum Przyrodnicze i bieszczadzkimi drogami przez Lesko wróciliśmy ze śpiewem do Krościenka.
Wypad w Bieszczady wszyscy uważamy za bardzo udany.
Joanna CzekańskaDYPLOM dla 20 Gromady Zuchowej „Leśne Skrzaty” z Krościenka Wyżnego za zajęcie I miejsca w konkursie „NAJAKTYWNIEJSZA GROMADA”


Zuchy z Krościenka Wyżnego zajęły I miejsce w konkursie na najaktywniejszą gromadę zuchową w roku szkolnym 2011/2012. Dyplom został przekazany na ręce opiekunki gromady przez druhnę namiestniczkę zuchową hufca Krosno w dniu 13 czerwca 2012r.
Renata Kalicińska


Obchody 100-lecia harcerstwa krośnieńskiego
Zuchowy złaz „Witajcie w naszej bajce”


Zuchy z Krościenka Wyżnego wzięły udział w obchodach 100-lecia harcerstwa krośnieńskiego, które odbyły się 2 czerwca 2012r. Wraz z harcerzami i zuchami z innych gromad uroczyście przemaszerowały ulicami Krosna spod Kościoła oo. Franciszkanów pod budynek I Liceum Ogólnokształcącego, gdzie uczestniczyły w odsłonięciu i poświęceniu tablicy pamięci. Stamtąd udały się do ogrodu Klasztoru oo. Kapucynów na smaczny bigos i herbatę, po czym miło spędziły czas na zabawie na świeżym powietrzu przy sprzyjającej słonecznej pogodzie w ramach zuchowego złazu „Witajcie w naszej bajce”. Zabawa polegała na wędrówce po stacjach Krainy Bajki w scenerii malowniczego ogrodu klasztoru. Stacji było jedenaście, a na każdej zuchy spotykały bohaterów swoich ulubionych bajek. Aby przejść do następnej stacji, trzeba było wykonać różne zadania, m. in. rozwiązać zagadki o postaciach z bajek, pięknie przyozdobić suknię Kopciuszka, odszukać skarb Sindbada Żeglarza, czy ozdobić chatkę Baby Jagi na stacji „Jasia i Małgosi”. W nagrodę za wykonanie tego ostatniego zadania zuchy zostały poczęstowane przez Babę Jagę ciasteczkami. Na pamiątkę spotkania w Krainie Bajki każdy uczestnik otrzymał drobny upominek oraz pamiątkowy dyplom.
Renata Kalicińska


ZUCHOWY UDZIAŁ W „KROŚNIEŃSKICH POLACH NADZIEI”

Zuchy z gromady „Leśne Skrzaty” wzięły udział w „Krośnieńskich Polach Nadziei”, akcji organizowanej na rzecz krośnieńskiego hospicjum, która w tym roku odbyła się 1 kwietnia.
Renata Kalicińska


Zuchowe konkursy wielkanocne 2012 zostały rozstrzygnięte!

Trzy plastyczne konkursy wielkanocne:
    - na kartkę świąteczną,
    - na pisankę,
    - na stroik świąteczny,
zorganizowane dla zuchów przez hufiec Krosno, zostały rozstrzygnięte, a ich laureaci otrzymali dyplomy, które możemy zobaczyć poniżej.
Renata KalicińskaZuchowe konkursy wielkanocne 2012

Zuchy z gromady zuchowej „Leśne Skrzaty”, jak co roku, przystąpiły do ogłoszonych przez hufiec Krosno, plastycznych konkursów wielkanocnych. Już tradycyjnie są to trzy konkursy: na kartkę świąteczną, pisankę oraz stroik wielkanocny. Jak zwykle, zuchy chętnie wzięły udział w konkursach, przygotowując piękne i oryginalne prace, które można obejrzeć na załączonych zdjęciach. Laureatów poznamy już po Świętach Wielkanocnych, kiedy to nastąpi rozstrzygnięcie konkursów.
Renata KalicińskaHarcerskie zimowisko - luty 2012Rozstrzygnięcie zuchowych konkursów świątecznych

Podczas uroczystej zbiórki z okazji Dnia Babci i Dziadka zuchy otrzymały dyplomy i nagrody za prace wyróżnione w świątecznych konkursach zorganizowanych w grudniu 2011r. przez hufiec Krosno.
Renata Kalicińska
Zuchowy Dzień Babci i Dziadka

W dniu 19 stycznia 2012 r. zuchy z gromady „Leśne Skrzaty” przygotowały uroczystą zbiórkę, na którą zaprosiły swoje babcie i dziadków, by w ten sposób uczcić ich święto. Zbiórkę swoją obecnością zaszczyciła również druhna namiestnicza zuchowa hufca Krosno, hm Kamila Frydrych. Na spotkaniu były też obecne harcerki z drużyny harcerskiej, które służyły pomocą przy organizacji zabaw.
W prezencie dla zaproszonych gości zuchy przedstawiły krótki program artystyczny złożony z wierszy i piosenek dla babć i dziadków, podczas którego opowiadały, jakie kochane są nasze babcie i jak bardzo możemy liczyć na naszych dziadków.
Po występach zuchy wręczyły gościom laurki wykonane w postaci serduszek i złożyły najlepsze życzenia. Oprócz laurek zuchy przygotowały jeszcze jeden upominek dla swoich babć i dziadków. Były nim własnoręcznie wykonane przez dzieci portrety babć i dziadków. Warunkiem otrzymania portretu było rozpoznanie się na nim przez właściciela. Dziadkowie poradzili sobie znakomicie z zadaniem, jedynie przy nieznacznej pomocy organizatorów, tak więc wszystkie portrety trafiły do właściwych osób. Rozpoznawanie swoich wizerunków rozbawiło gości i wprowadziło wesoły nastrój wśród zebranych. W tymże nastroju przystąpiono do następnych zadań. Babcie i dziadkowie zwykle uczą nas czegoś pożytecznego. Tym razem babcie miały okazję pokazać swoim wnuczkom, jak najlepiej przyszyć guziki, zaś dziadkowie mogli nauczyć chłopaków przybijania gwoździ.
W następnej części spotkania zuchy wraz z dziadkami spędziły kilka chwil na wspólnych zabawach i pląsach.
Kolejnym punktem zbiórki było wręczenie zuchom przez druhnę namiestniczkę dyplomów i nagród zdobytych w konkursach świątecznych zorganizowanych w grudniu przez hufiec Krosno.
Końcowy etap spotkania upłynął na poczęstunku i rozmowach dziadków i wnuków. Był to również moment na wpisanie się gości do kroniki gromady zuchowej. Zbiórkę zakończyło wspólne pamiątkowe zdjęcie oraz iskierka w kręgu, którą puściła druhna namiestnicza.
tekst: Renata Kalicińska
zdjęcia: Elżbieta Pelczar


Zuchowy Dzień Babci i Dziadka 2012 - fotogaleria
Zakopane 10.12.2011r.Zuchowe konkursy świąteczne – grudzień 2011

Jak co roku, zuchy z gromady „Leśne Skrzaty”, przystąpiły do konkursów świątecznych ogłoszonych dla zuchów hufca Krosno. Są to trzy konkursy:
- na kartkę świąteczną,
- na ozdobę świąteczną,
- na stroik świąteczny.
Dzieci wykonały piękne i ciekawe prace, które można obejrzeć na zdjęciach. Prace zostały przewiezione do siedziby hufca, gdzie specjalna komisja dokona ich oceny. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone po świętach Bożego Narodzenia.
Renata KalicińskaZuchowe Mikołajki 2011

W sobotę, 3 grudnia 2011r., zuchy z gromady „Leśne Skrzaty”, działającej przy Szkole Podstawowej w Krościenku Wyżnym, wzięły udział w Zuchowych Mikołajkach, które, jak co roku, odbyły się w Szkole Podstawowej nr 14 w Krośnie. W spotkaniu, oprócz naszej gromady, uczestniczyło jeszcze 7 innych gromad zuchowych: z Krosna, Iskrzyni, Głowienki, Iwonicza, Lubatowej oraz dwie gromady z Jedlicza. Podczas spotkania zuchy poznawały różne sekrety Świętego Mikołaja oraz rozwiązywały zagadki i rebusy o tym Świętym. Jednym z elementów uroczystości był Konkurs Piosenki Mikołajkowej, podczas którego wszystkie zgromadzone gromady wystąpiły z przygotowanymi przez siebie piosenkami konkursowymi. Gromada „Leśne Skrzaty” zaprezentowała piosenkę „Jedzie Mikołaj”, za którą to prezentację zdobyła drugie miejsce. W następnym etapie spotkania dzieci wzięły udział w „Zuchowym Turnieju Majsterki Mikołajkowej”, a zadanie polegało na najpiękniejszym przyozdobieniu drzewek choinkowych. Wszystkie prace zostały pięknie wykonane i ocenione bardzo wysoko. Każdy uczestnik Mikołajkowego Spotkania otrzymał pamiątkowy dyplom uczestnictwa oraz drobny upominek w postaci cukierków.
Renata KalicińskaOgnisko harcerskie - listopad 2011

Grupa składająca się z kilkunastu harcerzy 7DH im. Janusza Korczaka oraz członków Szkolnego Koła Turystyczno – Rekreacyjnego (innowacja pedagogiczna) dnia 4 listopada zorganizowała ognisko. Pomimo jesiennej pory aura była niezwykle łaskawa.
Pod opieką pani J. Czekańskiej grupa zebrała się w umówionym miejscu, po czym rowerami udała się ul. Polną w kierunku pogórza. Pod górą zabrano drewno i potrzebne rzeczy i wdrapano się z mozołem na szczyt. Tam rozpalono ognisko i śpiewając harcerskie pieśni obrzędowe upieczono kiełbaski. Zapoznano się także z walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi okolic, ponieważ ze szczytu pogórza widoczne były Prządki, Zamek w Odrzykoniu, Dwór Kombornia, góra Cergowa i inne.
Kiedy zrobiło się chłodniej drużynowa przeprowadziła zawody w biegu z góry i z powrotem. Bezpiecznie ugaszono ognisko i pożegnano się w harcerskim kręgu. Dzieci były zadowolone z możliwości spotkania się poza szkołą, w miłych okolicznościach przyrody.
Joanna CzekańskaZUCHOWE SPOTKANIA JESIENNE

W sobotę 5 listopada 2011r. 17 zuchów z gromady „Leśne Skrzaty”, działającej przy naszej szkole, wzięło udział w Zuchowych Spotkaniach Jesiennych zorganizowanych dla zuchów hufca Krosno. Spotkania odbyły się w Krośnie w Szkole Podstawowej nr 14. W ramach Spotkań były zorganizowane dwa konkursy: „VIII Konkurs Piosenki Jesiennej” oraz konkurs „Najpiękniejsza Jesień”. W obu tych konkursach zuchy z naszej szkoły zajęły drugie miejsca: za wykonanie piosenki „Jesień chodzi po lesie” oraz za stroje przygotowane przez cztery dziewczynki z gromady. Zamieszczone zdjęcia przedstawiają nasze zuchy podczas spotkania w Krośnie.
tekst: Renata Kalicińska
zdjęcia: Elżbieta Pelczar


ZUCHOWE POWITANIE JESIENI 2011 - fotogaleriastatystyka Nasz kanał na YouTube Nasz profil na Facebooku
©PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA w Krościenku Wyżnym.  Wszelkie prawa zastrzeżone.