38-422 Krościenko Wyżne,  ul. Szkolna 34,  tel./fax. 0134315019,  e-mail:

Dodaj do ulubionych  | Ustaw jako startowa


Zakończenie roku szkolnego 2016/2017 - 23.06.2017 r..

zdjęcia: Radosław Lorens, Tomasz Niżnik, Wacław ŻywiecApel podsumowujący rok szkolny 2016/2017 - 22.06.2017 r.

zdjęcia: Bożena Miezin, Radosław LorensBEZPIECZNE WAKACJE - SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM WODNYM

Bezpieczeństwo uczniów podczas zajęć lekcyjnych oraz wakacyjnych wyjazdów jest kwestią najważniejszą, dlatego rozmów na ten temat nigdy nie może zabraknąć.
19 czerwca 2017 r. naszą szkołę odwiedził pan Michał - ratownik wodny, który wyjaśnił uczniom zasady bezpiecznego korzystania z wakacyjnych przyjemności, jakimi są kąpiele wodne. Ratownik zaapelował, aby nie wchodzić do wody bezpośrednio po jedzeniu oraz po długim pobycie na słońcu, a przebywając nad zbiornikami wodnymi należy zachować szczególną ostrożność. Ratownik omawiał podstawowe metody udzielania oraz wzywania pomocy. Uczniowie chętnie odpowiadali na pytania i aktywnie włączyli się w prezentowane przez pana ratownika scenki. Dzieci dowiedziały się, że zabawy nad wodą mogą odbywać się tylko w miejscach strzeżonych, a kąpiel jest dozwolona, gdy wywieszona jest biała flaga.

tekst i zdjęcia: Katarzyna InglotII PIESZY RAJD SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

8 czerwca 2017 roku odbył się już drugi pieszy rajd zorganizowany przez Samorząd Uczniowski naszej szkoły. W rajdzie po Bieszczadzkim Parku Narodowym wzięli udział chętni uczniowie wszystkich klas IV-VI. Trasa wędrówki rozpoczęła się w miejscowości Brzegi Górne i przebiegała czerwonym szlakiem na Połoninę Wetlińską. Po krótkim odpoczynku i uwiecznieniu pięknych widoków na zdjęciach ruszyliśmy żółtym szlakiem w drogę powrotną do Przełęczy Wyżniej. Choć podejścia miejscami były strome i śliskie wszyscy szczęśliwi i uśmiechnięci dotarliśmy do celu. W drodze powrotnej udało się nadrobić spalone kalorie podczas wizyty w cukierni. Celem imprezy było kształtowanie postawy aktywnego spędzenia czasu wolnego, a także integracja młodzieży wszystkich klas naszej szkoły.

tekst i zdjęcia: Radosław LorensSpotkanie leśnikiem

W środę 7 czerwca 2017 roku na spotkanie Ligi Ochrony Przyrody zaproszony został leśnik, Pan Adam Zygarowicz, z Nadleśnictwa Kołaczyce, aby opowiedzieć nam o jego pracy. Rozmawialiśmy również o szeroko pojętej przyrodzie. Zainteresowało nas bardzo ciekawe opowiadanie o najstarszych drzewach w okolicy, zwierzętach i szkodnikach polskich lasów takich jak np. kornik drukarz. Uczniowie kierowali swoje pytania do leśnika na interesujący ich temat np. co Pan robi gdy zobaczy sidła?, jak wygląda normalny dzień w Pana pracy? itp. Czas bardzo szybko minął. Pod koniec spotkania zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Po wszystkim rozeszliśmy się do domów z dodatkową porcją wiedzy.

tekst: Krzysztof Marszałek, Szymon Tylka
zdjęcia: Krysztof MarszałekUroczysta "GALA MATEMATYKI"

6 czerwca 2017 r. w Miejskim Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Krośnie odbyła się uroczysta "GALA MATEMATYKI" połączona z podsumowaniem wyników X Krośnieńskiego Konkursu Matematycznego. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów miasta Krosna oraz powiatu krośnieńskiego. W etapie finałowym uczestniczyło 122 uczniów szkół podstawowych. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się umiejętnościami rozwiązywania trudnych zadań i problemów matematycznych. Naszą szkołę reprezentowało 7 uczniów: Piotr Mika, Karol Szelc, Zuzanna Kalicińska, Natalia Trybus, Anna Aftanas, Michał Omachel. Uczennica klasy Va Zuzanna Kalicińska zdobyła I miejsce w swojej kategorii wiekowej (uczniów klas piątych). Ogromnie cieszymy się z sukcesu Zuzi, gratulujemy jej i życzymy dalszych sukcesów. Również wysokie lokaty zajęli pozostali uczniowie naszej szkoły - czwarte miejsce, zajął Piotr Mika, a szóste Michał Omachel.

tekst: Radosław Lorens
zdjęcia: Renata KalicińskaII Zjazd Szkół im. Jana Pawła II - Rzszów 2.06.2017 r.

zdjęcia: ks. Paweł MendykDzień Dziecka - 1.06.2017 r.

zdjęcia: Radosław LorensPiknik świetlicowy - Dzień Dziecka

Tegoroczne świętowanie jakże ważnego dla wszystkich dzieci dnia, podzielone było na 2 części (30 maja oraz 1 czerwca). W programie były między innymi gry i zabawy ruchowe, zajęcia plastyczne czy loteria fantowa. Nie mogło się także obyć bez balonów, słodkich upominków oraz nagród. Ogromną atrakcją okazały się występy taneczne uczennic klas 5, 6 i dziewczynki z klasy 1, przygotowanych przez panią Joannę Czekańską. Dziewczynom oraz pani Czekańskiej dziękujemy serdecznie za pokaz i naukę przedstawianego układu, a także za moc pozytywnej energii.

tekst i zdjęcia: Bożena FilarWycieczka klas 0 do Krempnej

Dnia 29.05.2017r dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz z wychowawcami wyruszyły na wycieczkę do Krempnej. Na początku zwiedziliśmy Muzeum Magurskiego Parku Narodowego, po czym udaliśmy się na ścieżkę przyrodniczą, po której oprowadzała nas pani przewodnik. Na zakończenie wycieczki dzieci miały możliwość przejażdżki konnej w pobliskiej stadninie. Wycieczka była bardzo udana. Dzieci były uśmiechnięte i zadowolone.

tekst i zdjęcia: Agnieszka Rysz"Dzień Mamy i Taty"

Dnia 25.05.2017 roku w naszej szkole odbyła się wielka uroczystość "Dzień Mamy i Taty". Dzieci z oddziału przedszkolnego przygotowały występ artystyczny dla swoich kochanych rodziców. Swoim występem, wierszami i piosenkami chciały przekazać to, jak bardzo kochają swoją mamę i swojego tatę. Na samym początku wychowawczyni powitała zgromadzonych gości i złożyła krótkie życzenia z okazji ich święta. Następnie dzieci mówiły wierszyki, śpiewały piosenki i tańczyły Krakowiaka. Rodzicom zostały wręczone drobne upominki w postaci portretów, serduszkowych tulipanów oraz dyplomów: dla mamy pt. "Najlepsza Mama na całym świecie", dla taty " Kocham Cię tato". Dzieci musiały wykazać się znajomością swoich rodziców, tego co lubią robić, jeść, jaki jest ich ulubiony kolor itd. Wszystkie te informacje zostały zapisane na dyplomach. Niejednokrotnie rodzice byli bardzo zaskoczeni tym, co uważają o nich ich pociechy. Wszyscy byli bardzo zadowoleni. Na zakończenie występu dzieci wraz z rodzicami udali się na słodki poczęstunek.

tekst, zdjęcia, nagranie wideo: Agnieszka RyszKonkurs czytania ze zrozumieniem w języku angielskim - 11. 05. 2017 r.

Szkolny konkurs czytania ze zrozumieniem odbył się w dniu 11 maja 2017 r. Wzięli w nim udział uczniowie klas piątych. Uczestnicy musieli wykazać się umiejętnością czytania tekstów w języku angielskim i ich rozumienia. Należało odpowiedzieć na 30 pytań na podstawie czterech tekstów. Oto wyniki:

I miejsce:
  Zuzanna Kalicińska z klasy V a
II miejsce:
  Szymon Jurczak z klasy V b
  Natalia Trybus z klasy V b
III miejsce:
  Karolina Miśkowiec z klasy V a.

tekst i zdjęcie: Renata KalicińskaWycieczka klas szóstych do Krakowa

11 maja 2017 roku uczniowie klas szóstych udali się na wycieczkę do Krakowa. Zgodnie z planem udało się zobaczyć najatrakcyjniejsze miejsca i zabytki takie jak Zamek Królewski na Wawelu, czy Kościół Mariacki. W drodze powrotnej zwiedziliśmy Miejski Park i Ogród Zoologiczny. Wyjazd można zaliczyć do bardzo interesujących i udanych, między innymi dzięki bardzo sprzyjającej pogodzie.

tekst i zdjęcia: Radosław Lorens"Wiersze znane i nieznane" - konkurs recytatorski

Dnia 5 maja 2017 r. odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski pt. "Wiersze znane i nieznane". Udział w nim wzięły dzieci z oddziałów zerowych oraz klas pierwszych. Zmagania uczestników oceniało jury w składzie: P. dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Maria Marszałek, P. Iwona Janocha oraz P. Paulina Pelczar, a zwycięscy uczniowie to:
  1 miejsce - Julia Półchłopek, Patrycja Mateja
  2 miejsce - Emilia Olszewska, Jan Szmyd
  3 miejsce - Hanna Przymusińska, Julia Pelczarska, Maja Czekańska
Serdecznie gratulujemy wszystkim młodym recytatorom.

tekst: Bożena Filar
zdjęcia: Paulina PelczarIntronizacja Relikwii św. Jana Pawła II - Krościenko Wyżne 4.05.2017 r.

nagranie wideo: Anita Fal, Wacław Żywiec

22 kwietnia - Dzień Ziemi

24 kwietnia 2017 r. w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Ziemi pod hasłem "W kierunku natury". bchody Światowego Dnia Ziemi 2017 poświęcono tematom związanym z różnorodnością biologiczną. Co to jest?
"Bioróżnorodność jest zmiennością żywych organizmów wszystkich środowisk występujących na Ziemi, włączając w to siedliska lądowe, morskie, inne ekosystemy wodne oraz ekologiczne kompleksy złożone z tych siedlisk; obejmuje ona zróżnicowanie wewnątrzgatunkowe, między gatunkami i zróżnicowanie ekosystemów. Bioróżnorodność tworzy podstawę szerokiego wachlarza świadczeń ekosystemów, który w istotny sposób kształtuje dobrobyt człowieka."
Uczniowie klasy VI c pod opieką wychowawczyni Małgorzaty Liput-Gibadło przygotowali program artystyczny. Zaprezentowali go klasom II-VI.
Obchodom towarzyszyły dwa konkursy przyrodnicze:
• Konkurs na prezentację multimedialną "Różnorodność biologiczna - zagrożenia i ochrona"
I miejsce zajęła uczennica klasy Va- Zuzia Kalicińska. Dziewczynka ta pokazała swoją prezentację podczas apelu z okazji Światowego Dnia Ziemi 2017.
II miejsce zajęła uczennica klasy IV a -Weronika Pelczar
III miejsce zajęli uczniowie klasy IVb- Kamila Boczar i Jakub Jurczyk
Wyróżnienie : Natalia Trybus, Szymon Jurczak, Jakub Jurczak i Emilia Borkowska-uczniowie z klasy Vb.
• Konkurs plastyczny" W kierunku natury"
Spośród plakatów, które wykonały dzieci I miejsce zajęła uczennica klasy Vb-Natalia Trybus II miejsce zajęła uczennica klasy IVa-Julia Kniaziewicz III miejsce uczniowie klasy Vb-Szymon i Jakub Jurczak Wyróżnienie: Emilia Borkowska-uczennica klasy Vb W tym dniu przeprowadzono również konkurs wiedzy na temat Ekologii i Ochrony Środowiska-EKOTEST organizowany jest przez Ogólnopolskie Centrum Edukacji. Celem konkursu było promowanie postaw ekologicznych wśród uczniów oraz zwiększenie ich świadomości wobec współczesnych zagrożeń środowiska. Brało w nim udział 42 uczniów z podziałem na 2 kategorie wiekowe. Test składał się z 30 pytań.

tekst: Małgorzata Liput-Gibadło
zdjęcia: Iwona Janocha, Roksana Kielar, Sebastian FrydrychWielkanoc - moc wiary i tradycji

Wielkanoc to najważniejsze święto w naszej chrześcijańskiej tradycji. W dzisiejszych czasach warto zwrócić uwagę na to co najistotniejsze i zachęcić do refleksji nad męką, śmiercią Chrystusa, i nad triumfem zmartwychwstania.
W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi uczniowie klas pierwszych pod opieką wychowawczyń przygotowali ciekawą i poruszającą inscenizację o tematyce świątecznej na podstawie Ewangelii opisującej wydarzenia o poranku wielkanocnym, w stosownej do treści przedstawienia, kolorowej, wiosennej scenografii. Mali aktorzy dostarczyli całej społeczności szkolnej, przybyłym rodzicom głębokich, przejmujących wrażeń, wielu wzruszeń z powodu naturalnej gry oraz przekazywanych ze sceny aktualnych zagadnień. Wykonawców nagrodzono brawami.
Ponadto uczniowie zaprezentowali podczas szkolnej uroczystości tradycyjne, regionalne potrawy goszczące w ich domach na wielkanocnych stołach. Należy przyznać, iż młodzi aktorzy potrafili godnie przygotować się i zebraną publiczność do najbardziej refleksyjnych i najgłębszych świąt jakimi jest Wielkanoc.
Po występie uczniów głos zabrała pani dyrektor Marta Such, która podziękowała małym artystom i ich opiekunom za piękne, sugestywne przedstawienie wprowadzające widzów w klimat Świąt Paschalnych. Następnie złożyła uczniom, gronu pedagogicznemu i wszystkim zgromadzonym życzenia świąteczne: miłości, zdrowia, pomyślności i nieustającego przemieniania duchowego przez Zmartwychwstałego Jezusa.

tekst: Jadwiga Paradysz, Ewa Kubit
zdjęcia: Joanna CzekańskaMiędzynarodowy Konkurs Matematyczny "PANGEA"

W dniu 10 kwietnia 2017 roku w warszawskiej siedzibie uczelni Vistula University odbył się finałowy etap Międzynarodowego Konkursu Matematycznego "PANGEA". Z naszej szkoły uczestniczyło w nim troje uczniów: Piotr Mika, Zuzanna Kalicińska i Natalia Trybus, którzy z sukcesem ukończyli szkolny etap konkursu, uzyskując maksymalną liczbę punktów możliwych do zdobycia.
Finałowy test składał się z 30 pytań, na które należało udzielić odpowiedzi w ciągu 60 minut. Biorąc pod uwagę małą ilość czasu było to niezwykle trudne zadanie. Trzymamy mocno kciuki za naszych finalistów i z niecierpliwością oczekujemy na końcowe wyniki.
Warto jednak wspomnieć, że już sam udział w finale tak prestiżowego konkursu jest dla nas powodem do zadowolenia (w ubiegłym roku szkolnym wzięło w nim udział ponad 120 000 uczestników z niemal 5000 szkół w Polsce).
Serdecznie gratulujemy finalistom i życzymy kolejnych sukcesów matematycznych.

tekst i zdjęcia: Radosław LorensI Krośnieński Konkurs Recytatorski

W czwartek, 2 marca 2017 r. odbyły się eliminacje do I Krośnieńskiego Konkursu Recytatorskiego, organizowanego przez RCKP. Zgodnie z regulaminem uczniowie mieli przedstawić wiersze współczesne, a czas wystąpienia nie mógł przekroczyć 7 minut. Konkurs cieszył się tak dużym zainteresowaniem, że występy rozłożono na dwa dni. W kategorii uczniów klas IV - VI zgłoszonych zostało ponad sześćdziesiąt osób! Naszą szkołę reprezentowało troje szóstoklasistów, którzy zaprezentowali następujące utwory:
   1. Michalina Kmonk - "Kot w pustym mieszkaniu" W. Szymborskiej,
   2. Wiktoria Wójcik - "Pan Słowik" M. Załuckiego,
   3. Michał Smoleń - "Garden party" S. Barańczaka.
Uczniowie świetnie zaprezentowali wiersze, a Wiktoria awansowała do finału konkursu, który odbył się 9 marca i godnie reprezentowała w nim naszą szkołę. Całej trójce gratulujemy udanych występów!

tekst:Iwona Janocha, Maria Marszałek
zdjęcia: Iwona JanochaLEKCJA BYŁA BOSKA!

W ostatnim czasie uczniowie klasy 5 b poznawali mity greckie. Postanowili wczuć się w antyczna atmosferę i wystąpić w roli znanych bogów. Odgadnijcie, jakie postacie zaprezentowali. Za zaangażowanie i pomysłowość piątoklasiści zasłużyli na wielkie brawa!


tekst i zdjęcia: Iwona Janocha"Znajdź właściwe rozwiązanie" - prelekcja dla klas IV-VI

W dniu 17 marca odbyła się w naszej szkole prelekcja dotycząca szkodliwości palenia, w ramach programu "Znajdź właściwe rozwiązanie" dla klas IV-VI. Prelekcję poprowadziła pielęgniarka szkolna, p. Joanna Koszela, która w ciekawy sposób przedstawiła negatywne skutki sięgania po papierosa przez młodzież. Przedstawiła także wpływ biernego palenia na młody organizm oraz omówiła konsekwencje z niego wynikające, dotyczące naszego zdrowia. Wszyscy uważnie słuchali oraz śledzili przygotowana prezentację.


tekst i zdjęcia: Katarzyna Inglot, Justyna Węgrzyńska"Nie pal przy mnie, proszę"

W naszej szkole realizowany jest program antytytoniowy "Nie pal przy mnie, proszę".
Celem programu jest:
  - uporządkowanie i poszerzenie informacji na temat zdrowia,
  - kształtowanie u dzieci postaw odpowiedzialności za własne zdrowie,
  - uświadomienie dzieciom, że palenie jest szkodliwe dla zdrowia,
  - uwrażliwienie dzieci na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związane z biernym paleniem,
  - wykształcenie u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni ludzie przy nich palą.
W ramach programu w klasach I-III odbyły się zajęcia, na których dzieci dowiedziały się co to jest zdrowie, od czego zależy, co szkodzi naszemu zdrowiu, co robić gdy zdrowie jest zagrożone.
Zajęcia miały na celu poprawić żywieniowe przyzwyczajenia dzieci oraz zwiększać ich świadomość na temat zdrowego odżywiania oraz propagowanie wśród uczniów spożywanie owoców i warzyw. Dzieci podczas zajęć uświadomiły sobie jak niezdrowe są słodkie desery, chipsy i coca-cola. Uczniowie dowiedzieli się również jak bardzo szkodliwe jest wdychanie dymu papierosowego.
Na zajęciach dzieci poznały główną bohaterkę programu "Nie pal przy mnie proszę" wiewiórkę Wiki, która towarzyszyła im w zajęciach. Uczniowie chętnie wysłuchali wierszyka o bohaterce zajęć. Podczas zajęć dzieci miały na zadanie wypisać co zdaniem wiewiórki jest potrzebne, aby być zdrowym. Następnie w ramach protestu antynikotynowego dzieci wykonały odznaki "Nie pal przy mnie" i przypięły je na koszulki.
Zajęcia w ramach opisywanego programu cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dzieci chętnie wykonywały polecenia a podczas zabawy ruchowej "Sałatka owocowa" śmiechu i dobrej zabawy nie było końca.
Zajęcia zostały podsumowane pytaniami: Od czego zależy nasze zdrowie?, Co jest szkodliwe dla zdrowia?, Co możemy sami zrobić, aby uniknąć, wypadku lub choroby?, Co możemy zrobić, gdy osoba dorosła pali przy nas papierosy?
Dzieci doskonale znały odpowiedź na każde pytanie. Prawidłowe odpowiedzi były oznaką tego, że uczniowie naszej szkoły znają zasady zdrowej diety, oraz szeroko rozumiany zdrowy styl życia.


tekst: Katarzyna Inglot
zdjęcia: Ewa Kubit, Katarzyna InglotPowitanie wiosny w klasach pierwszych

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny dzieci z klas pierwszych rozpoczęły inaczej niż zwykle. Na zajęcia został zaproszony gość- jeden z tatusiów, który w ciekawy sposób opowiadał dzieciom o swojej podróży do Chin. Dzieci dowiedziały się wiele informacji i ciekawostek o kraju i życiu Chińczyków. Obejrzały monety i banknoty przywiezione z Chin oraz mnóstwo zdjęć m.in. zabytków, lotniska, stadionu olimpijskiego, krajobrazów, pól ryżowych, różnych środków lokomocji, zajęć ludności, zwierząt i wiele innych. Z zainteresowaniem wszyscy słuchali i brali udział w rozmowie o tym odległym kraju. Były też niespodzianki, bo każdy uczeń dostał pałeczki oraz swoje imię napisane znakami chińskimi . Wiele radości przysporzyła dzieciom nauka posługiwania się pałeczkami, którymi zajadały smaczne żelki.
Bardzo dziękujemy panu Łukaszowi Szmydowi za przybycie i przeprowadzone spotkanie.
Na ostatniej lekcji pierwszaki na spacerze pożegnały na dobre zimę i przywitały wiosnę. Witaj wiosno! To był udany i ciekawy dzień.

tekst i zdjęcia: Ewa KubitWIZYTA STRAŻAKA

Nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważne jest przekazywanie wiedzy na temat bezpiecznych zachowań oraz zapobieganie sytuacjom zagrażającym życiu na każdym etapie edukacji dzieci. Dnia 24 lutego 2017 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie ze strażakiem. Przybył do nas strażak pan Dariusz Gruszka. W spotkaniu uczestniczyły dzieci kl. I-III szkoły podstawowej. Pan strażak omawiał z dziećmi tematy zagrożenia pożarami i innymi niebezpiecznymi zdarzeniami. Zaprezentował również poszczególne elementy stroju i ekwipunku strażaka. Dzieci dowiedziały się, na czym polega praca strażaka. Podczas spotkania uczniowie uświadomili sobie, że strażacy pomagają ludziom nie tylko w czasie pożarów.
Dziękujemy Panu Dariuszowi za interesujące spotkanie.

tekst: Katarzyna InglotWalentynki

Dnia 14tego lutego obchodzone jest święto walentynek - dzień zakochanych. Nazwa ta pochodzi od patrona zakochanych i chorych - Świętego Walentego, który właśnie 14 lutego napisał anonimowy list do przyjaciół i podpisał go "od Twojego Walentego". Jest także legenda, która głosi, że właśnie tego dnia ptaki dobierają się w pary. W naszych czasach obchodzimy walentynki wysyłając anonimowe kartki lub wręczając drobne upominki tym, których kochamy. W naszej szkole również ten dzień został uczczony. Jest to święto, w którym nie tylko okazujemy sobie miłość i przyjaźń lecz jest to także dzień dobrych uczynków wobec innych osób. Ogłosiliśmy ten dzień KOLOREM CZERWONYM, gdyż to właśnie ten kolor symbolizuje miłość. Na dzieci czekało mnóstwo niespodzianek i zabaw. Na samym początku poznaliśmy historię walentynek oraz wysłuchaliśmy wierszyka o małej walentynce. Za pomocą pogadanki dzieci odpowiadały na pytania: "Kogo kochamy?", "Jak okazujemy komuś miłość?", "Jak kochają swoich rodziców", "Jak okazujemy komuś to, że go lubimy?". Następnie rozwiązywaliśmy zagadki o tematyce miłosnej "Kto kogo kocha?". Dzieci dmuchały kolorowe balony, a także balony w kształcie serduszek, które według własnej wyobraźni ozdabiały za pomocą markerów. Balonami udekorowaliśmy naszą klasę. Kolejną pracą, którą dzieci wykonywały była walentynka dla rodziców - serduszko powstałe z kuleczek bibuły. Była to niespodzianka dla rodziców i sposób w jaki dzieci chciały okazać swoim najbliższym osobom miłość. Ten dzień był pełen różnego rodzaju zabaw, tańców i śpiewu. Na zakończenie na twarzach dzieci zostały namalowane czerwone serduszka, które miały przypominać dzieciom o najważniejszym w życiu uczuciu - MIŁOŚCI! :)

tekst i zdjęcia: Agnieszka Rysz"Dzień Babci i Dziadka klasa 0a"

Dnia 7 lutego 2017 roku w naszej szkole odbyła się wielka uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dla każdego człowieka osoby te są bardzo ważne, zarówno dla dzieci jak i osób dorosłych. Będąc dziećmi, nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, ale gdy dorastamy, staje się to dla nas coraz bardziej oczywiste. Wspomnienia szczęśliwych i beztroskich chwil spędzonych z dziadkami powodują, że dzieciństwo postrzegamy jako wyjątkowy czas. Jesteśmy im wdzięczni za wszystkie ciepłe słowa i z przyjemnością ich odwiedzamy w dorosłym życiu. Klasa 0a przygotowała uroczystość dla swoich dziadków w podziękowaniu za ich miłość i troskę, którą otaczają swoje wnuki. Dzieci mówiły piękne wierszyki, śpiewały piosenki i tańczyły specjalnie dla swoich ukochanych babć i dziadziusiów. Dzieci występujące na scenie zostały nagrodzone gromkimi brawami za swój występ, którym widownia była zachwycona. Po wspaniałym występnie dzieciaki wręczyły dyplomy "Super Babciom" i "Super Dziadkom". Po zakończonym występie dziadkowie wraz z wnukami zostali zaproszeni na poczęstunek. Wszyscy bawili się świetnie, a dzieci były z siebie bardzo dumne!

tekst, zdjęcia, nagranie wideo: Agnieszka Rysz

Zabawa choinkowa dla dzieci klas 1-3

Dnia 31 stycznia 2017 roku w świetlicy szkolnej odbyła się zabawa choinkowa dla dzieci klas 1-3. Uczniowie przygotowali ciekawe kostiumy karnawałowe, które zaprezentowali podczas zabawy. Wśród rozbieganych dzieci można było zobaczyć motylki, wróżki, księżniczki. Nie zabrakło batmanów, spidermenów, policjantów, strażaków itp. Wielką atrakcją okazały się zabawy i konkursy prowadzone przez Animatorów z Centrum Opieki i Rozrywki Dziecięcej. Wszystkie zabawy cieszyły się dużym zainteresowaniem. Do udziału w karnawałowych potyczkach zgłosiło się wielu chętnych. Konkursy sprawiły dzieciom wiele radości i urozmaiciły całą zabawę choinkową. Wśród zwycięzców rozlosowano nagrody, a najbardziej atrakcyjną nagrodą dla dzieci okazało się malowanie twarzy. Kulminacyjnym momentem był wybór Króla i Królowej Balu, którymi zostali: Konrad Wnęk i Zuzanna Filar. Podczas zabawy uczniowie otrzymali także słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców.
Zabawa choinkowa udała się doskonale, a uczniowie zmęczeni, ale pełni wrażeń rozeszli się do domów.

tekst: Paulina Pelczar
zdjęcia: Zofia KohutWystęp szkolnego zespołu muzycznego na XIX Koncercie Kolęd Stowarzyszenia Kulturalnego "DĘBINA" - 22.01.2017 r.

nagranie wideo: Wacław Żywiec

Apel podsumowujący I semestr - 13.01.2017 r.

zdjęcia: Iwona Janocha, Jadwiga SzajnaAWANS DO PÓŁFINAŁU WOJEWÓDZKIEGO W PIŁCE RĘCZNEJ CHŁOPCÓW

W dniu 9 stycznia 2017 roku w Sieniawie odbyły się powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w piłce ręcznej chłopców. Do zawodów zgłosiło się pięć drużyn z terenu całego powiatu, wyłonionych z eliminacji poszczególnych gmin: SP Krościenko Wyżne, SP Lubatowa, SP Jedlicze, SP Rogi, SP Rymanów. Drużyny rywalizowały systemem każdy z każdym. Nasi chłopcy pewnie wygrali wszystkie mecze i zajęli pierwsze miejsce w turnieju. Tym samym awansowali do zawodów rejonowych.
Zawody rejonowe odbyły się w dniu 9 lutego 2017r. na hali przy Szkole Podstawowej Nr7 w Krośnie. W turnieju wzięli udział mistrzowie powiatów: jasielskiego - SP Nr2 Jasło, strzyżowskiego - SP Wiśniowa, krośnieńskiego - SP Krościenko Wyżne i miasta Krosna - SP7 Krosno. Zawody stały na bardzo wysokim i wyrównanym poziomie. Nasi chłopcy stanęli na wysokości zadania i po ambitnej walce uzyskali awans do półfinału wojewódzkiego. Pokonali drużynę z Jasła 6:3, następnie zremisowali z SPNr7 Krosno 6:6 i przegrali z SP Wiśniowa 8:7. Ostatecznie zajęli drugie miejsce co dało upragniony awans.
Drużyna wystąpiła w składzie: Piotr Kmonk, Jakub Prajzner, Miłosz Trybus, Mikołaj Ziajka, Jakub Jurczak, Szymon Szul, Mateusz Niżnik, Kamil Czekański, Bartosz Marszałek, Dawid Urban, Jakub Gołda, Radosław Bajgrowicz - trener Tomasz Niżnik.
GRATULACJE!!!

tekst i zdjęcia: Tomasz NiżnikI miejsce klasy IVb na VII Powiatowym Konkursie Małych Form Teatralnych "Jasełka 2017"

nagranie wideo: Wacław Żywiec

JASEŁKA 2016

W czwartek, 22 grudnia 2016 r. uczniowie klasy 4 b wystawili jasełka, czym wprowadzili nas w świąteczny nastrój. W pierwszej części przedstawienia dzieci przypomniały historię narodzin Pana Jezusa. Druga część widowiska odnosiła się do współczesnych problemów wielu osób, takich jak samotność, brak miłości i zabieganie w codziennym życiu. Czwartoklasiści mocno zaakcentowali potrzebę przemiany naszego postępowania tak, byśmy przez cały rok byli blisko Betlejem.

   "Do Betlejem nie jest tak daleko.
   Ono jest na odległość ludzkiego serca,
   Na odległość otwartych szeroko ramion,
   Na odległość dłoni otwartej.
   Betlejem jest blisko.
   Każdego dnia możesz tu dojść."


Przedstawienie podobało się widowni, a aktorzy zostali nagrodzeni gorącymi brawami.

tekst i zdjęcia: Iwona JanochaPomysł na lekturę

Uczniowie klas szóstych w ciekawy sposób podsumowali omawianie lektury "Ania z Zielonego Wzgórza". Klasa 6 a odegrała krótkie scenki na podstawie własnych scenariuszy, ale ściśle związane z treścią książki. Na pochwałę zasługuje pomysłowość aktorów i ich charakteryzacja. Z kolei 6 b przygotowała makiety Zielonego Wzgórza. Cechowała je staranność wykonania i dbałość o szczegóły. Natomiast 6 c zachwyciła nas wykonanymi przez siebie figurkami, przedstawiającymi głównych bohaterów lektury. Prace szóstoklasistów ozdobiły szkolny korytarz.

tekst i zdjęcia: Iwona JanochaSZLACHETNA PACZKA 2016

SZLACHETNA PACZKA to ogólnopolski projekt pomagania rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Realizowany jest przez Stowarzyszenie WIOSNA z siedzibą w Krakowie. W 2000 roku grupa studentów duszpasterstwa akademickiego, prowadzonego przez księdza Jacka Stryczka obdarowała 30 ubogich rodzin. Pomysł na takie działanie spodobał się innym i z każdym rokiem zataczał szersze kręgi. Obecnie ksiądz jest prezesem stowarzyszenia, a arcybiskup Stanisław Dziwisz mianował go Duszpasterzem Wolontariatu w Małopolsce. Szlachetna Paczka łączy wolontariuszy, darczyńców i osoby potrzebujące. Na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia rodziny otrzymują paczki odpowiadające ich potrzebom, realizujące marzenia. Prócz rzeczy materialnych dostają sygnał, że nie są same.
Darczyńcą w projekcie może zostać każda chętna do pomocy osoba. W akcji biorą udział sportowcy, aktorzy, głowy państw, firmy i instytucje, ale też zwykli ludzie. W listopadzie otwierana jest baza potrzebujących, z których wybiera się jedną rodzinę. Informacja jest anonimowa, nie podaje się nazwisk i miejscowości. Należy zarejestrować się w systemie, wybrać magazyn, do którego dostarczone zostaną prezenty i zapoznać z listą potrzeb wybranych osób. Przedstawione są w ustalonej kolejności, od tych najważniejszych do wymarzonych upominków świątecznych. Następnie z darczyńcą kontaktuje się wolontariusz, który opiekuje się rodziną. Opowiada o niej, przedstawia szczegółowo potrzeby, wspiera przygotowanie paczki. Ważne jest to, że wybranej rodzinie nie pomoże już nikt inny. Dlatego nie można pominąć potrzeb wskazanych jako najważniejsze. Kolejny etap to przygotowanie paczki, ładne jej zapakowanie, a później dostarczenie do magazynu. Tam paczka jest odbierana przez wolontariuszy, by trafić do rodziny. Darczyńca powinien po kilku dniach otrzymać informację o dostarczeniu prezentów.
Nasza szkoła przystąpiła do projektu dość późno, bo 9 grudnia. W bazie krośnieńskiej pozostało tylko 13 rodzin, a ich potrzeby przerastały możliwości zbiórki pieniędzy od dzieci (np. lodówka, węgiel, ciepła odzież). Okazało się jednak, że znalazł się sponsor, który zgłosił chęć obdarowania jednej rodziny drogim programem komputerowym do rozwoju dziecka chorego, ale nie może im zakupić niczego więcej. Dlatego nasz wybór padł na nich. Najważniejszą potrzebą była tablica korkowa, pampersy i żywność dla siedmioletniego chłopca, chorego na dziecięce porażenie mózgowe. Z rozmowy z wolontariuszką wynikało, że chłopiec nie mówi, sam nie chodzi, ale reaguje na obecność innych, kierowane do niego komunikaty i wykazuje wrażliwość na dźwięki. Jest poddawany rehabilitacji, uczestniczy w zajęciach w specjalnym ośrodku. Dla rodziców najważniejsze było zaspokojenie jego potrzeb. Niżej na liście znalazło się żelazko, sztaluga, filiżanki i męska torba na ramię. Kwota, jaką zebraliśmy, pozwoliła na zakup wszystkich potrzebnych rzeczy. W sobotę, 11 grudnia, zostały one dostarczone do rodziny. Zaskoczyliśmy ich liczbą pudeł i ilością prezentów. Pani Dominika, opiekun rodziny stwierdziła, że emocji towarzyszących otwieraniu paczek nie da się opisać. Mama chłopca czuła się zobowiązana nam podziękować i za pośrednictwem wolontariuszki przekazała karteczkę z życzeniami oraz świąteczną bombkę. Ten miły gest jest dowodem na to, że sprawiliśmy jej radość.
Pragnę serdecznie podziękować wszystkim dzieciom i ich rodzicom za włączenie się w zbiórkę pieniędzy na SZLACHETNĄ PACZKĘ. Wasza pomoc jest tym bardziej wartościowa, że skierowana do chorego chłopca, którego nawet nie znacie. Zebrana kwota świadczy o hojności mieszkańców Krościenka. Podziękowania kieruję do Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem za zaangażowanie i pomoc w przygotowanie i dostarczenie paczek do magazynu. Dzięki nam ktoś uwierzył w lepsze jutro i będzie miał udane święta.

Iwona Janocha

SZLACHETNA PACZKA:
Kwota: 1253,40 zł
Przygotowano: 9 pudeł z potrzebnymi rzeczami, tablica i sztaluga zostały zapakowane osobno
Zużyto: 16 rolek ozdobnego papieru pakunkowego
Czas zbiórki pieniędzy: 3 dni
Czas realizacji pomysłu: 7 dni
Uczestnicy akcji: uczniowie wszystkich klas, ich rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły
Realizacja: Samorząd Uczniowski pod opieką pana Radosława Lorensa
Pomysłodawca przystąpienia szkoły do akcji: pani Iwona Janocha

tekst i zdjęcia: Iwona Janocha"Sześćdziesiątka na harcerskim szlaku"

W ramach projektu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ASOS 2014-2020 - edycja 2016 - "Sześćdziesiątka na harcerskim szlaku" zuchy i harcerze z naszej szkoły uczestniczyły w niecodziennym spotkaniu. Odbyło się ono w Publicznym Gimnazjum w Krościenku Wyżnym i miało na celu zintegrować ze sobą dzieci, młodzież, dorosłych oraz seniorów związanych z działalnością harcerską. Ponieważ spotkanie odbyło się w okresie przedświątecznym nasze zuchy uczestniczyły w zajęciach plastyczno-technicznych przygotowując różne ozdoby świąteczne. Harcerze natomiast przygotowywali plansze informacyjne prezentujące poszczególne etapy projektu, który trwał wiele miesięcy, a z którego korzystali głownie harcerze - seniorzy.

tekst i zdjęcia: Jadwiga SzajnaWizyta Świętego Mikołaja w świetlicy szkolnej

Dnia 6 grudnia 2016 roku naszą świetlicę odwiedził Mikołaj. Przybył na zaproszenie dzieci, które przygotowały dla Niego piękne prace. Świetliki zaprosiły swojego gościa do koła na dywanie. Mikołaj rozdawał prezenty wszystkim grzecznym dzieciom. Na świetlicy nie ma przecież innych, stąd wyszło z worka ok. 40 sztuk niespodzianek ;)
Mikołaj był wymagający, dzieci musiały powiedzieć wiersz lub zaśpiewać piosenkę. Wszystkim poszło wyśmienicie. A gdy pożegnano Mikołaja, który ruszył w dalszą drogę, rozpoczęły się tańce i zabawy przy mikołajkowej muzyce. Mikołaj obiecał, że za rok na pewno do nas powróci.

tekst: Paulina Pelczar
zdjęcia: Bożena FilarKoncert Charytatywny "Złote Serca"

W dniu 20 XI 2016 r. w sali Domu Ludowego w Krościenku Wyżnym odbył się koncert "Złote Serca", przygotowany przez: Komitet Organizacyjny Koncertu Charytatywnego "Złote Serca", Publiczną Szkołę Podstawową i Publiczne Gimnazjum w Krościenku Wyżnym oraz Radę Rodziców działającą przy Publicznej Szkole Podstawowej.
W organizację tej imprezy zaangażowało się wiele osób, organizacji i instytucji z terenu całej gminy. Nadrzędnym celem akcji było rozwijanie w NAS WSZYSTKICH wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, danie możliwości zaprezentowania się uzdolnionej młodzieży, a także możliwość miłego spędzenia wolnego czasu w niedzielne popołudnie. Zaproszenie do udziału w naszym koncercie przyjęli młodzi wokaliści ze Studia Piosenki Swing z Krosna, przygotowani przez panią Lucynę Durał, zespół muzyczny Zygi Jazz Band, którego menadżerem jest pan Sebastian Michalski oraz tancerki z grupy Cantabile prowadzone przez panią Agnieszkę Wójcik - Gdulę z Brzozowskiego Domu Kultury. Podobnie jak w latach ubiegłych nie zawiedli lokalni artyści. Podczas koncertu zaprezentowały się szkolne zespoły muzyczne, chór parafialny i przedszkolaki. Dziękujemy wszystkim wykonawcom oraz ich opiekunom za udział i pięknie przygotowane występy. Zostały one życzliwie przyjęte przez liczną widownię o czym świadczyły gromkie brawa. W trakcie uroczystości można było napić się kawy czy herbaty, kupić ozdoby świąteczne, prace plastyczne oraz ciasta. Dla najmłodszych harcerze przygotowali niespodziankę w postaci malowania twarzy i plecenia warkoczyków.
Podczas tego wydarzenia przeprowadzona została loteria fantowa i zbiórka do puszek na rzecz 7-letniej Nadii i jej mamy Moniki, które w wyniku wybuchu gazu w mieszkaniu uległy ciężkim poparzeniom. Obecnie poddawane są skomplikowanemu leczeniu oraz kosztownej rehabilitacji. Na ten cel zebrano łącznie 13 600zł, w tym 3 000zł z loterii fantowej.
Szczególne podziękowania należą się Rodzicom uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej, którzy włączyli się w przygotowanie imprezy, upiekli ciasta oraz przeprowadzili loterię fantową. Dziękujemy tym wszystkim, którzy przekazali fanty, słodkości, datki finansowe, przepiękne ozdoby i prace rękodzielnicze.
W imieniu organizatorów dziękuję wszystkim za obecność, życzliwość i udzielone wsparcie.

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego
Tomasz Niżnik


W KONCERCIE "ZŁOTE SERCA 2016" WYSTĄPILI:

- Chór Parafialny z Krościenka Wyżnego przygotowany przez s. Martę Lewandowską oraz Monikę Glazar
- Julia Smoleń, Oliwia Brodzicka, Natalia Brys, Aleksandra Wilusz z Brzozowskiego Domu Kultury - taniec - przygotowani przez Agnieszkę Wójcik - Gdulę
- Marcin Dudycz z Brzozowskiego Domu Kultury - taniec
- Wokaliści ze Studia Piosenki Swing działającym przy RCKP Krosno - przygotowani przez Lucynę Durał
- Dzieci z Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP w Krościenku Wyżnym - przygotowane przez pracowników przedszkola
- Dzieci z Samorządowego Przedszkola im. Wandy Chotomskiej w Krościenku Wyżnym - przygotowane przez Magdalenę Rozenbeiger
- Zespół Muzyczny Zygi Jazz Band działający przy Brzozowskim Domu Kultury, którego menadżerem jest pan Sebastian Michalski
- Zespół Muzyczny z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Krościenku Wyżnym pod kierunkiem Macieja Filara
- Zespół Muzyczny ,,Song" z Publicznego Gimnazjum im. Pokolenia Kolumbów w Krościenku Wyżnym pod kierunkiem Macieja Filara
- Mateusz Niżnik - trąbka

Prowadzenie koncertu: Katarzyna Marszałek i Radosław Lorens
Nagłośnienie: Robert Puchalski

tekst: Tomasz Niżnik
zdjęcia: Anita Fal
nagranie wideo: Wacław ŻywiecSzkolny konkurs "MAM TALENT" - 17.11.2016 r.

nagranie wideo: Wacław Żywiec
Wycieczka klasy Vb do Muzeum Podkarpackiego w Krośnie - 23.11.2016 r.

W dniu 23 listopada 2016 r. uczniowie klasy VB mieli okazję poznać wiele ciekawych informacji dotyczących miasta Krosna - jego historii, tradycji i zabytków. Zwiedzili wystawy stałe Muzeum Podkarpackiego, Kościół Farny i Wieżę Farną.

tekst i zdjęcia: Renata KalicińskaDzień dyni 2016

Dnia 28 października 2016 roku w świetlicy szkolnej odbył się "Dzień dyni". W zabawach, oprócz dzieci uczęszczających na zajęcia świetlicowe, brała również udział klasa 0a wraz z wychowawczynią. Z okazji tego święta dzieci ubrały się w kolorze żółto pomarańczowym. Podczas zajęć dzieci samodzielnie wykonywały dynie kuleczkami bibuły. Przygotowano różnego rodzaju konkursy i zabawy związane z dynią, które sprawiły uczestnikom wielką radość. Dzieci bawiły się między innymi chustą animacyjną, tunelem, dyniami, śpiewały różne piosenki, tańczyły w rytm muzyki, uczyły się wierszyka o dyni oraz wykonywały zadania, które wcześniej wylosowały z dyniowego koszyczka. Nie zabrakło również słodkich niespodzianek dla wszystkich. Dodatkową atrakcją było malowanie na twarzach dzieci wesołej dyni. Poprzez zabawę uczestnicy integrowali się ze sobą i wzajemnie poznawali. Dzięki takim zabawom dzieci mogą zrozumieć ze szkoła nie tylko uczy i kształci, ale można w niej także miło i przyjemnie spędzić czas.

tekst: Agnieszka Rysz
zdjęcia: Bożena Filar, Agnieszka RyszŚlubowanie klas pierwszych

Już tradycyjnie w dniu Patrona Szkoły odbyło się pasowanie na ucznia. W rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża cała społeczność naszej szkoły obchodzi swoje święto. W tym roku 18 października , 27 uczniów klas pierwszych złożyło uroczyste przyrzeczenie na sztandar Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II i zostało przyjętych przez panią dyrektor Martę Such do braci uczniowskiej szkoły. Dzieci zaprezentowały przygotowany program artystyczny o tematyce szkolnej i patriotycznej. Śpiewem i recytacją udowodniły pani dyrektor, zebranym rodzicom i swoim starszym kolegom, że są gotowe do podjęcia uczniowskich obowiązków i nazwania ich prawdziwymi uczniami. Po ślubowaniu i pasowaniu uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i książeczki. Nie zabrakło też "rogów obfitości" pełnych łakoci, które były symbolem obfitych życzeń, jakie pierwszoklasiści przyjmowali na progu swojej drogi edukacji. Był też czas na wspólne zdjęcie i poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Klasa I a
- wychowawczyni Zygarowicz- Kubit

1. Konrad Chłap
2. Klaudia Dębiec
3. Krystian Frydrych
4. Bartłomiej Gołda
5. Michał Kilar
6. Kacper Marszałek
7. Patrycja Mateja
8. Julia Pelczarska
9. Jakub Przybyła
10. Jan Szmyd
11. Maja Szmyd
12. Maria Tomczak
13. Jan Zywar
14. Maja Żywiec
Klasa I b
- wychowawczyni Jadwiga Paradysz

1. Bolek Kamil
2. Czech Gabriel
3. Czekańska Maja
4. Guzik Bartosz
5. Kandefer Bartłomiej
6. Lorens Martyna
7. Olbrecht Maksymilian
8. Olszewska Emilia
9. Pelczar Miłosz
10. Rajchel Amelia
11. Rypyść Jakub
12. Turek Paweł
13. Urban Jakub

tekst i zdjęcia: Ewa KubitDzień Patrona Szkoły - 18. 10. 2016 r.

Dzień Patrona to święto całej społeczności Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Krościenku Wyżnym. W bieżącym roku szkolnym święto było obchodzone w dniu 18 października. Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą, której oprawę liturgiczną przygotowała klasa IV b. Po mszy zgromadzeni udali się pod pomnik świętego Jana Pawła II, gdzie została odmówiona litania. Po zakończonych modlitwach uczniowie, nauczyciele i rodzice przeszli do szkoły, by uczestniczyć w kolejnych zajęciach. Dla pierwszoklasistów odbyło się pasowanie na ucznia, zaś pozostałe klasy pracowały pod okiem wychowawców nad przybliżeniem wartości, którymi chcemy kierować się w życiu. Wartości te to: bezpieczeństwo, przyjaźń, uczciwość, odpowiedzialność i dyscyplina. Wyniki uczniowskich działań zostały zaprezentowane w formie plastycznej i słownej podczas spotkania w sali teatralnej. Tam też na zakończenie świętowania odbył się apel w wykonaniu klasy V b, poświęcony życiu i nauce Patrona Szkoły.

tekst: Renata Kalicińska
zdjęcia: Renata Kalicińska, Wacław ŻywiecWycieczka klas drugich do Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie

W październiku uczniowie klas 2 mieli możliwość przyjrzeć się z bliska pracy strażaka. Dzięki uprzejmości Pana Krzysztofa Marszałka dzieci zwiedziły budynek Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie, obejrzały sprzęt, którym strażacy posługują się w sytuacjach różnego zagrożenia oraz wysłuchały w jaki sposób należy zachować się podczas pożaru czy wypadku.

tekst i zdjęcia: Jadwiga SzajnaXVI Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę

13 października 2016 roku uczniowie klas szóstych pod opieką księży i nauczycieli uczestniczyli w XVI Pielgrzymce Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Pomimo niesprzyjającej pogody i niskiej temperatury dzieci wzięły udział w uroczystej mszy świętej, na którą przybyło około dwadzieścia tysięcy przedstawicieli szkół noszących imię naszego Papieża z całej Polski. W drodze powrotnej uczniowie zwiedzili Centrum św. Jana Pawła II oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

tekst i zdjęcia: Radosław LorensZbiórka na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia

W dniu 9 października, jak co roku z okazji XVI Dnia Papieskiego uczniowie naszej szkoły przeprowadzili zbiórkę na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Zebrane pieniądze w łącznej kwocie 3108,40 zł zostały przekazane na stypendia dla uzdolnionej i potrzebującej młodzieży.
W imieniu Samorządu Uczniowskiego składamy serdeczne podziękowania uczniom, którzy czynnie włączyli się w organizację zbiórki.

tekst i zdjęcia: Radosław LorensWybory do Samorządu Szkolnego

22 września w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego. Wybrana komisja - przedstawiciele najstarszych klas w szkole przygotowała lokal wyborczy, karty do głosowania oraz protokół. Podczas pierwszej lekcji, wszyscy chętni uczniowie z klas IV-VI mogli oddać swoje głosy na wybranych kandydatów. Wyniki zostały opublikowane w ten sam dzień. Gratulujemy osobom, które cieszyły się największym zaufaniem w szkole.
Skład Samorządu Szkolnego w bieżącym roku szkolnym:
  przewodnicząca: Izabela Stereńczak
  z-ca przewodniczącego: Dawid Gomółka
  skarbnik: Mateusz Niżnik
  sekretarz: Michał Smoleń.
Prawidłowy przebieg wyborów ułatwiło zgłoszenie szkoły do akcji "Samorządy Mają Głos" organizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

tekst i zdjęcia: Radosław LorensSprzątanie świata - Polska 2016 r.

Krajowym partnerem i koordynatorem akcji w Polsce jest fundacja Nasza Ziemia. To jest już 23 "sprzątanie świata".
"Podaj dalej. drugie życie odpadów" to to hasło tegorocznej akcji "Sprzątanie świata - Polska". Głównym jej celem jest:
  - promowanie poszanowania zasobów i efektywnej segregacji
  - unikanie odpadów - szacunek do przedmiotu
  - uświadamianie Polaków o ich wpływie na środowiska i ilość wytwarzanych odpadów podczas codziennych czynności.
Daj drugie życie przedmiotom, nie wrzucaj ich pochopnie do kosza!
W tę akcję włączyli się również uczniowie naszej szkoły, którzy dn. 16.09.2016 r. zaopatrzenie w worki na śmieci i rękawiczki wraz z opiekunami wyruszyli sprzątać otoczenie naszej szkoły. "Sprzątanie świata" stało się dla dzieci wieloletnią tradycją. Działania podjęte przez uczniów przyczyniły się w znacznym stopniu do wzrostu ich świadomości ekologicznej.

tekst i zdjęcia: Małgorzata Liput-Gibadło

statystyka Nasz kanał na YouTube Nasz profil na Facebooku
©PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA w Krościenku Wyżnym.  Wszelkie prawa zastrzeżone.