38-422 Krościenko Wyżne,  ul. Szkolna 34,  tel./fax. 0134315019,  e-mail:

Dodaj do ulubionych  | Ustaw jako startowa


ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2012/2013ZAJĘCIA OTWATRE DLA RODZICÓW z języka angielskiego w klasie IVa - 20.06.2013r.

zdj. Renata KalicińskaProjekty edukacyjne w ramach projektu Cyfrowa Szkoła i Szkoła z klasą 2.0 (2013 r.)

   • Sport to zdrowie wczoraj, dziś, jutro   zobacz>>>
   • Sprawni-niepełnosprawni   zobacz>>>
   • The European Countries   zobacz>>>
   • Tolerancja   zobacz>>>
   • Zanieczyszczenie powietrza, gleby i wody   zobacz>>>


Moja miejscowość w obiektywie

   • Cmentarz w Kroscienku Wyżnym   zobacz>>>
   • Dwór w Krościenku Wyżnym   zobacz>>>
   • Kosciół parafialny w Krościenku Wyżnym   zobacz>>>
   • Pomniki przyrody w Krościenku Wyżnym   zobacz>>>
   • Zabytki Krościenka Wyżnego - pomniki i kapliczki   zobacz>>>


Sport to zdrowie wczoraj, dziś, jutro

   • Mój film 1   zobacz>>>
   • Mój film 2   zobacz>>>
   • Sport to zdrowie wczoraj, dziś, jutro   zobacz>>>
   • Tenis   zobacz>>>

Iwona Janocha, Sebastian FrydrychPIKNIK RODZINNY - 17.06.2013 r.

17.06.2013 przy szkole podstawowej odbył się piknik rodzinny. Wystąpił zespół taneczno-wokalny z naszej świetlicy, a także dzieci z klas I-III, które przedstawiły teatrzyk "Brzydkie kaczątko" w języku angielskim.

Radosław LorensSPOTKANIE Z LEŚNIKIEM - 17.06.2013 r.

Dnia 17 czerwca 2013 r. na zajęcia Ligi Ochrony Przyrody został zaproszony leśnik - pan Adam Zygarowicz. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 13.15 w sali 22. Uczestniczyło w nim kokło 15 osób z klas 4-6 i opiekun LOP-u pani Małgorzata Liput. Tematem spotkania była praca leśnika, szeroko pojęta ochrona przyrody oraz świat roślinny i zwierzęcy w lesie. Pan Adam opowiadał, na czym polega praca leśnika i jak wygląda w poszczególnych porach roku.
Członkowie LOP-u zadawali pytania dotyczące między innymi życia zwierząt w lesie, dokarmiania ich oraz miejsc, w których rosną rzadkie okazy roślin. Na zakończenie spotkania pan leśniczy przekazał drobne upominki na ręce opiekuna LOP-u. Później zrobiono pamiątkowe zdjęcie. Całe spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Wszyscy mieli uśmiechy na twarzach i byli zadowoleni.

Monika ZygarowiczXV Szkolny Konkurs Recytatorski "Zamkniesz oczy i wszystko na nowo" - 14.06.2013 r.
VI Krośnieński Konkurs Matematyczny "GALA MATEMATYKI" - Michał Kołodziej zajął IV miejsce!

6 czerwca 2013 r. w Miejskim Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Krośnie odbyła się uroczysta "GALA MATEMATYKI" połączona z podsumowaniem wyników VI Krośnieńskiego Konkursu Matematycznego. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów miasta Krosna i powiatu krośnieńskiego.
W etapie finałowym uczestniczyło 74 uczniów szkół podstawowych. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się umiejętnościami rozwiązywania trudnych zadań i problemów matematycznych. Naszą szkołę reprezentowało 4 uczniów: Kacper Kielar, Michał Kołodziej, Patrycja Pelczar i Zuzanna Szmyd. Uczeń Michał Kołodziej znalazł się w gronie wyróżnionych zajmując IV miejsce.
Gratulujemy wyniku oraz życzymy dalszych sukcesów!

Radosław LorensWalczymy o certyfikat "Szkoły z klasą"

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do programu "Szkoła z klasą 2.0", organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Naszym celem jest zdobycie certyfikatu potwierdzającego stosowanie w nauce nowoczesnych narzędzi nauczania. Ważnym zadaniem było opracowanie Kodeksu 2.0, czyli zasad mądrego korzystania z różnych źródeł informacji. Na jego ostateczny kształt mieli wpływ wszyscy uczniowie klas starszych. Przez pierwsze półrocze wielokrotnie odbywały się zajęcia  z wykorzystaniem TIK (technologii informacyjnych i komunikacyjnych). Najtrudniejszym zadaniem w drugim semestrze jest realizacja projektu edukacyjnego. Tutaj odpowiedzialność spoczywa na uczniach, ich zaangażowaniu i pomysłowości.
Praca rozpoczęła się od wspólnego wyboru problemu i przydzielenia funkcji. Wybraliśmy następujący temat działań: "Sport to zdrowie - wczoraj, dziś, jutro". Nie można jednak poruszać tego zagadnienia bez odniesienia się do tradycji, porównania wyników na przestrzeni lat, oceny bazy szkoły itd. W związku z tym określiliśmy cztery obszary do realizacji, po jednym dla każdego z nauczycieli uczestniczących w programie.
1. Sport w czasach naszych dziadków i pradziadków; odpowiedzialna Elżbieta Pelczar. 2. Dla każdego coś odpowiedniego; odpowiedzialny Radosław Lorens.
3. Osiągnięcia uczniów naszej szkoły na przestrzeni ostatnich lat; odpowiedzialna Monika Czarnowska.
4. Sport a zdrowie - problemy dzieci chorych i niepełnosprawnych; odpowiedzialna Iwona Janocha, koordynator programu.
Celem każdego projektu edukacyjnego jest pobudzenie aktywności dzieci, nauka współpracy w grupie przy wykorzystaniu komputerów, różnych programów i nowoczesnego sprzętu. Nauczyciel jest tu doradcą i służy pomocą. Dlatego ważny jest wybór aktywnego zespołu uczniów i nawiązanie dobrej współpracy w grupie.
W związku z realizacją naszego projektu w szkole odbył się konkurs literacki i fotograficzny. Uczniowie przeprowadzili wywiady ze swoimi dziadkami i poszerzyli wiedze na temat dawniej uprawianych dyscyplin sportowych. Grupa piątoklasistów przeanalizowała zapiski w szkolnych kronikach, archiwalnych numerach "Kleksa" i "Dębiny", na podstawie których zestawiła osiągnięcia sportowe naszych uczniów na przestrzeni minionych lat. Inne dzieci zgromadziły informacje na temat możliwości aktywnego spędzania czasu w Krościenku Wyżnym, bazy sportowej i planów jej rozwoju. Odrębne zagadnienie stanowił omówiony podczas rekolekcji problem niepełnosprawności. Uczniowie klas szóstych uczestniczyli w spotkaniu z podopiecznymi środowiskowego Domu Pomocy w Potoku. Dowiedzieli się, jakie zajęcia są organizowane dla osób niepełnosprawnych. Nawiązała się współpraca między placówkami. Goście odwiedzili nas ponownie przed Wielkanocą, a w czerwcu planowana jest wizyta naszych uczniów w ich ośrodku. Poza tym podczas lekcji wychowawczych i wspólnym spotkaniu w sali teatralnej omówiony został problem tolerancji.
Wszystkie działania zostały udokumentowane i opisane przez nauczycieli na stronie Szkoły z klasą. Punktem kulminacyjnym będzie szkolny festiwal projektów, podczas którego ma się dokonać podsumowanie udziału w programie.

Iwona JanochaDZIEŃ DZIECKA - 2013

Apel w wykonaniu klasy IVa odbył się w dniu 29 maja, kiedy to w naszej szkole obchodzono Dzień Dziecka. Postacie z książek i wierszy dla dzieci zachęcały do jedzenia warzyw i owoców oraz picia soków owocowych, gdyż "wszystkie warzywa, jeśli tego nie wiesz, to są witaminki dla mnie i dla ciebie", a także "soki owocowe są smaczne i zdrowe, soki owocowe od dzisiaj często pij!", o czym mówiły słowa piosenek wyśpiewanych podczas apelu.

tekst Renata Kalicińska
zdj. Renata Kalicińska i Beata Delimat

Wycieczka klas czwartych do Bolestraszyc i Krasiczyna - 22.05.2013 r.

zdj. Beata DelimatWycieczka klasy 6b do Wadowic i Inwałdu - 21.05.2013 r.

zdj. Beata DelimatŚWIĘTO POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKA - 15 maja 2013 r.

zdj. Radosław LorensKonkurs piosenki angielskiej dla klas III - maj 2013 r.

W dniu 8 maja 2013r. w sali teatralnej naszej szkoły, odbył się konkurs "Piosenki angielskiej dla klas III". Przystąpiło do niego pięć uczennic z klas III a i III b, które były bardzo dobrze przygotowane do swojego pierwszego publicznego występu.
Celem konkursu było propagowanie nauki języka angielskiego poprzez piosenkę, praca nad poprawną wymową, utrwalenie i wzbogacenie leksyki oraz wzbudzenie wiary we własne siły.
Jury w składzie: pani mgr Beata Delimat, pani mgr Renta Zroska- Kalicińska oraz pani mgr Teresa Migut, po przesłuchaniu wszystkich uczestniczek, przyznało trzy pierwsze miejsca, biorąc pod uwagę kryteria zawarte w regulaminie konkursu.
Laureatami zostali:
   I miejsce- Patrycja Tomkowicz klasa III b
   II miejsce- Emilka Kwolek klasa III a
   III miejsce- Marcelina Pelczar klasa III b

tekst i zdj. Beata DelimatKONKURS RECYTATORSKI - 9.05.2013 r.

zdj. Bożena MiezinPROGRAM PROFILAKTYCZNY - 8.04.2013 r.

zdj. Joanna CzekańskaCzym jest Ojczyzna? (kwiecień 2013)

Na to pytanie próbowali sobie odpowiedzieć uczestnicy VII Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Patriotycznej. Że jest to pytanie żywe, najlepiej świadczy duże zainteresowanie imprezą. W naszej podstawówce w etapie szkolnym wzięło udział aż 26 recytatorów z klas IV - VI. Ich zmagania miały miejsce 19 kwietnia. Oceniało je jury w składzie: Alicja Fejkiel - Guzik, Anita Fal, Teresa Migut. Zadaniem jurorek było wytypowanie trzech najlepszych recytatorów, którzy będą reprezentować szkołę na etapie powiatowym konkursu. Ten zaszczyt przypadł w udziale: Gabrysi Podkul (opiekun: Maria Marszałek), Patrycji Pelczar i Madzi Mercik (opiekun: Iwona Janocha). 25 kwietnia w Zespole Szkół w Iwoniczu zmierzyły się one ze swoimi rówieśnikami z innych miejscowości. Z dobrym skutkiem. Wszystkie dziewczyny pięknie wygłosiły swoje wiersze, a Gabrysia - werdyktem jury pod przewodnictwem Wandy Belcik, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej - zajęła pierwsze miejsce, deklamując w niezwykły sposób "Gawędę o miłości ziemi ojczystej" Wisławy Szymborskiej. Wygłosiła ten tekst również 3 maja na powiatowych obchodach Święta Konstytucji Trzeciego Maja w Iwoniczu Zdroju, wzbudzając zachwyt zgromadzonych licznie słuchaczy. Wraz z innym laureatami wzięła też udział w gali rozdania nagród, które wręczał wicestarosta krośnieński Andrzej Guzik. Gratulując Gabrysi, która już po raz drugi tryumfuje w tym konkursie (przed rokiem również zwyciężyła), trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że nasze uczennice kolejny raz pokazały się z dobrej strony na imprezie powiatowej, promując tym samym szkołę i Krościenko. A przy okazji była to dla nich świetna lekcja patriotyzmu odbyta w szkole wielkich polskich poetów.

Maryla MarszałekAPEL WIELKANOCNY - 27.03.2013r.

Klasy Ia i Ib wraz ze swoimi wychowawczyniami przygotowały apel z okazji Świąt Wielkiej Nocy, który przedstawiły całej społeczności szkolnej w ostatnim dniu nauki przed Świętami.

KONKURS NA NAJŁADNIEJSZY KOSZYK WIELKANOCNY

Podczas apelu ogłoszono także wyniki konkursu na najładniejszy koszyk wielkanocny. W konkursie tym zwyciężyły dwie klasy: IVa i Va, zdobywając równorzędnie I miejsce.

Renata Kalicińska
Dzień Babci i Dziadka - 1.03.2013 r.

21 i 22 stycznia to świąteczne dni zarezerwowane dla Babci i Dziadka. W naszej szkole dzieci sześcioletnie z grupa „0a” świętowały je stosunkowo późno. Powodem tego opóźnienia była wysoka absencja dzieci w styczniu spowodowana chorobami zakaźnymi wieku dziecięcego.
W końcu nadszedł ten dzień i spotkanie z babciami i dziadkami. Piątkowy wieczór – 1 marca, świetlica szkolna w świątecznej atmosferze rozbrzmiewa muzyką, dziecięcym gwarem. Dzieci z niecierpliwością czekają na swoich gości, którzy licznie gromadzą się i zajmują wszystkie przygotowane miejsca. Przygotowując przedstawienie dzieci poświęciły wiele czasu, włożyły wiele serca ćwicząc i próbując swoje role. Dla nich samych było to wyjątkowe przeżycie, czego dowodem było widoczne przejęcie i rumieńce na ich twarzach.
Program prezentował umiejętności i uzdolnienia dziecęce. Wprowadził gości w świat muzyki i słów bliskich każdemu, kto kocha swoją babcię i dziadzia. Były wiersze, piosenki, pląsy i tańce w kolorowych krakowskich strojach. Do śpiewania piosenek mogli przyłączyć się dziadkowie, gdyż zapewne wszystkie pamiętają jeszcze ze swojego dzieciństwa. Dzieci podziękowały również seniorom, którzy często opiekują się nimi na co dzień, pocieszają w zmartwieniach, dają siłę do pokonywania „małych” trudności życiowych, dają powody do radości i uśmiechu. Występy wzruszyły wpatrzonych w swoje wnuki dziadków, pobudzały do refleksji.
Dopełnieniem uroczystości było wręczenie skromnych prezencików przygotowanych własnoręcznie prze dzieci oraz smaczne ciasto upieczone przez mamy z trójki klasowej. Mam nadzieję, że dzień ten pozostanie w pamięci seniorów rodzin i ich wnuków.

Małgorzata Prugar


Apel podsumowujący I semestr roku szkolnego 2012/2013
Dzień Babci i Dziadka - 4.02.2013r.
Kolędować Małemu…

5 stycznia 2013 r. w Domu Ludowym w Krościenku Wyżnym odbył się III Powiatowy Konkurs Małych Form Teatralnych „Jasełka 2013”, zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Krośnie w ramach Festiwalu Świąt Bożego Narodzenia. Wzięła w nim udział Grupa Teatralna z naszej szkoły pod opieką Iwony Janochy i Marii Marszałek. Dzieci zaprezentowały misterium bożonarodzeniowe pt. „Dnia jednego o północy” i zdobyły pierwsze miejsce w konkursie.
Twórcami nagrodzonego przedstawienia byli:
Obsada:
Gwiazda – Gabriela Podkul
Maciek – Magdalena Mercik
Kuba – Aleksandra Fejkiel
Kaźmierz – Natalia Szelc
Anioł I – Patrycja Pelczar
Anioł II – Sabina Mercik
Maryja – Marlena Szmyd
Józef – Michał Zygar
Kacper – Dawid Pelczarski
Melchior – Adrian Pelczar
Baltazar – Michał Niżnik

Reżyseria: Maria Marszałek, Iwona Janocha
Scenariusz: Maria Marszałek
Scenografia: Iwona Janocha
Oprawa muzyczna: Wacław Żywiec

Maria MarszałekMikołajkowy Festiwal Piosenki ’’Droga do gwiazd’’ - Chorkówka 12.12.2012 r.

Dnia 12 grudnia 2012r. w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Chorkówce odbył się Mikołajkowy Festiwal Piosenki ,,Droga do gwiazd’’. Na scenie wystąpiło ok 70 wykonawców, w tym soliści, duety i zespoły: zespół wokalny „Kadencja” z Gimnazjum w Świerzowej P. dzieci z przedszkoli, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz klas ponadgimnazjalnych z następujących miejscowości: Bóbrki, Chorkówki, Draganowej, Faliszówki, Jedlicza, Kobylan, Kopytowej, Krościenka Wyżnego, Leśniówki, Potoka, Szczepańcowej, Szebni, Świerzowej Polskiej, Warzyc, Zręcina, Żeglec. Jury Festiwalu w składzie: p. Wioletta Zygmunt – nauczyciel muzyki, p. Monika Węgrzyn – nauczyciel, wokalistka oraz p. Zbigniew Mazur – instruktor muzyki przyznało nagrody i wyróżnienia następującym wykonawcom:

Kategoria 0-III
I Miejsce: Milena Dziepak (Krościenko Wyżne)
II Miejsce: Marek Casahuaman
III Miejsce: Zuzanna Szydło
Wyróżnienia: Emilia Kwolek (Krościenko Wyżne), Emilia Uliasz, Oliwia Czech, Dawid Borek

Kategoria IV-VI
I Miejsce: Sabina Mercik (Krościenko Wyżne)
II Miejsce: Paulina Pawluś
III Miejsce: Karolina Kołacz
Wyróżnienia: Milena Sajdak, Małgorzata Wityńska, Karolina Głowacka, Paulina Sudoł

Kategoria Gimnazja
I Miejsce: Laura Filar (Krościenko Wyżne)
II Miejsce: Aleksandra Szajna (Krościenko Wyżne) oraz Aleksandra Nowak,
III Miejsce: Dominika Twardzik

Wyróżnienie: Zespół wokalny „Kadencja”

Kategoria : ponadgimnazjalne
Wyróżnienia: Angelika Bocheńska i Adrianna Bocheńska

Wszyscy uczestnicy Festiwalu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatora – GOK w Chorkówce.

Monika WęgrzynI Gminny Konkurs Piosenki Dziecięcej - 10.12.2012 r.

I Gminny Konkurs Piosenki Dziecięcej odbył się 10 grudnia (poniedziałek). Jury w składzie; sekretarz Gminy Krościenko Wyżne p.Alicja Fejkiel-Guzik, mgr Katarzyna Marszałek, mgr Małgorzata Foremny, mgr Wacław Żywiec, wyróżniło po trzech uczestników z każdej kategorii wiekowej. Szkołę Podstawową będą reprezentowali na szczeblu powiatowym; Milena Dziepak, Emilia Kwolek oraz Sabina Mercik, natomiast Gimnazjum; Laura Filar, Aleksandra Szajna i Kamila Perłowska. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział i słodycze ufundowane przez Delikatesy CENTRUM w Krościenku Wyżnym, natomiast osoby wyróżnione otrzymały również nagrody książkowe ufundowane przez Stowarzyszenie Kulturalne „Dębina”.

Monika WęgrzynII Szkolny Konkurs Piosenki Dziecięcej 2012 - 7.12.2012 r.

7 grudnia w naszej szkole odbył się II Szkolny Konkurs Piosenki Dziecięcej 2012. Na scenie zaprezentowało się 17- stu uczestników reprezentujących kółko wokalne z klas 0-5 przygotowanych pod okiem pani mgr Moniki Węgrzyn. Jury w składzie; mgr Małgorzata Prugar, mgr Bożena Filar oraz mgr Elżbieta Pelczar, wyłoniło 9- ciu najlepszych wykonawców, którzy zakwalifikowali się do etapu gminnego:
• Karol Szelc
• Michasia Kmonk
• Justynka Kurcoń
• Weronika Filar
• Ola Lorens
• Milena Dziepak
• Ania Aftanas
• Emilka Kwolek
• Sabina Mercik
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodycze ufundowane przez Delikatesy CENTRUM w Krościenku Wyżnym.

Monika WęgrzynPRZYSMAKI KLASY IVa - praca zbiorowa uczniów (grudzień 2012).

Poznanie zasad redagowania przepisu kulinarnego jest obowiązkowym tematem lekcji języka polskiego w klasie czwartej. Łącząc przyjemne z pożytecznym uczniowie klasy IVa ćwiczyli swe umiejętności na przykładach ulubionych potraw. I tak, krok po kroku, powstawała niniejsza mini – książka kucharska. Znajdują się w niej przepisy znane i sprawdzone, a także oryginalne, własne propozycje.
Jednak najbardziej wartościowe jest ogromne zaangażowanie autorów poszczególnych wpisów. Tak naprawdę była to dla nich lekcja współpracy i odpowiedzialności, połączona z nauką wykorzystania komputera w pracy. Patrząc z uznaniem na efekt ich wysiłków można przypuszczać, że jeszcze nie raz nas zaskoczą.

Zobacz pracę >>>

Opiekun projektu: Iwona JanochaBOŻE NARODZENIE 2012 - okolicznościowy apel 21.12.2012r.Klasy drugie w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie - 12.12.2012r.XIII Sejmik Ekologiczny - Węglówka, październik 2012

W dniu 24.10.2012 r. trzyosobowa grupa: Wiktoria Zajdel, Monika Zygarowicz, Karolina Podkul wraz z opiekunką p.Małgorzatą Liput udała się na XIII Sejmik Ekologiczny do Węglówki. W tym roku hasło sejmiku brzmiało: "Ekologiczny człowiek".
Po przybyciu na miejsce ok. godziny 9.00 wszyscy przedstawiciele szkół otrzymali numerki komisji, w których obradowali. Następnie Wójt Gminy Korczyna, Jan Zych i pani Ewa Rygiel powitali zebranych gości. po czym odbyło się przedstawienie przygotowane przez uczniów szkoły w Węglówce. Z kolei wszystkie komisje zostały zaproszone doposzczególnych sal, aby wykonać prace plastyczne. W między czasie Wójt Gminy Korczyna - pan Jan Zych zasadził symboliczne drzewko. Po upływie czasu wyznaczonego na wykonanie prac posłowie z poszczególnych grup przedstawili i omówili plakaty. Po prezentacji Wójt p.Jan Zych wygłosił krótkie przemówienie i zamknął obrady XIII Sejmiku ekologicznego.Wszyscy zebrani mogli wysłuchać też prelekcji na temat zdrowego odżywiania się.
Na koniec udaliśmy się do Domu Ludowego w Węglówce na smaczny obiad. Tak zakończył się nasz pobyt na XIII Sejmiku Ekologicznym.
Wiktoria Zajdel, Monika Zygarowicz, Karolina PodkulPasowanie na Ucznia 16.10.2012r.

W Dniu Patrona Szkoły odbyło się uroczyste Pasowanie uczniów klas pierwszych. W uroczystości udział wzięli uczniowie klas IA i IB wraz ze swoimi wychowawczyniami, pani dyrektor szkoły, zaproszeni nauczyciele oraz rodzice.
Renata KalicińskaDZIEŃ PATRONA SZKOŁY 16.10.2012r.

Ten uroczysty dzień rozpoczął się Mszą Świętą w kościele, w której wzięli udział uczniowie szkoły, nauczyciele oraz rodzice. Po Mszy Świętej miały miejsce różnorodne zajęcia na terenie szkoły. Pierwszoklasiści przeżywali swoje Pasowanie na Ucznia, natomiast uczniowie klas II-VI pracowali pod okiem wychowawców nad różnymi zadaniami, których tematyka związana była z postacią Patrona Szkoły Jana Pawła II. Odbył się konkurs poświęcony Ojcu świętemu, dzieci wykonywały portrety Jana Pawła II, a także robiły różaniec z papierowych kul, którego dziesiątki zostały połączone w jedną całość przez przedstawicieli klas. Obchody Dnia Patrona zakończył program artystyczny przygotowany przez klasę VIB.
Renata KalicińskaRedaktorzy KLEKSA współorganizatorami Święta Drzewa w Krościenku

15października 2012 r. gazetka szkolna KLEKS oraz Stowarzyszenie Kulturalne „Dębina” zorganizowały w Krościenku Święto Drzewa. Pod pomnikiem Grunwaldzkim zjawili się goście z Nadleśnictwa Dukla, przedstawiciele Urzędu Gminy, dyrektorzy szkół, władze GOSiR-u i Gminnej Biblioteki Publicznej, ksiądz proboszcz Wiesław Kałamarz, Jerzy Stasiczak, właściciel dworu w Krościenku, harcerze, samorządy gimnazjum i podstawówki, członkowie stowarzyszenia oraz redaktorzy KLEKSA. Imprezę prowadził prezes stowarzyszenia, Edward Marszałek.
Spotkanie rozpoczęło się od sadzenia cisów w otoczeniu pomnika. Dokonali tego harcerze i szkolni dziennikarze. Te drzewa mogą śmiało być uznawane za świadków historii, również tworzonej dzisiaj, bowiem rosną wolno, ale żyją bardzo długo. Opowiedział o tym miejscowy leśniczy, Artur Zator. Następnie w asyście Straży Leśnej z Nadleśnictwa Dukla pochód udał się na spacer Literackim Szlakiem Drzew. Pierwszy przystanek wypadł pod dębem „Wincenty”, obok stawu w Dębinie. Wszyscy zwrócili uwagę na pięknie wysprzątany teren oraz czysty zbiornik wodny – dzieło leśników z Dukli. Prezentacji drzewa dokonała redaktorka KLEKSA, Karolina Podkul. Z okolicznościowego plakatu spoglądał na zebranych sam Wincenty Pol, którego imię nosi drzewo.
Pod dębem jego imienia rzucono pomysł zgłoszenia „Wincentego” do kolejnej edycji konkursu Drzewo Roku. Ogłoszono też doroczny szkolny konkurs recytatorski, tym razem pod hasłem „Pieśń o ziemi naszej”, w którym przewidziana jest kategoria open, przeznaczona dla absolwentów podstawówki i wszystkich innych lubiących deklamować wiersze.
Stąd zebrani powędrowali pod „Jana” rosnącego nad Wisłokiem. I tu kolejne miłe zaskoczenie. Do szpaleru dębów prowadzi nowa droga, perfekcyjnie oczyszczona przez Gminę. W otoczeniu drzew nienaganny porządek. Aż miło przyjść tu na jesienny spacer! O samym dębie mówił kolejny redaktor szkolnej gazetki- Michał Niżnik. Przypomniał, że Jan Szelc, poeta, którego imię drzewo nosi, żył w latach 1935–2008 i był krościeniakiem. W jesiennej aurze pięknie zabrzmiał odczytany głośno wiersz pt. „Stary dąb w dębinie”.
Do kolejnego przystanku było bardzo blisko. Stanowił go dąb „Aleksander” o imieniu nadanym na cześć Aleksandra Fredry. Sam komediopisarz przyglądał nam się z lekkim uśmiechem z portretu, kiedy Sylwia Szelc opowiadała o nim. Pod tym drzewem uczestnicy spotkania mieli też okazję wysłuchać relacji z obchodów Święta Drzewa w Warszawie, w których uczestniczył prezes „Dębiny”. Warto wspomnieć, że „Aleksander” otrzymał dyplom za zajęcie czwartego miejsca w plebiscycie na Drzewo Roku 2012 i było to efektem wielkiej akcji prowadzonej w naszej wsi wiosną, między innymi przez stowarzyszenie i redakcję gazetki. Jest to wyróżnienie tym cenniejsze, że dąb z Krościenka znalazł się tuż za osławionym „Bartkiem” z Zagnańska. Tym, którzy wzięli udział w majowo – czerwcowym głosowaniu internetowym, jeszcze raz serdecznie dziękujemy!
Spod „Aleksandra” redaktorzy Kleksa poprowadzili wszystkich do kolejnego przystanku, nieco na wschód, tuż nad rzeką rosną bowiem obok siebie dwa potężne dęby, które dzieci odkryły wiosną, podczas kręcenia filmu o Literackim Szlaku Drzew dla TV OBIEKTYW. W czerwcu przygotowały wniosek o nadanie im imion „Seweryn” i „Ludwik”. Wniosek ten został pozytywnie rozpatrzony przez władze gminy, a odpowiednią uchwałę odczytała w plenerze sekretarz gminy, pani Alicja Fejkiel – Guzik. Pod drzewami zainstalowano pięknie udekorowane tabliczki imienne przygotowane i przyniesione przez szkolnych dziennikarzy. Następnie opowiedzieli oni o dębach i osobistościach, które dały im imiona. Ania Rymarz mówiła o „Sewerynie”, większym spośród dwóch olbrzymów, rosnącym bliżej Wisłoka. Jego imię pochodzi od Seweryna Goszczyńskiego(1801 – 1876)- wybitnego poety, uczestnika powstania listopadowego, konspiratora, podróżnika. Był on częstym gościem krościeńskiego dworu, gdyż z powodu swojej aktywnej konspiracyjnej pracy często zmieniał miejsca pobytu. Przyjeżdżał tu do Jabłonowskich. Ponieważ Goszczyński przyjaźnił się z Ludwikiem Jabłonowskim, postanowiono właśnie jego imię nadać drugiemu z wiekowych dębów – po to, by przyjaciele mogli wciąż być ze sobą, jak tłumaczyły dzieci. O „Ludwiku” z kolei opowiedziała Klaudia Mercik. Podkreślała, że Jabłonowski żył w latach 1810-1887 i był pamiętnikarzem, poetą oraz działaczem politycznym. Uczestniczył w powstaniu listopadowym i Wiośnie Ludów, związany był z konspiracją galicyjską i środowiskiem lwowskim. Był posłem do sejmu stanowego. Prywatnie był bratem Leona, męża Cecylii z Fredrów Jabłonowskiej. Z tego powodu pomieszkiwał w krościeńskim dworze. Ludwik Jabłonowski jest autorem pamiętnika „Złote czasy i wywczasy”, w którym poczytać możemy o życiu naszego dworu w XIX w. To do niego do Krościenka przyjeżdżali wielcy ludzie ze świata, m.in. Wincenty Pol czy Aleksander Fredro. Pod tymi dębami wykonano wspólne zdjęcie na pamiątkę październikowego spotkania wśród drzew. Na koniec właściciel dworu, pan Jerzy Stasiczak, zaprosił zebranych do swojego obiektu i oprowadzając po nim, opowiedział historię tej szlacheckiej rezydencji. Spotkanie zakończyło się w parku dworskim poczęstunkiem, ufundowanym przez Nadleśnictwo Dukla. Redaktorzy KLEKSA otrzymali gry edukacyjne przywiezione z warszawskich uroczystości oraz ciekawe materiały promocyjne od leśników.
Impreza miała wymiar edukacyjny, ekologiczny i krajoznawczy. Była też dobrym pretekstem do podjęcia konkretnych działań na rzecz estetyki naszej miejscowości. I co nie mniej ważne –dała okazję do spojrzenia na naszą wieś, jak na miejsce ciekawe i po prostu ładne; takie, z którym warto się identyfikować. To istotne, zwłaszcza, że w spotkaniu wzięły udział trzy pokolenia krościeniaków.
Maryla MarszałekSPORTOWE PODSUMOWANIE ROKU SZKOLNEGO 2011/2012 POWIATU KROŚNIEŃSKIEGO

Dnia 11 października 2012 roku w Zespole Szkół im. R. W. Pileckiego w Iwoniczu spotkali się przedstawiciele władz powiatu krośnieńskiego, radni, członkowie Podkarpackiego Wojewódzkiego Związku Sportowego w Rzeszowie, reprezentanci Organów Prowadzących, dyrektorzy szkół, nauczyciele, najzdolniejsi uczniowie oraz młodzież.
Tradycyjnie odbyło się Sportowe Podsumowanie Roku Szkolnego 2011/2012 powiatu krośnieńskiego szkół podstawowych, gimnazjów oraz lieców.
Publiczną Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Krościenku reprezentowali pani dyrektor Marta Such, nauczycielka wychowania fizycznego pani Joanna Czekańska oraz uczennice Katarzyna Kuliga i Adrianna Frydrych. Władze naszej Gminy reprezentował pan wójt Jan Omachel, gościnnie kierownik GOSiR pan Rafał Przymusiński oraz dyrektor gimnazjum pan Marek Aftanas.
Nasza szkoła zajęła w tym roku trzecie miejsce. Dało to 43 miejsce w województwie na 746 sklasyfikowanych szkół ziemskich i miejskich.
Przypomnieć należy, że byliśmy dwukrotnie mistrzami powiatu ziemskiego, a w zeszłym roku sklasyfikowano nas na drugim miejscu. W dalszym ciągu jest to dla nas duży sukces. Drugie miejsce zajęła szkoła z Lubatowej zaraz po szkole z Posady Górnej.
Szkoła Podstawowa reprezentowała gminę w większości dyscyplin sportowych a najważniejsze osiągnięcia to:
- finał wojewódzki w tenisie stołowym dziewcząt
- półfinał wojewódzki w unihokeju chłopców
- rejon w siatkówce dziewcząt
- finał wojewódzki w Indywidualnych Biegach Przełajowych
- Indywidualne Mistrzostwa Województwa w lekkiej atletyce
- rejon w piłce ręcznej chłopców
Sukces ten jest efektem całorocznej pracy nauczycieli ze zdolną młodzieżą, przychylności dyrekcji szkoły oraz zaangażowania uczniów w sport szkolny. Utrzymanie takich wyników wiąże się z wieloma wyjazdami i sporymi wydatkami, lecz mając na uwadze jak ważnym czynnikiem w wychowaniu najmłodszych jest sport, życzymy sobie, by nigdy nie stało się to przeszkodą.
Na koniec chcemy serdecznie podziękować wszystkim uczniom, którzy mieli wkład w osiągnięcie tego wyniku, za ich zaangażowanie i poświęcenie. Życzymy im także dalszych sukcesów na arenie sportowej.
Joanna CzekańskaSpotkanie z funkcjonariuszami Policji - 26.09.2012r.Rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013statystyka Nasz kanał na YouTube Nasz profil na Facebooku
©PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA w Krościenku Wyżnym.  Wszelkie prawa zastrzeżone.